Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Dependenta de droguri si aparate!

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PostTestosteron, on 05 martie 2020 - 19:55, said:

Ai grija și cu iarba. Merge cât merge și aia...

La 80 de ani sunt sigur ca atunci cand ma va durea cevam voi fuma un cui. De ce? Pentru ca desii dau ca exemplu o durere de cap, nu a existat medicament care sa imi ia durerea mai rapid decat 3 fumuri de marijuanna. Totusi in cazul lui nu vorbim de dureri fizice, ci de dureri emotionale, si e bine ca a ajuns in punctul asta. In primul rand trebuie sa renunte la cocaina. Tocmai de aceea i-am recomandat iarba. Sa se lase din prima de cocaina fara a substituii cu o alta substanta, este foarte greu. Dar iarba este un inlocuitor perfect. Te poti lasa usor si in + te face sa reflectezi asupra situatiei in care te aflii.

#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 27.01.2016
Asta cam așa e. Un înlocuitor ar fi bun. Dar oricum trebuie notat ca viata e de kkt și ca fără înlocuitori nu prea ne descurcăm.

#21
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
- cocaina cred ca e buna, initial si coca cola avea cocaina ca deaia ii zice coca
- jocurile sunt bune si ele dezvolta corpul inteligenta muschii

Eu zic s anu te ingrijorezi, zici ca e rau ca tot felul de oameni ti-au zis c anu e bine.

Daca renunti la alea ce pui in locul lor? problemele copchiilor, mofturile nevestii si productivitatea tot mereu subunitara de la munca pe care sefii o vor tot mai mare?

#22
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postcipri2bau, on 05 martie 2020 - 21:46, said:

- cocaina cred ca e buna, initial si coca cola avea cocaina ca deaia ii zice coca
- jocurile sunt bune si ele dezvolta corpul inteligenta muschii

Eu zic s anu te ingrijorezi, zici ca e rau ca tot felul de oameni ti-au zis c anu e bine.

Cocaina stimuleaza in mod artificial creearea  de Serotonina si Dopamina. Atat serotonina cat si dopamina creeaza o stare de "bine". Dupa ce efectul cocainei dispare creierul se confrunta cu o scadere brusca a acestor doua chimicale din creier, drept urmare va incerca sa aiba din nou parte de ele ( dependenta ). Scaderea este atat de drastica incat a doua zi aceea persoana poate sa nu se simta deloc "OK" pana cand nu va ajunge din nou la aceleasi niveluri de Serotonina  / Dopamina. Cocaina nu este ok deloc.

Edited by Jemapel, 05 March 2020 - 21:53.


#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,861
  • Înscris: 10.12.2006
Divort si trecut rapid toate bunurile pe numele sotiei, ca sa nu-ti ramana copiii pe strada cand vin creditorii.

#24
Giulia46

Giulia46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2019
eu nu concep cum ai trecut la cocaina direct.. ai sarit o gramada etape :))) sotul meu cand vine de la servici mai bea cate 1-2 beri si chiar nu am nimic impotriva, dar sa revin la problema pe care o ai... da cel mai bine ar fi sa mergi la un control de specialitate(dezintoxicare) sa vorbesti cu cineva de profesie psiholog, sa-i spui sotiei ceea ce faci pentru ca ea te mai poate ajuta cu uns fat... dar cel mai important incearca sa renunti la anturajul respectiv :)

#25
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postmaluca, on 05 martie 2020 - 18:50, said:

Buna, Andrei! Ai incercat sa apelezi la dezintoxicare, ai stat de vorba cu un psiholog?

View Posttrollerul_de_serviciu, on 05 martie 2020 - 18:50, said:

Spune-i sotiei
Mergi la dezintoxicare si psiholog.
Bafta !

View PostGiulia46, on 06 martie 2020 - 09:30, said:

  sa vorbesti cu cineva de profesie psiholog,
Cati dintre astia care recomandati mersul la psiholog aveti habar despre validitatea stiintifica a acestui domeniu? Cati dintre voi, daca vi s-ar da un vraf cu "studii" stiintifice valide si invalide amestecate, ati putea sa le distingeti pe cele valide de cele invalide? Evident ca niciunul... dar aveti opinii!

View PostAndrei0708, on 05 martie 2020 - 17:50, said:

consumul de Cocaina , fapt ce m-a distrus complet! Tin sa va spun ca am un loc de munca in care castig foarte bine insa sunt Aproape toata ziua plecat!
Cocaina si jocurile "te-au distrus" dar ai job foarte bine platit si esti toata ziua plecat... hmm... ceva nu se pupa! Posted Image

Cel mai probabil e o poveste falsa, inventata de militanti anti droguri/anti jocuri de noroc.

Edited by LOLkekLOL, 06 March 2020 - 09:50.


#26
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostJemapel, on 05 martie 2020 - 19:00, said:

Cum mama naibi te-ai aruncat direct la Cocaina. Treci pe iarba. S-ar putea sa te calmeze. Si dupa 1 cui bun, s-ar putea sa nu iti mai arda sa te ridici de pe canapea ca sa te duci la pacanale.
Vorbesc ft. serios. Fa o treapie cu Canabis.
Iarba ar fi doar o distractie ocazionala, la fel ca si alcoolul, nu are sens sa o dai dintr-o dependenta in alta. E ok iarba, dar nici sa te spargi zilnic. Eu am conoscut oameni care dupa ce fumau plecau sa joace la aparate.

View Postcartabosh, on 05 martie 2020 - 19:00, said:


In acele momente esti tu cu adevarat, nu masca de om pe care ti-ai creat-o in jurul familiei care te deprima si te-a adus la suicid

Invata sa nu te mai minti singur si vei trai mai linistit
ce sfat de cacao, si zici tu ca atunci cand esti tripat e defapt starea ta naturala, marea ta eliberare din inchisoarea de zi cu zi. Mare aberatie, singuri iti creeezi iluziile astea, toti stim care este evolutia unei persoane dependente de droguri si aparate, pe strada boschetar si fara nimeni langa el.
Acum e doar de vointa ta daca vrei sa refaci ceva, cred ca sotia ta o sa fie intelegatoare daca ai o discutie serioasa in care ii explici necazul tau sincer, si ca o sa faci tot ce este necesar sa treci peste, sa o rogi sa te inteleaga si sa te ajute. Dar asta doar daca chiar simti si vrei sa treci peste, altfel sunt doar vorbe in ploaie si o sa o dezamagesti si mai mult

#27
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostSekene, on 06 martie 2020 - 10:01, said:

Iarba ar fi doar o distractie ocazionala, la fel ca si alcoolul, nu are sens sa o dai dintr-o dependenta in alta. E ok iarba, dar nici sa te spargi zilnic.
Nu exista "dependenta", asta e un concept inventat de retardatii carora nu le place ce fac sau ce consuma altii.

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Problema lui este cel mult familiară, posibil soţia aia nu e bună ptr el. Are nevoe de alta mai altfel.

Cel mai posibil ei nu sunt compatibili sexual acuma, nu se pot sincroniza deloc. Probabil se culcă prea des adică de 2-3 ori pe zi sau chiar zilnic sau prea rar adică odată la 4-5 săptămâni.

Aparatele sunt bune ori că sunt electrice ori mecanice.

#29
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostLOLkekLOL, on 06 martie 2020 - 13:36, said:

Nu exista "dependenta", asta e un concept inventat de retardatii carora nu le place ce fac sau ce consuma altii.
poate asta se aplica in lumea ta, in cea reala insa nu inseamna ce spui tu. Eu de exemplu sunt dependent de tigari, tot nu reusesc sa ma las de fumat.

#30
VEL_1111

VEL_1111

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.12.2016

View PostLOLkekLOL, on 06 martie 2020 - 13:36, said:

Nu exista "dependenta", asta e un concept inventat de retardatii carora nu le place ce fac sau ce consuma altii.

Cel mai greu pentru cei ce consuma droguri, alcool, practica jocuri de noroc, dependenta sexuala, etc, deci cel mai greu este pentru ei sa recunoasca ca EI SUNT ACEiA CARE AU O PROBLEMA, NU CEILALTI.
Nebunul ramâne nebun, atâta vreme cât ii crede nebuni pe cei sanatosi, prostul ramâne PROST, atâta vreme cât ii crede prosti pe cei destepti, si RETARDATUL ramâne retardat, atâta vreme cât ii considera pe cei normali drept retardati.
Nu exista vindecare pâna când cel "bolnav' nu recunoaste ca ARE  o  problema.

#31
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019

View PostSekene, on 06 martie 2020 - 10:01, said:


ce sfat de cacao, si zici tu ca atunci cand esti tripat e defapt starea ta naturala, marea ta eliberare din inchisoarea de zi cu zi.

Nu omule, e starea lui naturala, era vorba de el nu de tine si de altul care nu-l intelege. Trebuie sa ai carti grele de psihoterapie in spate ca sa intelegi ce i-am scris.
Ca sa stii, vorbeam de starea lui de dezinhibitie https://en.wikipedia...i/Disinhibition
stare patologica, logic
pe care daca si-o suprima, intra in depresie, dar aia e alta carte

Revin la treaba cu mintitul sinelui...

Poate intra vreun psiholog calificat cu rabdare sa-ti traduca ce am povestit pe aici.

Edited by cartabosh, 07 March 2020 - 17:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate