Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

AUDI S8 D4

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#1
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
va salut colegi, incep azi cu 2 zile intarziere jurnalul de bord la noua masina. povestea cu ea e foarte simpla, m-am dat in octombrie cu ea si nu mi-a stat capul la altceva, pana acum 1 luna cand m-am hotarat sa o cumpar.
AUDI S8 D4 01/2013
156.000 km
evacuare ABT, stage 1 ABT ( ~610 CP ) , inlaturare limita viteza de 250 kmh, nu stiu cat duce maxim eu la 295 kmh am luat piciorul de pe acceleratie ca m-am temut:))
are un milion de functii utile (incalzire/ventilatie in scaune, camere 360)
si neutile (ACC, presafe braking, line assist, masaj in scaune, navigatie ) dpmdv dar urmeaza sa ne imprietenim mai bine.
pe drum spre tara s-a dus parbrizul de la o piatra, marti sunt programat sa il schimb
pe langa jantele pe 21" cu care e echipata mai am un set de jante originala pe 20"
in masina voi circula preponderent eu dar va fi folosita si daca merg in concediu cu masina, sa stea bebele ca presedintii in spate, alaturi de sotie. media pe ultimii ani a fost de 30-35.000 km, atat in oras cat si extraurban.
consum autostrada 10.3 ( prietenul care a adus-o "i-a dat bine" ), consum oras inca nu ma pronunt dar ma astept pe la 15, am facut 100 km in extraurban si am scos 11.7
pentru mine momentan este alegerea perfecta, am condus mai multe tipuri de masini, si sport si "normale" si asta e singura care m-a putut convinge. am asteptari foarte mari de la ea pentru ca inainte am avut o Honda accord type s la care in 83.000 km am schimbat ulei si filtre, desi avea suspensii sport nu am schimbat nici macar o bucsa.
momentan nu am ce schimba la ea in afara de parbriz pentru ca sunt facute reviziile. pedala grea si minte in cap:)

Attached Files


Edited by zile_san, 26 May 2019 - 09:19.


#2
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
vad din ce in ce mai multe masini de genul, aduse sh. Mult mai multe decat bmw-uri seria 7 sau Mercedes s-class? care o fi explicatia? is mai ieftine?

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
acum pe autovit BMW seria 7 285 la vanzare ( sunt si modele mai vechi 100% ), s klasse 323 (la fel si aici, sunt si modele mai vechi) , Audi s8 10 bucati:) care se aduc mai multe?Posted Image

Edited by zile_san, 26 May 2019 - 09:37.


#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 zile_san, on 26 mai 2019 - 09:36, said:

acum pe autovit BMW seria 7 285 la vanzare ( sunt si modele mai vechi 100% ), s klasse 323 (la fel si aici, sunt si modele mai vechi) , Audi s8 10 bucati:) care se aduc mai multe?Posted Image
naiba stie, asta e observatia mea din iasi din ultimile luni

#5
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Poate se refera la A8 ca model in general.
In Bucuresti nu consuma 15 in vecii vecilor la un trafic obisnuit de Buc. 15 ia 3.0 tdi in trafic moderat spre relaxat.
Sa verifici daca s-a facut service la cutie. Sa o plimbi cu placere!

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Masina de vis. Sa te poarte sanatos si cu zero probleme !

Nu stiu, nu inteleg, sunt eu prost, am vazut si la alte marci in clasa high end, e un  trend/moda cu oglinzile laterale argintii...?
Arata efectiv oribil.

#7
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Halatul,cat e halatul?

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
la cutie nu s.a facut revizie, urmeaza.
@octavian asa e linoa de dotari pt variant S. mie tocmai asta imi place fata de anostul a8 simplu😅
@aero,pretul pietei -20%
@baxon,motorul de s8... 4.0 tfsi

Edited by zile_san, 26 May 2019 - 10:06.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce motor are ?
Sa ai noroc de ea si sa nu schimbi nimic in urmatorii 10 ani ( sa nu fie nevoie sa schimbi ) Posted Image

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De vis masina... nu si-o poate permite oricine :)) Si daca vreau sa o cumpar si reusesc, tot nu o sa-mi permit intretinerea ei... Posted Image

#11
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
Felicitari de achizitie! Faina jucarie!

 zile_san, on 26 mai 2019 - 09:15, said:

am asteptari foarte mari de la ea pentru ca inainte am avut o Honda accord type s la care in 83.000 km am schimbat ulei si filtre, desi avea suspensii sport nu am schimbat nici macar o bucsa.
momentan nu am ce schimba la ea in afara de parbriz pentru ca sunt facute reviziile. pedala grea si minte in cap:)
Hmm... pai vezi ca are deja 150k km, iar astea sunt masini mai complexe si mai grele(apropo de bucsaraie - care-s un fel de consumabile in final) ... sa nu ai probleme la motor, cutie si suspensie pneumatica, restul cred ca se rezolva (relativ) usor, in caz ca apar probleme..

 vanitty, on 26 mai 2019 - 09:38, said:

naiba stie, asta e observatia mea din iasi din ultimile luni
In bucuresti domina de departe s-class.

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
@adam,nu ma.stresez,acum 6000 km i.au fost schimbate turbinele,catalizatorul,placute si dscuri. 16.000 euri in reprezentanta Porsche viena. la cutie vreau revizia,pana in toamna o rezolv. compresorul la perne e 200 euro cu transport si un "telescop" e 1000 euro. nu sunt costuri imposibile

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Depinde. Unii au dat pe toata masina cat dai tu pe un telescop :lol:.

#14
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 zile_san, on 26 mai 2019 - 10:03, said:

la cutie nu s.a facut revizie, urmeaza.
@octavian asa e linoa de dotari pt variant S. mie tocmai asta imi place fata de anostul a8 simplu��
@aero,pretul pietei -20%
@baxon,motorul de s8... 4.0 tfsi
sa o porti sanatos, faina masinarie.
Poti sa dezvalui cum ai scapat de tva(20%)? Chiar si in privat daca ai bunavointa.

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
eu am lust masina se la persoana fizica nu autohaus. ala ce mi.a vandut.o a rupt tva.ul mai mult ca sigur dar nu ma intere acest aspect �� ruptu tva.ului se face f simplu
o firma din slovacia/ungaria/oroce tara din europa face achizitie intracomunitara deci fara tva de la dealerul ce vinde masina. firma aia iti vinde masina tie fara tva. frma se incarca cu tva dar la baieti li se rupe ca o pun in cap .ev aziune fiscala ��

#16
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Sa o stapanesti sanatos!
Sunt de ajuns 610 cp????
Glumesc, da i bice!

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Legi, on 26 mai 2019 - 11:23, said:


Sunt de ajuns 610 cp????


E submotorizata Posted Image

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Intreb si eu.. Ce faci in RO cu caii aia? Eu am renuntat la una cu 258 de cai. Mi s-au parut enorm de multi pentru tara noastra si ulitele noastre.

Si nu intreb ca invidiosul :) Mai am o cunostinta care si-a facut hatarul cu un Nissan GTR tot asa cu 600 de cai.. In 2 luni a scapat de el..
Banuiesc ca intretinerea enorma nu te deranjeaza. Traieste si primaria bine :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate