Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cata viata mai are un bloc din anii 60?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Palatul ăsta are cam 117 ani și NU va cădea la următorul cutremur. Nu are nici stâlpi din beton nici plafoane din beton și e făcut numai cu cărămizi.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Blocurile astea cu 3 etaje sunt făcute cam în 1956, deci au cam 70 de ani și NU vor cădea la cutremur. Au stâlpi din beton, cadre și plăci din beton și ziduri groase din cărămizi.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Blocurile astea de 4 etaje sunt cam din 1965 și NU vor cădea la cutremur. Au stâlpi din beton, grinzi și plăci din beton și ziduri din cărămidă plină roșie.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro


Blocurile astea noi făcute prin boscheții ăștia eu mai bine evit să trec și pe lângă ele că poate vine cutremurul atunci și cad blocurile alea și mor ca prostul pe lângă ele.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by marin1973, 11 January 2020 - 21:55.


#20
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019

View PostCeapaIndustries, on 11 ianuarie 2020 - 20:32, said:

Cum ti-e norocul, nu toate blocurile au fost construite la fel atunci, cum nu sunt nici acum. Spre exemplu am nimerit unele blocuri vechi unde sareau scantei din ciment cand incercam sa dau o gaura in perete, imi blestemam zilele. La astea noi trec prin perete ca prin branza.

Ai incercat cu aceiași bormașină și burghiu?

#21
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postrotarumarius, on 11 ianuarie 2020 - 21:55, said:

Ai incercat cu aceiași bormașină și burghiu?

La blocurile MONOLIT din beton dai găuri cu rotopercutorul cum am eu în poza asta, cu sculele astea îmi repar singur apartamentele și am și în monolituri ceva.

ATENȚIE - NU dai cu bormașina găuri în pereții din blocurile vechi că arzi bormașina sau rupi burghiul, numai cu ROROPERCUTOR care sparge betonul dai găuri.

Edited by marin1973, 11 January 2020 - 22:02.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da am constatat si eu acelasi lucru. Am avut suficiente lucrari . Betonul ala zici ca e bazalt!

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Blocurile de 4 etaje din perioada aia nu vor cadea la primul cutremur decat daca s-a trezit vreo unul sa isi faca penthouse in cloaca de 2 camere daramand fara discernamant. Am vazut cateva blocuri de genul prin diverse blocuri din Bucuresti si toate aveau ziduri de neam prost in diverse parti ale apartamentului, ziduri de rezistenta care sa suplimenteze calitatea betonului cu grosime.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwiseguy76, on 11 ianuarie 2020 - 20:24, said:

Exact intrebarea asta mi-o puneam eu azi...am un apartament intr un bloc din 1966. E la etajul 10, blocul e facut din placi. Oare sa-l praduiesc, sau mai tine 20-30 de ani?

Placi de traforaj?

View Post_-Aether-_, on 11 ianuarie 2020 - 21:20, said:

Si blocurile lui Ceausescu ce durata de viata au?
Ca doar nu sunt nemuritoare.
Stii ce vechime au piramidele?

#25
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Nu mai rezista. Toate blocurile vechi sunt ciuruite de gauri burghie motoferostrae, picamere, pereti sparti tocuri usi sparte si smulse.

Daca era vreo lege sa impiedice nemaurile proaste si cocalarii sa modifice locuintele ar fi fost vesnice ca piramidele, dar asa nu mai.

Cand iti iei o locuinta ar trebui sa vizitezi fiecare apartament din blocyl respectiv sau macar cele din preajma celui al tau ca sa vezi daca cocalarii au spart pereti si sunt modificari. In caz ca au spart pereti si chestii de genul nu cumpara acolo, alea sigur cade planseul tavanul zidul.

Ar trebui demolat totul si facut ca in Rusia altele noi. Ati vazut ca s-au dmeolat si-n scotia si alte zone blocurile alea chiar si la 50 etaje.

Edited by cipri2bau, 11 January 2020 - 22:11.


#26
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Cum dai o gaură în perete într-un bloc nou ?

M-am dus într-un rezidențial de LUX și am împins din greșeală mai tare o canapea de perete și s-a GĂURIT peretele.

Este izolat tot apartamentul și în interior acolo, deci cu o șurubelniță e de ajuns să înțepi zidul și să bagi un diblu din plastic și gata gaura.

#27
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Daca aia la parter au facut privatizare si au scos din ziduri iarasi e pericol total, blocul ala poate sa cada complet.

Daca la etajul 5 ala a facut living si a scos peretii, si tu stai la 6 adica deasupra sigur cazi peste ala de la 5 la cotremur, si apoi cade si mai jos din cauza grutatii si impactului.

#28
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
In 1977 s-au prăbușit 33 clădiri în București, prin urmare nu o să se prăbușească nimic din ce discutați voi pe aici. O sa se prăbușească tot așa niste zeci de imobile izolate cu probleme grave de structura.
Problema se pune daca vor mai fi locuibile in siguranță după un cutremur mare, ce confort oferă acum, ce confort vor oferi peste 20 de ani. Din ce se observă românii nu prea cheltuie bani cu consolidări, renovări, întreținerea imobilelor.

#29
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Nu sunt bune nici alea noi, niste porcarii, facute rau si urat si sunt un pericol public ca se rastoarna si mai usor, dar macar acolo iti cad ein cap o hartie un carton la alea vechi cad betoane balustrade fiare si chiar ce are ala de deasupra frigider calculator.

Intretinere si renovare la ei inseamna sa sparga peretii ca sa-si faca living sa extinda baia in balcon si sufrageria in camara si sa-l astepte pe florin salam sa-l viziteze si sa-i dea o dedicatie acolo.


Unii niic usi prin casa nu mai au, si-au pus niste pături sau niste plastice glisante.

Deci initiator, verifica si apartamentele vecine celui care il iei plus parterul, daca observi modificari mari spui pas, si spui si motivul daca vrei. Oricum e ieftin ca vrea sa scape de el, ti-l da la pret de dacie, e bun poate doar sa-l inchiriezi, mor altii.

Edited by cipri2bau, 11 January 2020 - 22:21.


#30
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019

View Postmarin1973, on 11 ianuarie 2020 - 21:59, said:



La blocurile MONOLIT din beton dai găuri cu rotopercutorul cum am eu Ăźn poza asta, cu sculele astea Ăźmi repar singur apartamentele și am și Ăźn monolituri ceva.

ATENȚIE - NU dai cu bormașina găuri Ăźn pereții din blocurile vechi că arzi bormașina sau rupi burghiul, numai cu ROROPERCUTOR care sparge betonul dai găuri.

O bormașină Bosch cu rotopercutor și burghiu vidia pt beton dai gaură în orice beton din orice bloc fara scântei.

#31
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postrotarumarius, on 11 ianuarie 2020 - 22:20, said:

O bormașină Bosch cu rotopercutor și burghiu vidia pt beton dai gaură în orice beton din orice bloc fara scântei.

Și în blocurile noi e deajuns doar să înțepi rigipsul cu șurubelnița și gata gaura, deci astea noi sunt perfecte la cutremur că nu rămâne nici mult moloz de stâns după ce trece cutremurul.

Sunt și ECONOMICE blocurile astea noi - să nu rămână mult moloz de la ziduri de strâns după ce trece cutremurul.

Edited by marin1973, 11 January 2020 - 22:25.


#32
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Căutați și voi și citiți, cam 50 ani e garantat un beton, asta nu înseamna că la primul cutremur major se dărâmă clădirea:

"In medie lucrarile de constructie clasice care sunt ridicate pe o structura din beton sunt apreciate la o durata de viata normata de circa 50 de ani. Pentru constructii speciale cum sunt podurile, centrale electrice sau nucleare, baraje, etc, durata medie de utilizare normata este de 100 de ani."

In 1977 au picat în București 33 de clădiri și cam 1500 victime, adică nu au picat clădiri fara fundații sau foarte vechi și nu au murit zeci de mii de oameni. In cazul unui cutremur major nu a fost și nu va fi o catastrofă atât de majoră cum va închipuiți.

O catastrofă sunt accidentele rutiere, aproximativ 2000 de oameni mor anual în accidente rutiere.

#33
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 12.07.2008

View Postaaaa4567, on 11 ianuarie 2020 - 19:38, said:


Blocurile de 4 etaje sunt in general solide, trainice. De daramat sau avariat serios, IMHO, nu se prea pune problema. Daca ar fi cazul, ar fi probleme cu 70% din Bucuresti.E pe stalpi sau pe diafrgame (placi)?

Faci o confuzie intre blocurile din placi si cele cu diafragme

#34
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postrotarumarius, on 11 ianuarie 2020 - 22:43, said:

Căutați și voi și citiți, cam 50 ani e garantat un beton, asta nu înseamna că la primul cutremur major se dărâmă clădirea:

"In medie lucrarile de constructie clasice care sunt ridicate pe o structura din beton sunt apreciate la o durata de viata normata de circa 50 de ani. Pentru constructii speciale cum sunt podurile, centrale electrice sau nucleare, baraje, etc, durata medie de utilizare normata este de 100 de ani."

Ești într-o mare EROARE - betonul rezistă și 200 de ani dacă - ATENȚIE - nu e mișcat să se fisureze sau fractureze.

O clădire din beton după ce trece cutremurul obligatoriu trebuie CONSOLIDATĂ.

Numai blocurile monolit nu au nimic și rezistă la mai multe cutremure.

Edited by marin1973, 11 January 2020 - 22:54.


#35
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 12.07.2008

View Postwiseguy76, on 11 ianuarie 2020 - 20:24, said:

Exact intrebarea asta mi-o puneam eu azi...am un apartament intr un bloc din 1966. E la etajul 10, blocul e facut din placi. Oare sa-l praduiesc, sau mai tine 20-30 de ani?

Vezi ca dupa 1977 nu s-au mai facut blocuri de 10 etaje din placi.
Eu am locuit intr-un bloc de 4 etaje din placi ( 2 ap pe etaj) si astfel de blocuri s-au construit si dupa cutremur ( cu o mica modificare, mai exact s-a marit suprafata unui dormitor prin adaugarea unui balcon. In proiectul initial era prevazuta o logie).

  Prin urmare recomandarea mea este sa vinzi ap.

#36
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postmarius21, on 11 ianuarie 2020 - 22:52, said:

Vezi ca dupa 1977 nu s-au mai facut blocuri de 10 etaje din placi.
Eu am locuit intr-un bloc de 4 etaje din placi ( 2 ap pe etaj) si astfel de blocuri s-au construit si dupa cutremur ( cu o mica modificare, mai exact s-a marit suprafata unui dormitor prin adaugarea unui balcon. In proiectul initial era prevazuta o logie).

  Prin urmare recomandarea mea este sa vinzi ap.

NU s-au construit niciodată în România blocuri de 10 etaje numai din plăci în interior și pe exterior.

ATENȚIE - Blocuri de 4 etaje numai cu plăci din beton s-au construit numai după cutremurul din 1977.

Înainte de 1977 NU s-a construit nici un bloc din plăci de 4 etaje.

NU mai recomanda să vândă când nici nu știi că e MONOLIT blocul ăla de care zice userul de mai sus că e din plăci.

Unii habar nu au nici în ce blocuri locuiesc și fac confuzii.

Userul de mai sus confundă diafragmele din beton din blocul ăla cu plăcile din beton din care crede el că e făcut blocul ăla din 1966. E structură MONOLIT din beton armat blocul ăla și NU va cădea la nici un cutremur.

Edited by marin1973, 11 January 2020 - 23:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate