Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

fara ciclu menstrual din cauza antidepresivelor?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ltpl

ltpl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2019
De jumatate de an iau venlafaxina si ma simt mai bine fata de cum ma simteam inainte. Am luat si abilify insa nu a fost ok si dr meu a decis ca nu trebuie sa mai iau. Pe la inceputul lui septembrie mi a prescris trittico deoarece imi era imposibil sa dorm dar dupa doar o luna ajunsesem sa nu mai pot sta treaza efectiv dormeam pe mine si nu puteam sa mai dau deloc randament in viata de zi cu zi.
Acum nu mai iau deci pe la inceputul lui octombrie am intrerupt tratamentul cu trittico. problema e ca de cand cu medicamentul asta eu nu am mai avut ciclu menstrual. ultima data am avut chiar atunci cand incepusem tratamentul si pana acum ar fi trebuit sa mi fi venit de 2 ori dar nu mi a mai venit. in prospect scrie ca sunt foarte rare aceste efecte adverse si acum nu stiu ce sa fac. a mai trecut cineva prin asta? ar trebui sa mai astept sau sa ma duc la ginecolog? mentionez ca gravida nu pot fi deoarece nu sunt activa sexual.

#2
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
Indiferent dacă amenoreea (absența sângerării menstruale) este cauzată de Trittico sau nu, o ecografie trebuie făcută.
Dacă nu se poate efectua o ecografie transvaginală, se poate face o ecografie abdominală însă obligatoriu cu vezica urinară foarte plină.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cu dieta cum stai? dieta vegana duce la oprirea ciclului menstrual.

#4
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Sa inlaturi cauza acestei depresii,si vor disparea si insomniile.Eu m-am mutat la tara si am rezolvat.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe prospectele medicamentelor te-ai uitat? Poate e un efect secundar care are nevoie de timp (curatarea organismului). Totusi, ar fi bine sa mergi si la un ginecolog. Nu de alta, dar poate e ceva nu iti dai seama.

#6
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Odata deschisa cutia Pandorei,nu mai iesi din lumea antidepresivelor.Vei schimba diverse,dar nu mai iesi de acolo....Iti trebuie un restart,de la zero.Adica viata restartata....

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 ltpl, on 05 noiembrie 2019 - 22:49, said:

De jumatate de an iau venlafaxina si ma simt mai bine fata de cum ma simteam inainte. Am luat si abilify insa nu a fost ok si dr meu a decis ca nu trebuie sa mai iau. Pe la inceputul lui septembrie mi a prescris trittico deoarece imi era imposibil sa dorm dar dupa doar o luna ajunsesem sa nu mai pot sta treaza efectiv dormeam pe mine si nu puteam sa mai dau deloc randament in viata de zi cu zi.
Acum nu mai iau deci pe la inceputul lui octombrie am intrerupt tratamentul cu trittico. problema e ca de cand cu medicamentul asta eu nu am mai avut ciclu menstrual. ultima data am avut chiar atunci cand incepusem tratamentul si pana acum ar fi trebuit sa mi fi venit de 2 ori dar nu mi a mai venit. in prospect scrie ca sunt foarte rare aceste efecte adverse si acum nu stiu ce sa fac. a mai trecut cineva prin asta? ar trebui sa mai astept sau sa ma duc la ginecolog? mentionez ca gravida nu pot fi deoarece nu sunt activa sexual.
Antidepresivele nu tin loc de activitate sexuala... Aia e o parte importanta a problemei dpmdv!

#8
Mara89

Mara89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.11.2019
Recomandabil sa mergi și la un control endocrinologic. Sunt foarte multe probleme de natura hormonala care pot afecta menstruația.

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018
Ellaen pe ce baza zici ca nu mai iese din lumea AD-urilor ? Ai studiat domeniu ? AI vazut n cazuri ? Ai studiat medicina ? Cand se va reface, medicul va scoate AD-ul si va ramane bine fara, nu se scoate repede chiar daca dupa o luna de cand a luat, s-ar fi simtit bine, mai trebe luat minim 6 luni dupa.
De la AD este, vorba Marei, sa faca analize endocrinologice sa vedem care e treaba, insa degeaba, ca acolo va iesi efectul in evidenta, cauza este AD-ul.

Vanlafaxina poate da tulburari menstruale, poate sa creasca sangerarea, deci de acolo este, dar ia mai departe cum zice medicul, ca daca intrerupi, se duce dracu tot progresul si pici iara, si nu ai facut nimic. Mai ales daca inainte nu aveai asta, adica inainte sa iei AD-ul.

#10
Nifertiti

Nifertiti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2020
Va recomand sa va adresati medicului. Nici eu nu aveam ciclul, ba nu cu numai antidepresante ci si cu antipsihotici. Doctorul meu spunea ca peste timp totul va schimba in bine, dar eu am decid sa ma adresez endocrinologului, si nu degeaba: ea mi-a spus, ca cand ciclul e absent, acest lucru e periculos pentru sanatatea unei femei tinere: nivelul calciului scade si asa mai departe. Ea a inteles deodata, ca nu aveam ciclul din cauza pastilelor si mi-a dat analizele de hormoni sa fac. Apoi mi-a prescris niste vitamine, acizi si mastodinon. Desi ciclul n-a devenit ideal, totusi venea destul de regulat. Am fost bucuroasa. Acum mi-am schimbat antipsihoticul si totul e OK.

#11
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019

 MinettoMatoi, on 02 ianuarie 2020 - 21:48, said:

Ellaen pe ce baza zici ca nu mai iese din lumea AD-urilor ? Ai studiat domeniu ? AI vazut n cazuri ? Ai studiat medicina ? Cand se va reface, medicul va scoate AD-ul si va ramane bine fara, nu se scoate repede chiar daca dupa o luna de cand a luat, s-ar fi simtit bine, mai trebe luat minim 6 luni dupa.
De la AD este, vorba Marei, sa faca analize endocrinologice sa vedem care e treaba, insa degeaba, ca acolo va iesi efectul in evidenta, cauza este AD-ul.

Vanlafaxina poate da tulburari menstruale, poate sa creasca sangerarea, deci de acolo este, dar ia mai departe cum zice medicul, ca daca intrerupi, se duce dracu tot progresul si pici iara, si nu ai facut nimic. Mai ales daca inainte nu aveai asta, adica inainte sa iei AD-ul.
DA,am studiat medicina.Si am aprofundat in mod deosebit aceasta chestiune deoarece am avut probleme de sanatate similare.Ca sechele mi-a ramas o doza de......paranoia....pentru unii in limite,pentru altii peste..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate