Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Cred ca sunt depresiv si am probleme cu somnul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
@daniMMM problema mea a inceput cu mult inaintea pandemiei
@dan210 incerc sa fac asta si chiar ai dreptate cu statisticile,chiar sunt obsedat de statistici :)
@valirex citesc,ies cu prietenii,diverse cursuri online in timpul liber
@Laberta m-am gandit la asta,dar deocamdata am spus ca nu ar fi ok
@karax nu am probleme cu adormitul, problema e ca ma trezesc din 2 in 2 ore. adorm si ma trezesc foarte usor
@_Levis am inceput sa beau niste ceaiuri,am sa ma documentez mai mult
@pufonel chiar din potriva,sunt foarte ocupat. pe langa job,citesc destul de mult,invat din cursuri online,am foarte putin timp liber. am avut o perioada fara telefon/laptop inainte de culcare,dar a disparut din senin. am sa incerc sa incep sa citesc din nou inainte de culcare
@SharonCollins am incercat sa meditez,dar nu mi se parea ca fac progres si am renuntat
@afh am 32 ani
@restul am sa incerc sa reduc cafeaua

#20
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Deci tu esti cam suprasolicitat( creierul ) , pai inseamna ca asa reactioneza organismul tau. Nu reuseste sa se mai relaxeze suficient  ca  sa dormi mai multe ore legate. Mai ales cu 3 cafele, mai rau te sabotezi. Evita si dulciurile seara si mai ales ecranele - telefon, tableta, etc. Ai facut un rezumat bun, vezi ce ti se potriveste  din toate sfaturile astea si fii un pic mai perseverent. Bafta!

Edited by SharonCollins, 08 April 2020 - 22:53.


#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Initiator, 6 ore pe noapte de somn e super bine. Nu ai de ce sa-ti faci griji. Unul care doarme 2 ore ce sa mai zica..
Bea seara ceai de tei. 2 pliculete la o cana. O sa ramai uimit de efectele lui.

#22
Just_I

Just_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 07.12.2019

View PostThuraya_123, on 08 aprilie 2020 - 22:37, said:

Recunoaste, cauti motiv sa iesi la alergat pe afara! ;)



La tara, oamenii intra mai rar in depresie fiindca chiar au probleme si trebuie sa le rezolve.
Nu, la tara oamenii rar intra in depresie pentru ca nu pierd contactul cu natura si nu sunt nici nevoiti sa interactioneze cu prea multi oameni toxici.

Incearca meditatia si incetineste ritmul, nu e sanatos sa faci o mie de lucruri deodată,  chiar daca tu crezi ca obtii avantaje facand asta. Permite-ti sa ai zile in care lenevesti, pur si simplu, si baga-l din cand in cand pe "trebuie" in dulap. Alergatul te poate ajuta daca chiar iti place sa alergi, daca tu te simti prea obosit fizic, s-ar putea sa te oboseasca si mai tare, dar plimbarile prelungite in natura cred ca ti-ar fi de ajutor, plimbari pe care sa nu le faci roboteste, incearca sa observi tot ce e in jurul tau si sa te bucuri de fiecare moment. Sanatate!

Edited by Just_I, 09 April 2020 - 06:51.


#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postpufonel, on 08 aprilie 2020 - 21:30, said:

Problema ta pare a fi lipsa de ocupatie. Ai un job? Daca nu, gaseste-ti macar ceva de facut, nu sta pe canapea sa-ti plangi de mila.

Cat despre cafea, bea cata iti suporta organismul, nu te lua dupa fitecine. Eu pot sa beau 3-4 cafrele si n-am nici pe dreq.

Si inca ceva: incearca sa citesti ceva inainte sa adormi (de preferinta o carte in format fizic, nu ceva pe monitor). Astfel, ori adormi de plictiseala, ori te tine treaz dar nu regreti nicio clipa (am pait de cateva ori sa dorm 2-3 ore din cauza unei carti care m-a "prins", dar n-am regretat nicio clipa).

what? tu vrei ca initiatorul sa faca infarct sau ceva? 4 cafele pe zi?

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,070
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcristipop212, on 08 aprilie 2020 - 20:11, said:

De ceva vreme am observat ca am probleme cu somnul,in ultimul an de exemplu vreo 5-6 luni am dormit in medie 6h/noapte iar in ultimele 6 luni incerc sa dorm cam 7h. Desi am un program de somn/trezit, aproape in fiecare noapte ma trezesc de 2-3 ori.Nu fac foarte mult sport,de 2-3 ori pe zi fac cam 15 minute stretching si beau 2-3 cafele zilnic. Cred ca sunt depresiv(am dedus din simptopmele care le-am gasit online)
Mergi la medicul de familie sau la un psiholog. Diagnosticul depresiei se face pe baza anamnezei si a completarii  unor chestionare (DEPS, BDI, PHQ-9 etc, eu de exemplu folosesc BDI).
Daca e necesar se incepe tratamentul medicamentos (sunt unele antidepresive care ajuta si la tratarea insomniei) eventual psihoterapie

View Postkarax, on 09 aprilie 2020 - 08:52, said:

what? tu vrei ca initiatorul sa faca infarct sau ceva? 4 cafele pe zi?
Nu se face infarct de la cafea, infarctul e dat de obstruarea unei artere coronariene urmata de necroza testului irigat de aceasta.
4 cafele pe zi nu e exagerat de mult, aici in Fi (intr-adevar pe primul loc in lume la consumul de cafea) media e de 4-5 pe zi, am pacienti care beau si cate 10 pe zi.

#25
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
ca mentionati cafelele,am inca amici dincolo care rad si 5-7 espresso pe zi....si nu apa de gura mioritica,ci din cele adevarate la italieni....Cred ca toleranta e individuala....

#26
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Fireste! Doar ca omul doarme si asa prost, extra cafea ii mai trebuie...

#27
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostEllaenn, on 09 aprilie 2020 - 10:58, said:

ca mentionati cafelele,am inca amici dincolo care rad si 5-7 espresso pe zi....si nu apa de gura mioritica,ci din cele adevarate la italieni....Cred ca toleranta e individuala....

Eu beau uneori cafea doar facuta de mine, dimineata, ca daca beau una normala risc vreo vreo 30-40 ore fara sa dorm. Si nu-mi dau seama mereu dupa gust cand e de la altii, uneori imi spun ca pare ok, dupa care sunt agitat pana a 2-a zi. Depinde ce toleranta are organismul si cum o sintetizeaza, probabil. Si de sistemul nervos.

Apropo, sper ca nu esti de-aia cu spiritism. Unde ai amici "dincolo"?

Edited by Notsure, 09 April 2020 - 12:51.


#28
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Posted Image Ai , mai... Cred ca se referea la dincolo de granite, probabil in Italia.

Edited by SharonCollins, 09 April 2020 - 13:21.


#29
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostSharonCollins, on 09 aprilie 2020 - 13:20, said:

probabil in Italia.
Not much of a difference nowadays

#30
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
in context e mare diferenta,una e sa bei posircile din patrie cu nume pompoase din aparate minarite si alta e sa bei o cafea la italieni...

#31
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Cristipop212, cauta platforma Deprehub, ai acolo posibilitatea sa faci gratuit teste de anxietate si depresie. De asemenea ei au si un telverde unde poti suna pentru suport psihologic.

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostKarhu, on 09 aprilie 2020 - 10:54, said:

Mergi la medicul de familie sau la un psiholog. Diagnosticul depresiei se face pe baza anamnezei si a completarii  unor chestionare (DEPS, BDI, PHQ-9 etc, eu de exemplu folosesc BDI).
Daca e necesar se incepe tratamentul medicamentos (sunt unele antidepresive care ajuta si la tratarea insomniei) eventual psihoterapie


Nu se face infarct de la cafea, infarctul e dat de obstruarea unei artere coronariene urmata de necroza testului irigat de aceasta.
4 cafele pe zi nu e exagerat de mult, aici in Fi (intr-adevar pe primul loc in lume la consumul de cafea) media e de 4-5 pe zi, am pacienti care beau si cate 10 pe zi.

bine conteaza si cata cafea revine la o cana de apa. ca daca e mai mult apa bei si 10 (vorba vine)

#33
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostEllaenn, on 09 aprilie 2020 - 14:20, said:

in context e mare diferenta,una e sa bei posircile din patrie cu nume pompoase din aparate minarite si alta e sa bei o cafea la italieni...

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Nu ca nu e diferenta intre cafeaua de aici si cea din Italia, ziceam ca nu e diferenta prea mare intre Italia si "dincolo", mai ales daca nu porti masca, sunt taramuri vecine :D

#34
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Sunt foarte asemanatori cu noi,din pacate.Ar trebui sa ne puna pe ganduri...

#35
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Cine vrea, intelege, cine nu... Nu exista orb mai mare decat cel ce nu vrea sa vada!

#36
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostEllaenn, on 09 aprilie 2020 - 18:05, said:

Sunt foarte asemanatori cu noi,din pacate.Ar trebui sa ne puna pe ganduri...
Ce asemanari?
Si ce sa ne ingrijoreze?

Edited by Notsure, 09 April 2020 - 20:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate