Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

scoatere butuc usa de exterior - cheia se invarte in gol

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Buna ziua,

Vreu sa scot butucul unei usi de exterior pentru a-l inlocui.
Cheia se invarte in gol in butuc (foarte usor) si nu mai actioneaza limba din mijloc.
Butucul este unul f ieftin, de calitate slaba.
Am desfacut surubul de pe lateral din dreptul butucului, dar cum invartitul cheii nu mai are efect, nu stiu cum sa aliniez limba din mijloc cu butucul, pentru a-l putea extrage.
Credeti ca este o posibilitate care imi scapa mie?

Va multumesc!

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bormasina.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 23.10.2006
O bormasina cu spiral pentru metal, apropiat ca diametru de grosimea butucului...In cateva minute ai rezolvat.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur se poate.
Gaureste, forțează cu o șurubelnițe lata sau dalta, cheamă un lăcătuș, cheamă un infractor, etc.
Încearcă alta cheie.
Și eu am o cheie ce se Învârte în gol în butuc și nu acționează limba. O singura cheie îmi face asa (e o copie). Ciudat tare. Cu cele originale, se acționează și mecanismul. Cu copia, se Învârte în gol. Nimeni nu are o explicație.

#5
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Doar sa gauresti butucul. Cauta pe net, ca sa vezi unde trebuie gaurit ca sa distrugi cateii.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 baribalu, on 09 iunie 2019 - 08:31, said:

O bormasina cu spiral pentru metal, apropiat ca diametru de grosimea butucului...In cateva minute ai rezolvat.
Spiral înseamnă burghiu?

#7
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Multumesc, mult pentru sugestii.
Problema este ca inainte sa scriu acest post am cautat vreo ora cum se gaureste un butuc (poate informatia nu imi este adresata mie ci doar hotilor - glumesc Posted Image ), si am aflat doar ca trebuie folosit un burghiu de 5 mm diametru.
Banuiec ca dupa ce se distrug cateii, trebuie sa introduc altceva ca sa pot actiona limba nu?

Edited by bobo70, 09 June 2019 - 08:52.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Încearcă toate cheile ce le mai ai. Cu migala și atenție poate una mișcă și limba aia.
Asa e și la mine de 10 ani. Cu o singura cheie am problema ca se Învârte în gol. Însă mișc din cheie sus, jos, stg, dreapta și reușesc sa învârt și limba aia.
Am sa desfac sa vad care e cauza.
Nu inteleg (încă) de ce nu acționează limba cu doar o singura cheie, însă butucul se invârte. Cu alte 3 chei, totul e ok

#9
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 dorin_2k, on 09 iunie 2019 - 08:35, said:

Și eu am o cheie ce se Învârte în gol în butuc și nu acționează limba. O singura cheie îmi face asa (e o copie). Ciudat tare. Cu cele originale, se acționează și mecanismul. Cu copia, se Învârte în gol. Nimeni nu are o explicație.
Asa am primit si eu cheile de la o usa Maco!
Oare ne scapa ceva cu acea cheie mai scurta?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
La mine toate erau la fel. Toate originalele merg și acum bine după 15 ani. Însă am făcut 2 chei copii, în 2 locuri diferite și astea se învârt în gol. Le pot folosi, însă cu ceva chinuiala după 4-5 învârteli în gol.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
vazusem cu ceva timp in urma o yala care venea cu o cheie speciala pentru amenajarea apartamentului.
ideea era ca dadeai la inceput cheia muncitorilor si puteau intra cu ea in casa, dar dupa ce deschideai o data usa cu una din celelalte chei (cheile normale), cheia speciala era cumva dezactivata si nu mai puteai deschide usa cu ea. deci muncitorii puteau copia cheia cat doreau, ca nu o mai puteau folosi dupa ce terminau lucrarea.

ps: @dorin_2k : unele chei au integrat un mic magnet, ca sa ingreuneze copierea.

Edited by _Smiley_, 09 June 2019 - 09:26.


#12
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
de pe ambele parti face la fel ?
limba interioara de la butuc are un sant pentru surubelnita lata. Se incepe cu burgiu de 5 pana ajungi la limba , apoi unul mai mare ca sa incapa surubelnita lata

#13
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cheile care nu va functioneaza au fost chei temporare, de santier, asa cum a spus si _Smiley_. Ele au functionat pana la prima introducere a unei chei definitive. La o rotatie completa a chei definitive, se rupe ceva in butuc si cheile temporare nu mai pot fi folosite.

Edited by bobocul, 09 June 2019 - 09:35.


#14
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007

 dorin_2k, on 09 iunie 2019 - 08:57, said:

Încearcă toate cheile ce le mai ai. Cu migala și atenție poate una mișcă și limba aia.
Asa e și la mine de 10 ani. Cu o singura cheie am problema ca se Învârte în gol. Însă mișc din cheie sus, jos, stg, dreapta și reușesc sa învârt și limba aia.
Am sa desfac sa vad care e cauza.
Nu inteleg (încă) de ce nu acționează limba cu doar o singura cheie, însă butucul se invârte. Cu alte 3 chei, totul e ok
Dorin, verifica prin suprapunere daca cheile sunt identice ca lungime, adica si varful celei cu pricina sa fie identic cu al celor ce merg.

#15
zoe59

zoe59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2010
Trebuie sa bati cu un ciocan dintii de la cheie pana se alungesc putin (cam 0,3mm)

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Cheia mea ce se invârte în gol e o cheie copiata după cea originala. A mers vreo 5 ani. Acum merge în gol, trebuie sa o împing spre ușa sa "prindă" înăuntru ceva.
La lungime sunt identica. Vârful la asta ce se Învârte în gol e mai ascuțit parca.
E yala de sus ce doar din afara se acționează. Pe interior e buton de acționare.
Cred ca vârful cheii nu "prinde" în butuc.

#17
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Am rezolvat.
Am demontat clantele impreuna cu elementele decorative.
Am apucat butucul de pe ambele parti cu 2 chei franceze si l-am rupt in doua.

Multumesc tuturor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate