Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

cea mai mare problema

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#55
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 legit10, on 27 noiembrie 2019 - 12:01, said:

daca in imparatia lui Dumnezeu se va face sex, unde se va spala lumea? cine va lucra la canalizare? aia mai sunt in imparatia lui Dumnezeu lucrand cu rahatul?
nu trebuie sa tindem inca de pe aici sa intram in imparatia lui Dumnezeu?

arata-mi un context bun in biblie despre culcat

Noile trupuri vor fi perfecte, nu vei transpira, nu vei defeca, etc.! În Lumea Nouă nu va fi praf, microbi, boli, etc.!
Va fi o lume perfectă...

Edited by heart_of_ice, 17 December 2019 - 12:08.


#56
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 heart_of_ice, on 17 decembrie 2019 - 12:07, said:

Noile trupuri vor fi perfecte, nu vei transpira, nu vei defeca, etc.! În Lumea Nouă nu va fi praf, microbi, boli, etc.!
Va fi o lume perfectă...
fara liber arbitru, perfect. de la om la... ce? aia e... hocus-pocus va ofera... robotizarea. :)

#57
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Donald_Duck, on 17 decembrie 2019 - 18:11, said:

fara liber arbitru, perfect. de la om la... ce? aia e... hocus-pocus va ofera... robotizarea. :)

Când am spus trup perfect într-o lume perfectă, m-am referit și la minte! :)
Mens sana in corpore sano!
Va fi o trecere de la prima inocență la a doua inocență! :)

#58
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 heart_of_ice, on 18 decembrie 2019 - 01:31, said:

Va fi o trecere de la prima inocență la a doua inocență! Posted Image
Care-i prima, care-i a doua ?
Ce presupune trecerea ?

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 Donald_Duck, on 17 decembrie 2019 - 18:11, said:


fara liber arbitru, perfect. de la om la... ce? aia e... hocus-pocus va ofera... robotizarea. :)
De ce fără liber arbitru?!

 heart_of_ice, on 17 decembrie 2019 - 12:07, said:



Noile trupuri vor fi perfecte, nu vei transpira, nu vei defeca, etc.! În Lumea Nouă nu va fi praf, microbi, boli, etc.!
Va fi o lume perfectă...
Nici nu vei mânca?

#60
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 richelieu, on 19 decembrie 2019 - 08:31, said:

De ce fără liber arbitru?!

Nici nu vei mânca?

fara liber arbitru e obligatoriu, nu se poate altfel.

gata cu haleala, gata cu beuturica, gata cu sexul, de orice fel ar fi acesta... baga tare cat mai ai timp.

#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu există ființă creată de Dumnezeu care să nu aibă liber-arbitru. Și îngerii și oamenii au, asta. Și vor avea și după. Posted Image

Edited by mario_bril, 19 December 2019 - 18:28.


#62
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 18:28, said:

Nu există ființă creată de Dumnezeu care să nu aibă liber-arbitru. Și îngerii și oamenii au, asta. Și vor avea și după. Posted Image

da da...:) ati vrea voi sa aveti voie sa va dati in barci si atunci, dupa aia cainta, spovedanie, iertare, o pedeapsa mica, vreo cinspe tatal nostru, si gata, curati curati...:) nu. nenica... robotei. :)

#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Noi credem asta, că așa ne-a învățat pe noi, Hristos. De altfel, întreaga societate este bazată pe acest concept. Dumneata de unde ai găsit, că ar fi tocmai invers?

#64
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 22:16, said:

Noi credem asta, că așa ne-a învățat pe noi, Hristos. De altfel, întreaga societate este bazată pe acest concept. Dumneata de unde ai găsit, că ar fi tocmai invers?

tocmai, ca nu va invata asta.  uite, accept orice, chiar ceva paganesc, budist, ce vrei tu, de unde sa reiasa ca dupa judecata cei inviati vor mai avea liberul arbitru.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Donald_Duck, on 19 decembrie 2019 - 22:28, said:

tocmai, ca nu va invata asta.  uite, accept orice, chiar ceva paganesc, budist, ce vrei tu, de unde sa reiasa ca dupa judecata cei inviati vor mai avea liberul arbitru.
Ce frumos...
Povara dovezii este la dumneata, dumneata ai făcut afirmația asta năstrușnică, tot dumneata trebuie să o și demonstrezi. Doar nu îți închipui că dumneata faci o afirmație și eu trebuie să mă chinui să-ți demonstrez că nu este precum spui, nu?
Acestea fiind zise, demonstrează dumneata că după judecata lui Hristos nu vom mai avea liber arbitru.

#66
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Quantum, on 18 decembrie 2019 - 09:13, said:

Care-i prima, care-i a doua ?
Ce presupune trecerea ?

Păi prima este inocența copilăriei, a purității, a necunoașterii, a nevinovăției, etc! A doua inocență este cea a maturității spirituale, a cunoașterii, a experienței de viață, a imposibilității de a mai face răul, de a mai comite vreun păcat, etc!
Trecerea este însăși viața asta, cu toate experiențele și cunoașterea dobândită... de la prima inocență la a doua! :)

 richelieu, on 19 decembrie 2019 - 08:31, said:

Nici nu vei mânca?

Ba da, fructe (omul a fost proiectat frugivor)! Însă cum spuneam, omul în trup perfect nu va mai urina, defeca, transpira etc! Atunci când va consuma fructe, acestea se vor evapora din trupul lui ca un parfum printr-un fel de "transpirație" ca un miros cu aroma fructului consumat! Omul nu va mai avea anus, doar organele genitale vor rămâne, pentru procreere și plăcerea sexuală! Vor locui maxim doi (o pereche) pe o planetă paradisiacă, astfel toate planetele universului vor fi locuite! Nu te va mai deranja nimeni pe planeta respectivă, care va fi de o abundență vegetală și animală și de o frumusețe a peisajelor de te va lăsa gură-cască! Probabil copaci de sute de kilometri înălțime, zbor liber, flori, parfumuri, arome, păsărele, ciripituri, peisaje de o frumusețe inimaginabilă... cam asta va fi! :)

 Donald_Duck, on 19 decembrie 2019 - 14:02, said:

fara liber arbitru e obligatoriu, nu se poate altfel.

gata cu haleala, gata cu beuturica, gata cu sexul, de orice fel ar fi acesta... baga tare cat mai ai timp.

Ești naiv dacă crezi asta! Dacă tatăl tău are liber arbitru, ți-e frică că poate să te omoare sau îți pui vreodată problema asta?!

Nici vorbă, mâncarea va fi compusă dintr-o "infinitate" de fructe, de toate culorile, aromele, mărimile, formele, etc!
Plus sucuri naturale din pomi fructiferi! Sexul va fi doar cu jumătatea ta, locuind doar voi doi pe o planetă paradisiacă! :)

Edited by heart_of_ice, 20 December 2019 - 04:06.


#67
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 Donald_Duck, on 19 decembrie 2019 - 14:02, said:



fara liber arbitru e obligatoriu, nu se poate altfel.

gata cu haleala, gata cu beuturica, gata cu sexul, de orice fel ar fi acesta... baga tare cat mai ai timp.
Pai și de ce aștepți sa te mai întreb o data? De ce nu se poate? 😂

Quote

Ba da, fructe (omul a fost proiectat frugivor)! Însă cum spuneam, omul în trup perfect nu va mai urina, defeca, transpira etc! Atunci când va consuma fructe, acestea se vor evapora din trupul lui ca un parfum printr-un fel de "transpirație" ca un miros cu aroma fructului consumat!
Dacă te întreb ce-ai fumat, nu o fac sa te jignesc, ci pentru ca ma interesează sa încerc și eu 😂😂😂

Quote

Vor locui maxim doi (o pereche) pe o planetă paradisiacă, astfel toate planetele universului vor fi locuite!
Cum adică maxim 2? Pai nu ar trebui minim 2? Ca așa se face dragostea, așa cânta unul pe la teveu.
Sau aia care locuiesc singuri, mai pleacă in vizita, ca Micul Print al lui SaintExupery?
Sau Doamne ferește...își găsește singur plăcerea aia pura. Maini mai are omul in configurația aia paradisiaca?

Și cum adică....toate planetele locuite? Pai nu e împărăția lui Dumnezeu pe acest pământ?!


Sincer vorbind....imaginația ta debordantă m-a amuzat teribil in dimineața asta. Pe urma însă, mi-am amintit ca tu chiar vorbești serios și m-am întristat groaznic

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Nici vorbă, mâncarea va fi compusă dintr-o "infinitate" de fructe, de toate culorile, aromele, mărimile, formele, etc!
Partea proasta e ca vei ajunge sa te bati cu leul și cu tigrul pe ele, dar intr-un mod diferit: “hai ia-l tu pe asta mare și frumos. Ba ia-l tu. Ba tu. Ba n-auzi sa-l iei tu? Ia-l ca-ti trag o gheara peste ochi de nu te vezi.”

#69
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 mario_bril, on 19 decembrie 2019 - 22:35, said:

Ce frumos...
Povara dovezii este la dumneata, dumneata ai făcut afirmația asta năstrușnică, tot dumneata trebuie să o și demonstrezi. Doar nu îți închipui că dumneata faci o afirmație și eu trebuie să mă chinui să-ți demonstrez că nu este precum spui, nu?
Acestea fiind zise, demonstrează dumneata că după judecata lui Hristos nu vom mai avea liber arbitru.

indumnezeire, nu-i asta scopul, telul credintei? ca la sfarsitul veacurilor, dupa judecata, cei alesi sa fie indumnezeiti. acu' doar nu crezi ca fiecare indumnezeit va avea puterea lui doamne-doamne, sa-si faca propria planeta, fructele pe care le doreste Posted Image sau altceva. nu, nenica, inseamna ca va fi totuna cu hristos, totuna cu dumnezeu.... canci liber arbitru...

dar asta e o scapare teologica, viata de apoi a alesilor, de ce crezi? chiar as fi interesat de un raspuns, am si eu unul, fireste....

Edited by Donald_Duck, 20 December 2019 - 17:41.


#70
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Donald_Duck, on 20 decembrie 2019 - 17:40, said:

indumnezeire, nu-i asta scopul, telul credintei? ca la sfarsitul veacurilor, dupa judecata, cei alesi sa fie indumnezeiti. acu' doar nu crezi ca fiecare indumnezeit va avea puterea lui doamne-doamne, sa-si faca propria planeta, fructele pe care le doreste Posted Image sau altceva. nu, nenica, inseamna ca va fi totuna cu hristos, totuna cu dumnezeu.... canci liber arbitru...

dar asta e o scapare teologica, viata de apoi a alesilor, de ce crezi? chiar as fi interesat de un raspuns, am si eu unul, fireste....
Concluziile dumitale sunt rezultatul cărui raționament și căror premise, totuși?

#71
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 mario_bril, on 20 decembrie 2019 - 17:43, said:

Concluziile dumitale sunt rezultatul cărui raționament și căror premise, totuși?

nu esti multumit cu ce am scris mai sus? ca indumnezeirea exclude liberul arbitru?

#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Donald_Duck, on 20 decembrie 2019 - 17:45, said:

nu esti multumit cu ce am scris mai sus? ca indumnezeirea exclude liberul arbitru?
Nu, bineînțeles. Este doar o concluzie proprie dumitale, care nu se potrivește deloc cu creștinismul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate