Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Tranzitarea Ungariei

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Buna!   Am inteles ca daca tranzitezi Ungaria ar fi bine sa nu prea opresti in parcari, deoarece ai putea avea tot felul de surprize gen intepat roata, furt din autoturism, etc.  Oare se poate asa ceva? Ati avut asemenea experiente?

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Merg de mai multe ori pe an, n-am avut probleme niciodata. Evident ca daca mergi la toaleta inchizi masina, atunci n-are cum sa fure. Ca si masura de siguranta, intra in parcarile in care vezi alte masini, tiruri. Riscurile pot sa apara atunci cand esti singur.

Edited by Wotan, 24 April 2019 - 09:25.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si dupa ce inchizi masina, asigura-te ca este inchisa,exista dispozitive de bruiere telecomanda.

#4
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
eu de fiecare data am oprit strict in benzinarii sau parcari aglomerate si totul a fost ok.
incearca sa nu opresti in locuri dubioase, intunecate etc.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 24 aprilie 2019 - 09:03, said:

au devenit mai nesigure, coruptia ucide si la ei.
cand tara e condusa de corupti care subjuga justitia, subconstientul colectiv este ca merge, ne descurcam daca sintem prinsi etc si infractiunile cresc ca numar si intensitate
Iar scrii sa te afli in treaba ! Romanii fura nu ungurii .
Unde vezi parcare mica si masini de Ro stationate , nu opresti sa faci pipi ci te duci la benzinarii , chiar daca platesti sa faci pipi ...

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 21.06.2012
Eu am oprit  pentru nevoi si bauturi doar la benzinarii mari.Plus ca Ungaria nu este foarte mare ca tara sa nu o faci dintr-o bucata daca ai astfel de temeri.

Edited by C63AMG, 24 April 2019 - 09:23.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
La tot ce spun colegii as adauga un lucru: daca faci brusc pana mergi mai departe pana in cea mai apropiata benzinarie plina de oameni sau in cel mai apropiat oras. Poate iti strici janta, dar macar scapi fara sa fii jefuit.
Sunt zone in Ungaria unde hotii se folosesc de asta, si in cel mai fericit caz ramai fara portofel si alte lucruri de valoare.

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Am tranzitat destul de des Ungaria si nu am avut probleme de genul celor enumerate mai sus. De oprit ma opresc doar in parcari mai aglomerate sau benzinarii. Ungaria il traversez in 4-4.5 ore de la Cenad si pana la Hegyeshalom, Ca atare pt mine o singura oprire este suficient, deoarece la Parndorf opresc pt alimentare.

#9
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
+vinieta din vama si NU plati in EUR; te jecmanesc la curs in ultimul hal.
Daca nu ai HUF mai bine card.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Evita sa tranzitezi noaptea si n-ai treaba !

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Terminati cu prostiile, Ungaria e o tara mult mai civilizata ca Romania. Niciodata nu am avut nici cea mai mica problema, nici ziua, nici noaptea.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ai inteles gresit.

#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Vigneta de Ungaria se poate cumpara si online si nu iti mai bati capul cu ea la vama Posted Image
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Idem si pt Austria, doar ca trebuie sa-l cumperi cu 18 zile inainte, Motivul...vezi atasament.
https://shop.asfinag.at/en/

Attached Files


Edited by feribalint, 24 April 2019 - 10:55.


#14
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 feribalint, on 24 aprilie 2019 - 10:47, said:

Vigneta de Ungaria se poate cumpara si online si nu iti mai bati capul cu ea la vama Posted Image
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Vigneta de Ungaria nu se gaseste si la benzinariile la iesirea din Romania?

Edited by vasileraz, 24 April 2019 - 11:15.


#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
La ieșirea din România găsești orice vinietă, sau aproape orice vinietă. Sigur găsești Ungaria și Austria, ba și Slovacia, Slovenia etc.
Dacă ieși pe la Nădlac, ieși de pe autostradă înainte de graniță, du-te în Nădlac și ieși pe vechiul punct de trecere, pe DN. Înainte de graniță poți alimenta la un Rompetrol, iar înauntru e un ghișeu unde se vînd viniete pentru alte țări. Mai e un ghișeu din ăsta și după benzinărie, o dugheană de tablă pe dreapta.
Tranzitarea Ungariei se face repede, poate nici nu ai nevoie să oprești. Oricum, mă alătur celor care spun că nu au avut nicio problemă prin parcări, inclusiv în cele mai pustii, doar cu toalete și eventual un singur camion oprit.
Totuși, regula de a fi atent este valabilă în parcările din toată Europa, dar asta nu înseamnă că pericolul pîndește de peste tot, e vorba de o atenție de bun simț.

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
La benzinariile MOL sau sunt gherete care vand atat vigneta de Ungaria cat si cel de Austria. Daca iesi prin Cenad, la Sannicolau Mare este benzinaria Petrom si in parcarea Petrom este si ghereta care vinde vignete. Eu de obicei optez pt varianta online atat pt Ungaria cat si Austria. Vigneta de Austria o mai poti cumpara si cum intri in Austria la Shell Nickelsdorf care este imediat dupa trecerea granitei. Doar ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare...ca este coada.

#17
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Ies pe la Nadlac.

Edited by vasileraz, 24 April 2019 - 11:51.


#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003
E posibil. Dar trebuie sa fii tare ghinionist sa ti se intample. Important e sa nu lasi obiecte de valoare la vedere(portmoneu, bani, telefon, navigatie, tableta). Eu n-am avut probleme, dar sunt intodeauna precaut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate