Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Propunere top-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Branzi1234

Branzi1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2018
Salut!
Citesc printre randuri de ceva timp, pentru o viitoare constructie si consider ca pentru multi dintre cei care vor sa isi construiasca o casa noua ar fi util un asa ceva:
- top materiale constructii case caramida/bca/metalica/lemn
In care toti cei care au construit sa voteze la rubrica lor si doar putem vedea ce se construieste mai mult si care este trendul...
- top izolatii exterioare
In care punem vata 5-10-15-20-25-30
Poliestern 5-10-15-20-25-30
Etc
Izolatii sapa
Izolatii pod
Acoperis-
Tigla Tabla
Tigla ceramica
Etc
- instalatii sanitare
Geberit etc
- instalatii electrice
Legrand etc
Si asa mai departe si cu ce considerati...

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Pariem că iese o păruială femeiasca de toată frumusețea?

#3
Branzi1234

Branzi1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2018
La top ma refer ca ai doar varianta de :

 Vata 5 cm
 Vata 10 cm
 Vata 15 cm
Si sa bifezi una dintre ele apoi sa dai "voteaza"
Atat

#4
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostBranzi1234, on 25 septembrie 2019 - 21:46, said:

In care toti cei care au construit sa voteze la rubrica lor si doar putem vedea ce se construieste mai mult si care este trendul...
Ideea asta mi se pare gresita. Daca toata lumea din sat isi face WC-ul in fundul curtii (ca asa-i trendul), atunci eu care vreau sa-l fac in casa nu mai sunt in trend?

Edited by Kendo, 26 September 2019 - 06:44.


#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Va dati seama, inca 194 de postari ? Dureaza o viata sa le faci daca n-ai imaginatie! Buna, proasta , da' sa iese de-o postare ceva, acolo sa intre la numaratoare.

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostBranzi1234, on 25 septembrie 2019 - 21:46, said:


- top materiale constructii case caramida/bca/metalica/lemn
,

Aproape toate sunt top,ca nici o firma n-ar vrea sa intre in faliment dupa feedbackuri negative.Problema e punerea in arta a materialelor.Daca ai Dorei la lucru nici cel mai de top material nu va rezista greselilor de constructie.Am vazut reportaje pe youtube cu case care au crapat dupa 3-4 luni de la inaugurare.

#7
Branzi1234

Branzi1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2018

View PostKendo, on 26 septembrie 2019 - 06:43, said:


Ideea asta mi se pare gresita. Daca toata lumea din sat isi face WC-ul in fundul curtii (ca asa-i trendul), atunci eu care vreau sa-l fac in casa nu mai sunt in trend?
Nu ai inteles ce am vrut sa spun, acum 10 ani foarte putine case se faceau din structura metalica sau TLC si acum tot mai multi tind spre asta...

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Păi, bagă tu subiect cu chestionar, blocat la postări, și vezi ce se votează acolo.
Mă îndoiesc totuși, că o să extragi niște concluzii clare din asta.
Cum nu o să extragi nici din certurile care se iscă, cînd maeștrii" își încordează mușchii pe domeniul lor, dar nu au tact, ci doar orgoliu și frustrări multe.

#9
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostBranzi1234, on 26 septembrie 2019 - 12:26, said:

Nu ai inteles ce am vrut sa spun, acum 10 ani foarte putine case se faceau din structura metalica sau TLC si acum tot mai multi tind spre asta...
Eu am inteles ceea ce ai vrut tu sa spui, doar ca nu ai pus problema corect.
Adica e ok (si normal) sa se foloseasca materiale noi cu proprietati din ce in ce mai bune, in limita bugetelor permise, dar nu e ok sa construim ceea ce este in trend, dar nu respecta normativele in vigoare. De exemlpu normativul spune ca placa peste sol sa aibe rezistenta minima de 4.5 mpK/W ceea ce inseamna o grosime de ~17cm a XPS-ului, apoi planseul/mansarda de minim 20cm de vata.
Cu toate astea, adica respectand rezistentele minime, nu se poate respecta limita maxima de consum de energie pentru incalzire de 100 kWh/mp utili si ar fi nevoie, folosind materialele uzuale (EPS, XPS, vata minerala de sticla), de o configuratie 20cm(placa)/20cm(pereti)/40(planseu).
Facand comparatie intre aceste valori si ipotezele de plecare din mesajul initial mai are rost sa vorbim de trend?

#10
Branzi1234

Branzi1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2018
Te inteleg, si ar fi bun un topic cu astfel de informatii, daca citesti topicul unei persoane sunt multe informatii subiective fara o baza...eu exact cum ai scris as vrea sa isolez

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Oricine este subiectiv, o să găsești rar pe cineva obiectiv 100%.
Dar, ca să știi asta, trebuie să te pricepi tu pe domeniu, ca să recunoști informația corectă.
Iar dacă te pricepi, la ce ai mai întreba?!
Da, este cam greu de aflat informația corectă, culmea, în era internetului, acest ocean de informați de tot felul poate să te și înșele.
Mai ai varianta de a pune în operă/aplicare după fișa tehnică a fiecărui produs în parte, că știu bine producătorii de ce recomandă anumite lucruri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate