Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

compresie .vob?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
Am cumparat un dvd+r DL verbatim de 8.5GB si as dori sa-mi intre cat mai multe fisiere .vob pe el.Se poate face compresie la .vob a.i. sa am mai multe filmulete pe el,dar in acelasi timp sa fie si citit fara probleme de orice player dvd?
De ex. cu programul easy dvd creator la un folder de 2.88GB de filmulete imi arata used space 142.3%, iar dupa conversie in .vob imi spune ca 8.5GB nu ar fi suficienti si sa introduc un alt disc mai mare.De altfel programul acesta nu specifica clar la inceputul scrierii cat spatiu ramane liber ca alte programe
Stiu ca exsista si blu-ray disc de 25gb,dar unitatea mea player nu citeste decat discuri de max 8.5gb.
va multumesc,

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu.
.vob e un container in care exista deja fisierele video si audio comprimate.

Singura solutie - e recompresia cu un bitrate mai scazut - pierdere de calitate.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,028
  • Înscris: 28.10.2006
Daca vrei compatibilitate 100% cu ORICE DVD player trebuie ca rezultatul sa fie un DVD standard. Programul de authoring adauga ce trebuie pentru a realiza compatibilitatea.
Dar se poate sa modifici pur si simplu extensia din .vob in .mpeg si sa inscriptionezi fisierele ca atare pe acel DVD, in format DATA, nu DVD.
Marea majoritate a playerelor moderne standalone vor reda fisierele respective, dar nimeni nu poate garanta 100%.
Vezi ce setari ai in programul de authoring, totusi mi se pare cam mare diferenta intre 2.88 GB la intrare si 8.5 GB disponibili pe disc.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Strelok_-, on 16 decembrie 2019 - 13:31, said:

Se poate face compresie la .vob

 eiffel, on 16 decembrie 2019 - 13:40, said:

Nu.
Singura solutie - e recompresia cu un bitrate mai scazut - pierdere de calitate.
Attached File  tenor.gif   485.66K   9 downloads
Imi place, da' nu prea Posted Image
Eiffel, in ultimul timp te cam contraxici singur, ce-ai, oboseala de final de an ?
Omul intreaba de compresie, zici ca NU se poate, dar se poate face recompresie !!!
Pai, nu e cam tot aia ????????? :) :) :) :)

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu chiar :)
El vrea sa comprime vob-urile. Ele sunt deja comprimate insa - contin fisiere MPEG2/PCM la un anumit bitrate.
Daca vrea sa le micsoreze dimensiunea trebuie sa le RE-comprime cu alt bitrate.

E o mica diferenta de nuanta.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mdeah, e o diferenta de semantica , de limba, de exprimare, sau cum se numeste
Pentru ca, tehnic si ce vrea el, este fix tot aia :)
Cam orice fisier din claculator e comprimat in vreun fel, dar inca mai exista programe de arhivare si o duc bine mersi !!

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Acu din ce inteleg eu - are 2,88 Gb de filmulete care dupa "compresie" - defapt dupa recodare in format MPEG2 si convertire in container vob ocupa mai mult de 8,5Gb.
Practic cand face acea recodare ar trebui sa umble la bitrate ca sa-i iasa sub 8,5 Gb. Sau sa renunte la 1-2 filmulete...

Sunt sigur ca softul utilizat are pe undeva si setari de bitrate.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,406
  • Înscris: 01.12.2001
Se poate. Cum sa nu?
Micșorare rezoluție. Micșorare bitrate.
Sau ambele simultan.
Cred că e posibil la unele programe sa "fixezi" dimensiunea finală (câți GB vrei) și el își "face" ceilalți parametri: rezoluție și compresie.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 dorin_2k, on 16 decembrie 2019 - 14:22, said:

Se poate. Cum sa nu?
Micșorare rezoluție.

Exact, uite ca pe asta o scapasem din vedere !!

 Strelok_-, on 16 decembrie 2019 - 13:31, said:

orice player dvd?

Nu e mai simplu sa vezi daca aceste "orice" dvd playere (sint peste 5-10-15?) citesc AVI / DivX / MP4 ???
Posibil sa iesi mai bine, si la calitate si la marime.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002

 eiffel, on 16 decembrie 2019 - 13:40, said:

Nu.
.vob e un container in care exista deja fisierele video si audio comprimate.

Singura solutie - e recompresia cu un bitrate mai scazut - pierdere de calitate.
eventual codec mai eficient, gen h264.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,028
  • Înscris: 28.10.2006
Nope H264!
Vrea compatibilitate cu DVD Playere.
Nu spune BD Playere.
Oricum are o inadvertenta chiar din enuntul problemei: nu orice DVD Player citeste DL-uri!

#12
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă vrei ca discul să fie rulat pe dvd player ești obligat sa faci autoring pt disc DL. Orice .vob are mărimea maximă de 0,99GB.
Nu ai ce umbla la rezoluție care e standard, poți umbla doar la bitrate video sau audio, eventula să lași doar un stream de sunet stereo dacă are mai multe incluse.
Dacă nu te interesează formatul dvd stas poți compresa în alt format de obicei .avi care rulează de obicei pe orice player. Aici deja poți umbla la rezoluție etc.
Dacă ne spui specsurile filmelor tale te putem îndruma și mai bine.

#13
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019

 vgabi, on 16 decembrie 2019 - 18:16, said:


Nu ai ce umbla la rezoluție care e standard,

rezolutia standard pt .vob este 720x576 sau 720x480?

PAL 4:3 sau NTSC 16:9?

#14
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 Strelok_-, on 16 decembrie 2019 - 19:13, said:

rezolutia standard pt .vob este 720x576 sau 720x480?

PAL 4:3 sau NTSC 16:9?
Depinde de sursa. E indicat sa nu le amesteci.
Dacă ai imagini PAL respecți 720x576 cu 50i (25 fps) și raportul de aspect îl păstrezi cel original și setezi din encoder 4/3 sau 16/9.
Dacă ai NTSC vei face 720x480 cu 60i (24 fps sau 30 fps)
Pt economie de spațiu vei compresa și sunetul cu AC3 cu 192 kbps.

Edited by vgabi, 16 December 2019 - 20:02.


#15
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
off:am dat 10 lei pe dvd-ul asta de 8.5gb,iar discul blu-ray este 19 lei.Cel putin blankul blu ray e extraordinar de scump.Datele le-am scris cu frica cat casa sa nu pice curentul in timpul scrierii.Scumpa distractia asta.oricum pe blanku de 8gb datele se scriu f. greu.Cu programul easy dvd creator am avut fix 39 minute pana l-a scris :)
la blu ray nici nu vreau sa ma gandesc cat dureaza sa scri 25 gb de date.Cred ca 2 ore.

 vgabi, on 16 decembrie 2019 - 19:54, said:

Depinde de sursa. E indicat sa nu le amesteci.
Dacă ai imagini PAL respecți 720x576 cu 50i (25 fps) și raportul de aspect îl păstrezi cel original și setezi din encoder 4/3 sau 16/9.
Dacă ai NTSC vei face 720x480 cu 60i (24 fps sau 30 fps)
Pt economie de spațiu vei compresa și sunetul cu AC3 cu 192 kbps.

pana la urma am selectat pal 4:3 pt. ca ce am citit si pe atlasul wiki cam asta este formatul original de dvd.Am verificat blankul merge perfect

#16
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
În general un blank dvd-dl sau bluray nu costă așa de mult dacă știi de unde să le iei. Oricum sub 5 lei bucata. http://redlinemultim...al-layer-blank/
Viteza de scriere depinde de viteza suportată de disc, 4-6x. Eu un bluray îl scriu sub 30 min.

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Strelok_-, on 16 decembrie 2019 - 23:37, said:

off:am dat 10 lei pe dvd-ul asta de 8.5gb,iar discul blu-ray este 19 lei.Cel putin blankul blu ray e extraordinar de scump.Datele le-am scris cu frica cat casa sa nu pice curentul in timpul scrierii.Scumpa distractia asta.oricum pe blanku de 8gb datele se scriu f. greu.Cu programul easy dvd creator am avut fix 39 minute pana l-a scris Posted Image
la blu ray nici nu vreau sa ma gandesc cat dureaza sa scri 25 gb de date.Cred ca 2 ore.

pana la urma am selectat pal 4:3 pt. ca ce am citit si pe atlasul wiki cam asta este formatul original de dvd.Am verificat blankul merge perfect

Incearca sa explici pentru ce motive / scopuri faci tu manevrele astea.
Nu de alta, dar cred ca te chinui 99% degeaba.
1 dvd dl = 10 lei = 8.5 Gb
1 dvd single layer = 1 leu, deci 10 lei = 47 Gb ;)

PAL 4:3 nu e formatul original, in general
Este formatul original pentur regiunea PAL.
Pentru NTSC.... te-ai prins si singur, da ?!

Cum ziceam, pentru ce / cite DVD Playere faci tu discurile alea ?
Chiar sint atit de vechi incit nu citesc AVI/MP4 ??

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Formatul depinde de film.

DVD-ul face oricum 4:3 la 720x576 - insa are un bit de setare ptr a latii ecranul cand e un film la alt format - gen 16:9.
Pur si simplu trage de el. Din cauza asta unele filme pe Youtube se vad stramtate - ca aia n-au tinut cont cand le-au comprimat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate