Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce este viata de apoi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#91
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 10:41, said:

Bine ca cel puțin suntem de acord. Eh dar vestea buna e ca se poate scăpa de lumea asta și nu prin moarte ci chiar din timpul vieții.

Right, dar sunt substante interzise.

#92
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 10:41, said:


Bine ca cel puțin suntem de acord. Eh dar vestea buna e ca se poate scăpa de lumea asta și nu prin moarte ci chiar din timpul vieții.
Cu afirmația asta sunt perfect de acord. Sunt însă convins ca nu ne gândim la același mod de “scăpare”.
Și sub nicio forma nu e dezirabil un sentiment negativ fata de lumea asta. Nu exista motive pentru asta.

View Postoverseas, on 14 mai 2019 - 15:02, said:



Right, dar sunt substante interzise.
:roflmaofast:

#93
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View Postoverseas, on 14 mai 2019 - 15:02, said:



Right, dar sunt substante interzise.
Fără substanțe.

View Postrichelieu, on 14 mai 2019 - 15:07, said:


Cu afirmația asta sunt perfect de acord. Sunt însă convins ca nu ne gândim la același mod de “scăpare”.
Și sub nicio forma nu e dezirabil un sentiment negativ fata de lumea asta. Nu exista motive pentru asta.
Ce-i ăla sentiment negativ? Adică sunt lucruri care se văd fără nici un efort. Faptul ca le vezi e suficient n-ai de ce sa le atașezi nici un fel de sentiment. Acum dacă le vezi și ele nu sunt deloc roz, pt ca pur și simplu nu sunt roz, numindu-le așa cum sunt înseamnă ca ai sentimente negative? Ce-ar trebui sa ne mintim ca sunt roz?
Condiția esențială pt a scăpa de această lume este în primul rand s-o vezi așa cum este. Dacă refuzi s-o faci sau dacă te izolezi intr-un con de sticla pt a nu avea prea multe tangente cu ea, sau dacă practici așa numitele evadări din realitate n-ai nici o sansa sa scapi.

Edited by Testosteron, 14 May 2019 - 15:43.


#94
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postoverseas, on 14 mai 2019 - 15:02, said:



Right, dar sunt substante interzise.
Nu peste tot.
https://www.dailysig...yond-marijuana/

#95
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007
Eu accept crestinismul pt ca sunt convins ca e adevarat, nu pt promisiuni sau avantaje.

#96
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 14:36, said:

Unele afirmatii care din punctul meu de vedere necesită a fi corectate.
Ah și faptul ca din modul în care mi se adresează unii utilizatori îmi creaza uneori impresia ca așteaptă un răspuns din partea mea și consider ca ar fi nepoliticos sa nu le răspund.
Din câte am putut observa din răspunsurile dumitale date până acum, ești mai mult împotriva religiei decât împotriva unor anumite păreri ale unor anume utilizatori.

#97
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmario_bril, on 14 mai 2019 - 18:06, said:


Din câte am putut observa din răspunsurile dumitale date până acum, ești mai mult Ă®mpotriva religiei decât Ă®mpotriva unor anumite păreri ale unor anume utilizatori.
Nu sunt împotriva la nimic. Îmi expun observațiile asupra realității cu rezerva ca pot greși,  dar pana când greseala nu este dovedită prin contra-argumente solide îmi mențin observațiile. Religia nu oferă din punctul meu de vedere o interpretare corectă a realității prin urmare nu-mi este utila cu nimic dar nu mă pun de-a curmezisul cine își găsește răspunsurile în religie treaba lui.

#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 19:16, said:

Nu sunt împotriva la nimic. Îmi expun observațiile asupra realității cu rezerva ca pot greși,  dar pana când greseala nu este dovedită prin contra-argumente solide îmi mențin observațiile. Religia nu oferă din punctul meu de vedere o interpretare corectă a realității prin urmare nu-mi este utila cu nimic dar nu mă pun de-a curmezisul cine își găsește răspunsurile în religie treaba lui.
Păi de vreme ce consideri religia ca fiind neinteresantă din punctul dumitale de vedere, de ce continui să postezi? De ce ai avea nevoie de dovezi și argumente din partea teiștilor, pentru un subiect lipsit de interes?

#99
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmario_bril, on 14 mai 2019 - 19:19, said:


Păi de vreme ce consideri religia ca fiind neinteresantă din punctul dumitale de vedere, de ce continui să postezi? De ce ai avea nevoie de dovezi și argumente din partea teiștilor, pentru un subiect lipsit de interes?
Chiar dacă oamenii au în conștient niște date clare totuși acestea pot fi în dezacord cu subconștientul. Subconștientul știe mult mai bine decat conștientul cum sta treaba cu Dumnezeu, cu creația,  cu viața,  cu moartea cu toate lucrurile astea care prezintă interes pt om. De fapt nu numai ca știe mai bine, as putea spune ca știe precis. Eu încerc sa mă adresez nu părții conștiente a creierului ci cu precădere subconștientului. Cei care au subconștientul mai activ vor rezona cu cele afirmate de mine, iar eu consider acest lucru ca fiind interesant și util.

#100
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 19:45, said:

Chiar dacă oamenii au în conștient niște date clare totuși acestea pot fi în dezacord cu subconștientul. Subconștientul știe mult mai bine decat conștientul cum sta treaba cu Dumnezeu, cu creația,  cu viața,  cu moartea cu toate lucrurile astea care prezintă interes pt om. De fapt nu numai ca știe mai bine, as putea spune ca știe precis. Eu încerc sa mă adresez nu părții conștiente a creierului ci cu precădere subconștientului. Cei care au subconștientul mai activ vor rezona cu cele afirmate de mine, iar eu consider acest lucru ca fiind interesant și util.
Deci te consideri vreun Mesia al ateismului, cumva? :huh:
Și cum este să te adresezi conștient, prin mijloace raționale subconștientului, care nu este de factură rațională?

#101
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmario_bril, on 14 mai 2019 - 20:01, said:


Deci te consideri vreun Mesia al ateismului, cumva? :huh:
Și cum este să te adresezi conștient, prin mijloace raționale subconștientului, care nu este de factură rațională?
Nu mă consider nimic, dar îmi place sa comunic pe subconstient. Dar te înșeli, sa stii ca subconștientul este extrem de rațional.

#102
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 19:45, said:

Chiar dacă oamenii au în conștient niște date clare totuși acestea pot fi în dezacord cu subconștientul. Subconștientul știe mult mai bine decat conștientul cum sta treaba cu Dumnezeu, cu creația,  cu viața,  cu moartea cu toate lucrurile astea care prezintă interes pt om. De fapt nu numai ca știe mai bine, as putea spune ca știe precis. Eu încerc sa mă adresez nu părții conștiente a creierului ci cu precădere subconștientului. Cei care au subconștientul mai activ vor rezona cu cele afirmate de mine, iar eu consider acest lucru ca fiind interesant și util.

Și mesajul subconștientului ar fi...

#103
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 20:07, said:

Nu mă consider nimic, dar îmi place sa comunic pe subconstient. Dar te înșeli, sa stii ca subconștientul este extrem de rațional.
Este foarte posibil să mă înșel eu, dar Freud?

Dacă cineva vorbește despre subconștiință, nu pot spune dacă el înțelege termenul topografic - pentru a indica ceva care se află în minte sub conștiință - sau calitativ - pentru a indica o altă conștiință, una subterană. Probabil că nu îi este clar niciunul dintre ei. Singura antiteză demnă de încredere este între conștient și inconștient

#104
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 15:39, said:


Fără substanțe.


Ce-i ăla sentiment negativ? Adică sunt lucruri care se văd fără nici un efort. Faptul ca le vezi e suficient n-ai de ce sa le atașezi nici un fel de sentiment. Acum dacă le vezi și ele nu sunt deloc roz, pt ca pur și simplu nu sunt roz, numindu-le așa cum sunt înseamnă ca ai sentimente negative? Ce-ar trebui sa ne mintim ca sunt roz?
Condiția esențială pt a scăpa de această lume este în primul rand s-o vezi așa cum este. Dacă refuzi s-o faci sau dacă te izolezi intr-un con de sticla pt a nu avea prea multe tangente cu ea, sau dacă practici așa numitele evadări din realitate n-ai nici o sansa sa scapi.

Condițiile sunt de fapt doua: sa o vezi așa cum este și sa o accepți așa cum este. Si nu funcționează una fără alta.
Cât despre sentimente....tu spuneai (citat aproximativ) că îți e lehamite de lumea asta. Ori ăla e deja un sentiment, nu denota deloc detașarea aceea care sa îți permită obiectivitate in analiza și mai ales in reacție.
Btw, acea Detașare este promovată atât in creștinism, cât și in alte curente spiritual/religioase.

#105
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTestosteron, on 14 mai 2019 - 20:07, said:


sa stii ca subconștientul este extrem de rațional.

E clar....

#106
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 14 mai 2019 - 20:14, said:



Și mesajul subconștientului ar fi...
Mesajul subconștientului trebuie sa-l descifrezi singur, eu doar încerc sa facilitez acest proces. Dar daca ceva din discutiile cu mine ti-a stârnit interesul acela a fost un mesaj din subconstient pt ca evident conștientul s-ar fi opus total celor spuse de mine.

View Postrichelieu, on 14 mai 2019 - 21:07, said:



Condițiile sunt de fapt doua: sa o vezi așa cum este și sa o accepți așa cum este. Si nu funcționează una fără alta.
Cât despre sentimente....tu spuneai (citat aproximativ) că îți e lehamite de lumea asta. Ori ăla e deja un sentiment, nu denota deloc detașarea aceea care sa îți permită obiectivitate in analiza și mai ales in reacție.
Btw, acea Detașare este promovată atât in creștinism, cât și in alte curente spiritual/religioase.
Nu poți fi detașat de tot ce s-a intamplat și se intampla în lume decât dacă ești cinic, decât dacă ai spiritul înghețat. Si nu vorbesc aici despre ceea ce mi s-a intamplat sau mi se intampla mie ca persoana, asta chiar e total irelevant, dar sa ai compasiune fata de întreaga omenire și fata de suferinta ei de milenii, asta nu poate trece neobservat și nici acceptat. Deci cu partea cu acceptarea nu sunt de acord. Nu ca ai putea face ceva, ca oricum nu poți,  dar macar un protest interior acolo în adâncul sufletului ...

View Postmario_bril, on 14 mai 2019 - 20:17, said:


Este foarte posibil să mă Ă®nșel eu, dar Freud?

Dacă cineva vorbește despre subconștiință, nu pot spune dacă el Ă®nțelege termenul topografic - pentru a indica ceva care se află Ă®n minte sub conștiință - sau calitativ - pentru a indica o altă conștiință, una subterană. Probabil că nu Ă®i este clar niciunul dintre ei. Singura antiteză demnă de Ă®ncredere este Ă®ntre conștient și inconștient
Subconștientul conține în el toate informațiile de la crearea Universului și pana în momentul în care partea conștientă din fiecare dintre noi preia conducerea și conținând aceste informații evident ca nu poate fi decât profund rațional. Problema e sa ai acces la el, pt ca este profund rațional dar și extrem de închis.

Edited by Testosteron, 15 May 2019 - 04:34.


#107
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Știu ca nu ești de acord. Tocmai asta te face sa greșești ;)

#108
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrichelieu, on 14 mai 2019 - 15:07, said:

sub nicio forma nu e dezirabil un sentiment negativ fata de lumea asta. Nu exista motive pentru asta.
corect, dar multe religii n-ar putea funcționa fără sentimentul ăsta negativ.

Edited by DaculScoril0, 15 May 2019 - 08:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate