Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Frauda bancara.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#109
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Bad post

Edited by Kres, 14 September 2019 - 05:23.


#110
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Kres, teapa nu i-a dat-o firma respectiva. Altcineva i-a deturnat comunicatiile, s-a camuflat si l-a determinat sa creada ca acel cont e al firmei furnizoare.
E un fel de metoda "Accidentul", cineva te convinge cumva ca treaba e reala. Cand te prinzi, e prea tarziu.

#111
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View PostCIP03, on 14 septembrie 2019 - 00:02, said:



Cuvantul meu, ce proba puteam sa obtin in cateva minute de cand am fost anuntat? Le-am dat o declaratie pe propria raspundere! Eram de 10 ani la BT fara istoric negativ!
Cum ar fi sa suni la 112 sa anunti un jaf si operatorul sa-ti ceara dovezi?

Vorbele goale nu au valoare.

Ai spus că acel furnizor te-a contactat după ce l-ai informat de trimiterea banilor să-ți spună că ală nu e contul lor. Dacă am înțeles bine, chiar prin email te-au contactat prima dată.
Ai depus la cererea ta de rwfuz de plată emailul prin care ți se cerea plata inițială în contul corect, cel înșelător și cel >n care ți se spunea că ai greșit contul?

În condițiile astea, banca nu are nici o vină. Ai folosit serviciile băncii așa cum folosești serviciile poștale.
Atât timp cât adresa există (IBAN), poștașul face livrarea. Nu-l interesează numele de pe plic.

#112
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCIP03, on 13 septembrie 2019 - 23:21, said:

Acesta este mesajul trimis de banca: PLEASE CONSIDER THIS MT103 AS NULL AND VOID SINCE
OUR CLIENT REQUESTED RETURN OF THIS PAYMENT FOR TH
E REASON POSSIBLE FRAUD.PLS CONFIRM YOUR ACTION.
.
THANK YOU FOR YOUR COOPERATION,
BEST REGARDS,BT

MT103 e mesajul SWIFT de executare a plății ordonate de tine. Dat fiind că BT a trimis o înștiințare de anulare a mesajului înseamnă că ei executaseră deja plata în alea patru ore.
Am așa o impresie că execută mai rapid plățile de valori mari că e și comisionul mai mare...

Morala acestei povești - cine nu cască ochii, deschide buzunarul.

#113
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostpexCom, on 13 septembrie 2019 - 15:14, said:

Inițiator, am și eu o Ă®ntrebare - cât de apropiată era denumirea beneficiarului fals (cel care te-a Ă®nșelat, asociată IBAN-ului fals) de denumirea reală, cea asociată IBAN-ului corect, inițial?
Și "cât de diferit" era IBAN-ul (care , paradoxal , era corect) ?

#114
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 24.06.2006
ca sa deschizi un cont trebuie sa probezi cine esti si unde locuiesti, deci, contul ala unde au intrat banii ar trebui sa aibe un titular cu o adresa unde s-a trimis si un card si un pin la cateva zile diferenta, ca asa-i obiceiul in UK

#115
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdan210, on 15 septembrie 2019 - 01:45, said:

ca sa deschizi un cont trebuie sa probezi cine esti si unde locuiesti, deci, contul ala unde au intrat banii ar trebui sa aibe un titular cu o adresa unde s-a trimis si un card si un pin la cateva zile diferenta, ca asa-i obiceiul in UK

De aceea va spun ca e alt cont al aceleiasi firme, facut cu acte in regula, pentru a scapa de creditori, in anticiparea falimentului. Apoi un administrator a scos banii, firma a declarat faliment si aia e.

#116
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Am scris eu in paginile precedente ca am intalnit exact aceeasi teapa cu o firma din Suedia. Aia sigur nu e in faliment si nu s-ar preta la asa ceva oricum.

Daca voi nu stiti cum scot aia banii fara sa fie prinsi nu inseamna ca e imposibil.

Edited by Mizu, 15 September 2019 - 08:15.


#117
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 24.06.2006

View PostMizu, on 15 septembrie 2019 - 08:15, said:

Daca voi nu stiti cum scot aia banii fara sa fie prinsi nu inseamna ca e imposibil.
asta ar fi interesant de lamurit, adica cineva deschide un cont, primeste 20. 000 in el si-i foloseste, banca ar trebui sa aibe datele individului

chiar si la Revolut tre sa probezi cine esti si unde stai

eu daca misc >500, apare mesaj imediat cu antifrauda bla bla bla, se inregistreaza miscarea pentru ca antiterorism, spalare etc

in cazul asta, mai ales ca Lioyds nu-i o banca oarecare, ma gandesc ca tre sa se stie cine a papat banii

#118
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdan210, on 15 septembrie 2019 - 09:09, said:

asta ar fi interesant de lamurit, adica cineva deschide un cont, primeste 20. 000 in el si-i foloseste, banca ar trebui sa aibe datele individului

chiar si la Revolut tre sa probezi cine esti si unde stai

eu daca misc >500, apare mesaj imediat cu antifrauda bla bla bla, se inregistreaza miscarea pentru ca antiterorism, spalare etc

in cazul asta, mai ales ca Lioyds nu-i o banca oarecare, ma gandesc ca tre sa se stie cine a papat banii
nu e nimic complicat. colegul a muscat-o cu clasica teapa folosind mail spoofing. am si eu client care a patit asa, cu vreo 15.000 euro. banii ajung intr-un cont deschis de un boschetar si din acel cont pleaca in alte conturi. nu merge gogu la bancomat in uk sa ii scot de pe iban-ul de pe care te-a ars.

#119
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Furt de identitate, boschetar cu cont bancar, metode sunt. Fraierul sa apara, ca baietii il asteapta pregatiti.
Cine nu constientizeaza treaba asta se poate baza pe banca, politie, Iisus...

#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Banca ar trebui sa-si dea interesul sa prinda infractorul... Daca erau banii bancii sau suspiciune de finantare terorista il urmareau cu elicopterul Posted Image Nu cred ca e posibil sa-ti deschizi cont la vreo banca sub identitate falsa, cel putin nu in UE... Interpolul ar trebui sa intre pe fir in aceste cazuri...

Edited by MembruAnonim, 15 September 2019 - 10:57.


#121
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asa e, nici girafa nu poate exista.
Si... banca nu e abilitata sa prinda infractori. Treaba ei e alta.

Edited by danvlas, 15 September 2019 - 11:32.


#122
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostMembruAnonim, on 15 septembrie 2019 - 10:56, said:

Banca ar trebui sa-si dea interesul sa prinda infractorul... Daca erau banii bancii sau suspiciune de finantare terorista il urmareau cu elicopterul Posted Image Nu cred ca e posibil sa-ti deschizi cont la vreo banca sub identitate falsa, cel putin nu in UE... Interpolul ar trebui sa intre pe fir in aceste cazuri...

Nu se implica nimeni, stai linistit.. Si nu a fost identitate falsa... Cineva cu drept de semnatura din firma tzepara a deschis contul si tot ala a si scos banii si a fugit cu ei..
Deci initiatorul se afla pe un teren gresit.. crezand ca banca ar trebui sa investigheze nu stiu ce...  Nu investigheaza nimeni... Contul a fost deschis de o persoana care avea calitatea de a deschide cont la vremea respectiva..

#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci firma respectiva trebuie sa rezolve problema... Pana la urma ala a furat si din firma nu doar de la client :(

#124
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Bine Kres, deci o firma care incaseaza zeci de mii de euro pe o factura le trage tepe clientilor. Ce angajati idioti or fi avand firmele astea din UK si Suedia incat semneaza cu manuta lor documente care ii implica intr-o frauda clara si rapid deconspirata.

Amicul meu pur si simplu a sunat la aia la firma sa-i intrebe ce-i cu schimbarea contului, iar aia nu stiau nimic de asta. Deci angajatul tepar si-ar fi luat-o la 5 minute dupa ce a trimis mailul, ceea ce desigur ca nu e cazul.

#125
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdan210, on 15 septembrie 2019 - 09:09, said:

in cazul asta, mai ales ca Lioyds nu-i o banca oarecare, ma gandesc ca tre sa se stie cine a papat banii
Right... dl. John Smith a deschis un cont cu acte false și, după ce au intrat banii, i-a expediat într-o bancă din insulele Cayman. Sau Virgine. Sau alt paradis fiscal. Contul s-a închis, bună ziua, ne-a plăcut să facem afaceri cu dvs...
Da Capo al Fine, se schimbă doar banca.

#126
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uai da capu meu ce simplu era sa fiu milionar... Si eu nu am stiut :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate