Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Nikon Z50

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Ia si tu un panasonic.

#20
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007

View Postspider8, on 10 martie 2020 - 09:14, said:

In mod evident orice obiectiv poate fi folosit pentru a face portrete, dar rezultate mai bune se obțin cu obiective fixe gen 35 MM, 50 MM sau 85 MM și distanțe focale de 1,8 sau chiar 1,4.

View Postradunic, on 10 martie 2020 - 11:41, said:

Am impresia că omul gîndește în temeni de APS-C unde 35 mm are cîmpul vizual al unui 50 mm FF, 50 se transformă în 75 iar 85 devine aproape 130.

View PostTaxon, on 10 martie 2020 - 11:44, said:

Bine punctat. Rămîne de lămurit perla aia cu distanțele focale de 1,8 sau chiar 1,4.
sa se calculeze zic
https://dofsimulator.net/en/

Edited by STARTREK1, 10 March 2020 - 12:37.


#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Colegu', zici că și ție îți place ghiveciul de legume?
Dar cel de focale cu diafragme, nu știi, o fi gustos?

#22
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTaxon, on 10 martie 2020 - 13:13, said:

Colegu', zici că și ție îți place ghiveciul de legume?
Dar cel de focale cu diafragme, nu știi, o fi gustos?
mesaju era pt. spider8 Posted ImagePosted Image

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Crezi ca il ajuta cu ceva?

#24
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postspider8, on 10 martie 2020 - 07:34, said:

......... însă chiar și la prețul ăsta, iei niște obiective cu distanțe focale de 50-200 mm sau 14 mm.
Un obiectiv de portret, adică cu distanța focală de 35 mm costă 3500 lei ........

View Postspider8, on 10 martie 2020 - 09:14, said:

In mod evident orice obiectiv poate fi folosit pentru a face portrete, dar rezultate mai bune se obțin cu obiective fixe gen 35 MM, 50 MM sau 85 MM și distanțe focale de 1,8 sau chiar 1,4.
..........

View PostTaxon, on 10 martie 2020 - 09:18, said:

Dacă veniți cu argumente de astea, pe mine m-ați pierdut de interlocutor.
Mă transform în cîine de pază, vă arăt bățul și vă trimit la școală.

View PostTaxon, on 10 martie 2020 - 11:44, said:

Bine punctat. Rămîne de lămurit perla aia cu distanțele focale de 1,8 sau chiar 1,4.

Pentru cine mai citeste pe aici :
În mod evident în primul mesaj am folosit corect termenul de distanță focală, iar în al doilea am gresit . Nu suntem totuși nici la facultatea de fotografie și nici la întrunirea fotografilor profesioniști. Referitor la obiectivul de 35 mm eu am făcut fotografii foarte bune tip portret - adică omul din centru să fie clar și în spate să fie blurat/încețoșat, ca să fie clar la ce mă refer. Nu fac poze la nunți sau evenimente, deci părerea mea poate să fie nerelevantă, dar totuși este un forum public, deci putem să ne spunem părerea.

Referitor la distanța focală cred că era foarte simplu să spui - Hei, cred că ai greșit, 1,4 nu poate să fie distanța focală, pentru că .....
Doar că asta este foarte greu de făcut și anume să fii politicos când corectezi greșeala cuiva - în schimb este mult mai simplu să jignești omul, gen vă arăt bățul și vă trimit la școală, fără a explica de fapt care a fost greșeala.
Din păcate o parte însemnata a oamenilor din România sunt de acest tip, ei le știu pe toate, ei sunt cei mai buni, deși de fapt nu știu chiar așa multe și cel mai surprinzător este că acești oameni sunt extrem de deranjați atunci când altcineva are cu ei exact același comportament - pentru că să nu vă imaginați că astfel de oameni nu greșesc niciodată.

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Aici ai dreptate.

#26
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
spider*, fara suparare, dar tonul face muzica...nu trebuie sa te superi asa...

Daca ai fi intrebat sau cerut o parere, era alta treaba, dar a sunat ca si cum tu stii foarte bine si explici altora, fiind in totala contradictie cu felul in care incurcai termenii. Ca sa ii stii, e suficient sa fi trecut putin de nivelul de incepator....

Nu cred ca a intentionat nimeni sa te jigneasca sau sa te supere tare....si nu doar in Romania sunt oamenii asa, sa ai zile frumoase si, nu te lasa de foto...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate