Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Tribunalul Cluj:Poliția Locală nu poate da amenzi pe legea 61/1991 pentru refuz de a se prezenta la sediu.

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 02 noiembrie 2019 - 00:22, said:

sa nu facem repetenti pe altii cand nu stim citi...

Eu am spus că repetenții ăia nu te pot opri în trafic.
Ce n-ai înțeles?
Exemplul tău e neconcludent, nu are legătură cu ce am zis eu.
Adică nu-ți pot spune: ai depășit viteza legală, nu ai acordat prioritate, etc.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 AroundYou, on 02 noiembrie 2019 - 01:00, said:

daca ti s-o parut ca io ma bucur pt o hotarare a unei instante, hotarare care tie ti se pare ca incurajeaza haosul, gresesti, n-am vreo bucurie anume.
Io doar reactionez dupa cum mintea si logica mea imi dicteaza. Iar pana ajunge si politia locala romana sa faca precum in UK (si eventual sa se si asigure ca punga nu "zboara" din locul unde o pus-o), fraza asta pe care o voi cita (din hotararea de mai sus) acum pt mine e perfect logica si normala:
"nota de constatare nu întrunește condițiile prevăzute de lege pentru o invitație scrisă și că apelanta nu a făcut dovada comunicării acestei invitații"
continui sa alegi ce iti convine din articol, si mai si pui in  bold...

de ce nu alegi cealalta fraza a instantei din Vrance? E mult mai logica si normala.

#21
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu se stie care e logica si normala .E o practica neunitara , la fel cum a fost si pe sanctiunile de neprezentare din codul rutier pe care politia locala le acorda desi nu avea acest drept. Pentru asta a trebuit sa intervina ICCJ ca sa clarifice situatia.

In momentul de fata , pana la o decizie a ICCJ , in cazul care primiti un fluturas in parbriz, o invitatie in cutia postala sau o amenda pentru neprezentare pe legea 61/1991 trebuie sa verificati deciziile instantei in a carei circumscriptie domiciliati ca sa stiti cum va pozitionati.

Edited by polizei, 02 November 2019 - 12:04.


#22
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015

 unbrutus, on 02 noiembrie 2019 - 09:37, said:

continui sa alegi ce iti convine din articol, si mai si pui in  bold...

de ce nu alegi cealalta fraza a instantei din Vrance? E mult mai logica si normala.
Da, aleg exact ce mi se pare mie logic si normal in raport cu o presupusa situatie posibila.
Hai sa vedem ce zicea acolo:
Tribunalul Vrancea, prin Decizia Civilă nr. 1200/2019, arată următoarele:
”Petenta a invocat necompetența poliției locale de a sancționa refuzul de a se prezenta pentru relații în legătură cu contravenții rutiere.
Din art.6 lit.i și 7 lit.h din Legea 155/2010 poliția locală are în atribuții constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor pentru nerespectarea normelor legale privind conviețuirea socială, oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis.
Respectarea normelor privind circulația pe drumurile publice ține în mod indubitabil de asigurarea ordinii publice, iar susținerea petentei că refuzul de a se prezenta pentru relații nu poate constitui contravenția prev.de art. 2 pct.31 din Legea 61/1991 nu poate fi reținută.
Ca urmare, față de cererea petentei de a sesiza ICCJ pentru dezlegarea chestiunii de drept, instanța o apreciază ca neîntemeiată, din dispozițiile invocate rezultând în mod clar competența poliției locale în constatarea contravenției prev.de art. 2 pct.31 din Legea 61/1991 și în legătură cu încălcarea normelor de circulație rutiere.”


Ceea ce nu cred ca ai prins tu este ca eu nu contest vreo competenta a politiei locale si nici nu sunt de acord cu refuzul de a te prezenta la sediul lor, etc.
Pe mine insa ma deranjeaza si consider aberant ca cetateanul sa primeasca si o amenda pentru neprezentare la sediu atat timp cat nota de constatare (hartiuta lasata in parbriz) nu intruneste conditiile prevazute de lege pentru o invitatie scrisa si ca politia locala te poate amenda pt neprezentare la sediul lor fara a avea si a face dovada comunicarii respectivei invitatii.
Nu-ti mai bolduiesc nimic, sper sa prinzi ideea.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana si politistii ii considera impostori pe astia de la locale...

#24
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

 _-Aether-_, on 02 noiembrie 2019 - 00:17, said:

De fapt tu ai citit gresit, este vorba de Politia locala, partea de ordine publica.
Politia locala este impartita pe din 3.
1 - Politia locala, partea de ordine publica, ce scrie mai sus in primul mesaj.
2 - Circulatie, exact asa se numeste.
3 - Disciplina constructii.

Mai ai si alte nelamuriri?
(1) Poliţia locală se înfiinţează în scopul exercitării atribuţiilor privind apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanei, a proprietăţii private şi publice, prevenirea şi descoperirea infracţiunilor, în următoarele domenii:
a) ordinea şi liniştea publică, precum şi paza bunurilor;
b) circulaţia pe drumurile publice;
c) disciplina în construcţii şi afişajul stradal;
d) protecţia mediului;
e) activitatea comercială;
f) evidenţa persoanelor;
g) alte domenii stabilite prin lege.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 02 noiembrie 2019 - 12:35, said:

Pana si politistii ii considera impostori pe astia de la locale...
https://www.digi24.r...apitala-1210502

#26
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Intre timp , gardianul public a fost amendat ....


Cosmin Andreica, EUROPOL: “A fost sunat de şefii Brigăzii Rutiere ca să se prezinte de urgenţă la sediul brigăzii rutiere tocmai ca să nu mai dea amendă. În cele din urmă, chiar şeful brigăzii rutiere a intrat pe staţia de emisie-recepţie şi i-a cerut poliţistului să se întoarcă la sediu. Deşi Poliţia Romana ar trebui să fie o instituţie independentă, noi încă ne ferim să supărăm politicienii, în speţă, aici un primar.”
În replică, reprezentanţii Poliţiei Capitalei au transmis că niciun şef de la Brigada Rutieră nu ar fi intervenit în activitatea poliţistului. Totuşi, fac verificări ca să vadă care au fost motivele care au dus la ceartă dintre poliţistul de la Brigada Rutieră şi cel de la Poliţia Locală.
Şi Primarul Sectorului 1 vede altfel situaţia.
Daniel Tudorache, primarul Sectorului 1: “Dar s-a legitimat, i-a spus clar, am număr, am tot, a dat actele apoi.”
Poliţistul de la Brigada Rutieră are la dispoziţie 60 de zile ca să aplice sancţiunea şi, conform Sindicatului Europol, a dat-o deja, după ce a vorbit cu superiorii lui.

https://stirileprotv...-la-locala.html

Edited by polizei, 02 November 2019 - 22:51.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 01 noiembrie 2019 - 22:52, said:

Eu am mai zis că Poliția Locală nu te poate opri Ăźn trafic, pentru că repetenții ăia nu au calificarea.
Atunci de le-aș plăti 2 bani?
vorbim de masini parcate aiurea, nu?
ei bine in bucuresti in caz de neorezentare dau amenda pe numele propietarului.
+ mai sunt si echipaje mixte cu un local si unul de mai.

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Problema e ca ar trebui sa stabileasca mai intai identitatea contravenientului.
Nu ai cum sa dai legal amenda proprietarului pentru ca proprietarul poate ca nici nu are permis sau e orb.

 arg, on 02 noiembrie 2019 - 23:03, said:

ei bine in bucuresti in caz de neorezentare dau amenda pe numele propietarului.



#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
eu iti spun ce scrie pe hartie.

problema lor ca nu au parhie legala pentru stabilia celui care a incalcat legea. si atunci trebuie sa forteze o solutie.

Edited by arg, 02 November 2019 - 23:53.


#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Au si parghie legala: echipaj mixt sau sa astepte langa masina pana vine conducatorul SAU ar mai fi ridicarea masinii.
Trimiterea amenzii direct pe numele proprietarului e ilegala daca nu s-a stabilit in prealabil vinovatia lui.

 arg, on 02 noiembrie 2019 - 23:51, said:

eu iti spun ce scrie pe hartie.

Pe care hartie?

Edited by dan1980_25, 02 November 2019 - 23:58.


#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 polizei, on 02 noiembrie 2019 - 11:50, said:

In momentul de fata , pana la o decizie a ICCJ , in cazul care primiti un fluturas in parbriz, o invitatie in cutia postala sau o amenda pentru neprezentare pe legea 61/1991 trebuie sa verificati deciziile instantei in a carei circumscriptie domiciliati ca sa stiti cum va pozitionati.
nu e colegu mai simplu sa folosesti bunul simt, daca ai parcat ilegal, sa te duci frumos sa platesti amenda?

ce vrei pana la urma, sa poti parca ca in codru la adapostul unor chichite avocatesti?

 AroundYou, on 02 noiembrie 2019 - 12:13, said:

Da, aleg exact ce mi se pare
asta e clar... si totusi, daca parchezi aiurea, e normal safii pedepsit. ce fel de cetatean esti daca stai sa discuti asta...

#32
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
unbrutus@
Desigur, pentru parcarea ilegala e normala amenda. Amenda pentru parcare aiurea, nicidecum amenda pt neprezentare la sediul nush'care in urma unei notificari lasate in prabriz.
Pe mine nu ma intereseaza decat aspectul (aberant dpmdv) ca in urma unei notificari in parbriz (pe care o poti gasi sau nu) poti sa-ti iei si amenda pt neprezentare. Ca politia vrea sa stabileasca mai intai cine a fost soferul vinovat, nu e punctul meu de interes. Este gasita o masina parcata ilegal? Amenda, scurt! Atat si nimic mai mult. Si instiintare prin posta la domiciliul proprietarului. Aaaa... poate nu proprietarul a condus masina, deci nu e el vinovat pt respectiva parcare neregulamentara? Este totusi problema proprietarului, acesta isi asuma niste responsabilitati atunci cand da masina pe mana altuia.
Asta este normalitatea. E normal sa se dea amenzi. E normal sa fie si platite. Si nu, nu trebuie ca politia (de care tip mai e) sa faca anchete ca sa descopere care-o fi fost soferul (altul decat proprietarul) unei masini gasite parcate aiurea. Ca tu, politie, inviti soferul (prin notificarea lasata in parbriz) sa se prezinte la sediu ca sa-l identifici si sa-i dai amenda pt parcarea neregulamentara direct vinovatului (in cazul cand poate acesta nu e unul si acelasi cu proprietarul)? Fa-o, nu zic nu, treaba ta daca vrei sa faci astfel. Dar nu te-apuci sa cauti sa dai si amenzi pt neprezentarea la sediul tau, prezentare pe care ai cerut-o printr-o hartiuta lasata in parbrizul unei masini parcate.

Edited by AroundYou, 03 November 2019 - 12:10.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 02 noiembrie 2019 - 23:51, said:

eu iti spun ce scrie pe hartie.

problema lor ca nu au parhie legala pentru stabilia celui care a incalcat legea. si atunci trebuie sa forteze o solutie.
Eu zic chiar sa violeze o solutie, ca fortatu fara finalizare nu are farmec! Stii cum se cheama cand fortezi legea pretenas? Abuz ii zice, tot prin legile alea...

Si e infractiune printre altele...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate