Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Testare, teste anticorpi anti covid19

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am senzatia ca acest virus s-a raspandit inca din toamna in mai multe valuri, este mai vechi si are mai multe tulpini.

Este posibil ca multa lume sa fi avut infectia fara sa stie, Testul genetic RT-PCR este irelevant in aceste cazuri, poate sa fie si pozitiv deoarece la unii oameni virusul poate persista indefinit la nivele scazute, iar cei care au PCR negativ este posibil sa fi facut infectia si sa nu mai fie purtatori de virus.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Da este plauzibil , iarna asta au fost o gramada de viroze respiratorii extrem de agresive cu incidenta pulmonara urata, complicate cu pneumonie virala

Edited by ciine, 29 February 2020 - 20:08.


#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postciine, on 29 februarie 2020 - 20:00, said:

Da este plauzibil , iarna asta au fost o gramada de viroze respiratorii extrem de agresive cu interesare pulmonara urata
cand n-au fost? am patit-o io acu doi ani. Sau 3, depinde cum numeri :))

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postodastramosilor, on 29 februarie 2020 - 20:03, said:

cand n-au fost? am patit-o io acu doi ani. Sau 3, depinde cum numeri Posted Image)

Mult mai urat ca anul trecut pe o iarna mult mai grea fata de cea actuala

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
octombrie noibrie am behait grupa mare, de o saptamana am reinceput.

dar mie-mi pare o alergie.

Edited by arg, 29 February 2020 - 20:10.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
daca virusul e mai vechi, sa inteleg ca a stat in incubatie sau ce? Despre asta se spune ca nu-i trebuie mult sa infecteze si se raspandeste usor. Mai vechi decat noiembrie la chinezi nu cred ca poate fi, iar la italieni probabil in perioada Anului Nou chinezesc...

#7
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postciine, on 29 februarie 2020 - 20:05, said:

Mult mai urat ca anul trecut pe o iarna mult mai grea fata de cea actuala

Din contra, anul trecut a fost unul dintre cei mai grei ani recenti, peste 100 de decese.

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postptap, on 29 februarie 2020 - 20:15, said:

Din contra, anul trecut a fost unul dintre cei mai grei ani recenti, peste 100 de decese.

Nu vorbesc de decese ci de pneumonii virale la  oameni in conditie buna de sanatate.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003

View Postodastramosilor, on 29 februarie 2020 - 20:13, said:

daca virusul e mai vechi, sa inteleg ca a stat in incubatie sau ce?
Nu s-a raspandit periculos de mult.

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcavit, on 29 februarie 2020 - 19:55, said:

Am senzatia ca acest virus s-a raspandit inca din toamna in mai multe valuri, este mai vechi si are mai multe tulpini.

Este posibil ca multa lume sa fi avut infectia fara sa stie, Testul genetic RT-PCR este irelevant in aceste cazuri, poate sa fie si pozitiv deoarece la unii oameni virusul poate persista indefinit la nivele scazute, iar cei care au PCR negativ este posibil sa fi facut infectia si sa nu mai fie purtatori de virus.
E posibil, tot asa cum e posibil sa nu fie luat prima data in istorie de oameni, tot asa cum e posibil ca de fapt sa fie un virus corcit din mai multi virusi, inclusiv umani, ceea ce i-a permis sa sara la om... Cam orice e posibil cind nu cunosti mare lucru despre el si mai si maninci lighioane salbatice.

Sper ca chinezii vor clona mamuti si isi vor face niste turme de mamuti ca sa manince si ei ceva mai normal.

View Postarg, on 29 februarie 2020 - 20:09, said:

octombrie noibrie am behait grupa mare, de o saptamana am reinceput.

dar mie-mi pare o alergie.
Schimba bradutul din masina. Poate de la ala e. :)

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,646
  • Înscris: 16.08.2010

View Postarg, on 29 februarie 2020 - 20:09, said:

am behait grupa mare, de o saptamana am reinceput.

Te rog sa nu stranuti pe tastatura - nu stim daca nu cumva se transmite si prin internet    Posted Image

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postciine, on 29 februarie 2020 - 20:00, said:

Da este plauzibil , iarna asta au fost o gramada de viroze respiratorii extrem de agresive cu incidenta pulmonara urata, complicate cu pneumonie virala
Stii la ce ma gindesc? Poate astea apar si pentru ca avem un nivel de trai tot mai crescut si stam la caldurica in mod excesiv. Adica facem prea cald. Aerul incalzit devine mai uscat, poate irita caile respiratorii, ajuta la fixarea microbilor pe ele. La incalzire aerul trebuie sa fie si umezit, altfel dam in excese. O cirpa uda, ceva.

Si bolile autoimune se zice ca sunt de la igiena excesiva, care inlatura microbii si lasa sistemul imunitar fara ocupatie, iar cind someaza incepe sa faca scandal prin organism.

View Postodastramosilor, on 29 februarie 2020 - 20:13, said:

daca virusul e mai vechi, sa inteleg ca a stat in incubatie sau ce? Despre asta se spune ca nu-i trebuie mult sa infecteze si se raspandeste usor. Mai vechi decat noiembrie la chinezi nu cred ca poate fi, iar la italieni probabil in perioada Anului Nou chinezesc...
Virusul, daca e original si nu corcit sau mutat, are in principiu de la citeva mii de ani in sus. Poate fi si de pe vremea dinozaurilor, dar foarte probabil in atita timp a suferit mutatii si de fapt e altul.

View PostFreeThinker, on 29 februarie 2020 - 20:46, said:


Te rog sa nu stranuti pe tastatura - nu stim daca nu cumva se transmite si prin internet Posted Image
Virusii se transmit si prin internet. Eu stau linistit, sunt pe Linux.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Bolile autoimune da , sunt in strinsa legatura cu microbiomul   sau mai bine spus denaturarea acestuia dar virozele tin de imunitate care si ea are o legatura cu acesta

Edited by ciine, 29 February 2020 - 20:54.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcavit, on 29 februarie 2020 - 19:55, said:

Am senzatia ca acest virus s-a raspandit inca din toamna in mai multe valuri, este mai vechi si are mai multe tulpini.
E doar o senzatie. Cred ca doctorii stiu mai bine cum sta treaba.

#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 29.10.2017

View Postciine, on 29 februarie 2020 - 20:05, said:

Mult mai urat ca anul trecut pe o iarna mult mai grea fata de cea actuala

Asta am scris si eu pe alt topic si cumva am avut sentimentul in perioada asta ca am avut coronavirus pentru ca s-a simtit ca o raceala cum nu am mai avut niciodata in viata.
Detaliez, poate isi da cineva cu parerea care se pricepe

Pe 1 februarie aveam ceva semne ca urmeaza sa racesc, ca atunci cand iti da semnale si stii ca nu scapi
Pe 2 februarie seara m-a luat cu stare de rau si am inceput sa fac febra; temperatura foarte mare, transpiram mult si ma simteam electrocutat
- Am stat in pat timp de vreo 48 de ore cu febra mare pana in seara de 4 februarie doar cu pauze de toaleta, baut apa si mancat o banana sau o portocala
- Cand am iesit din starea asta m-am simtit ca si cum m-as fi intors din morti, eram fericit ca sunt in viata
-  Urmatoarele 2 zile respiram greu si a inceput si tusea, au urmat vreo 2 zile cu inca ceva temperatura dar doar un 37 cu ceva in prima saptamana
- Au fost zile cand aratam ca un cadavru la fata
- Urmatoarele trei saptamani ~ 10-27 feb am avut crize de tuse, tuseam fara oprire ca si cum imi venea sa vars si dureri de plamani
simptomele s-au diminuat pe masura ce ma apropiam de 27
* In perioada 2 - 22 feb am luat 6 pastile nurofen 200mg, 6 pastile paracetamol si 6 pastile amoksiklav 1000mg (nu am fost la doctor)

28-29 simtit excelent, azi am fost la sala si trageam lejer la fiare in ciuda la tot ce s-a intamplat

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
O imunitate buna va scapa si de asta micu, dar per total nu e bine , trebuie sa-si faca norma
Poate soarele , urzicile , macrisul, spanacul  ne poate ajutaPosted Image
Oricum in Romania circula coronavirus in fiecare iarna , bine nu tulpina aceasta care e mai bagacioasaPosted Image

Edited by ciine, 29 February 2020 - 21:17.


#17
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cum ai luat in 21 de zile cate 6 pastile din 3 medicamente diferite?

Din 1 -2 februarie si incă nu-mi trece.
De fapt boala posibil a apărut la mine prin octombrie şi după c emi-a trecut prin decembrie mi-au mai reaparut ceva senzaţii de răceală scurte de câteva minute zeci d eminute dar per total boala am amanat-o până prin 2 februarie când pe fondul unei situaţii stresante fără precedent până atunci a debutat boala in toată regula

Azi m-am simţit iarăşi vreo câteva ore rău, apoi am făcut febră am şi transpirat ceva. Nu ştiu ce am. Nu tuşesc, nu-mi curge nasul, nu mă doare gâtul nimic.

Ce poate fi că nu mai înţeleg.

Am vreo infecţie ascunsă?
Sau sistemul imunitar se dezactizează singur uneori?

Mă poate trata cineva online pe forum aici?

Problema e mai nasoală şi am scris-o aici https://forum.softpe.../#entry25900360

Dacă mă duc la testări şi controale mai avansate e posibil să mă bage ăştia la conservă şi să-mi pierd locul de muncă.

Edited by pisoiu_22, 29 February 2020 - 21:26.


#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 29.10.2017

View Postpisoiu_22, on 29 februarie 2020 - 21:22, said:

Cum ai luat in 21 de zile cate 6 pastile din 3 medicamente diferite?

Mă poate trata cineva online pe forum aici?

Problema e mai nasoală şi am scris-o aici https://forum.softpe.../#entry25900360

Am luat in prima saptamana nurofenul si paracetamolul..si antibioticul il luam o pastila odata la mai multe zile astfel incat s-a prelungit mai mult
le-am luat cu tzaraita adica

Nu cred ca te poate trata nimeni online, eu am luat alea in nebunia mea fara sa merg la doctor..am avut noroc ca s-a sfarsit cu bine

Du-te la doctor sa te analizeze, poate ai o bacterie ceva..o infectie care nu trece decat cu o substanta specifica
nu mai pierde timpul..

Nu-ti pierzi locul de munca, daca iti da concediu medical iti plateste statul banii aia...angajatorul nu pierde

Edited by stalker2142, 29 February 2020 - 21:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate