Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ati reusit sa va realizati in Romania?

  • Please log in to reply
464 replies to this topic

#379
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 27 ianuarie 2020 - 20:09, said:

Vad ca multi pun aici problema strict din punctul de vedere al parintilor ticalosi care nu dau un ban copiilor. De cenu invers? De ce nu ne uitam la copiii ticalosi care iau bani de la niste parinti batrini? Cum poate un handralua bun de munca sa aiba pretentii de la niste oameni batrini? nu este rusine?

In Romania, nu!

#380
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 27 ianuarie 2020 - 20:09, said:

Ai si nu ai dreptate.
Exista intradevar niste diferente majore de cultura si posibilitati, si nu poti sa pui mereu semnul egal.

Dar problema ramine mereu aceeasi in toate tarile: care este modelul optim de educatie ca sa maximizezi sansele in viata ale unui copil? Exista o retata generala? sau macar una personalizata pentru fiecare copil?
Eu n-am reusit sa aflu raspunsul.


Nici eu nu am reusit sa il aflu, acel model optim si nu cred ca exista o reteta general valabila. Poate cel mult, personalizata, pentru fiecare caz / familie, in parte.

Da - ai dreptate in ceea ce spui, mai jos si sunt de acord cu :


View Postvrajitoruldinoz, on 27 ianuarie 2020 - 20:09, said:

Ce stiu insa este ca sigur de la un punct incolo nu e sanatos sa dai copilului. De exemplu cunosc niste cazuri carora le dadeau bani parintii la 30 de ani sa-si puna faianta si gresie! Parinti care munceau cu circa prin Italia si Spania la aproape 60 de ani.
Si mai stiu ca copilaria/adolescenta in care primesti totul si nu ti se cere nimic nu este sanatoasa. Si mai stiu ca parintii trebuie incet incet sa iasa din detaliile vietii copiilor de pe la 12-14 ani.
Si mai stiu ca pe la 18 ani un adult trebuie sa fie cit mai independent, chiar daca nu 100%, trebuie sa faca eforturi in directia aia. Una e sa munceasca cit poate de mult dar sa cistige prea putin si alta e sa nu munceasca sau se complaca in pozitii comode. E diferenta enorma.


Vad ca multi pun aici problema strict din punctul de vedere al parintilor ticalosi care nu dau un ban copiilor. De cenu invers? De ce nu ne uitam la copiii ticalosi care iau bani de la niste parinti batrini? Cum poate un handralua bun de munca sa aiba pretentii de la niste oameni batrini? nu este rusine?

... mai ales " trebuie - macar - sa faca eforturi in directia aia ".

Asa e. E corect ce spui.

Chiar daca nu reuseste intru totul sa se desprinda de parinti, macar sa fie evidenta intentia si eforturile in acea directie.

Edited by sylvius, 27 January 2020 - 20:20.


#381
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Aici in State, am intalnit
- putori care stau cu parintii pana tarziu, insa RESPECTA ceea ce le impun parintii, si parintii sunt bogati.
- copii care fac scoala si raman cu parintii pana-si platesc scoala, de regula parinti care au contribuit si la costurile colegiului
- copii in familii sarace, care, daca la 18 ani nu mai merg la scoala si nu pleaca de acsa, PLATESC chirie
- copii care pleaca de acasa la 16 ani pentru ca s-au saturat de constrangerile parintilor
- copii care au fost crescuti sa preia afacerea parintilor si, in catreva cazuri, dupa preluare AU VANDUT, :lol:

Dar in general copiii nu sunt indrumati/obligati sa mearga pe drumul trasat cu strictete de parinti, sa faca o scoala "sa nu ne rada vecinii, colegii de munca, etc"
Astea doar prin Romania mai sunt.

#382
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si pe mine m-au cam fortat sa fac facultate si de nu era de mine
mi-au luat apartament, mi-au umplut frigiderul cu mancare, mi-au dat bani de buzunar, nu m-au pus la munca dar au avut pretentia sa absolv ceea ce am si facut

#383
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi fă mă omule ce consideri TU ca e de tine.
Trăiește pt tine, nu pt părinți.


#384
Angela456

Angela456

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 23.07.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 27 ianuarie 2020 - 10:23, said:



Ce crezi tu ca  e exces?
Ce crezi tu ca nu e exces?

#385
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Poston64, on 27 ianuarie 2020 - 20:31, said:

si pe mine m-au cam fortat sa fac facultate si de nu era de mine
mi-au luat apartament, mi-au umplut frigiderul cu mancare, mi-au dat bani de buzunar, nu m-au pus la munca dar au avut pretentia sa absolv ceea ce am si facut
Foarte bine. Mi se pare ok sa existe anumite conditii la un ajutor primit. La fel de ok ar fi fost sa nu le le accepti si sa te descurci singur.

#386
Angela456

Angela456

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 23.07.2018

View PostSoulstream, on 27 ianuarie 2020 - 10:41, said:



Si orice am zice, banii sunt cam singurul mod obiectiv de a judeca valoarea unui om.


Serios? Ma duc sa ma impusc daca e asa.

View PostKarhu, on 27 ianuarie 2020 - 10:58, said:





Imobiliarele sunt investiții care o să ne aducă niște venituri la batrĂąnețe, pt că se pare că nu ne vom putea baza pe pensii. Situația pensiilor de peste 20-30 ani e incertă Ăźn mai toată Europa.
Daca pui problema asa, da, altfel e doar lacomie.

#387
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View PostSoulstream, on 27 ianuarie 2020 - 20:58, said:

Foarte bine. Mi se pare ok sa existe anumite conditii la un ajutor primit. La fel de ok ar fi fost sa nu le le accepti si sa te descurci singur.

Ați ajuns toți la concluzia mea că un copil trebuie ajutat și cu casă după ce termină facultatea ca să nu plătească chirie sau rate la bănci pentru credit de casă pe 30 de ani.

Deci inițiatorul l-a lăsat LIBER și fără stres familia lui (teoretic că e pe numele fratelui apartamentul)

Edited by marin1973, 27 January 2020 - 21:07.


#388
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Poston64, on 27 ianuarie 2020 - 20:31, said:

si pe mine m-au cam fortat sa fac facultate si de nu era de mine
mi-au luat apartament, mi-au umplut frigiderul cu mancare, mi-au dat bani de buzunar, nu m-au pus la munca dar au avut pretentia sa absolv ceea ce am si facut

wow, wow, wow, derulam un pic inapoi...

adica pana acum ziceai ca nu ti-au dat si nu ti-au facut.  Acum zici ca ti-au dat si ti-au facut ??

Care-i defapt problema la tine ???

Edited by tehnics, 27 January 2020 - 21:08.


#389
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmarin1973, on 27 ianuarie 2020 - 21:04, said:

Deci inițiatorul l-a lăsat LIBER și fără stres familia lui (teoretic că e pe numele fratelui apartamentul)
Of, limba asta romana ... e grea al naibii.
Si numai fara stres nu l-a lasat familia lui, uite ce topicuri deschide pe SP.

Marine, tu esti liber sa ii cumperi odraslei ce vrei tu, da-i totul pe tava, trimite-l la o facultate inutile ...si ai sa vezi tu ce cocalar o sa ajunga dupa aia.

#390
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Poston64, on 27 ianuarie 2020 - 20:31, said:

si pe mine m-au cam fortat sa fac facultate si de nu era de mine

Sa inteleg ca ai venit cu alternativa ca vrei sa te duci la munca si ei te=au fortat sa nu o faci, dar sa mergi la facultate in schimb?
Tot ei ti-au ales si facultatea?

View Postro_explorer, on 27 ianuarie 2020 - 21:10, said:

Of, limba asta romana ... e grea al naibii.
Si numai fara stres nu l-a lasat familia lui, uite ce topicuri deschide pe SP.

Marine, tu esti liber sa ii cumperi odraslei ce vrei tu, da-i totul pe tava, trimite-l la o facultate inutile ...si ai sa vezi tu ce cocalar o sa ajunga dupa aia.

Hai sa nu ne mai legam de Marin si copilul lui.

#391
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Posttehnics, on 27 ianuarie 2020 - 21:08, said:



wow, wow, wow, derulam un pic inapoi...

adica pana acum ziceai ca nu ti-au dat si nu ti-au facut.  Acum zici ca ti-au dat si ti-au facut ??

Care-i defapt problema la tine ???

E tută, nu te ai prins ?  Nu vrea să facă nimic, doar să trăiască bine.

#392
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postro_explorer, on 27 ianuarie 2020 - 21:10, said:

Of, limba asta romana ... e grea al naibii.

Am tradus limba română scrisă de străini pe forumul ăsta, mi-am dat seama că sunt străini care au învățat limba română că făceau exact aceleași greșeli ca mine.

Numai eu mi-am dat seama de asta, deci cunosc BINE limba română.

Edited by marin1973, 27 January 2020 - 21:21.


#393
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmarin1973, on 27 ianuarie 2020 - 21:04, said:

Ați ajuns toți la concluzia mea că un copil trebuie ajutat și cu casă după ce termină facultatea ca să nu plătească chirie sau rate la bănci pentru credit de casă pe 30 de ani.

Deci inițiatorul l-a lăsat LIBER și fără stres familia lui (teoretic că e pe numele fratelui apartamentul)

Ideea e ca ajutorul trebuie sa vina cu scopul de a ajuta tanarul sa devina independent. Dupa cum am zis, daca tanarul nu ajunge sa traiasca dupa propriile puteri, va avea un soc cand parintii vor iesi la pensie si apoi cand vor muri. Cei care au parinti destul de bogati sa poata sustine copii financiar la un nivel ridicat pe termen neliminat sunt foarte putini.

View PostAngela456, on 27 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Serios? Ma duc sa ma impusc daca e asa.

Ideea e ca familie, bunatate, milostenie sunt criterii subiective de a judeca un om; si plus ca sunt foarte greu cuantificabile. Nu zic ca nu sunt importante, doar am zis ca banii sunt singurul mod obiectiv de a judeca valoarea unui om, restul sunt chestii subiective.

#394
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View PostSoulstream, on 27 ianuarie 2020 - 21:20, said:

Ideea e ca ajutorul trebuie sa vina cu scopul de a ajuta tanarul sa devina independent. Dupa cum am zis, daca tanarul nu ajunge sa traiasca dupa propriile puteri, va avea un soc cand parintii vor iesi la pensie si apoi cand vor muri. Cei care au parinti destul de bogati sa poata sustine copii financiar la un nivel ridicat pe termen neliminat sunt foarte putini.

Mai bine gândește-te în ce situație va fi inițiatorul când se va trezi cu niște bani în mână după vânzarea apartamentului și care nu îi vor ajunge nici pentru o garsonieră mică la periferia Clujului.

Atunci va realiza el cât de LIBER era și fără nici o problemă cu locuința.

Drumul inițiatorului merge în JOS în loc să meargă în sus și el mai visează să se și REALIZEZE.

Edited by marin1973, 27 January 2020 - 21:27.


#395
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
hai ma nu ma mai speria :(

#396
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Poston64, on 27 ianuarie 2020 - 21:34, said:

hai ma nu ma mai speria Posted Image

Vezi că fratele tău dacă aduce o femeie în apartamentul ăla și vede aia că e apartamentul iubitului ei vei zbura rapid de acolo.

Te-ai gândit la asta ?

O femeie tânără vrea să umble și dezbrăcată în casă și sigur nu vrea să o vezi tu așa.

Deci cam trebuie vândut apartamentul ăla că NU aveți loc amândoi acolo și asta repede până nu aduce fratele tău o femeie acolo că aia o să vrea să rămână cu TOT apartamentul și nu să plece pe străzi cu iubitul ei din cauză că trebuia să primești tu jumătate din banii de pe apartamentul ăla.

Edited by marin1973, 27 January 2020 - 21:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate