Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Huawei P8 - Zzzzz

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011
Salut,

In panica cu coronavirus am decis ca e o idee buna sa imi dezinfectez telefonu, care avea ecranu crapat intr-un colt si cel mai probabil putin corona inauntru ca a inceput sa scoata sunete dubioase(gen sunete de scurtcircuit) si....aia a fost.

Intrebarea mea: Este vreo metoda prin care pot sa recuperez datele de pe el? Nu se mai aprinde

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Dar cum l-ai dezinfectat ? I-ai facut baie ?
Datele se pot recupera dar mi-e teama ca telefonul trebuie dezasamblat complet
Mai bine mergi cu el intr-un service

#3
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View PostNaijax, on 16 martie 2020 - 12:35, said:

Dar cum l-ai dezinfectat ? I-ai facut baie ?
Datele se pot recupera dar mi-e teama ca telefonul trebuie dezasamblat complet
Mai bine mergi cu el intr-un service
Nu i-am facut baie, am pus dezinfectant pe un servetel si l-am sters insa avea o crapatura in ecran si cred ca i-a ajuns la circuite.
Avand in vedere ca deja i-am schimbat ecranul de 3 ori si am comandat alt telefon, o sa incerc sa recuperez datele iar daca nu reusesc am sa dau cu el de pamant.
Mersi de reply! Sti cumva un video care sa explice cat de cat cum as putea recupera datele?

#4
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Inainte de toate ar trebui sa-l usuci.
Sa ne zici cu ce anume solutie si cum ai incercat sa-l cureti?

Daca este spirt o sa se evapore singur, pana la urma.

Daca este ala ar trebui sa-l bagi intr-o punga de orez, sa-l pui la soare, sa-l scuturi.

Si la urma vezi daca apare pe calculator daca-l cupezi la calculator.
Cred ca intelegi ca pana nu se usuca el nu este o idee tocmai buna sa-l legi la culculator poate sa mai arzi si ceva la calculator cu scurt de la lichid.

View Postbrainkill3r, on 16 martie 2020 - 12:48, said:

Mersi de reply! Sti cumva un video care sa explice cat de cat cum as putea recupera datele?
Daca chiar ai date valoroase te duci cu el la un service GSM, maxim 50 de lei, daca te pot ajuta sa iti recuperezi datele.

Daca ai backapp la google drive.
Google photo.
Whatsapp.
Numerele de telefon ar trebui sa fie legate de contul de google.

Deci practic pe telefon ai doar poze si video care nu se salveaza altundeva inafara de telefon.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Se pot recupera datele cam in aproape orice situatie.
Dar, ca te costa 0 lei si 2 zile - pina se usuca....
Sau te costa 500-1000 euro si peste.... - pina iti muta chip-ul de memorie de pe placa de baza pe alta placa de baza - daca se poate asa ceva.... asta e altceva
Pe de alta parte, serios, cite kile / litri de dezinfectant ai pus de a reusit sa faca scurtcircuit ?!
Alta treaba n-ai avut ?!

#6
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDuskGerman, on 16 martie 2020 - 12:52, said:

Inainte de toate ar trebui sa-l usuci.
Sa ne zici cu ce anume solutie si cum ai incercat sa-l cureti?

Daca este spirt o sa se evapore singur, pana la urma.

Daca este ala ar trebui sa-l bagi intr-o punga de orez, sa-l pui la soare, sa-l scuturi.

Si la urma vezi daca apare pe calculator daca-l cupezi la calculator.
Cred ca intelegi ca pana nu se usuca el nu este o idee tocmai buna sa-l legi la culculator poate sa mai arzi si ceva la calculator cu scurt de la lichid.


Daca chiar ai date valoroase te duci cu el la un service GSM, maxim 50 de lei, daca te pot ajuta sa iti recuperezi datele.

Daca ai backapp la google drive.
Google photo.
Whatsapp.
Numerele de telefon ar trebui sa fie legate de contul de google.

Deci practic pe telefon ai doar poze si video care nu se salveaza altundeva inafara de telefon.

Am folosit ceva solutie dezinfectanta, albastra. Nu stiu exact ce era. Problema e ca dupa ce l-am sters a inceput sa scoata un sunet pe care nu l-am mai auzit, parea sa vina din interior si parea sa sune a scurtcircut. Ecranul a ainceput sa faga figuri iar in 20 secunde nu s-a mai aprins deloc. Nici nu am reusit sa il sting, am tinut pe butonul de power 20 secunde dar el tot aprins era...Daca il conectez la PC nu pot accesa fisierele, el intra automat in charge mode only, pentru file tranfer ar fi trebuit sa activez ceva optiune din telefon. Am intrebat pe strada la ceva magazine dar toti cer peste £100 ceea ce mi se pare cam mult pentru alea 50 de poze care chiar imi trebe. Nu sunt in tara si nu intentionez sa ma intorc pana nu se calmeaza apele cu virusu asta. Orice recomandare e bine venita, multumesc tuturor pentru reply uri.

#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Lasa si tu telefonul sa stea cuminte 1-2 zile si la urma incerci sa-l incarci, incerci sa-l conectezi la calculator.

Incearca alt cablu usb.
Uneori isi mai revin singure.

Asta zic ca nu te apuca sa dai cu el de pamant, inca, mai ai si tu rabdare nitel sa se usuce si la urma faci o alta incercare.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017
1.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tAChemeSbgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YF-XNHMZlFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bobitad, 16 March 2020 - 13:14.


#9
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View Posttrollerul_de_serviciu, on 16 martie 2020 - 12:59, said:

Se pot recupera datele cam in aproape orice situatie.
Dar, ca te costa 0 lei si 2 zile - pina se usuca....
Sau te costa 500-1000 euro si peste.... - pina iti muta chip-ul de memorie de pe placa de baza pe alta placa de baza - daca se poate asa ceva.... asta e altceva
Pe de alta parte, serios, cite kile / litri de dezinfectant ai pus de a reusit sa faca scurtcircuit ?!
Alta treaba n-ai avut ?!
am pus pe servetel si l am curat destul de putin avand in vedere ca era ecranu crapat.

View Postbobitad, on 16 martie 2020 - 13:14, said:

1.https://www.youtube.com/watch?v=tAChemeSbgo
2.https://www.youtube.com/watch?v=YF-XNHMZlFU&feature=youtu.be
Mersi mult, am sa incerc deseara.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cum se stie componentele electronice functioneaza pe baza de "magic smoke", daca ai lasat fumul afara, e gata.
Primul telefon decedat din cauza virusului, stai linistit, nu mai recuperezi nimic de pe el.
Mai aveai o sansa daca faceai operatia aia cu telefonul inchis si uscat bine inainte sa-l deschizi, dar asa, nu cred ca-i mai poti face ceva.
Fugi cu el repede intr-un service si explica ce i-ai facut, poate-ti mai pot salva aia placa.

Edited by MembruAnonim, 16 March 2020 - 13:24.


#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Pe viitor, foloseste alcool izopropilic pe electronice si nu se vor mai strica.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Ce date vrei sa recuperezi?
Majoritatea le ai in contul Google.
Contacte, foto, conversații WhatsApp, SMS, mailuri, etc.
Ce alte "date" vrei?

#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postvimann, on 16 martie 2020 - 13:49, said:

Pe viitor, foloseste alcool izopropilic pe electronice si nu se vor mai strica.

Doar Apple recomanda curatirea ecranului cu alcool izopropilic si (atentie!) pe o carpa doar umezita putin.
https://support.appl.../en-us/HT204172

Stiu ca Tamas (un jucator de fotbal) a recomandat alcoolul contra coronavirus dar doar pentru uz intern!Posted Image

Edited by breitner, 16 March 2020 - 15:19.


#14
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdorin_2k, on 16 martie 2020 - 15:01, said:

Ce date vrei sa recuperezi?
Majoritatea le ai in contul Google.
Contacte, foto, conversații WhatsApp, SMS, mailuri, etc.
Ce alte "date" vrei?
Am card SD in el si ma gandesc ca acolo sunt 80% din date, insa telefonul avea o memorie interna de 8gb care era plina de poze. Alea le vreau.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai noroc e doar displayul ars. Schimbi displayul la un service GSM apoi vezi ce faci.

Te duci și spui că s-a stins și nu știi ce are, nu mai bagi textul cu recuperarea că te umflă băieții.

Posted Image

Uite 89 de lei fără transport

https://www.gsmnet.r...3kaAlhnEALw_wcB

Dacă nu ai pus cu găleata și doar l-ai stropit ușor sau ai dat cu cârpă umedă pe el nu prea avea cum să ajungă la placa de bază.

Edited by waterman, 16 March 2020 - 16:29.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
"pozele" le ai in google photos.
Aaaaa. Nu ai setat backup pt foto de teama că îți ajung foto in cloud? Atunci plătești pt recuperare.


#17
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbrainkill3r, on 16 martie 2020 - 16:13, said:

Am card SD in el si ma gandesc ca acolo sunt 80% din date, insa telefonul avea o memorie interna de 8gb care era plina de poze. Alea le vreau.

La orice telefon cu memorie interna mica se recomanda (s-a discutat de atatea ori pe acest forum) mutarea lor in card extern sau salvarea in "cloud" sau in PC!
Parerea mea: ia-ti adio de la poze si de la telefon.

Se pot recupera dar te costa (cel putin) cat un flagship de noua generatie.

Edited by breitner, 16 March 2020 - 16:49.


#18
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbreitner, on 16 martie 2020 - 16:43, said:

La orice telefon cu memorie interna mica se recomanda (s-a discutat de atatea ori pe acest forum) mutarea lor in card extern sau salvarea in "cloud" sau in PC!
Parerea mea: ia-ti adio de la poze si de la telefon.

Se pot recupera dar te costa (cel putin) cat un flagship de noua generatie.
De la telefon mi-am luat adio, de asta am comandat altul. Ramane de vazut cum le recuperez, dar le recuperez. Where there's a will there's a way

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate