Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Spart sapa apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 13.02.2006
Ca sa nu mai zic ca la unele tipuri de blocuri instalatia electrica de la etajul "N" e trasa prin sapa de la nivelul "N+1".
Adica, pe langa balamucul de rigoare, ii lasi pe vecinii de jos si fara curent.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 flrz, on 17 februarie 2020 - 20:21, said:

Eu sunt curios daca spargerea sapei nu cumva afecteaza structura de rezistenta a blocului.
La cate trepidatii ar fi produse, nu e de mirare.
Ai dreptate, eu m-am hotărât să dau în judecată cutremurele.

Și bormașinile să fie interzise de la vânzare, destule blocuri s-au prăbușit din cauza lor.

Posted Image

 rinaldoparaipan, on 17 februarie 2020 - 21:55, said:

Ca sa nu mai zic ...
Păi nu mai zi.

#21
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

 ericmario, on 17 februarie 2020 - 22:11, said:

Ai dreptate, eu m-am hotărât să dau în judecată cutremurele.

Și bormașinile să fie interzise de la vânzare, destule blocuri s-au prăbușit din cauza lor.

Ai vrut sa faci doua glume si ti-au iesit 3.

#22
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,971
  • Înscris: 24.01.2012
Decât să spargi şapa pe 66 mp (şi să o cari) pentru încălzire în pardoseală, mai bine îl rogi pe vecinul de sub tine să te lase să-ţi montezi încălzirea la el pe tavan.
Durează mai mult până se încălzeşte la tine, da' măcar te salută vecinii, nu te înjură cum te văd.

Nu mă pricep prea bine, dar în şapa existentă nu se pot săpa nişte canale în care să îngropi tubulatura necesară?
Că aşa pare mai simplu...

Edited by LouisCyphre, 17 February 2020 - 22:40.


#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@pasaila, poti sa zici si balastru in loc de balast, si alte inventii din astea...
Termenul tehnic folosit peste tot este ala zis de mine... (gaseste-mi o primarie ca iti elibereaza autorizatia aia de care zici tu....)
Si nu-mi da exeple d-ale jurnalistilor, ca astia sunt mai praf decat toti... Copy-paste la ce a spus alt idiot...

Cum spunea cineva, sapa este bine delimitata de placa, si se sparge relativ usor. La vechimea blocului este posibil chiar sa aiba fisuri.
Nu ajungi nici la armatura placii nici la vecinu'...
Doar ca zgomotul si rezonanta in structura ii "omoara" pe vecini.

Edited by danutzu_1069, 18 February 2020 - 08:01.


#24
tzipirel

tzipirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 13.10.2006
doamne ce comentarii lasati cate unii.
bine ca initiatorul topicului nu v-a mai bagat in seama!

colac peste pupaza, maine ma duc la leroy merlin sa mi iau picamer ca sa fac si eu acelasi lucru.

bafta la comentarii idioate!

#25
horatyus

horatyus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2023
Am dat întâmplător de postul ăsta și cred că aș putea impartasii o parte din experienta mea legată de asemenea lucrări. Tocmai ce am dat jos șapa pe 77 mp într-un bloc comunist cu scopul de a-mi instala incâlzire în pardoseala. Este o muncă infernală și pentru asta am angajat 4 băieți ca să termine totul intr-o zi . A durat vreo 7-8 ore și am umplut 3 mașini de moloz,  deci și costul a fost pe măsură . Scandal cu vecinii de la etajul inferior pentru că vrei nu vrei nu poți să eviți zgomotul . În momentul în care dai jos șapa găsești țevile cu firele de curent pentru iluminat de la etajul inferior și țevile de curent pentru prizele tale deci dacă vrei incalzire in pardoseala ar fi etic sa iti modifici țevile tale și sa le duci cât poți de mult pe muchiile camerelor . Există riscul să atingi țevile pt iluminat de la etajul inferior deci trebuie sa iei în considerare nevoia sa le repari : montezi o țeavă de phi20 peste cea existenta care are diametru phi16 sau phi18.În momentul în care spargi trebuie sa eviți cât poți de mult loviturile cu picamerul vertical in șapă pt ca asta creaza  mult zgomot și trepidații.  Soluția ar fi un șanț mic în sapa existenta și apoi sa dai cu picamerul între șapă și placa dintre nivele ca să desprinzi șapa care apoi iese ușor dacă bagi ranga sub ea . E mare bătaie de cap și dacă nu ai o echipă cu 3-4 oameni sa lucreze în paralel atunci îți ia zile întregi și nu cred că nervii vecinilor pot rezista atâta. În cazul de față am fost amenințat cu Poliția locală și cu alte fel de fel de chestii chiar și după ce am terminat lucrarea . Depinde ce noroc ai cu vecinii ...Legat de autorizație cred ca e ideal sa ai asa ceva dar practic vorbind ar dura luni de zile, cu semnături de pe toată scara și renunti mai degrabă decât sa faci toate demersurile astea . În cazul meu dacă îmi vine Poliția locala mi-am pregătit poezia și o sa zic ca am spart doar sa înlocuiesc instalația electrică ... și pot arata ft clar țevile de la etajul inferior care sunt toate reparate și nu sunt probleme legate de curent. Acum ca știu exact despre ce este vorba , pe viitor m-aș asigura de înțelegerea vecinilor înainte sa mai fac o aceasi chestie. Despre necesitatea lucrării, înțeleg perfect confortul unei încălziri în pardoseala și înțeleg perfect că o sapa prea înaltă intre-un apartament de bloc comunist arata ca dracu. Alternativa,  un sistem de încălzire în pardoseala uscata nu as putea sa comentez, nu am văzut asa ceva în practica dar m-zm opus ideii pt ca țevile au un diametru mai mic (phi14 parcă) si o distanțare mai mare ceea ce face mai lenta încălzirea. Tot pe forumuri poți găsi unii ghinioniști care si-au pus incalzire in pardoseala în sistem uscat iar plăcile sistemului au început sa scârțâie deci exista și riscul asta. În fond și la urma urmei ar trebui să fie mai rău dacă montezi incalzire in pardoseala peste sapa existenta pt ca în cazul asta pui o greutate în plus pe placa de nivel și teoretic afectezi structura de rezistenta a blocului. Dacă dai jos respectiva sapa trebuie sa te pregătești cu nervii vecinilor ai cu posibile reparații ce sunt necesare la țevile de curent .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate