Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

AUDI S8 D4

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#415
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
va salut, ca si noutati:
- mi-a crapat un furtun de alimentare cu benzina, tasnea frumos benzina din el, nu stiam de ce miroase asa in masina :)) am avut noroc mare ca nu luase foc benzina pentru ca tasnea fix pe blocul motor langa turbine si langa niste cabluri electrice sa faca un scurt. - 418 lei super furtunasul de 20 cm :))
- in 2000 km( deci 2 sapatamani probabil )  urmeaza revizie unde am filtre si ulei, in plus ceva curatare la radiatoare mi-a zis mecanicul, o valva de la cutie de viteze ce deschide circuitul de racire.- habar nu am ce e aia dar a vazut-o pe tester si a zis ca trebuie schimbata
odo 215.000 +- cativa km. totul merge ok, m-au speriat consecintele acelui furtun spart, bine ca nu s-a intamplat altceva.
saptamana asta intra la detaillingul de toamna, ii voi face si un polish exterior.

#416
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
am facut revizia cand i-a venit randul, intre timp odo 220.000 . masina merge bine, nu are nimic. e murdara tare ca nu am mai apucat sa o spal dar poate in weekend ma ocup de ea.
m-am tot uitat la alte masini sa vad daca imi face alta cu ochiul dar inca nu am gasit nimic sa ma convinga. un client a venit cu noul S klasse dar in afara de faptul ca are multe beculete si ecrane multe, nu m-a convins. e drept ca nu era model amg, era doar S-ul normal.

iti buseste rau de tot perceptia asupra unei masini un S8... literalmente in toate in care te sui ai impresia ca sunt carute si ca nu sunt comfortabile sau daca sunt comfortabile au motor de 0.9

Edited by zile_san, 24 November 2021 - 20:23.


#417
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pai fundamental nu ai cum sa bati un S8 cu vreo masina pamanteana dpdv al senzatiilor. Upgrade ar fi fie un model AMG (desi probabil ca nu o sa simti cine stie ce diferenta), fie ceva din liga superioara, desi nici acolo nu cred ca vei gasi un mix atat de reusit. Solutia daca te-ai plictisit este pur si simplu sa schimbi cu totul, sa iei ceva dintr-o cu totul alta gama, a.i. sa fii mai putin  tentat sa compari. Ai noroc ca ai mecanic bun, daca mergeai cu ea la reprezentanta acum cautai sa o dai probabil. Am un prieten care a avut tot S8 (Dar cred ca modelul mai vechi, ca actiunea s-a petrecut acum ceva ani) si imi povestea ca il jumuleau aia cand se ducea acolo de nu mai stia de el.

#418
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
partea cea mai proasta la reprezentanta e ca indiferent ce pb ai, te programeaza peste 3 saptamani :)). pe langa asta preturile nu reflecta calitatea.
imi face cu ochiul o masina dar nu ma lasa nevasta pentru ca a zis ca e prea opulenta. bentley flying spur.

#419
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Depinde din ce an. Alea mai vechiute nu ies chiar atat de rau in evidenta.

#420
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
În țara aia un Bentley nu prea are cam să nu iasă în evidență...
S8-ul are avantajul că în ochii multora e "doar un Audi", e mult mai discretă by default.

#421
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,137
  • Înscris: 05.08.2005
In afara de un Alpina B7, ce e la fel de underrated și puțin cunoscută, nu vei găsi ceva similar cu s8-ul.

#422
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Stai cuminte cu V8-urile BMW. Sunt motoare de 100k pana la probleme insemnate.

#423
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
@zile_san, nimic nou sub soare ?

#424
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
@black1990. mare lucru nu, am luat cel mai scump mic dejun acum o luna. am mers cu sotia la un restaurant si am frecat aripa stanga de un stalp :)))) exact aripa ce a fost revopsita anul trecut pentru ca iar o frecasem usor. si acum aproape ca nu se vede dar imi sta pe cap si in vara o sa o revopsesc.
am mai luat o piatra in geam acum o saptamana dar am rez rapid si nu se mai vede.
urmeaza revizie de aia mai mare care include bujii, ulei cutie, ulei grupuri, posibil discuri si placute fata.
masina e f ok si recunosc ca am mai sondat piata dar nu ma convinge nimic moment sa o schimb

#425
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View Postzile_san, on 24 noiembrie 2021 - 20:23, said:

am facut revizia cand i-a venit randul, intre timp odo 220.000 . masina merge bine, nu are nimic. e murdara tare ca nu am mai apucat sa o spal dar poate in weekend ma ocup de ea.
m-am tot uitat la alte masini sa vad daca imi face alta cu ochiul dar inca nu am gasit nimic sa ma convinga. un client a venit cu noul S klasse dar in afara de faptul ca are multe beculete si ecrane multe, nu m-a convins. e drept ca nu era model amg, era doar S-ul normal.

iti buseste rau de tot perceptia asupra unei masini un S8... literalmente in toate in care te sui ai impresia ca sunt carute si ca nu sunt comfortabile sau daca sunt comfortabile au motor de 0.9
si S8 generatia actuala (D5) nu e ok?

#426
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfigo1988, on 25 noiembrie 2021 - 09:59, said:

Pai fundamental nu ai cum sa bati un S8 cu vreo masina pamanteana dpdv al senzatiilor.

Nici eu nu-mi explic cum de marea majoritate a producatorilor auto, in ciuda vastelor avansuri tehnologice, se plafoneaza in jurul valorii de 500kW/612CP, exceptie fiind Bugati parca. In rest,  nineni nu prodice versiuni de serie de 900CP, (excludem de aici modificarile aftermarket/tuning &shit). Toate modelele au avut  versiuni de top limitate la valoarea de cca 612CP,  cu mici exceptii peste valoarea asta cu putin, (635HP la Bentley Flying Spur). Avansul tehnologic a permis reducerea cilindreii si mentinerea puterii, dar nimeni nu a mai facut motoare de 7L cu puterea specifica aferenta. Eu nu gasesc raspuns /explicatie la chestiunea asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nIiANNkDUtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vazut pe yt comparatii intre bentley si s8, si exista una mare, de pret, cea de performanta fiind modica.  

Altfel.. un episod interesant care poate avea aplicabilitate si aici.. dorinte vs asteptari, depinde doar de cum pui problema.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JuZ3m3RKt8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 12 February 2022 - 12:06.


#427
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011

View Posttfmercedez, on 11 februarie 2022 - 21:55, said:

si S8 generatia actuala (D5) nu e ok?

ba da ... chiar imi place dar inca e f ridicat pretul. probabil asta va fi urm masina

#428
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
va salut, odo 230.000 km fara vreo 3-400. sapt trecuta schimbat senzor nivel fata stanga. a luat-o razna. 1000 lei. azi schimbat 2 bucse bara stabilizatoare, 2 bucse la bratele inferioare. 750 lei. in 3000 km urm revizia cu ulei, filtre si + bujii, ulei cutie, discuri si placute pe fata. totul e in regula, sunt multumit de masina. preturile postate sunt pt piese originale si contin si manopera

#429
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 26.01.2007
Am urmarit masina pe youtube si asta e genul de masina pe care o vreau. Motorul nu comenteaza deloc la nici o acceleratie. Pur si simplu executa, e acolo in orice moment, si are turatii fenomenale. Nu suna deloc a motor chinuit. Te cred cand spui ca masinile de 300-400 cai iti par acum dacii. La caii aia inca nu ai un motor sobru si performant care sa zbarnaie pe sosea, sunt cai scosi chinuiti din motoare mai slabe pe la anumite turatii, practic o pacaleala fiindca ala e apogeul nu forta constanta a masinii. La S8 puterea incepe de jos si merge pana sus. Am vazut ca un S8 pe la 100k km cu varsta de 5 ani se invarte in jurul sumei de 50k euro, un pret bun pentru o asa masina. Am niste intrebari:
- fara frane ceramice masina franeaza foarte greu sau doar mai greu ?
- la ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar acest model ?
- practic o asa masina depinde de un mecanic bun. Recomanzi masina fara sa locuiesti langa un mecanic priceput ?

Edited by pixel3cs, 05 May 2022 - 16:26.


#430
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013

View Postzile_san, on 07 aprilie 2022 - 19:22, said:

va salut, odo 230.000 km fara vreo 3-400. sapt trecuta schimbat senzor nivel fata stanga. a luat-o razna. 1000 lei. azi schimbat 2 bucse bara stabilizatoare, 2 bucse la bratele inferioare. 750 lei. in 3000 km urm revizia cu ulei, filtre si + bujii, ulei cutie, discuri si placute pe fata. totul e in regula, sunt multumit de masina. preturile postate sunt pt piese originale si contin si manopera
nu stai cam mult prin service cu ea?Sa schimbi toate piesele alea pierzi ceva timp....

#431
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011

View Postpixel3cs, on 05 mai 2022 - 16:23, said:

Am urmarit masina pe youtube si asta e genul de masina pe care o vreau. Motorul nu comenteaza deloc la nici o acceleratie. Pur si simplu executa, e acolo in orice moment, si are turatii fenomenale. Nu suna deloc a motor chinuit. Te cred cand spui ca masinile de 300-400 cai iti par acum dacii. La caii aia inca nu ai un motor sobru si performant care sa zbarnaie pe sosea, sunt cai scosi chinuiti din motoare mai slabe pe la anumite turatii, practic o pacaleala fiindca ala e apogeul nu forta constanta a masinii. La S8 puterea incepe de jos si merge pana sus. Am vazut ca un S8 pe la 100k km cu varsta de 5 ani se invarte in jurul sumei de 50k euro, un pret bun pentru o asa masina. Am niste intrebari:
- fara frane ceramice masina franeaza foarte greu sau doar mai greu ?
- la ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar acest model ?
- practic o asa masina depinde de un mecanic bun. Recomanzi masina fara sa locuiesti langa un mecanic priceput ?
nu stiu cum sunt franele ceramice dar masina mea franeaza foarte bine Posted Image)
nu trebuie mecanic priceput, trebuie mecanic care sa fie specializat pe audi/grupul VAG
sa fi atent la buzunar Posted Image) la altceva nu ai ce sa fi atent. este o masina a carei intretinere costa. filtru de aer e 370 lei bucata si iti trebuie 2. gasesti si after market dar nu stii cum fac fata. anvelopele sunt scumpe, consumul e pe masura, un milion de piese care pot ceda, etc. este o masina scump de intretinut dar mie imi place al dracului de mult. daca ti-o permiti nu sta 2 secunde pe ganduri

View Postraducut123, on 05 mai 2022 - 21:30, said:

nu stai cam mult prin service cu ea?Sa schimbi toate piesele alea pierzi ceva timp....
stau 1 zi/1 ora, doua cu o programare prealabila. piesele trebuie schimbate pentru ca asa scrie la carte, nu ca asa vreau eu. circul foarte mult cu masina, zilnic... la 60.000 facuti trebuie sch bujii, ulei in cutie. la 15.000 revizia uzuala.

Edited by zile_san, 10 May 2022 - 10:43.


#432
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007
Felicitari pentru achizitie!
Stiu ca e tarziu, dar e primul thread din jurnal de bord pe care-l citesc cap-coada...
Nu-ti mai urez "sa te bucuri" de ea, ca o faci cu prisosinta...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate