Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Returnare Range Extender Altex

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011
Uite de asta eMag este gigant in comparație cu Altex-Mediagalaxy ,au o strategie mult mai bună direcționată către client.

#38
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
in lege spune 14, in quote-ul tau 14, tu spui 15. :)
E valabil pt online, nu cumparat din magazin fizic.

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cattavencu, on 24 decembrie 2019 - 10:03, said:

Nu pot sa nu remarc parerea ta de rau, abia mascata, ca unele magazine accepta retur la produsele cumparate fizic din magazin
De unde frate atata ura pentru patania altei persoane?

Se numesc bune practici si atitudinea generala ar trebui sa fie una de incurajare a acestor politici ale magazinelor.

Dubioase concluzii mai tragi.

Atitudinea generala ar trebui sa fie boicotarea magazinelor care nu accepta retur neconditionat in 30 de zile.

#40
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 pasilla, on 24 decembrie 2019 - 10:25, said:

Dubioase concluzii mai tragi.

Atitudinea generala ar trebui sa fie boicotarea magazinelor care nu accepta retur neconditionat in 30 de zile.

Corect! Asa ar trebui, total de acord.

Imi cer iertare daca nu e asa, atunci.

Pur si simplu, ma uitam cum i-au "sarit in cap" unii initiatorului  si l-au "lovit" cu legislatia - "uite, citeste, legislatia e contra ta!". Ori, asta e un soi de ura mascata, amestecata cu bucuria ca respectivul NU poate inapoia produsul cu pricina.

#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 24.11.2015

 soleavl, on 24 decembrie 2019 - 00:35, said:

Fiecare zice ceva din auzite ....

Eu am avut numai neplaceri cu ei...

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cattavencu, on 24 decembrie 2019 - 10:42, said:

Pur si simplu, ma uitam cum i-au "sarit in cap" unii initiatorului  si l-au "lovit" cu legislatia - "uite, citeste, legislatia e contra ta!". Ori, asta e un soi de ura mascata, amestecata cu bucuria ca respectivul NU poate inapoia produsul cu pricina.
Nu e nici un fel de ura mascata.
Omul a intrebat daca merge la ANPC si i s-a explicat ca legea nu e de partea lui, in acest caz.

Suntem totusi pe aria Juridic.

#43
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011
Concluzia e, cumparati de la Altex/MediaGalaxy doar daca va asumati bataile de cap sau rugati-va sa nu aveti probleme de garantie/retur cu ei ca o sa muriti de ras. Asa au procedat tot timpul, speram sa se adapteze si ei mai bine insa cu rigiditatea asta nu vor face decat sa piarda clienti. Sunt convins ca daca si-ar schimba politica asta idioata ar avea cota de piata mai mare.
Da, suntem pe aria juridic dar nu poti fi pasiv cand vezi ca astia se comporta ca pe vremuri cu clientii,  culmea intr-o piata unde concurenta in domeniul asta e criminala, dupa cum am confirmat si eu din experienta mea cu ei care a fost acum vreo 5 ani vad ca nu s-au schimbat deloc.
Initiator din pacate va trebui sa urmezi toti pasii service-ului in garantie, nu-i mai suna, asteapta si vezi poate expira termenul legal de raparatie si abia atunci poti face reclamatie la ANPC care poate le baga si o amenda.
P.S: sunt curios daca ar fi avut personal calificat care sa probeze produsul cum trebuie  inainte de a fi cumparat, ultima data am vazut(acum ceva ani in urma) cum un client a cumparat o imprimanta smart iar ala de la proble si-a prins urechile de s-a enervat de a dat cu imprimanta de birouPosted Image

Edited by maladetz, 24 December 2019 - 12:58.


#44
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Ba sa dea dracu'...trei pagini de discutii inutile si sfertodocti pe metru patrat mai mult
decat prevede legea! Daca nu stiti si nici nu sunteti in stare sa cititi si sa pricepeti ceva,
la ce dracu' mai lungiti zeama?

Scurt si la obiect: site-ul ANPC (sursa oficiala-n puii mei), sectiunea comunicate de presa,
comunicatele date de black friday! Scrie negru pe alb, pentru toata lumea, ca produsele
luate direct din magazinele fizice NU se pot returna, no matter what! E defect? Da! Service.
Nu stau sa va dau link, ca-s de pe telefon si mi-e greu sa caut, da' daca va pune dracu' sa
ma contraziceti...imediat iau laptop-ul si va servesc.

Si nu, concluzia nu e sa nu mai cumparati de la x, y sau q daca nu vreti sa luati o portie
de legislatie in bot si sa va treziti brusc din visurile cu drepturi inchipuite, concluzia e sa
va alegeti dracului bine, de la inceput, metoda de cumparare si sa cascati ochii la toate
chitibusurile, ca sa nu va enervati degeaba...culmea, pe prostia voastra. Ca nimeni n-o sa
v-o inghita p-aia cu "n-am stiut" sau "io stiam ca pot, in 30 de zile" de care sunt satul cati
imi vin cu ea zilnic! Wink-wink, hai sa vad care se prinde, ca putini stiu...

LE: si mai lasati OUG 34/2014 in pace, daca nu ati cumparat la distanta, ca sperati degeaba.
Si asa...un mic sfat: daca faci comanda online, tu, ala, oricine ai fi, n-o mai ridica dracului din
magazin. Ca te m*ieste vanzatorul la retur, c-ai facut o ciorba intre doua tipuri de vanzare si
mingea e in terenul lui.

Edited by dygey, 24 December 2019 - 13:29.


#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dexterash, on 23 decembrie 2019 - 23:55, said:

Dat fiind ca nu suntem la Biserica si nu discutam de credinte pe aici, indica legea pe care ai citit-o, pe care ai inteles-o si care iti da dreptul sa returnezi produse cumparate din magazinele fizice.

Ca alta treaba n-am.

#46
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Pai n-ai, ca nu exista...

#47
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Ion_de_la_Raion, on 24 decembrie 2019 - 13:24, said:



Ca alta treaba n-am.
Dar de comentat aiurea, de pe pereți și fără a fi la subiect/fara a aduce informatii/respectiv a fi complet inutil ai treabă, nu?

Și tu ca și mulți altii...

#48
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011

 dygey, on 24 decembrie 2019 - 13:20, said:

Ba sa dea dracu'...trei pagini de discutii inutile si sfertodocti pe metru patrat mai mult
decat prevede legea! Daca nu stiti si nici nu sunteti in stare sa cititi si sa pricepeti ceva,
la ce dracu' mai lungiti zeama?

Scurt si la obiect: site-ul ANPC (sursa oficiala-n puii mei), sectiunea comunicate de presa,
comunicatele date de black friday! Scrie negru pe alb, pentru toata lumea, ca produsele
luate direct din magazinele fizice NU se pot returna, no matter what! E defect? Da! Service.
Nu stau sa va dau link, ca-s de pe telefon si mi-e greu sa caut, da' daca va pune dracu' sa
ma contraziceti...imediat iau laptop-ul si va servesc.

Si nu, concluzia nu e sa nu mai cumparati de la x, y sau q daca nu vreti sa luati o portie
de legislatie in bot si sa va treziti brusc din visurile cu drepturi inchipuite, concluzia e sa
va alegeti dracului bine, de la inceput, metoda de cumparare si sa cascati ochii la toate
chitibusurile, ca sa nu va enervati degeaba...culmea, pe prostia voastra. Ca nimeni n-o sa
v-o inghita p-aia cu "n-am stiut" sau "io stiam ca pot, in 30 de zile" de care sunt satul.

LE: si mai lasati OUG 34/2014 in pace, daca nu ati cumparat la distanta, ca sperati degeaba.
Si asa...un mic sfat: daca faci comanda online, tu, ala, oricine ai fi, n-o mai ridica dracului din
magazin. Ca te m*ieste vanzatorul la retur, c-ai facut o ciorba intre doua tipuri de vanzare si
mingea e in terenul lui.
In multe din cazuri procedează la fel și cu produsele comandate online și livrate prin curier după cum am expus și eu și alți colegi de forum așa că nu te mai zburli așa cu legislația și citește cu atenție ce se scrie pe topic alfel nu te mai agita aiurea că nu ajuta la nimic. Omul a cumpărat un produs care a fost defect de nou , tu ințelegi frustrarea omului? Fa abstracție de legile tale și ințelege situația.
Tu cum a-i proceda daca, cumperi de la Altex un produs de vreo 3000-4000 lei ,ajungi acasă și e defect,stai blocat o lună de zile pană se gandesc ei sa trimită produsul in service și toate etapele?
Așa va mai place sa insultați oamenii cu aerul asta de mare intelectual doxa in legislație, singura informatie utila din toată gargara ce ai făcut-o e că omul nu poate returna produsul, atat, restul e doar can-can.

Edited by maladetz, 24 December 2019 - 13:49.


#49
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005

 maladetz, on 24 decembrie 2019 - 13:41, said:

.. , tu ințelegi frustrarea omului? Fa abstracție de legile tale și ințelege situația.

Acu o dati in sentimentalisme ? Il doare in cur pe vanzator de frustrarea aluia. De aia s-a dus sa-l ia din magazin, ca sa caste ochii la ce cumpara . Nu casti ochii...casti buzunarul. Asta e.
Comertul ca orice afacere e pe bani , nu pe frustrari.

Cand mi-am luat un tv din showroom de la emag , am stat jumate de ora cu vanzatorul langa mine sa probez tv-ul.
Eram constient ca odata ce ies cu el pe usa daca se intampla ceva, service scrie pe el . Asa ca mai bine sa ma asigur cat pot de mult.

Edited by ndor, 24 December 2019 - 13:59.


#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Când ne bat legile/înțelegerea lor/4 clase primare/logica unui copil de 5 ani, incercam cu "mica înțelegere". Că poate merge și așa.

Mda, cetățeni europeni, ce sa mai... Unul mai european ca altul. :)

Edited by dexterash, 24 December 2019 - 14:12.


#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011
Ce va mai place gargara, omul a deschis topic sa obtina niste niste informatii cu privire la situatia/problema lui, a fost de ajuns sa-i dati informatia, nu e nevoie sa-i sariti in cap, forumul a fost creat pentru ca oamenii sa gaseasca solutii la problemele pe care le expun, nu sa fie luati pe sus cu o atitudine sfidatoare si mustratoare ca sa puna mana si sa citeasca legea, daca o citea nu mai facea topicul asta.

#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dexterash, on 24 decembrie 2019 - 13:35, said:

Dar de comentat aiurea, de pe pereți și fără a fi la subiect/fara a aduce informatii/respectiv a fi complet inutil ai treabă, nu?

Da, aia am, domnule troll, hunter si flamer.

Daca ai pleca de unde ai venit, lumea ar fi mai buna.

#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar tu stii sigur ca e asa cum spui ? Arata-mi legea. Mai intai de iei de mine cu credinta si biserica, apoi treci la offtopic si legi. Esti obositor.

#54
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cum să îți arăt ceva ce nu exista? Arata-mi tu că există, că tu (dar nu numai) erai ăla cu drepturi europene depline.

Iar dacă nu e in lege, nu ai nici un drept. Așa că, spor, demonstrează-ti drepturile.

P.S. Când e vorba de legi nu e pe baza de "cred"(inta), dar văd că nu ai percutat la asta. Dar tu continua cu tâmpeniile închipuite. Că la asta vad că unii sunt campioni mondiali.

Edited by dexterash, 24 December 2019 - 19:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate