Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce este viata de apoi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#1
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Cum este definita viata de apoi? Daca este o alta dimensiune, ce reguli se aplica in viata de apoi? Poate sa fie constatata viata de apoi? In cate dimensiuni este viata de apoi? Ce se afla in viata de apoi, oameni, copaci, animale, sau?

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Nu exista asa ceva. Nu mai fiti tampiti.

#3
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostBombalurina, on 11 mai 2019 - 01:44, said:

Nu exista asa ceva. Nu mai fiti tampiti.
Nu cred in viata de apoi, insa incerc sa inteleg cum si-o explica cei care cred in ea.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSekene, on 11 mai 2019 - 01:48, said:

Nu cred in viata de apoi, insa incerc sa inteleg cum si-o explica cei care cred in ea.
ce contează ce prostii cred alții?
În afară că-ți bagă mâna în buzunar să finanțeze tâmpeniile lor? Că de, sunt proști, dar mulți.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Ia vedeti aici:  https://www.facebook...67957930270669/

#6
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostDaculScoril0, on 11 mai 2019 - 02:04, said:

ce contează ce prostii cred alții?
În afară că-ți bagă mâna în buzunar să finanțeze tâmpeniile lor? Că de, sunt proști, dar mulți.
Pentru ca eu sunt agnostic, si daca eu sunt cel prost si eu de fapt dreptate, pentru ca vreau sa explorez ideile tuturor. Eu nu categorisesc pe cineva ca si prost pentru ca nu cred sau nu crede la fel ca si mine.
Esti liber sa crezi in ce vrei.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSekene, on 11 mai 2019 - 02:39, said:

Esti liber sa crezi in ce vrei.
corect

#8
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostSekene, on 11 mai 2019 - 02:39, said:

Pentru ca eu sunt agnostic, si daca eu sunt cel prost si eu de fapt dreptate, pentru ca vreau sa explorez ideile tuturor. Eu nu categorisesc pe cineva ca si prost pentru ca nu cred sau nu crede la fel ca si mine.
Esti liber sa crezi in ce vrei.
Si ei de fapt au dreptate*, rog un moderator sa imi corecteze greseala.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDaculScoril0, on 11 mai 2019 - 02:04, said:

ce contează ce prostii cred alții?
În afară că-ți bagă mâna în buzunar să finanțeze tâmpeniile lor? Că de, sunt proști, dar mulți.

voi sunteti copii, lol :))

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSekene, on 11 mai 2019 - 02:39, said:

Pentru ca eu sunt agnostic, si daca eu sunt cel prost si eu de fapt dreptate, pentru ca vreau sa explorez ideile tuturor. Eu nu categorisesc pe cineva ca si prost pentru ca nu cred sau nu crede la fel ca si mine.
Esti liber sa crezi in ce vrei.
Pentru că eu mă străduiesc să scriu și mă exprim corect am o părere despre cei care n-o fac. Nu bună. Cred că-s proști și/sau needucați.
La fel cred despre cei care ling moaște, se roagă la îngeri și zei și se târăsc în patru labe: sunt proști și needucați, buni cotizanți la buzunarele șarlatanilor.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDaculScoril0, on 11 mai 2019 - 02:56, said:

Pentru că eu mă străduiesc să scriu și mă exprim corect am o părere despre cei care n-o fac. Nu bună. Cred că-s proști și/sau needucați.
La fel cred despre cei care ling moaște, se roagă la îngeri și zei și se târăsc în patru labe: sunt proști și needucați, buni cotizanți la buzunarele șarlatanilor.

mai dar, cand o sa moara cineva din familia ta :)...ca sa nu ma exprim altfel...nu-i faci pomana? :)

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjimi91, on 11 mai 2019 - 02:58, said:

mai dar, cand o sa moara cineva din familia ta Posted Image...ca sa nu ma exprim altfel...nu-i faci pomana? Posted Image
ce legătură are cu ce am zis eu?
Dar ca să-ți răspund, dacă nu a mi-a cerut explicit în timpul vieții să respect cutumele astea stupide, nu, nu am să-i fac nici un fel de pomană și nu am să dau nici un ban la nici un popă.

Și ca să fie clar, respect dorința cuiva care mi-a fost drag, nu cutuma stupidă.

Edited by DaculScoril0, 11 May 2019 - 03:08.


#13
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Prostii, dupa ce mori nu mai e nimic, pac s-a stins lumina, doar intuneric.
Mancati, beti, iubiti,  colindati lumea  si lasati minciunile inventate de toti sarlatanii.

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Poate gasesti raspunsuri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wS4L62CG434?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Mi-a placut filmul Miracles from Heaven. Nicio legatura cu Raiul, ci o experienta adevarata traita de o copila aflata intr-o faza terminala. Nu stiu cum se manifesta Viata de Apoi, dar nici frica nu imi este de ce va urma dupa ce nu voi mai fi ,si am o gramada de rahaturi facute-n viata asta...Posted Image

#16
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
O explicatie, asa, ca pentru copii, ar fi ca noi traim cat suntem vii, in doua lumi. In lumea pe care o percepem cu cele 5 simturi traim cand nu dormim. Cand dormim suntem mai mult in "cealalta lume" si functioneaza, preponderent, al saselea simt. De aceea unele vise nu pot fi explicate prin prisma functionarii creierului.
Cand murim - legatura cu lumea aceasta, materiala nu mai este si traim doar in "cealalta" lume.

Cei care sunt iluminati traiesc in mod constient in ambele lumi, restul traim constienti doar in lumea materiala.

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostSekene, on 11 mai 2019 - 01:35, said:

Cum este definita viata de apoi?
Azi, e viața de azi/acum, mâine, e viața de apoi. ;)

#18
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: ai putina rabdare, ca apare dorel sau ..escu si-ti explica ei!
sau ai mai multa rabdare si o sa vezi tu!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate