Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Recomandari si pareri imprimante inkjet Epson Ecotank

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Vreau sa achizitionez o imprimanta ,inkjet si va cer o parere in privinta celor din gama Epson Ecotank.
Multifunctionale din gama L3...,undeva in jur de max 8-900 lei(eventual mai scumpa in functie de ofertele BF)
Am studiat cateva reiew uri pe emag,sunt pareri pro,dar si contra...
Ma incanta volumul mare de printuri,durata mare intre reincarcari cu cerneala,modalitatea de incarcare si preturile bune la cerneala.
Volumul de printare este in jur de cateva sute de pagini/luna,atat alb negru cat si color !
Am aczm un HP 1515 ,dar m-am saturat de "mofturile", intrebarile si acceptarile obligatorii la schimbarea cartuselor care se golesc imediat....etc...

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vrei negru iei laser. Sunt încă modele fără cip sau cu cip ieftin.
Vrei color ieftin iei cu CISS ceva de la cissmarket.

Ai grijă însă să listezi des să nu se înfunde capetele și gata ai scăpat de griji.

Edited by waterman, 13 November 2019 - 11:29.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Daca te poti lipsi de color mergi clar pe laser , Epson foloseste cerneala pigmet , daca nu folosesti imprimanta odata macar la 3 zile se va infunda capul de print - dai curatare - umple padul de cerneala - erore ink pad , alti bani alta distractie .
Pentru color ocazional poti folosi 1515 , ii cumperi cartuse reancarcabile din china iar pentru a/n un laser fiabil chiar daca sh . Cartusele 650 intradevar au diuze care consuma multa cerneala , cu un color full faci cam 30-40 poze iar cu a/n in jur de 100 pagini . Raincarca inainte de a fi gol, la gol arde diuzele si curge in imprimanta toata cerneala , racirea capului de print se face prin cerneala care e pulverizata .

#4
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am nevoie si de print color....si da as merge pe astea CISS de la Epson.Am vazut ca sunt totusi diferente la preturile flacoanelor cu cerneala.Vad ca 101 ar fi acceptabile la pret.Ma sacaie faptul ca in prezentarile imprimantelor nu este spwcificat clar tipul de cerneala compatibila...aceeasi peoblema este si la cerneluri...
Aveti careva Epson  L4150 ? Merge cearneala 101 sau 103 ?
Mai este si capul de printare ca si consumabila. Asta ce pret o fi avand ?
Nu mai vreau sa aud de HP...am reusit sa merg cat de cat cu reincarcare pe alb negru...pe color nicidecum...Printeaza incepand de la ultima pagina....si nu am reusit sa schimb setarea(excepatand printul pagina cu pagina...)

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Capul de printare la un Epson de la mine de la job care s-a dus era 900 de lei, imprimanta a fost vreo 1300 - 1500.

Și s-a dus din cauza folosirii rare.

#6
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Eu am canon mp210 si resetez cartusele cand se golesc!

#7
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 waterman, on 13 noiembrie 2019 - 11:57, said:

Capul de printare la un Epson de la mine de la job care s-a dus era 900 de lei, imprimanta a fost vreo 1300 - 1500.

Și s-a dus din cauza folosirii rare.
Asta-i o problema clara....Poate de asta nu a raspuns nimeni la intrebarea asta in review uri ....
Deci concluzia ar fi ca este ok la Epson pretul la cerneala si volumul de printare,dar se duc capurile ,mai ales in situatia in care nu se printeaza des si costa....
Pai si spre ce sa ma orientez...din gama asta ink jet ?

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
https://forum.softpe.../#entry25416068

#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 maccip, on 13 noiembrie 2019 - 13:01, said:

Nu ma ajuta !
Nu-mi trebuie laser...sunt peste bugetul si necesitatile de imprimare
M-sm uitat si pe cissmarket,dar nu au modelele L3... de la Epson.Pe model XP 352 sunt reviewuri nu tocmai bune pe emag...
Sistemul CISS vad ca este 299 lei...
Capuri de printare nici nu am vazut pe site...daca-s consumabile,sau se strica rapid,nu ar trebui sa fie de vanzare ?
Sau se schimba doar in service ? Si de aici toata nebunia cu trimitere,costuri,rasturnare,cerneala scursa...etc
Vad ca asta ar avea review uri bune " inkjet Brother DCP-T510, Wireless, A4 "

Edited by softaipan, 14 November 2019 - 07:36.


#10
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Calitativ care este diferenta intre Epson si Brother ?

#11
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
In final am comandat
https://www.evomag.r...pm-3607518.html
Sa vad cat va fi de buna alegerea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate