Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cata viata mai are un bloc din anii 60?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 marius21, on 12 ianuarie 2020 - 09:53, said:



  Marin, ai afirmat ca inainte de 1977 nu s-au facut blocuri din placi.  Poti sa spui din ce este facut blocul de mai jos ?


https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Din ce sunt făcute alea dacă zici că ai stat în așa ceva ? Sigur alea în interior sunt făcute din plăci ?

#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 marius21, on 11 ianuarie 2020 - 22:45, said:

Faci o confuzie intre blocurile din placi si cele cu diafragme
Care ar fi marea diferenta? Ca placile sunt aduse la fata locului in timp ce diafragmele pot fi turnate in place? Vorbeam in principiu, de blocurile care au numai diafragme (ca structura portanta), cum sunt A-urile sau D-urile. Nu stiu, poate explici exact la ce te referi. Multumesc.

#57
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

 marin1973, on 12 ianuarie 2020 - 10:19, said:



Din ce sunt făcute alea dacă zici că ai stat Ă®n așa ceva ? Sigur alea Ă®n interior sunt făcute din plăci ?

Tu raspunzi la o intrebare cu o intrebare.
Raspund cu placere dupa ce imi spui tu primul din ce crezi ca sunt facute.

Edited by marius21, 12 January 2020 - 10:33.


#58
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 marius21, on 12 ianuarie 2020 - 10:33, said:

Tu raspunzi la o intrebare cu o intrebare.
Raspund cu placere dupa ce imi spui tu primul din ce crezi ca sunt facute.

Sunt turnate tată, mergi și verifică interioarele că au camerele de 5m lungime și vezi că NU există plăci așa lungi.

Uite placa cea mai lungă care se putea transporta cu trailere de tancuri, interiorul e monolit și la astea că are lungime sufrageria 5,5 m.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by marin1973, 12 January 2020 - 10:48.


#59
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019
Placile structurale aveau 14cm grosime si se turnau in fabrica de placi, ceea ce avea ca rezultat o rezistenta sporita. De asemenea grosimea mai mica le facea sa fie mai usoare, deci solicitau mai putin structura blocului. Problema este evident calitatea executiei, blocurile din placi structurale ar trebui sa fie cel putin la fel de rezistente ca cele monolit daca sunt facute ca la carte.
Am locuit insa la bloc cu 10 etaje unde placile exterioare efectiv se sfaramau cand dadeai cu dalta in ele de parca erau din pietris,

Edited by titi_steel, 12 January 2020 - 12:18.


#60
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 titi_steel, on 12 ianuarie 2020 - 12:18, said:

Placile structurale aveau 14cm grosime si se turnau in fabrica de placi, ceea ce avea ca rezultat o rezistenta sporita. De asemenea grosimea mai mica le facea sa fie mai usoare, deci solicitau mai putin structura blocului. Problema este evident calitatea executiei, blocurile din placi structurale ar trebui sa fie cel putin la fel de rezistente ca cele monolit daca sunt facute ca la carte.
Am locuit insa la bloc cu 10 etaje unde placile exterioare efectiv se sfaramau cand dadeai cu dalta in ele de parca erau din pietris,
Aia cred ca era tencuiala...

#61
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020
Daca o gramada de locatari idioti au daramat stalpii si peretii de rezistenta, au lasat subsolurile sa fie inundate, si-au instalat balcoane grele si gresii,  e clar ca nu mai are viata lunga si la cutremurul urmator de 7 grade se va prabusi, partial sau total.  
Evidemt ca si blocurile noi construite dupa 2000  se vor faramita ca un castel de nisip dat fiind calitatea proiectarii , materialelor si constructiei, de niste ingineri si arhitecti autohtoni de generatie noua care sunt  mult mai prosti ca generatia alora care  au facut scoala de arhitectura si inginerie in comunism si au invatat dupa materie sovietica si au proiectat blocurile comuniste.  


Pana una alta, radeti voi, dar cred ca cladirile antebelice si interbelice  din centrul Bucurestiului  vor ramane in picioare fiindca au fost proiectate inteligent de arhitecti si ingineri   occidental in perioada monarhiei.
S-a si investit masiv in ele fiind principalele buline rosii pentru consolidare, dar multe nici nu au mai fost locuite.
Atentia diminuata a primariei catre consolidarea blocurilor locuite inseamna Dumnezeu cu mila!

#62
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

 marin1973, on 12 ianuarie 2020 - 10:39, said:

Sunt turnate tată, mergi și verifică interioarele că au camerele de 5m lungime și vezi că NU există plăci așa lungi.

Uite placa cea mai lungă care se putea transporta cu trailere de tancuri, interiorul e monolit și la astea că are lungime sufrageria 5,5 m.

  Marin, blocul de mai jos este din placi:

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

  Cum am spus, am locuit vreo 15 ani intr-un astfel de bloc.

  Dar, pentru a nu intra intr-o polemica inutila, o sa intreb si un bun prieten  care este inginer structurist . O sa revin in max cateva saptamani

 aaaa4567, on 12 ianuarie 2020 - 10:22, said:

Care ar fi marea diferenta? Ca placile sunt aduse la fata locului in timp ce diafragmele pot fi turnate in place? Vorbeam in principiu, de blocurile care au numai diafragme (ca structura portanta), cum sunt A-urile sau D-urile. Nu stiu, poate explici exact la ce te referi. Multumesc.


  Diferenta intre diafragme si placi este legata de rolul lor structural respectiv modul in care pot prelua fortele in caz de cutremur. Multumesc

#63
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 marius21, on 12 ianuarie 2020 - 15:05, said:

  Marin, blocul de mai jos este din placi:

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

  Cum am spus, am locuit vreo 15 ani intr-un astfel de bloc.

  Dar, pentru a nu intra intr-o polemica inutila, o sa intreb si un bun prieten  care este inginer structurist . O sa revin in max cateva saptamani

Nu îl mai deranja pe ăla degeaba.

Vezi pe poza asta că am marcat unde se unesc 2 tronsoane din blocul ăla și unde a fost turnată o diafragmă laterală de - ATENȚIE - 11 metri lungime.

Vezi că acolo sunt 2 (DOUĂ) diafragme așa lungi de 11 metri, câte una pentru fiecare tronson.

Edited by marin1973, 12 January 2020 - 15:37.


#64
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005

 marin1973, on 12 ianuarie 2020 - 00:11, said:

Vezi că e monolit ăla de 4 etaje de care zici. Pune un bloc asemănător cu ăla și o să îți spun sigur că NU e din plăci dacă e făcut Ă®nainte de 1977.
De data asta te înșeli. :)

"Panourile mari sau “prefabricatele”:

Acest sistem constructiv a fost introdus in 1959 avand la baza proiecte tip realizate de INCERC. Primele cladiri au avut regim de inaltime S+P+4E, dar acesta a fost extins la S+P+7E (~7000 de apartamente). Sistemul folosea îmbinări punctuale la colturile panourilor. Ulterior pe baza proiectelor IPB s-au realizat imbinari pe contur. Incepand cu 1964, proiectul s-a aplicat numai pentru S+P+4E si abia peste 10 ani, începând cu 1973 s-a reluat aplicarea acestui sistem la cladiri cu S+P+8E, avand la baza proiectele tip IPCT cu o noua conceptie de conformare structurala, mai avansata si mai sigura."

http://www.construieste.info/?p=3390

#65
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 sfantu.dracu, on 12 ianuarie 2020 - 16:04, said:

De data asta te înșeli. Posted Image

"Panourile mari sau “prefabricatele”:

Acest sistem constructiv a fost introdus in 1959 avand la baza proiecte tip realizate de INCERC. Primele cladiri au avut regim de inaltime S+P+4E, dar acesta a fost extins la S+P+7E (~7000 de apartamente). Sistemul folosea îmbinări punctuale la colturile panourilor. Ulterior pe baza proiectelor IPB s-au realizat imbinari pe contur. Incepand cu 1964, proiectul s-a aplicat numai pentru S+P+4E si abia peste 10 ani, începând cu 1973 s-a reluat aplicarea acestui sistem la cladiri cu S+P+8E, avand la baza proiectele tip IPCT cu o noua conceptie de conformare structurala, mai avansata si mai sigura."

http://www.construieste.info/?p=3390

Când o să găsești un singur bloc de 8 etaje făcut TOT numai din plăci să-l pui aici. La fel și alea de 4 etaje.

Măsoară peretele lung din sufragerie opus ușii și care nu are nici un geam, vezi ce lungime și ce înălțime are și după aia o să înțelegi singur că NU este o placă din beton peretele ăla care să fie transportat și ridicat cu macaraua.

Edited by marin1973, 12 January 2020 - 18:40.


#66
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 Quantum, on 12 ianuarie 2020 - 03:30, said:

@initiator:
-verifica sa nu fie pe listele cu pericol seismic.
-casele sunt obiecte cu durata mare de viata; se mai reconditioneaza, amenajeaza  -nu se demoleaza dupa cativa ani.
Chestie care poate să-ți spună ceva sau nu.
Listele alea sînt incomplete. În ele apar blocurile la care au apucat să facă expertizele în anii '90.
Drept pentru care:
- dacă blocul este în listă și apare în categoriile U1, U2 sau U3 - fugi. Alea trebuiau să se (re)expertizeze în maxim 10 ani, adică pînă prin 2002, și să se ia măsurile adecvate.
- dacă blocul apare încadrat în categoriile Rs (I, II, III sau IV) decizi după cum e încadrat adică
I. Clasa Rs I, corespunzand constructiilor cu risc ridicat de prabusire la cutremure avand intensitatile corespunzatoare zonelor seismice de calcul (cutremurului de proiectare);
II.   Clasa Rs II, corespunzand constructiilor la care probabilitatea de prabusire este redusa, dar la care sunt asteptate degradari structurale majore la incidenta cutremurului de proiectare;
III.   Clasa Rs III, corespunzand constructiilor la care sunt asteptate degradari structurale care nu afecteaza semnificativ siguranta structurala, dar la care degradarile elementelor nestructurale pot fi importante;
IV.  Clasa Rs IV, corespunzand constructiilor la care raspunsul seismic asteptat este similar celui corespunzator constructiilor noi, proiectate pe baza prescriptiilor in vigoare.

- dacă nu e pe listă - înseamnă că pur și simplu nu s-a uitat nimeni la el. Te uiți tu.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Raduv322, on 11 ianuarie 2020 - 17:38, said:

Salutari! Caut sa cumpar un apartament in Bucuresti pentru parinti. Intreband prin cunoscuti, am gasit pe cineva care vinde un apartament la etajul 2 intr-un bloc de 4 etaje construit in anul de gratie 1962. Din ce am reusit sa vad in poze si din ce mi-au spus unii oameni care cunosc zona, blocul e destul de solid (cat de solid poate fi unul din perioada aia) si a rezistat cu brio cutremurelor. Riscuri prea mari sa cada nu sunt, insa nu pot sa ma gandesc ce se va alege de el in urmatorii 15-20 de ani. Sunt disupus sa imi asum anumite cheltuile pe viitor (de altfe si pretul e mai mic fata de cele similare construite dupa 77), insa as vrea sa stiu daca ma complic prea tare cu el sau nu?

Hp= 5/ 1962

#68
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,702
  • Înscris: 07.02.2003

 steviegriffin, on 12 ianuarie 2020 - 14:14, said:

Evidemt ca si blocurile noi construite dupa 2000  se vor faramita ca un castel de nisip
Mitologie.

#69
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Ciment mai prost ca in ultimii 5 ani(la noi) nu cred ca au nici turcii.
A trebui sa vina francezii sa ne invete cum sa vinzi lut ambalat cu eticheta de ciment.
De fapt nici macar lut,si ala era mai bun ca praful asta.

Edited by nino852, 13 January 2020 - 00:48.


#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 nino852, on 13 ianuarie 2020 - 00:47, said:

Ciment mai prost ca in ultimii 5 ani(la noi) nu cred ca au nici turcii...
De ce? Ce gust are?

#71
Calator1critic

Calator1critic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.02.2019
In locul tau l-as lua cu ochii inchisi.
Nu stiu de unde mentalitatea asta ca cele de acum sunt mai solide. Ai intrat in blocurilr noi? Stii cum se aude tot ce vorbesc vecinii? Aia nu inseamna ca sunt rezistente.
Cum spuneau cativa useri mai sus, atunci se construia solid, chiar daca se fura, in constructie se punea cat trebuie.
Parintii mei au unul din 1967. Din caramida. Si e... beton!

#72
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 09.09.2017
Da, da, luati-va apartamente in blocuri din anii 60, le recomand calduros! Sunt BETON, vor rezista cu brio inca 100 de ani de acolo, nu ascultati toti dobitocii care clampane ca vor fi moloz la cutremur! Luati-va cat mai multe apartamente din anii 60, sunt rezistente TUN, se stie din popor ca astea sunt blocuri nemuritoare, da, da, abia astept sa rad malefic dupa cutremur!!

Edited by leusteanul, 13 January 2020 - 11:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate