Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Amazon și TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 05.03.2006
Pentru cei care comandati frecvent de pe amazon, cum se poate face plata cu cardul pentru achizitii de valori mai mari, avand in vedere ca la toate tipurile de card si la toate bancile exista o limita a platilor cu cardul (in jur de 1.000 euro), deoarece nu se stie exact ziua cand amazon va debita contul ca su anunti banca sa-ti ridice plafonul in respectivazi? Sau banca da oricum drumul la bani catre amazon fara limita, considerand ca nu  poate amazon sa fraudeze?

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Limitele le modifici din internet banking (unde se poate) sau sunând la ei. La mine (UniCredit) am in internet banking aceste opțiuni si cred ca se aplică din ziua următoare.

#21
brutusz77

brutusz77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2009
Buna.
Daca comand ceva de pe amazon.de, dar vanzatorul e din china, tot mai trebuie sa platesc tva si vama, sau asta rezolva chinezul cu amazon.de si eu nu mai sunt taxat in plus???
A mai fost cineva in situatia asta??? Nu mi-ar conveni sa dau degeaba statului 300 lei in plus la un produs de peste 1000lei

#22
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Intreaba si tu vanzatorul de unde face expedierea - din China sau din UE.

#23
ITShare74

ITShare74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2007

View Postbrutusz77, on 10 februarie 2020 - 13:27, said:

Buna.
Daca comand ceva de pe amazon.de, dar vanzatorul e din china, tot mai trebuie sa platesc tva si vama, sau asta rezolva chinezul cu amazon.de si eu nu mai sunt taxat in plus???
A mai fost cineva in situatia asta??? Nu mi-ar conveni sa dau degeaba statului 300 lei in plus la un produs de peste 1000lei

Salut,
Situatie identica ca a ta si pentru mine, in martie 2021, si a trebuit "sa dau statului" aprox. 200 lei in plus pentru o comanda cam tot de 1000 lei. Si in cazul meu, intr-adevar, se pare ca vanzatorul nu era din Europa.
Am contactat Amazon pe chat, le-am explicat situatia si faptul ca ma asteptam sa nu apara alte costuri fiind o comanda pe un site din Europa. Acestia au contactat vanzatorul, iar vanzatorul, la randul lui, mi-a scris la mai putin de 12 hrs, cerandu-mi sa scanez hartiile primite la vama si sa i le trimit (aceste hartii fiind in limba romana).
Dupa alte 2-3 ore de la primirea hartiilor solicitate vanzatorul mi-a raspuns, spunandu-mi ca va face un refund in contul din care s-a facut plata initiala.
La mai putin de o ora a revenit si Amazon cu un email, confirmand refundul.
In concluzie, nu am platit nimic in plus fata de preturile afisate pe www.amazon.de, chiar daca vanzatorul nu e din Europa.

#24
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Vreau sa iau un produs de pe Amazon.com care e 39.99$. Pe .de sau .fr e cam 69Euro fara transport si zic ca nu livreaza in Romania produsul respectiv.
La finalizare comanda pe .com in afara de prețul produsului mai am un cost de "$17.53 - AmazonGlobal Expedited Shipping"
Știe cineva daca prețul conține transportul + TVA sau e doar transportul?

Edited by mariussoft, 08 June 2021 - 20:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate