Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Amazon și TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Bună seara. Intenționez sa cumpăr un produs de pe amazon.com. Acel produs costa 754 $. În pagina de checkout, pe lângă acei 754$, îmi mai apare în plus și un fee de 164$. Ce reprezintă acei 164 $.? Pe lângă suma totala de 918 $, în momentul în care vine produsul în tara mai trebuie să mai plătesc ceva în plus, de exemplu, TVA ? Sau acea suma este costul total ? E sigur de cumpărat de pe amazon.com ? Livrează ok în România ?

#2
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Nu.
Acei 164$ reprezinta TVA si taxe vamale platite in numele tau de Amazon.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Mulțumesc de răspuns. Dacă cumpăr de pe amazon.de care are preturile în EUR, am văzut ca se plătește doar un cost modic de expediție în plus, fără alte taxe. Deci, e mai ok sa cumpăr de pe Amazon.de ?

#4
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Da. Daca vine din Germania nu mai platesti acele taxe.
Si ajunge mai repede

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
e posibil sa platesti diferenta de tva (dintre germania si Romania)

#6
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostOClaudiu, on 28 noiembrie 2019 - 23:58, said:

Bună seara. Intenționez sa cumpăr un produs de pe amazon.com. Acel produs costa 754 $. În pagina de checkout, pe lângă acei 754$, îmi mai apare în plus și un fee de 164$. Ce reprezintă acei 164 $.? Pe lângă suma totala de 918 $, în momentul în care vine produsul în tara mai trebuie să mai plătesc ceva în plus, de exemplu, TVA ? Sau acea suma este costul total ? E sigur de cumpărat de pe amazon.com ? Livrează ok în România ?
Posibil sa mai platesti la randul tau comisionul de vamauire (cel putin 100 lei , daca vine prin DHL) + taxa de livrare curier.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017

View PostOClaudiu, on 29 noiembrie 2019 - 00:11, said:

Mulțumesc de răspuns. Dacă cumpăr de pe amazon.de care are preturile în EUR, am văzut ca se plătește doar un cost modic de expediție în plus, fără alte taxe. Deci, e mai ok sa cumpăr de pe Amazon.de ?

Costul se ajusteaza cu diferenta de TVA dintre cele doua tari. Dar e o diferenta infima, TVA-ul fiind destul de apropiat. Mare grija, nu folosi conversia propusa de ei. Altfel, .de are, daca nu ma insel, cel mai mic cost de transport dintre amazoanele europene.

Eu comand de obicei din uk...cat zice ca face transportul, atata face, indiferent prin ce il trimit (de multe ori la noi ajunge prin Posta Romana). Daca nu vrei prin Posta Romana, atunci alege transportul mai scump...vine repede si garantat printr-un curier serios.

#8
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Comanda din Germania prin ESWD, daca nu livreaza direct in Romania

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,565
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.eshopwedrop.ro/

#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.03.2006

View Postgeorge_alexandru, on 29 noiembrie 2019 - 08:37, said:


Costul se ajusteaza cu diferenta de TVA dintre cele doua tari. Dar e o diferenta infima, TVA-ul fiind destul de apropiat. Mare grija, nu folosi conversia propusa de ei. Altfel, .de are, daca nu ma insel, cel mai mic cost de transport dintre amazoanele europene.

Eu comand de obicei din uk...cat zice ca face transportul, atata face, indiferent prin ce il trimit (de multe ori la noi ajunge prin Posta Romana). Daca nu vrei prin Posta Romana, atunci alege transportul mai scump...vine repede si garantat printr-un curier serios.
Cum adica "conversia propusa de ei"? Daca te referi la valuta, conversia e la curs emitentului de card (visa/maestro/mastercard).

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Iti ofera posibilitatea de a face conversia la cursul lor. In ecran iti apare "plătește in RON" si iti afișează cursul. Trebuie sa alegi plătește in euro respectiv GBP pt UK ca sa iti ia cursul Visa/Mastercard. Pe uk e diferența mare la curs, nu știu cum e pe Germania.

#12
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View PostMartinAdelberg, on 29 noiembrie 2019 - 05:26, said:

Posibil sa mai platesti la randul tau comisionul de vamauire (cel putin 100 lei , daca vine prin DHL) + taxa de livrare curier.
nu se plateste nimic in plus. din contra, de obicei mai primesti ceva maruntis inapoi dupa ce comanda e finalizata.
comisioanele si taxele de livrare sunt incluse in acei bani pe care ii platesti la Amazon. si sunt mult mai mici ca ei au intelegeri avantajoase cu dhl

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postradu889, on 29 noiembrie 2019 - 00:06, said:

Nu.
Acei 164$ reprezinta TVA si taxe vamale platite in numele tau de Amazon.
Pai si cum plateste Amazon in numele tau taxele vamale si TVA-ul, eu stiu ca cand comandam din afara UE, venea coletul la oficiul postal vamal, iar acolo o tanti nervoasa il deschidea, se uita si se stramba cand vedea ce e inauntru si apoi ma vamuia in functie de valoare inscrisa pe pachet. Pachetele din UE veneau direct acasa sau la posta din cartier.
Cum te scapa Amazon de asta, vine coletul acasa?

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,565
  • Înscris: 13.03.2005
Daca livrează din UE scapi de vămuire... Așa scapi.

#15
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Cum aleg ca Amazon sa livreze prin DHL și nu prin posta romana ? Ma refer la amazon.de.

#16
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Și încă ceva. Când aleg sa iau de pe amazon.com îmi apare import fees deposit la suma finala. Sa înțeleg ca dacă cumpăr din SUA îmi vine la vama și nu acasă ?

#17
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Iti vine acasa. Posibil sa iti ceara DHL pe mail ceva documente printate pentru vamuire, dar nu bani.

La Amazon nu ai cum sa alegi cu ce vine.
Dar daca alegi Expedited sigur nu vine cu posta romana.
Daca alegi Standard poate sa vina cu orice, posta romana, Fan, Cargus, DHL, UPS.
Eu zic sa ramai pe Standard ca si daca vine cu posta ajunge destul de repede. Singura chestie la posta e ca sunt sanse sa fie furat, dar iti da banii inapoi Amazon daca e ceva..

View PostAldulescu, on 29 noiembrie 2019 - 12:54, said:

Pai si cum plateste Amazon in numele tau taxele vamale si TVA-ul, eu stiu ca cand comandam din afara UE, venea coletul la oficiul postal vamal, iar acolo o tanti nervoasa il deschidea, se uita si se stramba cand vedea ce e inauntru si apoi ma vamuia in functie de valoare inscrisa pe pachet. Pachetele din UE veneau direct acasa sau la posta din cartier.
Cum te scapa Amazon de asta, vine coletul acasa?
Importul este un serviciu extra pe care il ofera curierii mari si unele magazine precum Amazon sau ebay opteaza pentru acest serviciu.
Chinezii de pe Aliexpress nu se complica cu din astea. De aia la alea din China te jupuieste DHL de bani.

Edited by radu889, 29 November 2019 - 15:09.


#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017

View PostOClaudiu, on 29 noiembrie 2019 - 14:08, said:

Și încă ceva. Când aleg sa iau de pe amazon.com îmi apare import fees deposit la suma finala. Sa înțeleg ca dacă cumpăr din SUA îmi vine la vama și nu acasă ?

Pe US mi se pare ca nu mai trece pe la vama, posibil sa vireze banii in baza unui protocol.

View PostOClaudiu, on 29 noiembrie 2019 - 13:46, said:

Cum aleg ca Amazon sa livreze prin DHL și nu prin posta romana ? Ma refer la amazon.de.

Alegi varianta de livrare urgenta. Aia sigur e prin curier. Varianta cea mai ieftina (livrare normala) e de obicei prin Posta Romana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate