Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Ati reusit sa va realizati in Romania?

  • Please log in to reply
464 replies to this topic

#397
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Aseara un prieten de al meu care mai face diferite lucrari de instalatii dupa servici zicea: Ba! Fac o gramada de bani dupa blocuriile astea noi construite. 1500 lei pe o lucrare de 10 ore, si in alea 10h am lucrat foc automat, nu am stat.
"Dupa bl;ocuri suntem noi care te facem pe tine..." :ciocan:

#398
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

 pufonel, on 27 ianuarie 2020 - 21:41, said:

"Dupa bl;ocuri suntem noi care te facem pe tine..." Posted Image

De cine e vorba?
Pe cine bati cu ciocanul intre urechi?

#399
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 on64, on 27 ianuarie 2020 - 21:34, said:

hai ma nu ma mai speria Posted Image
Ideea e ca daca planul tau de a te "realiza" in viata e sa astepti mostenirea te poti arde rau. Nu stii ce valoare va avea mostenirea peste X ani cand va fi a ta. Mostenirea e un fel de bonus la nivelul tau actual de trai, nu un scop in sine.

#400
Angela456

Angela456

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,007
  • Înscris: 23.07.2018

 Soulstream, on 27 ianuarie 2020 - 21:24, said:




Ideea e ca familie, bunatate, milostenie sunt criterii subiective de a judeca un om; si plus ca sunt foarte greu cuantificabile. Nu zic ca nu sunt importante, doar am zis ca banii sunt singurul mod obiectiv de a judeca valoarea unui om, restul sunt chestii subiective.
Nu cred ca pot fi neaparat subiective, ci arata valoarea unui om care are bani, dar nu uita esenta.

#401
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016

 Angela456, on 27 ianuarie 2020 - 20:55, said:

Ce crezi tu ca nu e exces?

Orice produce o cantitate rezonabila de fericire/placere pe $ cheltuit.

(Ce inseamna "rezonabil" depinde de starea materiala, pentru ca valoarea banului e foarte diferita intre un sarac si un miliardar. )

 on64, on 27 ianuarie 2020 - 20:31, said:

si pe mine m-au cam fortat sa fac facultate si de nu era de mine
mi-au luat apartament, mi-au umplut frigiderul cu mancare, mi-au dat bani de buzunar, nu m-au pus la munca dar au avut pretentia sa absolv ceea ce am si facut

Problema ta in viata nu e lipsa de bani, ci frustrarea si otrava cu care esti plin de da pe afara. Credinta ca "meriti", "ti se cuvine".
Bine, asta daca nu ai fi un trol.

 Angela456, on 27 ianuarie 2020 - 22:04, said:

Nu cred ca pot fi neaparat subiective, ci arata valoarea unui om care are bani, dar nu uita esenta.

De ce i-ar pasa unui om de esenta definita de tine?

Edited by vrajitoruldinoz, 28 January 2020 - 00:05.


#402
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

 Angela456, on 27 ianuarie 2020 - 22:04, said:

Nu cred ca pot fi neaparat subiective, ci arata valoarea unui om care are bani, dar nu uita esenta.
Ce vrea on64 e exact ce fac tiganii.
Trimit copiii la cersit, cumpara masini tari, isi fac castele sa para ca si ei... sunt cineva
Sistemul lor de valori este in fapt bazat pe ceea ce au altii.

Ar vrea o vila cu piscina cu 6 camere si 5 bai, ar vrea 2 masini, un SUV si una sport.
Cu coate astea, nu se poate rezuma la un pat confortabil sau la o masina care sa-l duca la supermarket doar
Valoarea lui este data de lucrurile pe care nu si le permite

#403
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016
Senzatia de realizare depinde enorm de oamenii cu care te inconjuri.
Dac atoti fostii tai colegi si prieteni au firme, sint directori etc si tu ai ramas la coada ca slujbas oarecare ti se pare ca esti ratat, daca insa te compari cu altii care au venitur mai mici, slujbe mai proaste, femei mai urite, case mai mici, te umfli in pene.

#404
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 marin1973, on 27 ianuarie 2020 - 21:38, said:



Vezi că fratele tău dacă aduce o femeie ĂŽn apartamentul ăla și vede aia că e apartamentul iubitului ei vei zbura rapid de acolo.

Te-ai gândit la asta ?

O femeie tânără vrea să umble și dezbrăcată ĂŽn casă și sigur nu vrea să o vezi tu așa.

Deci cam trebuie vândut apartamentul ăla că NU aveți loc amândoi acolo și asta repede până nu aduce fratele tău o femeie acolo că aia o să vrea să rămână cu TOT apartamentul și nu să plece pe străzi cu iubitul ei din cauză că trebuia să primești tu jumătate din banii de pe apartamentul ăla.
El are o iubita de 4 ani care are propriul ei apartament in zona centrala a clujului
Mai mult sta acolo, eu 3 din 4 saptamani stau singur acasa

#405
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,001
  • Înscris: 25.06.2007

 on64, on 27 ianuarie 2020 - 20:31, said:

si pe mine m-au cam fortat sa fac facultate si de nu era de mine
De ce nu te-ai dus la Petrol si gaze? Ajungeai apoi field engineer prin Orientul Mijlociu si faceai o caruta de bani. Sau macar ajungeai prim-ministru, ca Veorica.

Edited by Karhu, 28 January 2020 - 09:15.


#406
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 on64, on 28 ianuarie 2020 - 08:50, said:

El are o iubita de 4 ani care are propriul ei apartament in zona centrala a clujului
Mai mult sta acolo, eu 3 din 4 saptamani stau singur acasa

E foarte clar atunci de ce vrea să vândă apartamentul fratele tău - vrea să-l vadă iubita lui că are niște bani și poate se și căsătoresc dacă sunt împreună de 4 ani și vor locui în apartamentul ei.

Mergi la părinții tăi să îți dea o sumă de bani să-i dai fratelui pe jumătatea lui de apartament sau fă un credit și dă-i tu jumătate din valoarea apartamentului.

Din jumătate din valoarea apartamentului ăla o să te alegi cu o garsonieră și mică și ieftină în cea mai proastă zonă de la periferia orașului.

Edited by marin1973, 28 January 2020 - 10:27.


#407
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 on64, on 27 ianuarie 2020 - 17:49, said:

concluzia mea este ca dupa standardul meu de "realizare" nici unul din voi nu ati reusit sa va realizati in Romania

 on64, on 27 ianuarie 2020 - 18:01, said:

pai trebuie niste standarde, caci altfel porice parlit poate spune ca e relizat

Nenicule, banii nu-ti pica din inaltul cerului, trebuie sa stii sa faci ceva pentru a-i avea.
Inainte sa-ti definesti un standard care sa descrie cum ti-ai cheltui banii pe care nu-i ai, defineste-ti standardul pe care trebuie sa-l respecti pentru a produce suma minima necesara.
Abia cand ai banii in mana (sau cel putin stii, in perspectiva, ca ai sanse de cel putin 99% sa-i castigi in intervalul de timp necesar) te poti gandi cum si pe ce o sa-i cheltuiesti.
Degeaba ti-ai definit in "standardul tau" sa ai casa cat timp tu nu-ti poti permite sa platesti nici macar o chirie, degeaba vrei masina de 100000 euro cat timp abia iti permiti sa circuli cu trasportul in comun sau vrei vacanta de 10000 euro cat timp ai decat 200 lei sa mergi cu cortul in creerii muntilor!
Standardul de viata ti-l definesti pe baza realitatii si a banilor pe care-i ai (si il ajustezi continuu, la fiecare modificare) si in niciun caz pe baza viselor!

 Tsunnnami, on 27 ianuarie 2020 - 19:41, said:

A fi "realizat" e o stare mentala nu depinde de ce-ti doresti tu
Eu pot face pariu ca daca tu ai avea tot ce-ti doresti maine, intr-o luna ti-ai da seama ca nu ti-ai putea nici intretine "starea" de realizare
Omu nu stie ca in viata nu poti sa sari treptele si, in consecinta, viseaza sa sara de la un palier la altul odata!
Mai erau si altii in urma cu cativa ani, despagubitii de la Rosia Montana, mult mai "realizati"!  Dupa ce s-au trezit peste noapte cu o plasa de bani, si-ai cumparat niste vile de minim 300-400mp de statea matza-n coada! Socul a venit abia in prima iarna, cand au vazut ca pentru a le incalzi o luna au de platit cat castigau in 3!

Edited by gabyxm, 28 January 2020 - 10:36.


#408
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Poate câștiga la loterie.., onule baga la loto ✌️

#409
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 gabyxm, on 28 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Omu nu stie ca in viata nu poti sa sari treptele si, in consecinta, viseaza sa sara de la un palier la altul odata!
Mai erau si altii in urma cu cativa ani, despagubitii de la Rosia Montana, mult mai "realizati"!  Dupa ce s-au trezit peste noapte cu o plasa de bani, si-ai cumparat niste vile de minim 300-400mp de statea matza-n coada! Socul a venit abia in prima iarna, cand au vazut ca pentru a le incalzi o luna au de platit cat castigau in 3!

Se poate sari peste etape, dar cei care fac asta sunt foarte foarte putini. El se vrea ceva de genel "copil de bani" cu parinti milionari in euro. El nu isi da seama ca deja a sarit peste o etapa prin faptul ca parintii lui au avut destui bani sa ii cumpere un apartament.  Din cunoscutii mei, sub 10% au apartamentul cumparat de parinti.

#410
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,001
  • Înscris: 25.06.2007
Asa, la loterie :lol:
Dar sa se recalifice, de la petrol si gaze la medicina sau de la sudor la instalator nu-i recomanda nimeni?

#411
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Eu ii recomand video-chat....
Se castiga bine doar sa te tina coorul...

#412
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,524
  • Înscris: 21.04.2014

 marin1973, on 27 ianuarie 2020 - 08:30, said:



O să am grijă să se realizeze și o să facă ce-i place, nu o să aibă nevoie să muncească să trăiască, e ULTIMUL din familie, e cap de linie, moștenește destul, inclusiv pe mătușa lui care e mult mai bogată ca mine.

Numai un copil mai trebuie să facă pĂąnă la 30 de ani și atĂąt și nu trebuie să se Ăźnsoare, poate să vină una cu un copil și să mi-l dea Ăźn brațe și să spună că e al lui.

Un om realizat e cel care prin fortele proprii reuseste sa traiasca independent de familie (parinti, bunici, matusi si unchi).

Ce spui tu, poate sa faca orice bebelus. Nu munceste si traieste folosindu-se de instinctele primare. Maninca, doarme, face ce-i place... in scutece, evident ! :P, apoi plinge, ride, gingureste si o ia da capo. :D

Bine ca ai anuntat din timp pe SP, ca-ti doresti sa fii bunic. Poate te trezesti  miine-poimiine cu niste mamici minore la usa de-o sa creada vecinii ca faci preselectie la emisiunea "Copiii spun fac lucruri traznite". :lol:

#413
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 honeybee, on 28 ianuarie 2020 - 13:10, said:

Un om realizat e cel care prin fortele proprii reuseste sa traiasca independent de familie (parinti, bunici, matusi si unchi).

Ce spui tu, poate sa faca orice bebelus. Nu munceste si traieste folosindu-se de instinctele primare. Maninca, doarme, face ce-i place... in scutece, evident ! Posted Image, apoi plinge, ride, gingureste si o ia da capo. Posted Image

Bine ca ai anuntat din timp pe SP, ca-ti doresti sa fii bunic. Poate te trezesti  miine-poimiine cu niste mamici minore la usa de-o sa creada vecinii ca faci preselectie la emisiunea "Copiii spun fac lucruri traznite". Posted Image

Râd de mă prăpădesc - mai are copilul meu până să devină tată și numai BĂIAT vreau să am nepot.

Dacă e fată să se ducă aia care ar veni cu ea în brațe la tribunal să stabilească paternitatea mai întâi.

Edited by marin1973, 28 January 2020 - 13:37.


#414
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:))))

cu baiatu de ce nu îl trimiți sa faca paternitatea?, în ziua de azi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate