Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Miere - sfaturi cumparare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 18:35, said:

Ultima data am cumparat de la apicultor o miere care mi s-a parut suspecta inca de la inceput. Culoarea era ca cea cristalizata. In schimb era extrem de lichida. Si avea si un gust ciudat. Nu stiu ce dracu a pus in ea, un fel de ulei? Asta pt a nu se cristaliza? Si culoarea era omogena, cum ar fi oul batut. Dupa ce am luat cateva linguri m-a apucat durerea de cap. Am aruncat-o.


Zi cat ai dat pe borcan. Este ca pe un kg ai dat 15-20 lei?
Eu vand salcam cu 35-40 lei/kg. Il iau doar cunoscatorii, pentru habarnisti am poliflora cristalizata tun la 25 de lei.

Si da, termenul corect este cristalizare, nu zaharisire.

Edited by medelin992, 18 April 2019 - 11:24.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 medelin992, on 18 aprilie 2019 - 11:24, said:


30 de lei borcan de vreo 900g

#57
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 cristiany, on 18 aprilie 2019 - 09:26, said:

Ai ceva dovezi in acest sens, sau ... ?

Nu stiu ce inseamna pentru tine
[i] dar asa arata mierea astora de i-am recomandat mai sus: https://complex-apicol.ro/3-miere
E falsa ?

Nu pot sa bag mana in foc ca e falsa, ca n-am laborator in casa dar stiu ca se practica si la cei de la Apicola, practica "amestecului de miere din Uniunea Europeana", adica fac ei o combinatie sa iasa miere mai multa si mai subtire (de uns pe paine)... ori eu urasc astfel de practici, mai bine bagi in gura o jumatate de lingurita de miere ca sapunul de tare.. decat sa pui pe paine asemenea tipuri de miere subtire.

Cum spuneam, socoteala la care va sfatuiesc sa reflectati e urmatoarea =  1 borcan de miere tare, cristalizata ca betonul din care mancati 2 luni = 3,4 borcane similare de miere subtire ca apa pe care dati de 3 ori mai mult.    Mierea aia cristalizata e cum a rezultat din stup.. n-ai ce sa torni in ea sa arate asa, oricum e foarte dulce asa cum e preparata de albine.

#58
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
L-ai intrebat pe om ce miere ti-a dat? I-ai zis ce problema are?
Ce ti-a zis?
Poate nici respectivul nu stie ca are o miere cu probleme...

 MembruAnonim, on 18 aprilie 2019 - 11:26, said:


30 de lei borcan de vreo 900g


#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Am mancat pe vremuri o miere de prin Maramures - "de faneata" ii zicea respectivul. Usor verzuie, da buna rau. Si groasa de o taiai cu cutitul desi nu era cristalizata - era transparenta.
N-am mai vazut pe nicaieri de-atunci. Miere  "de faneata" am mai gasit dar nu semana cu aia.

#60
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Kres, on 18 aprilie 2019 - 03:33, said:

Pai nici uleiul nu se dizolva in apa.
Mierea naturala cand o pui in ceai caldut, indulceste ceaiul, dar regasesti o parte nedizolvata pe fundul canii, adica ultima parte de baut e mai dulce, dar e o chestie de saturatie, la fel cum e si cu solutua salina.
Exact așa face mierea Apisalecom adica pun o lingurița in cana de ceai călduț si la sfârșit gasesc urme de miere pe fundul cănii. Am luat de la un asa zis apicultor a cărui miere se dizolva imediat plus ca avea un gust dulce intens. Era in mod clar amestecată cu sirop de zahar. Noroc ca am luat doar un borcănel mic asa ca nu a fost paguba prea mare.

#61
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
fanetele lor sunt la mai mare altitudine, o fi fost cumva amestecata (nu de catre om, ci culeasa si produsa de albine) si cu miere de mana (interesanta ca si gust)
mai depinde si de concentratia nectarului

#62
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

 Kres, on 18 aprilie 2019 - 11:30, said:

Nu pot sa bag mana in foc ca e falsa, ca n-am laborator in casa dar stiu ca se practica si la cei de la Apicola, practica "amestecului de miere din Uniunea Europeana", adica fac ei o combinatie sa iasa miere mai multa si mai subtire (de uns pe paine)... ori eu urasc astfel de practici, mai bine bagi in gura o jumatate de lingurita de miere ca sapunul de tare.. decat sa pui pe paine asemenea tipuri de miere subtire.

Cum spuneam, socoteala la care va sfatuiesc sa reflectati e urmatoarea =  1 borcan de miere tare, cristalizata ca betonul din care mancati 2 luni = 3,4 borcane similare de miere subtire ca apa pe care dati de 3 ori mai mult. Mierea aia cristalizata e cum a rezultat din stup.. n-ai ce sa torni in ea sa arate asa, oricum e foarte dulce asa cum e preparata de albine.
Mda, am inteles, nu ai dovezi dar stii ca asa procedeaza astia de la Apicola ...
Sincer iti spun, am mult mai multa incredere in acest Institut decat in apicultorii independenti. Departe de mine gandul ca toti acestia " masluiesc " mierea, dar cred ca multi o fac.
De curand am cumparat dintr-un Plafar un borcan de miere de la un independent, si ce sa vezi, pe eticheta scria exact ce zici tu " obtinuta din amestec de miere din Uniunea Europeana ". Macar omul a avut bunul simt si a specificat acest lucru. Dar cati sunt ca el ?

Inteleg ca sunteti concurenti, dar macar sa fie o concurenta corecta, nu chestii de genul " eu produc doar natural, iar X este un falsificator ".
Bafta si succes cu stupii !

#63
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016
Mierea trebuie gustată și observată organoleptic când o cumperi. În plus ar fi preferabil sa-l cunoști pe apicultor.

#64
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ca sa n-o mai lungim.. cu discutii ca nu ajungem nicaieri... Se pun la bataie 3 borcane mici de miere cu 15 lei/buc in vederea testarii, preferabil sa fie achizitionate de clienti diferiti, astfel incat fiecare sa-si dea cu parerea.


[ https://ibb.co/L1DdhWT - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ca sa intelegeti ceva din miere atunci cand o testati trebuie sa nu fi mancat inainte si sa beti un pahar cu apa, respectiv sa aveti papilele gustative active in vederea degustarii mierii.

Cei interesati PM... pot livra doar azi sau maine la o statie de metrou, dupa care o tai din Bucuresti si ma intorc dupa 1 mai.. Poate mai aduc niste miere cu ocazia asta.

Edited by Kres, 18 April 2019 - 14:09.


#65
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Intotdeauna la capitolul miere, omul de oras, necunoscator, care s-a hranit o viata intreaga cu produse indoielnice, va avea prejudecati si va alege in final tot zeama de hipermarket sau de pe la tarabe.

Edited by Kres, 18 April 2019 - 19:26.


#66
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Prea supra evaluata mierea asta... Zici ca e elixirul vietii.. Un rahat ca si zaharul..

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mariovrs, on 18 aprilie 2019 - 19:37, said:

Zici ca e elixirul vietii.

Cam este.. sa zic asa..

Edited by MembruAnonim, 18 April 2019 - 19:43.


#68
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Majoritatea intind si mierea si propolisu
Am un vecin pocait si are albine,un timp mierea a fost buna,de la un timp nu se mai zaharisea era lichida si exagerat de dulce
Am primit de la cineva de la tara un borcan cu miere,nu stiu daca si vindea sau facea doar pentru el,era alta mancare de peste
Propolisu se probeaza in felu urmator,se pune pe degete si se tot lipesc si dezlipesc degetele pana se usuca,cu cat se simte ca lipeste mai tare e mai concentrat
Am renuntat sa mai cumpar de la pocait,am gasit un oltean de la care am luat si de mana si de rapita si poliflora si de salcam,e mult mai buna ca a pocaitului
Poliflora sa zaharisti la fel si cea de rapita,cea mana nu mai retin,dar am impresia ca nu
Cumpar de la el cam 3-4 borcane lunar

#69
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Mierea autentica e foarte dulce ca asa e ea. Nu exista miere doar un pic dulce.

#70
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Aia a pocaitului era lesinatoare nu puteai sa mananci doua lingurite ca te lua lesinu...si inainte nu era asa

Edited by I2O, 18 April 2019 - 20:17.


#71
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

 medelin992, on 18 aprilie 2019 - 11:24, said:

Zi cat ai dat pe borcan. Este ca pe un kg ai dat 15-20 lei?
Eu vand salcam cu 35-40 lei/kg. Il iau doar cunoscatorii, pentru habarnisti am poliflora cristalizata tun la 25 de lei.

Si da, termenul corect este cristalizare, nu zaharisire.
Asta cu doar pentru cunoscatori imi place maxim!!!

 Testosteron, on 18 aprilie 2019 - 12:59, said:

Mierea trebuie gustată și observată organoleptic când o cumperi. În plus ar fi preferabil sa-l cunoști pe apicultor.
Si referinte despre 3 generatii anterioare. O miere excelenta, de pin, am luat din Thassos. Din pacate s-a terminat.

#72
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 destrug, on 18 aprilie 2019 - 20:28, said:



O miere excelenta, de pin, am luat din Thassos. Din pacate s-a terminat.
De unde ai luat mierea? Eu plec peste o luna in Thassos si as lua o miere buna. Ultima oara am luat din Limenas din magazin si nu mi s-a parut a fi 100% miere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate