Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Tranzitarea Ungariei

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Ia vigneta pt Ungaria din orice benzinarie Mol ca sa nu te mai opresti dupa vama Nadlac in prima parcare pe dreapta de unde cumpara. E mai comod.
Am mers prin Ungaria si pe drumurile normale nu doar pe autostrazi si niciodata nu m-am simtit in pericol. Nici nu cunosc pe cineva care sa fi patit ceva.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
fac Ungaria vest-est de 10 ori pe an cel putin. Niciodata nu am avut vreo problema si am mers la diferite ofere si am oprit la diferite benzinarii.

Singura chestie pe care o mentionez este sa ai grija cu viteza. Politistii stau la panda si se comporta foarte urat cu numere straine.

#21
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 tudor_ionutz2000, on 24 aprilie 2019 - 12:41, said:

Ia vigneta pt Ungaria din orice benzinarie Mol ca sa nu te mai opresti dupa vama Nadlac in prima parcare pe dreapta de unde cumpara. E mai comod.
Am mers prin Ungaria si pe drumurile normale nu doar pe autostrazi si niciodata nu m-am simtit in pericol. Nici nu cunosc pe cineva care sa fi patit ceva.
Nu mai stiu ce sa zic.
https://renasterea.r...la-drumul-mare/

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 vasileraz, on 24 aprilie 2019 - 08:47, said:

Buna!   Am inteles ca daca tranzitezi Ungaria ar fi bine sa nu prea opresti in parcari, deoarece ai putea avea tot felul de surprize gen intepat roata, furt din autoturism, etc.  Oare se poate asa ceva? Ati avut asemenea experiente?
Bineinteles, in fiecare parcare, e plin de romani care-ti inteapa rotile daca nu joci alba-neagra la ei. Si la fiecare intrare in parcare e un cefos raman care te obliga sa intri in parcare.

 daniMMM, on 24 aprilie 2019 - 08:58, said:

Si dupa ce inchizi masina, asigura-te ca este inchisa,exista dispozitive de bruiere telecomanda.
Si verifica si daca ti-ai incuiat nevasta/copilul/catelul in masina ca sa te anunte daca iti bruiaza vreunul electronica.

 feribalint, on 24 aprilie 2019 - 11:33, said:

La benzinariile MOL sau sunt gherete care vand atat vigneta de Ungaria cat si cel de Austria. Daca iesi prin Cenad, la Sannicolau Mare este benzinaria Petrom si in parcarea Petrom este si ghereta care vinde vignete. Eu de obicei optez pt varianta online atat pt Ungaria cat si Austria. Vigneta de Austria o mai poti cumpara si cum intri in Austria la Shell Nickelsdorf care este imediat dupa trecerea granitei. Doar ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare...ca este coada.
Nikelsdorf-ul raiul hotilor romani! Ai incercat sa afli cate spargeri si-au luat romanii acolo in timp ce mergeau la cassa sa plateasca?

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
benzinariile Mol de la noi nu mai vand vignete pentru Ungaria? Eu de acolo am luat ultimele 2-3 dati cand am tranzitat HU

#24
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Ba da, se vând. https://molromania.r...-taxei-de-drum/

#25
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 vasileraz, on 24 aprilie 2019 - 13:16, said:

Sunt cazuri si cazuri, dar nu trebuie generalizat. Am avut o perioada cand faceam naveta Timisoara-Munchen la fiecare 2 saptamani. Si asa cum au scris si alti colegi, am fost la diferite intervale orare si nu am avut probleme. Daca tot vrei sa iei pauza gasesti ceva benzinarii pe M0(centura Budapesta) si te opresti acolo. Deasemenea, in multe parcari am vazut Politie(mai ales de sarbatori). Din pacate presa stie sa si dramatizeze/exagereze. Acel incident din articol nici macar nu era pe ruta pe care vrei tu sa mergi. Stai linistit, cred ca este hotie mai mare la drumul mare in Romania decat in Ungaria.

 myshyk, on 24 aprilie 2019 - 13:54, said:

[...]

Nikelsdorf-ul raiul hotilor romani! Ai incercat sa afli cate spargeri si-au luat romanii acolo in timp ce mergeau la cassa sa plateasca?

Cred ca de 2 ori am cumparat de acolo vigneta, dar tot timpul ramanea cineva la masina. De cand aveam optiunea de a cumpara vignete in Romania, nu am mai oprit acolo. Prima halta in Austria il fac la benzinaria Jet din Parndorf.

 business11, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:

[...]

Singura chestie pe care o mentionez este sa ai grija cu viteza. Politistii stau la panda si se comporta foarte urat cu numere straine.
De obicei ii gasesti la panda in zona parcarilor sau i-am mai prins cu pistolul radar pe pasajele care trec deasupra autostrazii, ziua ii mai vezi dar noaptea esti victima sigura.
In Austria am mai prins pistolari cum iesi din Vienna catre Linz(Hochstrasse) in zona de 80 km/h. Tot in Austria atentie la camerele fixe de pe autostrada si in zonele in care se fac lucrari pe autostrada. Daca vezi vreo placheta cu Achtung Radar Control....apoi acolo este si radar.


Si o regula pe care trebuie sa-l respecti, cand este STAU(blocaj pe autostrada) masinile de pe banda 2 trag pe stanga iar cele de pe banda 1 trag pe dreapta ca pe mijloc sa ramana culoar liber pt Salvare, Politie, Pompieri.
Si inca o regula sfanta prin Austria/Germania, cei care intra pe autostrada(de pe banda de accelerare pe autostrada) au prioritate.

#26
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

 vasileraz, on 24 aprilie 2019 - 11:12, said:

Vigneta de Ungaria nu se gaseste si la benzinariile la iesirea din Romania?
La Mol cel putin, fara probleme. Plus la vama.

 vasileraz, on 24 aprilie 2019 - 13:16, said:

Noa daca ii stie si are inclusiv numarul masinii cum de nu a depus o plangere la politia maghiara...

Edited by Wotan, 24 April 2019 - 23:00.


#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 business11, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:

fac Ungaria vest-est de 10 ori pe an cel putin. Niciodata nu am avut vreo problema si am mers la diferite ofere si am oprit la diferite benzinarii.

Singura chestie pe care o mentionez este sa ai grija cu viteza. Politistii stau la panda si se comporta foarte urat cu numere straine.

Nu stii cumva prin Austria exista vreun lant de benzinarii de unde se poate cumpara vigneta pt Ungaria? M-ar interesa sa o cumpar de undeva din Austria , sau chiar din Germania daca e posibil,.

Edited by giuliani, 25 April 2019 - 08:59.


#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Da' de ce nu o cumpărați online vigneta asta de Ungaria?!

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Kokoshmare, on 25 aprilie 2019 - 14:35, said:

Da' de ce nu o cumpărați online vigneta asta de Ungaria?!

Din cate am inteles trebuie cumparata cu minim 18 zile inainte de a o folosi.

#30
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 giuliani, on 25 aprilie 2019 - 08:58, said:

Nu stii cumva prin Austria exista vreun lant de benzinarii de unde se poate cumpara vigneta pt Ungaria? M-ar interesa sa o cumpar de undeva din Austria , sau chiar din Germania daca e posibil,.
O poti cumpara din Germania, online. Si nu trebuie sa astepti deloc, e-vigneta este valabila imediat.
https://www.tolltick...country/ungarn/

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 giuliani, on 25 aprilie 2019 - 08:58, said:

Nu stii cumva prin Austria exista vreun lant de benzinarii de unde se poate cumpara vigneta pt Ungaria? M-ar interesa sa o cumpar de undeva din Austria , sau chiar din Germania daca e posibil,.

Nu exista in Austria. Decat la granita in Nicklersdorf se vand vignete pentru Ungaria.

Pentru Ungaria cumpara de pe tolltickets.com E-Vigneta si functioneaza din data aleasa de tine. In Austria DOAR daca cumperi vigneta digitala trebuie sa astepti 14 zile pana este valabila, daca cumperi vigneta de lipit nu ai treaba.

#32
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 giuliani, on 25 aprilie 2019 - 14:57, said:

Din cate am inteles trebuie cumparata cu minim 18 zile inainte de a o folosi.
Nu ai inteles bine Posted Image
Vigneta de Austria ONLINE trebuie sa-l cumperi cu 18 zile inainte si acest lucru este valabil doar pt persoanele fizice.
Vigneta de Ungaria poti cumpara in Austria la prima benzinarie OMV dupa ce iesi din Vienna catre Budapesta. Locatia il ai in linkul de mai jos.
https://goo.gl/maps/iBMifzsjtiqav9t39

Dar recomand sa-l cumperi online, este mai rapid si-l platesti in Lei....

Edited by feribalint, 25 April 2019 - 18:39.


#33
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ceva-ceva a fost de-a lungul timpului cu bandele de bruneti care actionau dupa Budapesta pana in vama austriaca. Dovada ca exista si panouri de avertizare explicite in benzinarii. Numarul evenimentelor e greu de dat, cui i s-a intamplat i se pare des, cui nu, fenomenul nu exista. Se cheama statistica.

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
acest fenomen este cunoscut atat la granita austriaca cat si imediat dupa. In prezent nu se mai actioneaza la autoturisme mici, ci autobuzele si tirurile sunt o atractie. Ochii deschisi si evitarea acestor opriri atat timp cat nu este necesar. Bagati benzina inainte de granita din Austria sau din Romania si se strabate Ungaria fara probleme dintr-un plin.

#35
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 business11, on 29 aprilie 2019 - 11:59, said:

Ochii deschisi si evitarea acestor opriri atat timp cat nu este necesar. Bagati benzina inainte de granita din Austria sau din Romania si se strabate Ungaria fara probleme dintr-un plin.
  Oprire trebuie facuta la intrarea in Austria pentru vigneta. Ar fi bine daca s-ar putea lua vigneta si din alta parte, adica dupa Nickelsdorf, mai in interiorul Austriei. Dar asta numai daca nu risti amenzi. Exclus cumpararea online, deoarece am inteles ca trebuie luata cu 18 zile inainte, or eu spre exemplu nu stiu exact ziua cand plec din tara.

#36
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Cumpără vigneta de Austria înainte de a ieși din România. Găsești în Nădlac și ieși prin vechea vamă sau te întorci pe autostradă. Chiar înainte de Nădlac ai coborare/urcare pe autostrada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate