Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

The Wheel of Time (serial TV)

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.03.2010
- continuare -
Cum ziceam, Rand ajunge in Cairhien cu mult inaintea celorlalti impreuna cu „Selene”, Loial si Hurin, si se cazeaza la un han. Cairhien e locul unde s-a nascut Daes Dae'mar-ul (intriga pentru putere), si aici e aproape la nivel de paranoia. Datorita hainelor pe care le purta (jiletca rosie brodata cu aur) si mai ales companiei in care era (cum am zis, Lanfear e frumoasa de te baga-n boale, Hurin e luat de servitor iar Loial, ei bine nu multa lume e prietena cu Ogierii), Rand e luat drept vreun mare lord venit cu planuri in Cairhien, pe care toata lumea vrea sa le cunoasca (asa ca toate casele nobiliare, plus cea domnitoare, Barthanes îi trimit invitatii la baluri, mese). De fapt si Ingtar si Shienaranii îl cred pe Rand vreun mare lord (pe linga faptul ca venise cu Lan si Moiraine in Fal Dara), din cauza numelui, al'Thor, pe care-l cred ca inseamna acelasi lucru ca la al'Mandragoran, numele lui Lan.

Rand nu da nici o atentie invitatiilor (ba pe unele le arunca in foc), pina cind plecind sa vada daca au venit si ceilalti (se intilneste cu Thom, cu ocazia asta, si-i da inapoi flautul si harpa, si Thom îi spune ca i-a ajuns cu aventurile, si-a gasit pe una pe care s-o invete meserie si cu care sa-si imparta viata), la intoarcere gaseste hanul in flacari, Cornul si pumnalul disparute. Reuseste sa salveze steagul si pe Hurin din flacari (Lanfear facuse pasi demult), se reintilneste cu ceilalti din potera si stabilesc ca Padan Fain si Trollocii (se intilnise si luptase, impreuna cu Loial cu vreo doi, e si o scena misto, in mijlocul unei parade in care erau maimutariti trollocii, se trezesc ăia cu doi Troloci reali in fata) nu puteau fugi din oras decit printr-o Waygate, si taman Loial e cu ei sa le spuna ca singura Waygate din oras e in curtea palatului regal. Ei atunci Rand scoate invitatia de la Barthanes, si se duc la balul de acolo.

La Barthanes Rand se reintilneste cu Thom, dar cind sa intre in Waygate, hop si Machin Shin la usa. Abia apuca s-o inchida la loc, si Loial le spune ca e un stedding (o asezare a Ogierilor) in apropierea orasului, cu o alta Waygate si hotarasc sa mearga acolo (in urma lor, Thom se duce acasa, o gaseste pe ucenica lui moarta, si pe asasini acolo, îi omoara cu abilitate, nu inainte sa afle ca i-a trimis Barthanes. Ca urmare, îl omoara si pe king Barthanes, off screen. Daes Da'emar baby, nici macar nu era la prima isprava de genul ăsta). Ceilalti ajung in stedding, dar Ogierii îi sfatuie sa nu mearga prin Waygates, ca-si pierd sufletul (dar nu mor, aduc si un exemplu de Ogier care a vrut sa mearga prin ele, si acuma era ca un zombie), vor sa-l opreasca si pe Loial, sa-l trimita la ma-sa acasa, dar astia ii conving ca Loial e bine mersi si de ajutor pentru ei.

Verin iși aminteste atunci ca a studiat Portal Stone-urile, si ca era una prin apropiere. In secret, stie si ca Rand e Dragonul, inca din Fal Dara, cind le-a confruntat pe Moiraine si Siuan, despre chestia asta dar le promisese ca n-o sa spuna nimanui nimic, ca e o Brown, interesata doar de cunoastere si invataturi si documente, nu de intrigi si putere. La Portal Stone-ul ăla, cu ce-i spune Verin, cu ce stia de la „Selene” (si tot nu e de ajuns, sau tot), Rand îi transfera pe toti intr-o lume (de care ziceam, flicker-flicker-flicker) unde fiecare dintre ei isi traieste tot felul de destine alternative, (si Ingtar vede ca n-are nici o sansa s-o ia pe calea cea buna). Dar pina la urma ajung unde trebuie, la Falme, CU PATRU LUNI MAI TIRZIU, la putin timp dupa ce si Nynaeve si fetele ajunsesera acolo, iar Egwene si Min cazusera prizoniere.

In Falme, trupa face incursiunea de care ziceam, in care Rand il omoara pe Turak in lupta dreapta (si se poate numi blademaster de-acuma, desi nu fusesera martori), recupereaza Cornul si pumnalul, iar Rand apuca s-o vada pe Egwene. Dar pina sa vina inapoi s-o salveze, Nynaeve o salveaza ea, cu pretul stirnirii haosului in oras, Rand duce lupta aia pe cer cu Ishamael in care incaseaza  o sulita, sau mai degraba un toiag de lupta in mațe (deci cam, dar nu chiar ca-n serial) dar reuseste sa-l omoare, „din nou”, dar de data asta sub ochii tuturor.

Apropo, si la Ochiul Lumii, si aici, Ishamael nu se prezinta in forma umana, ci cu o față si ochi de foc, zicindu-si Ba'alzamon (care inseamna The Dark One in limba trollocilor) asa ca Rand crede s-a batut si l-a invins chiar pe Ăl Negru. Abia cind il viziteaza Lanfear (dar Rand era out de pe urma ranii de la Ishamael), si zice „asta-i opera lui Ishamael” cititorii iși dau seama ca nu era vorba de Ăl Negru. Toti ceilalti l-au vazut pe Rand luptindu-se cu diavolul si invingindu-l.

Cind se trezeste Rand, Moiraine si Lan sint cu ei, Mat, Verin, Nynaeve, Egwene, Elayne si Min sint plecati spre Tar Valon cu Cornul si cu pumnalul (Mat de-acuma era pe targa, slab ca moartea). Rand, Moiraine, Perrin, Loial si Shienaranii isi iau repede talpasita din oras si se refugiaza in munti, ca deja incepeau sa apara grupuri de Dragonsworni, fanatici care-l cautau pe Dragon sa-i conduca. Rand nu era nici sanatos sau pregatit sa-i conduca (nici nu voia de altfel, no-no-no, do not want), si mai venea si iarna.

- sfirsitul volumulul doi -

Dupa cum vedeti, au facut treaba acceptabila spre buna cu ecranizarea. Ne vedem cind apare sezonul trei (pina acuma credeam si speram sa fie ultimul, dar cu sezonul ăsta au aratat ca poate merita sa-l continue, macar pina la un final oarecare, sau spre sau de la cinci sezoane in sus). Om vedea.

#92
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.11.2005
cred ca nici pe bani multi, nu as putea sa ma uit la asa ceva... am adormit la primul paragraf. jeez...

#93
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.03.2010
Nu era nevoie sa zici ca nu e pentru tine, stiam din oficiu.

#94
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 28.09.2008
Acum am terminat de vizionat sezonul 2.
WOW e capodopera pe langa the witcher si serialele inspirate dupa urzeala tronurilor si stapanul inelelor.


#95
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Am terminat si eu acum cateva zile, foarte diferit de carti (atat cat imi mai amintesc), insa mi-a placut. Clar peste precedentul serial pe care l-am vazut, si anume Ashoka.

#96
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 28.09.2008
Nu cred ca intereseaza pe nimeni sa fie exact continutul din carti.
Bine asta si in conditiile in care majoritatea dintre noi nu isi mai aduc aminte cand au mai rasfoit un ziar.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate