Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Fosa septica

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
WC-urile din curte au ajuns sa fie interzise acolo unde exista canalizare. Conform unei circulare a Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (MDRAP) trimisa catre primarii, cei care refuza sa se branseze la canalizare vor fi amendati. Bineinteles, ca acest lucru se aplica in localitatile in care exista canalizare.
Astfel, primarii trebuie sa faca lista cu cei care nu s-au bransat, iar aceasta va ajunge la Garda de Mediu, care va aplica amenzi, arata Adevarul.
O problema ar fi ca nici cei care au fose nu scapa de amenzi. "Potrivit articolului 41, alin 14 din Legea serviciului de alimentare cu apa si de canalizare nr 241/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, 'utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apa, au obligatia de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-infiintate, daca acestia nu detin statii de epurare avansata care respecta conditiile de descarcare a apelor epurate in mediul natural'", se precizeaza in document.
Ministerul puncteaza ca tara noastra risca declansarea procedurii de infringement din cauza faptului ca nu s-a conformat prevederilor Directivei europene 91/271/EEC, al carei termen de aplicare era 31 decembrie 2018 si care cere ca toti locuitorii din asezarile cu peste 2.000 de locuitori sa aiba gospodariile bransate la canalizare.
Sursa citata noteaza ca bransarea la canalizare a locuintelor din mediul rural este suportata de solicitant si ca amenda pentru nerespectarea legii este intre 2.000 si 4.000 de lei.
http://www.ziare.com...mendati-1552989

Cu riscul de a ma repeta: daca tot faci o investitie, nu baga banii intr-o groapa betonata, fara fund. Peste un an, 3 sau 5 vei avea pe strada (sau la capatul drumului de servitute) apa si canalizare, dupa care vor veni peste tine cei de la primarie si mediu.

#20
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postclaudiu1, on 31 august 2019 - 08:49, said:

WC-urile din curte au ajuns sa fie interzise acolo unde exista canalizare. Conform unei circulare a Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (MDRAP) trimisa catre primarii, cei care refuza sa se branseze la canalizare vor fi amendati. Bineinteles, ca acest lucru se aplica in localitatile in care exista canalizare.
Astfel, primarii trebuie sa faca lista cu cei care nu s-au bransat, iar aceasta va ajunge la Garda de Mediu, care va aplica amenzi, arata Adevarul.
O problema ar fi ca nici cei care au fose nu scapa de amenzi. "Potrivit articolului 41, alin 14 din Legea serviciului de alimentare cu apa si de canalizare nr 241/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, 'utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apa, au obligatia de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-infiintate, daca acestia nu detin statii de epurare avansata care respecta conditiile de descarcare a apelor epurate in mediul natural'", se precizeaza in document.
Ministerul puncteaza ca tara noastra risca declansarea procedurii de infringement din cauza faptului ca nu s-a conformat prevederilor Directivei europene 91/271/EEC, al carei termen de aplicare era 31 decembrie 2018 si care cere ca toti locuitorii din asezarile cu peste 2.000 de locuitori sa aiba gospodariile bransate la canalizare.
Sursa citata noteaza ca bransarea la canalizare a locuintelor din mediul rural este suportata de solicitant si ca amenda pentru nerespectarea legii este intre 2.000 si 4.000 de lei.
http://www.ziare.com...mendati-1552989

Cu riscul de a ma repeta: daca tot faci o investitie, nu baga banii intr-o groapa betonata, fara fund. Peste un an, 3 sau 5 vei avea pe strada (sau la capatul drumului de servitute) apa si canalizare, dupa care vor veni peste tine cei de la primarie si mediu.
pai nu vreau una betonata fara fund.Initial ma gandeam la IMHOFF.cica este eco si am vazut ca se gaseste destul de ok si ieftin.Daca as sti ca la anul termina proiectul cu apa si canalizarea,nu as mai arunca banii pe o fosa,dar la cum se lucreaza la noi poate o sa am apa si canalizare in 5-10 ani si..e nevoie de modernizare

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apa, au obligatia de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-infiintate, daca acestia nu detin statii de epurare avansata care respecta conditiile de descarcare a apelor epurate in mediul natural'", se precizeaza in document.

Deci să înțeleg că dacă am fosă omologată cu stație de epurare avansată nu sunt obligat să mă racordez la canalizarea lor, păi dacă-i așa prefer o investiție proprie în sisteme omologate de epurare și fosă septică de asemenea omologată, care-i problema dacă nu vreau să mă racordez la utilitățile lor mizerabile ?

Unde în lumea asta te obligă cineva să te racordezi la apă mizerabilă, așa zis potabilă, la canalizare, iar ei să deverseze mizeriile în râuri, că nu-i văd eu pe primarii ăștia de la sate să facă investiții în stații de epurare controlabile de cei de la mediu !!!

Nevoie mare mon cher cu canalizările astea, vor mai trece încă 20 de ani de-acu” încolo și pun rămășag că nu vom avea canalizare nici măcar în jumătate din satele și comunele de la noi și atunci ne kăkăm tot într-o groapă în fundul curții  ! Posted Image

#22
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostViorelsolar, on 31 august 2019 - 20:05, said:

.....

Unde în lumea asta te obligă cineva să te racordezi la apă mizerabilă, așa zis potabilă, la canalizare......
....
De regula in lumea civilizata !

#23
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postgladiatore, on 30 august 2019 - 21:00, said:

Prietene , fosa mea , e la 40 de metri distanta de fantana , locatia fantanii fiind mai sus cu un metru juma .
Cea mai apropiata fantana a vecinilor , e la vre-o 500 de metri . Cand am dat un sfat , mam referit la situatia mea .
Nu zic ca e cea mai buna solutie , dar asta e . Ca fapt divers , am si clasica buda , in fundul gradinii . Vara o folosim des .

Pai...''fosa'' ta e hazna. Exact ca aia din fundul gradinii. Adica nu trateaza nimic. E doar o gaura in pamant, cum avea si Stefan cel Mare.
Initiator, eu am o fosa de 1300 de litri si suntem 2 persoane. O vidanjez preventiv la 2 ani. Drenaj am cam 15 ml.

In 2 ani acumuleaza cam 30cm de mal pe fund. Folosesc saptamanal ''prafuri'' ( enzime ). Nu miroase absolut deloc nici daca ridic capacul de vizitare si bag capul acolo Posted Image.
Cel mai important e CE aruncati in ea ca sa isi faca treaba corect. Ia-ti adio de la clor si hartie igienica la 1 leu. Uleiul care ramane de la gatit la fel.

Edited by mariovrs, 01 September 2019 - 06:01.


#24
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postmariovrs, on 01 septembrie 2019 - 05:57, said:

Pai...''fosa'' ta e hazna. Exact ca aia din fundul gradinii. Adica nu trateaza nimic. E doar o gaura in pamant, cum avea si Stefan cel Mare.
Initiator, eu am o fosa de 1300 de litri si suntem 2 persoane. O vidanjez preventiv la 2 ani. Drenaj am cam 15 ml.

In 2 ani acumuleaza cam 30cm de mal pe fund. Folosesc saptamanal ''prafuri'' ( enzime ). Nu miroase absolut deloc nici daca ridic capacul de vizitare si bag capul acolo Posted Image.
Cel mai important e CE aruncati in ea ca sa isi faca treaba corect. Ia-ti adio de la clor si hartie igienica la 1 leu. Uleiul care ramane de la gatit la fel.
Noi suntem 4 persoane momentan.Ma gandeam ca ajunge una de 2000l

#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Post3matrix, on 31 august 2019 - 21:41, said:

De regula in lumea civilizata !

Trebuia să taci, dacă n-ai înțeles mesajul meu, tu ăla civilizatu” ! Mă refeream la apa potabilă de la robinet, care numai potabilă nu este ! Posted Image

#26
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Spre cultura ta , apa de la robinet este " certificata " Greu să scoți ca amator așa calitate din filtrare proprie .

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostBlueEyes93, on 01 septembrie 2019 - 07:02, said:

Noi suntem 4 persoane momentan.Ma gandeam ca ajunge una de 2000l

Aia pe care o am eu de 1300 de litri e pentru 4-6 persoane. Dar...mai bine ia una de 2000L daca sunteti 4.
Insa...MARE grija la ce aruncati in ea. Gandeste-te ca tot ce arunci trebuie sa se dizolve si sa nu intrerupa procesul bacteriologic.

Nu cred ca vrei sa stii ce inseamna fosa+dren colmatate.

Edited by mariovrs, 01 September 2019 - 18:55.


#28
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostViorelsolar, on 31 august 2019 - 20:05, said:

Unde în lumea asta te obligă cineva să te racordezi la apă mizerabilă, așa zis potabilă, la canalizare, iar ei să deverseze mizeriile în râuri, că nu-i văd eu pe primarii ăștia de la sate să facă investiții în stații de epurare controlabile de cei de la mediu !!!
Nu te obliga nimeni, dar se trece o HCL prin care iti baga un impozit de te face sa ceri trecerea la utilitatile primariei.

#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
O fi măi claudiule, că prea zici cu foc ! Nu știi mai nimic despre felul cum se primesc aprobările celor care locuiesc la sate, iar eu am moșia într-un sat uitat de lume ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate