Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Amplificator ptr boxe Dynaudio

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 nykysor, on 15 martie 2020 - 16:46, said:


Cu amplificator de 40w nu duci boxele de 200w la limita lor maxima ,ci la maximul pe care il poate amplificatorul. Pentru boxe care suporta 200w RMS.iti trebuie amplificator care scoate 400w pe canal pentru a putea scoate un sunet curat .
Dar nu ma refer că nu le poate amplifica la volum puternic.
Amplificatoarele mai au si rol decisiv in calitatea sunetului scos de boxe.

 geo123, on 15 martie 2020 - 16:55, said:

Sunt boxe foarte dificil de condus!
O sa dai pe amplificare mult mai mult decat ai dat pe boxe.
Banuiesc ca nu ai dat mai mult de 1300lei pe ele.
Am dat mai mult,de unde ai scos 1300 ?
Caută pe olx si siteuri de genul cat costă o pereche.
Sunt Dynaudio made in Danemark, boxe cu o calitate a construcției de mare clasă.nu mi-a venit să cred cum sunt lucrate.

#20
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Voi chiar nu intelegeti ca totul se raporteaza la sensibilitate si volumul auditiei? Nu conteaza cat suporta boxele. Daca ai un amp de 40w, duci la fel de tare si niste boxe 100w rms, si niste boxe 300w rms daca au aceeasi sensibilitate si aceeasi curba de impedanta.

Claritatea nu are legatura cu puterea decat daca bagi amp-ul in clipping. Intre 40w si 160W sunt 6dB diferenta, adica nici macar dublul ca perceptie a sunetului, deci cineva care e amator de senzatii tari posibil sa isi chinuie amp-ul de 160w si sa distorsioneze decat mine cu amp-ul de 40w daca ma pastrez la un volum decent.

#21
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai de noi au fost pe la 3500lei
Pe ebay https://www.ebay.co....0826?nav=SEARCH


#22
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Notsure, on 15 martie 2020 - 17:44, said:

Voi chiar nu intelegeti ca totul se raporteaza la sensibilitate si volumul auditiei? Nu conteaza cat suporta boxele. Daca ai un amp de 40w, duci la fel de tare si niste boxe 100w rms, si niste boxe 300w rms daca au aceeasi sensibilitate si aceeasi curba de impedanta.

Claritatea nu are legatura cu puterea decat daca bagi amp-ul in clipping. Intre 40w si 160W sunt 6dB diferenta, adica nici macar dublul ca perceptie a sunetului, deci cineva care e amator de senzatii tari posibil sa isi chinuie amp-ul de 160w si sa distorsioneze decat mine cu amp-ul de 40w daca ma pastrez la un volum decent.
Fiecare 6db reprezinta dublu de intensitate. Ideea era ca cu ampu de 40W intri mai repede in clipping decat cu cel de 160W si alta idee era ca el putin daca ele sunt in clasa AB sa le folosesti pana la 60% din volum.

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 Notsure, on 15 martie 2020 - 17:44, said:

Voi chiar nu intelegeti ca totul se raporteaza la sensibilitate si volumul auditiei? Nu conteaza cat suporta boxele. Daca ai un amp de 40w, duci la fel de tare si niste boxe 100w rms, si niste boxe 300w rms daca au aceeasi sensibilitate si aceeasi curba de impedanta.

Claritatea nu are legatura cu puterea decat daca bagi amp-ul in clipping. Intre 40w si 160W sunt 6dB diferenta, adica nici macar dublul ca perceptie a sunetului, deci cineva care e amator de senzatii tari posibil sa isi chinuie amp-ul de 160w si sa distorsioneze decat mine cu amp-ul de 40w daca ma pastrez la un volum decent.
Duci la fel de "tare" in scenariul propus de tine, dar care e rostul sa duci un sac de cartofi cu o remorca de tir?
Daca ai boxe capabile trebuie si amplificare care sa le poata duce pana la limita ca altfel nu vad rostul.


#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 nykysor, on 15 martie 2020 - 16:46, said:

Cu amplificator de 40w nu duci boxele de 200w la limita lor maxima ,ci la maximul pe care il poate amplificatorul. Pentru boxe care suporta 200w RMS.iti trebuie amplificator care scoate 400w pe canal pentru a putea scoate un sunet curat .

Sau folosesti doua amplificatoare de putere , cate unul pentru fiecare boxa.

Edited by razor01, 15 March 2020 - 19:27.


#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

 missionnad, on 15 martie 2020 - 17:42, said:


Dar nu ma refer că nu le poate amplifica la volum puternic.
Amplificatoarele mai au si rol decisiv in calitatea sunetului scos de boxe.


Am dat mai mult,de unde ai scos 1300 ?
Caută pe olx si siteuri de genul cat costă o pereche.
Sunt Dynaudio made in Danemark, boxe cu o calitate a construcției de mare clasă.nu mi-a venit să cred cum sunt lucrate.

Cand asculti la volum mediu si utilizezi vreo 5-10 watts nu are nicio importanta cat poate amplificatorul la maxim astfel ca nu-si prea are rost afirmatia precum ca boxele mari au nevoie de aplificare puternica sa le poata conduce. Problema se pune doar la volum maxim cand un amp mai poate iar altul nu.

Ce am scris eu mai devreme e chiar cum a raspuns Geo, pe dos. Cumperi niste boxe hi fi cu 3 wofere pe care scrie 250watts. Iei un amp serios hifi de peste 1000 de euro si scoate 2x80. E cam bataie de joc..

#26
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nad are comutator Soft Cliping pe care il tin mereu activat.


#27
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Sunt multe modele de boxe mari, cu woofer de 12-15inch, de la Klipsch cu sensibilitate mare, care suna foarte bine si tare cu ampuri pe lampi de 25W. Vezi Heresy, Cornwall, Forte. Cornwall are sensibilitate de 102db.

#28
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 missionnad, on 15 martie 2020 - 20:13, said:

Nad are comutator Soft Cliping pe care il tin mereu activat.
Ala e ca si un fel de limiter... e indicat doar daca nu vrei sa-ti arzi tweeterele la volume mari dar nu si pentru o dinamica buna a sunetului. Depinde de cat de abrupt taie limiteru ala o sa ai un sunet lipsit de dinamica. Am experimentat chestia asta cu niste monitoare Yamaha HS-80 care au din fabricatie in ele un limiter, soft clipping.. dupa ce l-a dezactivat parca s-a schimbat sound stage-ul si cel putin la bas are o dinamica mult mai buna... bine toate astea pot sa fie si subiective intr-o oarecare masura... dar nu 100% :)

Inainte sa aleg un amp pt Dynaudio as stabili o limita de cheltuieli, atat cu amplificatorul cat si cu tratarea cat de cat a camerei. As stabili un minim de putere, in cazul tau, intre 150-200W (4 ohm) 100-130W (8 ohm), m-as uita care sunt variantele viabile pe care pot sa le cumpar. Restul parerilor sunt pur subiective, tu trebuie sa alegi si sa testezi ceea ce-ti place.

 gast1, on 15 martie 2020 - 20:32, said:

Sunt multe modele de boxe mari, cu woofer de 12-15inch, de la Klipsch cu sensibilitate mare, care suna foarte bine si tare cu ampuri pe lampi de 25W. Vezi Heresy, Cornwall, Forte. Cornwall are sensibilitate de 102db.
Da, dar astea au 86db... nu e chiar asa de mare doar ca daca le ataca cu un amp decent o sa suna foarte bine, de obicei Dynaudio au dinamica si posibilitati foarte mari de sunet.

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

 gast1, on 15 martie 2020 - 20:32, said:

Sunt multe modele de boxe mari, cu woofer de 12-15inch, de la Klipsch cu sensibilitate mare, care suna foarte bine si tare cu ampuri pe lampi de 25W. Vezi Heresy, Cornwall, Forte. Cornwall are sensibilitate de 102db.

Pai suna tare si bine cu amp de 10 watt dar pe ele scrie ca suporta 150watts. Asta inseamna ca ar putea mult mai mult. Faptul ca merge si asa nu inseamna ca asa e si cel mai bine.

 Fluk3, on 15 martie 2020 - 20:36, said:


Ala e ca si un fel de limiter... e indicat doar daca nu vrei sa-ti arzi tweeterele la volume mari dar nu si pentru o dinamica buna a sunetului. Depinde de cat de abrupt taie limiteru ala o sa ai un sunet lipsit de dinamica. Am experimentat chestia asta cu niste monitoare Yamaha HS-80 care au din fabricatie in ele un limiter, soft clipping.. dupa ce l-a dezactivat parca s-a schimbat sound stage-ul si cel putin la bas are o dinamica mult mai buna...

Asa e. Mai multi recomanda sa-l tii dezactivat.

#30
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 geo123, on 15 martie 2020 - 19:04, said:

Pai de noi au fost pe la 3500lei
Pe ebay https://www.ebay.co....0826?nav=SEARCH
Stiu cat au fost noi.
Am dat 1800 ,crede-ma ca se vand cu mai mult .... Ăsta le este pretul,nu il fac eu.
Găsisem unele reduse la 1400 dar lovită carcasa si tweeterele cu urme pe ele.

Attached Files



#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 19.03.2007
N-am mai stat sa citesc tot ce ti s-a recomandat pe aici, dar uita de Nad, Yamaha sau alte marci comerciale. Pentru a pune in valoare boxele alea ai nevoie de un amplificator care debiteaza curenti mari si astfel de amplificatoare sunt scumpe , sau mai gasesti second ,recomand cumparat din Germania .

#32
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 vinciun, on 15 martie 2020 - 20:53, said:

Asa e. Mai multi recomanda sa-l tii dezactivat.
Eu stiu că soft clipping taie vârfurile la înalte ,in niciun caz să limiteze dinamica.

 titoo, on 15 martie 2020 - 21:25, said:

dar uita de Nad, Yamaha sau alte marci comerciale
De cand este Nad marca comercială?
Nu am vazut nici prin Altex, Flanco si nici prin baruri pe manele.


#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Dar care ar fi problema cu marcile comerciale?

Eu, de exemplu, folosesc pentru boxele frontale https://www.hifiengi...ntz/pm-80.shtml . Are 30 de ani, dar arata si suna impecabil, mult peste amplificarea unui receiver ca Marantz SR 6013 de exemplu. E drept insa ca pe amplificator scrie made in Japan. Probabil asta este motivul pentru care functioneaza impecabil dupa atata vreme.

Edited by razor01, 15 March 2020 - 21:52.


#34
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 missionnad, on 15 martie 2020 - 21:33, said:

Eu stiu că soft clipping taie vârfurile la înalte ,in niciun caz să limiteze dinamica.


De cand este Nad marca comercială?
Nu am vazut nici prin Altex, Flanco si nici prin baruri pe manele.
Soft clipping-ul ala e la NAD functioneaza reducand din putere la volume mari pentru ca sa eviti intrarea finalilor in clipping si sa auzi distorsiuni. Aste inevitabil apar la amplificatoare, clasa AB si alte clase, cred ca mai putin Class A. Tocmai de aia am zis ca mai bine un amp mai mare si nu il duci in clipping. Eu nu as folosi asa ceva ca si soft clipping limiter doar la scule de amplificare profesionala si mii de wati unde chiar e importanta o protectie din asta pt ca altfel s-ar pute sa ramai fara innalte...

Pai toate marcile sunt comerciale :P de aia se si vand... doar ca unele sunt de 2 lei si altele sunt de fffff multi lei. Cel putin Yamaha A-S2100 e undeva pe la 100 milioane de lei https://www.yamaha-a...6waAlL7EALw_wcB

Nu cred ca un asemenea amplificator nu e capabil sa furnizeze suficient curent...

 razor01, on 15 martie 2020 - 21:50, said:

Eu, de exemplu, folosesc pentru boxele frontale https://www.hifiengi...ntz/pm-80.shtml . Are 30 de ani, dar arata si suna impecabil, mult peste amplificarea unui receiver ca Marantz SR 6013 de exemplu. E drept insa ca pe amplificator scrie made in Japan. Probabil asta este motivul pentru care functioneaza impecabil dupa atata vreme.
Personal cred ca receiverele nici nu ar trebui mentionate ca si sisteme de amplificare pt stereo ci doar daca muschii tai vor mai multe canale ceea ce e o alta mancare de peste.
PM-80... da, grija la detalii si la constructie, fara rabat, iar in anii aia existau niste concepte foarte reusite de amplificatoare.

#35
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Comerciala in hi-fi. Se referea la amplifcatoare mai "exotice" cum i s-a recomandat: Naim, Arcam, etc.

#36
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Parrasound , Pass , Plinius nu recomanda nimeni ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate