Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Ne tratam unii pe altii ca intr-o jungla relationala umana?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Treaba e ca pana in urma cu cativa ani, viata era prea buna.
Lucrurile erau cum erau, mergeam incetisor inainte, problemele erau minore si ne interesau cat temperatura pe alte planete.
Era asa, parca nici nu simteam ca traim.

Cu minoritari beliti si nationalismu-n vena, cu cuceriri si infrangeri de popoare, cu victorie zdrobitoare asupra vecinului, parca alta-i viata.
Cand incalc dreptul cuiva pentru ca pot, cand il bat ca asa am eu chef, cand il prostesc in fata si-l umilesc, bai, parca are viata sens.

Pe ei si pe mama lor ! Sa-i belim de vii !
Da' pana cand o viata plictisita, cu reguli si cuget. Eliberati bestia ! Sa-i prapadim ! Huoooo !!!
(cum pe cine ? niste minoritari slabi, ca sangele lor curgand e energie vie)

#20
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pentru starea actuala de tensiune si stress din societate sunt de vina bancile, guvernele si corporatiile... Ele au facut aceasta viata mai stresanta si mai dependenta de subzistenta ca niciodata... Si au si cetatenii o vina.. ca n-au alte variante si se complac in statutul asta de sclav.

Niciodata n-am vazut in Romania (si am o varsta) oameni mai disperati dupa blidul cu mancare, ca-si pierd jobul, ca nu mai pot plati ratele, ca-i fura unul sau altul, etc...
Cel putin in Bucuresti, vezi niste fiinte flamande, hamesite si stresate de viata pe unde intorci capul... slugi chinuite, care isi asteapta in orice moment moartea.
Astfel de frici au fost si inainte dar acum sunt la un apogeu..   De aceea relatiile intre oameni sunt vai de mama suly lor...

Edited by Kres, 24 May 2019 - 16:04.


#21
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostKres, on 24 mai 2019 - 11:49, said:

Da... este o jungla sociala dar Vaticanul are o agenda proprie cunoscuta referitor la retelele sociale.. adica Biserica e deschisa la tot ce e nou dar incearca sa atraga atentia lumii in privinta instrainarii oamenilor, a izolarii, etc... deci Papa vine clar cu un astfel de mesaj in Romania, care face parte, repet din comunicarea publica a Vaticanului referitoare la problemele maselor.

Romanii, ca neam, au un plus de ipocrizie fata de alte popoare, tocmai, pentru ca au fost tot timpul niste sclavi batjocoriti de stapani... calcati in picioare si au dezvoltat, asa, o revolta chiar si fatza de semeni.  Foarte putina lume vorbeste despre iobagia moderna, contemporana, dar ea exista.. oamenii sunt mai apasati ca niciodata.. nu de tehnologie ci de nedreptati.
Fratele meu, glumesti sau esti pe etnobotanice ? Cum pm (prim ministru) sa spui ca ''agenda proprie, deschidere, instrainere, jeguri...'', cand sutanistii f.t lumea asta cu povesti medievale ?
Cu cat esti mai pedofil, Vaticanul te ascunde sau reneaga ! Daca esti vreun smecher de popa ortodox, mai bine : averi, masini, amante, amenintari, pm...

#22
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostFjell, on 24 mai 2019 - 16:10, said:


Fratele meu, glumesti sau esti pe etnobotanice ? Cum pm (prim ministru) sa spui ca ''agenda proprie, deschidere, instrainere, jeguri...'', cand sutanistii f.t lumea asta cu povesti medievale ?
Cu cat esti mai pedofil, Vaticanul te ascunde sau reneaga ! Daca esti vreun smecher de popa ortodox, mai bine : averi, masini, amante, amenintari, pm...
Ce legatura are ce spui tu cu jungla umana din Romania?

#23
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postsuper8, on 24 mai 2019 - 11:42, said:

Domne, o imagine face cat o mie de cuvinte:
Attachment internetu naste monstrii.gif
Asadar oriunde exista conexiune la internet pe acest mapamond viata e o jungla sociala, daca nu si mai rau.
agresivitatea se duce subconstient direct in virtual si se descarca acolo.

Dar ea exista si inainte acolo.... In trecut unii abia asteptau executiile in piata publica si razboaiele "sa se descarce".

Acum avem filmele si virtualul. Eu zic ca stam mult mai bine, decat cei ce abia asteptau vreo tortura in piata publica, vreun lagar de concentrare ceva, vreun mic razbel macar local etc

Nu o sa scapam total de agresivitate, dar multi oameni s-au molesit de cand cu mijloacele de entertainment.

Exista si evident exceptii - oameni ce fac crize psihotice de la prea multe jocuri video, dar oamenii aceia sunt oricum predispusi la boli psihice, pana la urma s-ar imbolnavi si fara stimuli virtuali. Asa unii innebunesc si la contactul cu practicile religioase, spirituale etc, psihicul impresionabil nu face fata. Sau de la alcool, droguri etc

Per total oamenii insa sunt mult mai putini agresivi decat acu cateva secole, pt ca se descarca frecvent prin entertainment, cumparaturi, excursii, ducem trai boieresc in comparatie cu stramosii nostri.

Edited by tipareth, 24 May 2019 - 17:05.


#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Civilizația este o iluzie mascată de faptul că in prezent , in lumea civilizată, avem ce mânca.

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,090
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeostorm, on 24 mai 2019 - 11:28, said:


Chiar credeti ca traim in Romania intr-o jungla sociala?

Asa se vede de la Tiraspol?
De cota unica ce a zis Papa?

#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostFjell, on 24 mai 2019 - 16:10, said:

Fratele meu, glumesti sau esti pe etnobotanice ? Cum pm (prim ministru) sa spui ca ''agenda proprie, deschidere, instrainere, jeguri...'', cand sutanistii f.t lumea asta cu povesti medievale ?

Eu am spus ca Vaticanul are o agenda de comunicare.. restul ai improvizat tu... dar nu in sensul discutiei ci .. in balarii.

Dupa tine care sunt cauzele pentru care lumea orbecaie stresata in toate directiile?  Vezi vreo armonie in jurul tau.. vreo chestie Zen, vezi pace si armonie intre oameni, vreo institutie care sa puna pret pe om... ca eu nu vad.

Edited by Kres, 24 May 2019 - 17:37.


#27
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Ce caută papa in tara noastra?care-i spilul?

Edited by polatalemdar, 24 May 2019 - 17:37.


#28
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postpolatalemdar, on 24 mai 2019 - 17:37, said:

Ce caută papa in tara noastra?care-i spilul?

A fost invitat si vine in vizita.. Care e problema?  Nu trebuie sa te duci sa bati din palme.. nu trebuie sa iei parte la festivitati.. nu trebuie sa pui botul la ce spune.. Cu ce te deranjeaza sau te incurca o astfel de vizita?

Spilul este ca Vaticanul vrea sa arate deschidere si catre tari ale lumii a 3-a, precum Romania.

Edited by Kres, 24 May 2019 - 17:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate