Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua
 Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala
 Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor
 

Amplificator ptr boxe Dynaudio

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ce mărci de amplificatoare "se pupă" cel mai bine cu boxele Dynaudio?
Tocmai mi-am achiziționat sh o pereche de Audience 42.

Attached Files



#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ăsta-i bun! :
http://www.hifi-revi...ntz-pm7200.html
Da' dacă nu-l găseşti?

#3
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Personal am ascultat cu ceva vreme in urma niste monitoare Dynaudio + un amplif Teac (din pacate nu mai stiu modelul) dar sunau extraordinar de dinamic si controlat in acelasi timp. Mi-a ramas mult timp in minte senzatia aia de sunet care ofera toata gama de nuante + control si dinamica, aveau ambele un raspuns nemaipomenit.
Cred ca totusi problema nu e chiar atat de simpla, conteaza si camera in care le asculti si sursa audio nu doar boxe+ amp. In locul tau as testa macar 3 amplificatoare ca sa vad ce si cum... evident ceva peste mid end...Unii recomanda Marantz altii Rotel, eu as inceraca si un Cambridge sau un Yamaha. Pana la urma depinde si ce muzica vrei sa asculti.

Edited by Fluk3, 14 March 2020 - 22:55.


#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Din ce am putut eu observa, cambridge si yamaha sunt cam pe laturi opuse la sunet, mai ales pe partea de bas. Pe aceleasi boxe, Yamaha da senzatie de sunet foarte precis, acut, direct, rapid pe cand Cambridge da senzatie de bas mai umflat, mai lin, mai putin nervos, mai putin dinamic. Asa am simtit eu subiectiv.

Cred ca ma apuca si pe mine damblaua si incep s-o dau in balarii habar n-am.

#5
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Partea cu "subiectivul" e foarte subiectiva :P si pana la urma sunetul trebuie sa-i placa celui care asculta in final, in cazul de fatza missionnad.
Asta cu sunet foarte precis vs mai moale... vine si din dinamica boxelor, cu siguranta Dynaudio ca principiu sunt foarte precise si dinamice nu sunt deloc boomy sau umflate, mai ales bookshelf-urile.
Cu toate astea poti sa le "inmoi" daca le asculti pe niste tuburi dar de asta zieam ca depinde si ce muzica vrei sa asculti in general.

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Momentan le am pus la Nad-ul C356 care il detin de ceva vreme ptr Boxele Mission m34i.
Am ascultat si o pereche de Focal dar aveau un sunet usor metalic, Dynaudio erau mai plăcute urechii.
Oare Dynaudio suna la întreaga capacitate cu acest Nad?? Nu e un aplif chiar entry level

#7
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nad-urile nu sunt ele ampuri rele dar cu siguranta nu pe gusturile tuturor, de obicei putin mellow ca sunet, cu siguranta modelul ala nu suna rau dar inca o data, depinde ce-ti doresti.
Iti spun din experienta ca aceleasi boxe cu acelasi amplif intr-o camera "tratata" sunau de 2-3 ori mai "scump"

La ce te referi cand spui "la intreaga capacitate" ?

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Fluk3, on 14 martie 2020 - 23:40, said:

La ce te referi cand spui "la intreaga capacitate" ?
Cum au fost ele proiectate să cante.
Sunetul perfect care il pot scoate.
PS:daaa, acustica camerei conteaza enorm.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

 Fluk3, on 14 martie 2020 - 23:18, said:

Partea cu "subiectivul" e foarte subiectiva :P si pana la urma sunetul trebuie sa-i placa celui care asculta in final, in cazul de fatza missionnad.
Asta cu sunet foarte precis vs mai moale... vine si din dinamica boxelor, cu siguranta Dynaudio ca principiu sunt foarte precise si dinamice nu sunt deloc boomy sau umflate, mai ales bookshelf-urile.
Cu toate astea poti sa le "inmoi" daca le asculti pe niste tuburi dar de asta zieam ca depinde si ce muzica vrei sa asculti in general.

Boxele triangle zerius 902. Foarte precise si dinamice pe partea de bas.

Diferenta era foarte mica. Multi cred ca ar prefera combinatia triangle-cambridge. Acesta din urma parca le umfla un pic basul, le adauga un pic de profunzime si rotungime insa pierzi din precizie, viteza si dinamica.

#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 missionnad, on 14 martie 2020 - 23:47, said:

Cum au fost ele proiectate să cante.
Sunetul perfect care il pot scoate.
PS:daaa, acustica camerei conteaza enorm.
Perfect pentru tine e mahh.. pt altul si invers.
Daca ai ales Dynaudio cu siguranta le-ai ales pt dinamica si un sunet foarte "in your face", totodata boxele asta spun tot, creaza bine scena.
Eu din start la 150W (4ohm) cat au si 86db sensitivitate le-as pune cu un amplif mult mai "vanos" ceva pe la 150-200W (4ohm) ca si putere, chiar daca in clasa AB as asculta doar pana la 60% din volum, asta ar insemna ceva pe la 100-120W (8ohm)

#11
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Am ascultat Dynaudio cu Arcam Sa20, si sunau criminal, la fel si cu Naim unity Nova, dar nu Audience ci Special Forty. Suna foarte bine si cu NAD-uri Masters. Merita electronice bune si probabil mai scumpe decat ele.

Cred ca merita si pozitionate mai bine, nu pe pervazul acela, cu distanta mai mare pana lapereti, si in lateral si in spate, si asezate pe standuri.

Edited by gast1, 15 March 2020 - 04:02.


#12
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Care este și bugetul?

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 gast1, on 15 martie 2020 - 03:53, said:

Am ascultat Dynaudio cu Arcam Sa20, si sunau criminal, la fel si cu Naim unity Nova, dar nu Audience ci Special Forty. Suna foarte bine si cu NAD-uri Masters. Merita electronice bune si probabil mai scumpe decat ele.

Cred ca merita si pozitionate mai bine, nu pe pervazul acela, cu distanta mai mare pana lapereti, si in lateral si in spate, si asezate pe standuri.

Chiar crezi ca le tine pe pervazul ala? Banuiesc ca a dus boxa acolo pentru poza, ca altfel tot threadul e o gluma proasta.

Eu as incerca un A-S701, nu cred ca vor tusi de la el. Asta daca n-as fi multumit de felul cum suna NAD-ul, care probabil deja ofera necesarul. Deci as incerca sa compar alte 2 modele in ideea sa pastrez NAD-ul daca nu vad diferente.

Edited by Notsure, 15 March 2020 - 08:11.


#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am 4 perechi de boxe in total la apartament si la tara, la casa, de la 100w la 200W rms, si 3 amp-uri, de la 40w la 160w (4Ohm) si toate combinatiile sunt la fel de ok la volum mic-mediu, chiar si boxele 200W pe amp-ul de 40W. Problemele de putere apar cand duci boxele aproape de limita maxima, unde un amp slab incepe sa intre in clipping. Daca e sa o luam asa, si amp-ul de 40W e la 7dB distanta de volumul maxim al boxelor de 200W.

#15
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Lumea zice ca dynaudio se pupa bine cu Roksan , cu Naim, si cu Rega ;) (posibil sa sune bine si cu Arcam dar mai moale asa :) ), cred ca si yamaha 1100, 2100 ar merge bine. As fi curios sa le ascult cu Hegel......

#16
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Notsure, on 15 martie 2020 - 08:28, said:

Am 4 perechi de boxe in total la apartament si la tara, la casa, de la 100w la 200W rms, si 3 amp-uri, de la 40w la 160w (4Ohm) si toate combinatiile sunt la fel de ok la volum mic-mediu, chiar si boxele 200W pe amp-ul de 40W. Problemele de putere apar cand duci boxele aproape de limita maxima, unde un amp slab incepe sa intre in clipping. Daca e sa o luam asa, si amp-ul de 40W e la 7dB distanta de volumul maxim al boxelor de 200W.
Cu amplificator de 40w nu duci boxele de 200w la limita lor maxima ,ci la maximul pe care il poate amplificatorul. Pentru boxe care suporta 200w RMS.iti trebuie amplificator care scoate 400w pe canal pentru a putea scoate un sunet curat .

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt o multime de boxe de podea pe piata cu trei-patru woofere de 16 sau unu de 16 si doua de 20. Multe accepta putere RMS de la 150w in sus. Pe piata majoritatea amplificatoarelor hi-fi se invart pe la 60-80w, rar vezi suta sau mai mult. Deci ce facem cu boxele alea?

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt boxe foarte dificil de condus!
O sa dai pe amplificare mult mai mult decat ai dat pe boxe.
Banuiesc ca nu ai dat mai mult de 1300lei pe ele.
Pe langa asta ai nevoie de subwoofer si MiniDSP daca ai pretentii de joase.


 vinciun, on 15 martie 2020 - 16:49, said:

Sunt o multime de boxe de podea pe piata cu trei-patru woofere de 16 sau unu de 16 si doua de 20. Multe accepta putere RMS de la 150w in sus. Pe piata majoritatea amplificatoarelor hi-fi se invart pe la 60-80w, rar vezi suta sau mai mult. Deci ce facem cu boxele alea?
Pai in hi-fi nu te-ai obisnuit ca totul e pe dos?
Se profita la maxim de lipsa de cunostinte si miturile care circula printre "audiofili"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate