Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cata viata mai are un bloc din anii 60?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Depinde de zona. Vezi ca circula pe net harta seismica a Bucurestiului.

#74
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Nu conteaza, sunt MITURI, ce harta seismica, ce norme seismice aplicate de-a-n boulea in anii 60, poporul stie cel mai bine si a decretat ca astea sunt blocuri nemuritoare, n-auzi ca a ciocanit in perete si a intrat in bloc nou si se aude ecoul? E clar! Eu chiar ii indemn pe toti insistent sa-si cumpere in astfel de blocuri, se cheama selectie naturala, si asa Bucurestiul e sufocat si se mai aeriseste la un cutremur ca in 77! E bine, e chiar foarte bine asa, numai EXPERTI pe acest forum! Hehehe

Edited by leusteanul, 13 January 2020 - 11:31.


#75
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012

View Postleusteanul, on 13 ianuarie 2020 - 11:30, said:

Nu conteaza, sunt MITURI, ce harta seismica, ce norme seismice aplicate de-a-n boulea in anii 60, poporul stie cel mai bine si a decretat ca astea sunt blocuri nemuritoare, n-auzi ca a ciocanit in perete si a intrat in bloc nou si se aude ecoul? E clar! Eu chiar ii indemn pe toti insistent sa-si cumpere in astfel de blocuri, se cheama selectie naturala, si asa Bucurestiul e sufocat si se mai aeriseste la un cutremur ca in 77! E bine, e chiar foarte bine asa, numai EXPERTI pe acest forum! Hehehe

In urma unui cutremur ca in 77, Bucurestiul revine la granitele din '90,  fara toate residence-urile construite la misto ca si materiale si executie, de pe langa centura. Probabil vor mai cadea si cateva cladiri ultracentrale din perioada interbelica.

#76
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Asa e, Taica Omida, uite cum sunteti voi detinatorii adevarului absolut!
Eu ii incurajez pe toti sa-si ia apartamente vechi de 60 de ani, o sa fie bine la cutremur, cavoul e inclus in pret!

#77
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
La fel zic si eu, cand terenul de sub bloc o sa fie foarte valors, un investitor va cumpara tot blocul si va construii in loc de unu de 4 etaje unul de 10 etaje.

Eu am zis acum 1-2 ani, inca ma mir ca nu exista genul de investitori in marile orase de la noi din Romania.
Nu cunosc Bucurestiul dar ganditi-va ca sunt zone in centrul Bucurestiului cu blocuri cu 4 etaje.

Daca un investitor cumpara un bloc, il demoleaza si construieste apartamente de lux in buricul Bucurestiului ganditi-va cu ce pret le va vinde.

#78
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
mirel, poate cumpăra imobilul cu totul, dar... e mult mai greu să cumpere și terenul de sub.
Ești proprietar (al apartamentului/imobilului) doar atât timp cât imobilul este în picioare.
Dacă se dărâmă pierzi calitatea de proprietar.
Chiar crezi că nu s-a gândit nimeni să cumpere un bloc vechi cu 20/25 apartamente (într-o zonă bună) și în locul lui să construiască ceva mai nou și mai mare?
Doar că deocamdată nu-i realizabil. :)

Edited by sfantu.dracu, 13 January 2020 - 14:13.


#79
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostMembruAnonim, on 13 ianuarie 2020 - 10:28, said:

De ce? Ce gust are?
Esti bucatar?
Nu se pune la prajituri, ai grija...
Cand am spus prost nu m-am referit si la unii din cei care comenteaza aiurea.
Ramai la bucatarie totusi.

#80
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 17.04.2015

View Postsfantu.dracu, on 13 ianuarie 2020 - 14:08, said:

poate cumpăra imobilul cu totul, dar... e mult mai greu să cumpere și terenul de sub.
Ești proprietar (al apartamentului/imobilului) doar atât timp cât imobilul este în picioare.
Dacă se dărâmă pierzi calitatea de proprietar.
Chiar crezi că nu s-a gândit nimeni să cumpere un bloc vechi cu 20/25 apartamente (într-o zonă bună) și în locul lui să construiască ceva mai nou și mai mare?
Doar că deocamdată nu-i realizabil. Posted Image
Or fi si cazuri dintr-astea, cum sunt si cazuri in care, proprietar al unui apartament fiind, esti si proprietar al unei cote parte din terenul pe care este edificat imobilul. Acum care cazuri sunt majoritatea, nustiu. Insa tocmai m-am uitat prin niscaiva contracte de-ale mele, la mine stipuleaza proprietatea pe cota parte din teren

#81
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

Și cota aia e validă doar pe existența clădirii. :)

Edited by sfantu.dracu, 13 January 2020 - 17:20.


#82
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017

View Postnino852, on 13 ianuarie 2020 - 15:55, said:


Esti bucatar?
Nu se pune la prajituri, ai grija...
Cand am spus prost nu m-am referit si la unii din cei care comenteaza aiurea.
Ramai la bucatarie totusi.

Ahaha, ce duios, esti nou pe aci, nu-i asa?!

#83
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 17.04.2015

View Postsfantu.dracu, on 13 ianuarie 2020 - 17:19, said:

Și cota aia e validă doar pe existența clădirii. Posted Image
De unde esti asa de sigur? Posted Image
Ia uite-aici, mai esti tot atat de convins ca e doar pe durata existentei cladirii?

Attached Files



#84
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Cota revine apartamentului.
Când dispare apartamentul, dispare și cota.
Ai tu cadastru și întabulare separat pe cota aia? De unde până unde e, care sunt vecinii etc? :)

Edited by sfantu.dracu, 13 January 2020 - 18:13.


#85
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 17.04.2015
Posted Image
pai da, normal ca revine cota apartamentului... proprietatea insa e compusa din mai multe parti, doar o parte fiind apartamentul... scrie si clar acolo, ca se vinde! In cazul contractului respectiv, pe langa cotele comune aferente imobilului, mai este si cota parte din teren. Deci daca prin absurd, cladirea ar pica/nu ar mai exista/spune cum vrei tu, terenul ala total apartine cuiva ! Si apartine in cote partti clar stipulate tuturor actualilor proprietari ai apartamentelor din imobilul respectiv.

Daca nu ar fi proprietate, probabil ar trebui sa se fi folosit alti termeni, habar n-am, poate drept de superficie, drept de folosinta pe durata de viata a imobilului, orice altceva.
Sau poate si mai bine ar fi ca tu sau orice altcineva, daca ai un contract in care esti sigur ca nu ai in proprietate si cota parte din teren de sub bloc sa ne arati aici cum este stipulat. Eu in contractele mele am si drept asupra a cote din teren. Si la apartamente in blocuri mai noi precum si un unele ce le am in blocuri "comuniste".

Vezi ca in poza ce ti-am atasat-o mai sus scrie clar ca terenul cutare, categoria cutare, cu numar cadastral cutare.
Si evident ca nu poate fi vorba de intabulare separata pe cota respectiva deoarece forma de "stapanire" este in devalmasie, in comun pt tot terenul, stare de indiviziune.

Edited by AroundYou, 13 January 2020 - 18:29.


#86
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Dupa ce iti cade tavanul in cap la cutremur, fii sigur ca peticul ala de pamant aferent cotei-indivize nu te va incalzi cu nimic. O sa te alegi cu praful de pe toba, asta daca ai noroc sa nu crapi la cutremur cu tavanul infipt in cap.

#87
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 17.04.2015
Da, leustene, exemplul (absurd sa zicem) era dat pentru ca sa inteleaga omul dreptul de proprietate in contextul discutiei de mult mai sus,unde se vorbea referitor la unii dac-ar cumpara blocuri intregi vechi pt demolare si constructii mai mari pe terenuri scumpe, etc, iar prietenul nostru zisese ca nu s-ar putea face asa ceva deoarece doar constructia este in proprietate, nu si terenul.

#88
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Există și, și. Lămuritor e cadastrul - acolo scrie clar cum e terenul: în proprietate sau în folosință.
Pentru cazul în discuție - cine ar avea bani să cumpere blocuri întregi sînt convins că s-ar descurca și cu terenul, dacă acela ar fi al primăriei...

#89
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
S-a discutat depsre faptul că înainte de 1977 nu au existat blocuri cu prefabricate.
În Cart. Floreasca au apărut unele din 1959 aşa. https://forum.softpe...st__p__12894938
https://forum.softpe...st__p__10912144

#90
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postdjl, on 13 ianuarie 2020 - 19:54, said:

S-a discutat depsre faptul că ĂŽnainte de 1977 nu au existat blocuri cu prefabricate.
În Cart. Floreasca au apărut unele din 1959 aşa. https://forum.softpe...st__p__12894938
https://forum.softpe...st__p__10912144

Au existat. Si inca multe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate