Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Vreau sa devin programator.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018
Buna ziua , daca se poate, am nevoie de putin ajutor. Lucrez intr-un loc care-mi permite sa am mult timp liber si acces la calculator si in acest timp vreau sa invat programare. Sunt pasionat de mediul IT si in acelas timp joburile sunt multe si sunt bine platite. Am cerut ajutorul prietenilor,cunostintelor despre cum as putea deveni programator dar nimic concret . De aceea m-am gandit sa postez pe acest forum . Vreau sa stiu, poti ajunge programator fara facultate sau cursuri platite? ; daca da, ce ar trebui sa invat, de unde sa-mi procur informatiile necesare? Am incercat pe multiple site-uri din care nu am retinut mare lucru pentru ca nu erau explicate bine lectiile.( explica o chestie ,trecea la alta si era foarte intortocheat) Am descarcat manuale,lectii,tutoriale  din care am inteles pana la punctul in care ,din nou, erau explicate prost sau altele chiar gresite .(bagam in compilator codul si acesta dadea erori).
Sper sa cineva sa ma ajute.
Fara hate va rog, o zi buna.

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Ce inseamna bine-platit pentru tine?

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007
Poti si fara facultate, dar trebuie sa fii auto-didact in principiu si sa ai multa rabdare/sa muncesti mult pana cand "iti dai drumul".

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016
https://www.amazon.c...d/dp/0321992784
Găsești și PDF-uri.
E măricică, dar merită citită. Nu te plictisește cu povești nemuritoare, chestii de care n-o să ai nevoie vreodată ca programator.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu sunt programator, dar ma bag si eu in discutie...
domeniul e foarte vast denumirea de "programator" este una generica, nu inseamna mai nimic.
daca vrei sa incepi ceva, sfatul meu este sa iti cumperi carti si sa scrii codul manual,  sa i iei de la firul ierbii. altfel nu inteleg nimic.  programarea e cu totul altceva fata de pasiunea de a sta la calculator.

#6
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu sunt student in anul 2 la informatica si am ajuns la urmatoarea concluzie de 2 ani de cand lucrez cu diferite limbaje de programare:

Daca esti pasionat ai sanse, daca nu, n ai.

Eu iti recomand asa:

https://www.tutorialspoint.com/
https://www.w3schools.com/

Pe W3 Schools ai tutoriale simpliste fara sa intre in detalii prea mari iar daca ai nevoie de ceva mai avansat poti intra pe Tutorials Point si gasesti cam ce ai nevoie.

Poti incepe cu C++, Java, ReactJS etc... dar ca incepator as recomanda Javascript cat sa inveti baza programarii ca functiile, loop-urile tot pe acolo sunt cam in toate limbajele. Dupa daca vrei sa mananci ceva, ai putea sa inveti Java sau C#. Multi poate iti baga pe gat C++ dar nu prea se cauta si daca se cauta, nu se cauta incepatori. Cel putin din ce am observat eu.

Invata Java sau C#, cauta ceva internship platit sau incepator pe net si ai rezolvat problema !

Edited by maxb2000, 18 July 2019 - 12:10.


#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 cr1zzi, on 18 iulie 2019 - 11:51, said:

Vreau sa stiu, poti ajunge programator fara facultate sau cursuri platite?

Oricine poate face orice intr-un timp oricat de lung.

Deci, se poate, dae e recomandat ca macar un curs sa faci. Avantaje: ai o hartie care poate conta sau nu, ai o baza care e formata corect, ai posibilitatea sa-ti gasesti de lucru chiar in timpul cursului dac dovedesti ca esti capabil. Nu vorbesc despre cursurile de pe net, ci de cele care se organizeaza periodic in special in centrele universitare, de catre personal specializat.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,600
  • Înscris: 30.08.2017
Fireste ca poti sa inveti...facultatea ajuta, dar sunt multi care au avut succes si fara ea. Un limbaj care se invata usor si e la moda e Python. Uite un site care te poate ajuta sa te familiarizezi.

https://www.w3schools.com/python/

Cursuri gratuite gaseti...vezi Coursera unde poti parcurge cursul cu functia Audit Course (daca n-au scos-o intre timp). Udemy avea cursuri bunicele la cativa euro (redusi de la 200 eur cum le place lor sa afiseze).

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005
Ai descarcat manule, e bine.
Le-ai si citit?

#10
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 RedDev, on 18 iulie 2019 - 12:02, said:

Ce inseamna bine-platit pentru tine?
Ceva peste media de jos , si ceva care creste cu timpul

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 cr1zzi, on 18 iulie 2019 - 11:51, said:

Vreau sa stiu, poti ajunge programator fara facultate sau cursuri platite?
Da.

 cr1zzi, on 18 iulie 2019 - 11:51, said:

Am descarcat manuale,lectii,tutoriale  din care am inteles pana la punctul in care ,din nou, erau explicate prost sau altele chiar gresite .(bagam in compilator codul si acesta dadea erori).
Posteaza pe forum problema punctuala. Aici te putem ajuta sa iesi din impas. Pana la urmatorul cand iar postezi si tot asa.

Edited by neagu_laurentiu, 18 July 2019 - 12:21.


#12
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 utopium, on 18 iulie 2019 - 12:03, said:

Poti si fara facultate, dar trebuie sa fii auto-didact in principiu si sa ai multa rabdare/sa muncesti mult pana cand "iti dai drumul".
Am sa incerc in continuare, multumesc de sfat

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,557
  • Înscris: 16.03.2007
absolut toti care mi-au spus ca vor sa invete programare, n-au facut-o... in ultimii 15 ani.

teoria mea e ca daca voiai s-o faci, incepeai singur de undeva.

Edited by laffin, 18 July 2019 - 12:25.


#14
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 red46, on 18 iulie 2019 - 12:05, said:

https://www.amazon.c...d/dp/0321992784
Găsești și PDF-uri.
E măricică, dar merită citită. Nu te plictisește cu povești nemuritoare, chestii de care n-o să ai nevoie vreodată ca programator.
Multumesc frumos de ajutor ,am sa citesc.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
DA.
Raspunsul e DA la toate.
Unde nu te descurci, incepi cu google, desfaci problema in elemente mici, te lamuresti ;)
Eu te ajut cu primul pas, pe care nu l-ai spus: ce fel de programare vrei sa faci, pentru ce.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005
Eu totusi am impresia ca trebuia sa corectezi codul, ca parte din procesul de invatare.

#17
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 maxb2000, on 18 iulie 2019 - 12:08, said:

Eu sunt student in anul 2 la informatica si am ajuns la urmatoarea concluzie de 2 ani de cand lucrez cu diferite limbaje de programare:

Daca esti pasionat ai sanse, daca nu, n ai.

Eu iti recomand asa:

https://www.tutorialspoint.com/
https://www.w3schools.com/

Pe W3 Schools ai tutoriale simpliste fara sa intre in detalii prea mari iar daca ai nevoie de ceva mai avansat poti intra pe Tutorials Point si gasesti cam ce ai nevoie.

Poti incepe cu C++, Java, ReactJS etc... dar ca incepator as recomanda Javascript cat sa inveti baza programarii ca functiile, loop-urile tot pe acolo sunt cam in toate limbajele. Dupa daca vrei sa mananci ceva, ai putea sa inveti Java sau C#. Multi poate iti baga pe gat C++ dar nu prea se cauta si daca se cauta, nu se cauta incepatori. Cel putin din ce am observat eu.

Invata Java sau C#, cauta ceva internship platit sau incepator pe net si ai rezolvat problema !
Mersi mult, eu m-am documentat despre C++ si Java , dar am sa incep javascript daca zici ca e mai bun pt incepatori

#18
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019

 laffin, on 18 iulie 2019 - 12:23, said:

absoluti toti care mi-au spus ca vor sa invete programare, n-au facut-o... in ultimii 15 ani.
ei nu inteleg ca a fi programator e un stil de viata in sine. iar stilu de viata nu e ceva care il schimbi ca pozitia intrerupatorului on/off si gata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate