Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Miere - sfaturi cumparare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 86-APP, on 17 aprilie 2019 - 19:07, said:

Ma simt mai deranjat daca iau o merdenea cu brinza falsa , decit ce face x sau y ... .
De aia am ajuns, unde am ajuns.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
edit.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2019 - 19:19.


#21
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Cauta miere de manuka de la Comvita. Costa doar 250 de lei borcanelul de 250 de grame.

#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Zaharisirea e un proces natural al mierii de calitate. Dintr-un borcan de miere zaharisita consumi 2 luni, pentru ca mai mult de o lingurita rasa nu poti manca.

Mierea de calitate NU are claritatea ueiului decat in primele 2-3 saptamani de la recoltare, apoi incepe treptat sa aglomereze cristale si devine opaca si din ce in ce mai groasa.

Mierea se consuma ca atare, nu se incalzeste, nu se decristalizeaza, decat daca tineti musai dar pierdevdin calitati la incalzire.

Lumea nu intelege ca 1kg de miere zaharisita, naturala care costa 30lei si din care mananci 3luni = 5 borcane de miere zeama din Carrefour care costa 5x22 lei

 borhot, on 17 aprilie 2019 - 19:11, said:

Cauta miere de manuka de la Comvita. Costa doar 250 de lei borcanelul de 250 de grame.

Eu nu m-as pacali cu o astfel de "miere"

Edited by Kres, 17 April 2019 - 19:16.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mierea asta este opaca, un galben aprins insa este destul de lichida. Are consistenta uleiului de motor. Este extrem de cremoasa. Dar opaca.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2019 - 19:15.


#24
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Cauta miere cristalizata, daca gasesti de consistenta cat mai tare. Mierea de rapita zahariseste repede, procesul incepe de la o saptamana. Mierea de salcam incepe sa zahariseasca de pe la 2 ani in sus, cu mentiunea ca depinde si de temperatura de depozitare.
Anul trecut am obtinut de la albinele mele o nebunie de miere, ca niciodata, cu o aroma usor amaruie (ceva a migdale), habar nu am de la ce flori, poate de la facelia??????? Ceva de colectie.
In rest cumpatare, pana la urma-i tot un zahar, doar ca mai putin rafinat.

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 19:15, said:

Mierea asta este opaca, un galben aprins insa este destul de lichida. Are consistenta uleiului de motor. Este extrem de cremoasa. Dar opaca.

Mierea naturala are un usor gust si miros de ceara, miroase efectiv cum miroase in stup cand deschizi borcanul si nu se intinde pe limba, se dizolva imediat in contact cu glandele salivare.

Edited by Kres, 17 April 2019 - 19:20.


#26
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ce frumos, bravo! :)

ei, nu e zahar, e un nectar procesat de micile minuni.

#27
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 borhot, on 17 aprilie 2019 - 19:11, said:

Cauta miere de manuka de la Comvita. Costa doar 250 de lei borcanelul de 250 de grame.
Tzeapa aia n-as da-o nici la dujmani. Mai bine mananc zahar alb, ca-i mai original decat "mierea" aia.

#28
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator:

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 19:15, said:

Mierea asta este opaca, un galben aprins insa este destul de lichida. Are consistenta uleiului de motor. Este extrem de cremoasa. Dar opaca.
pai ori e cremoasa, ori e ca uleiul.. din ce spui tu, e un aspect normal!
mai e o chestie: cand in borcan ai 2 feluri de miere, daca a fost decristalizata se intampla sa apara cum spui tu, practic ai 2 consistente diferite..
ca e opaca, iar nu e o problema! mierea e de la transparenta(salcam) pana la ,,neagra"(mana)
apropos: la cum e vremea in primavara asta, eu nu as avea curaj sa cumpar miere spre vara! probabil ca productia va fi(daca va fi) sub 50% din normal..

Edited by richi_e, 17 April 2019 - 19:31.


#29
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015

 Menela0s, on 17 aprilie 2019 - 19:22, said:

Tzeapa aia n-as da-o nici la dujmani. Mai bine mananc zahar alb, ca-i mai original decat "mierea" aia.

Nu e chiar teapa. Cam toate borcanele pe care le-am "scanat" aveau mierea zaharisita in ele. Pretul, in schimb, e destul de prohibitiv, mai ales pentru veniturile din Romania.

#30
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
's curioasa cum o fi manuka asta, ce gust are

imi place capaceala, cumpar de cate ori gasesc (e acel sigiliu din ceara peste faguri, care se razuie cand se scoate mierea - se vinde la borcan, si e, de fa.pt, miere amestecata cu ceara, savurezi ierea si mesteci apoi ceara)

Edited by irina2014, 17 April 2019 - 19:31.


#31
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Daca vrei miere de la albine iti iei albine, se gasesc in salbaticie albine gratis, tu trebuie doar sa te ocupi de recoltare sau relocare :D
In rest nu ai nici o garantie, ca toti o "taie" cu diverse metode, inclusiv cu hranirea artificiala a albinelor.

#32
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Mierea manuka are scoruri de cocaina, trebuie sa mergeti pe recomandari, prieteni. Io-s apicultor amator din 2012 da nu-s sigur ca nu as putea sa ma pacalesc cu miere falsificata. Cred ca un pret corect ar trebui sa inceapa de pe la 30 ron in sus, ce-i sub mi-as pune niscaiva intrebari.

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 pasilla, on 17 aprilie 2019 - 19:09, said:

De aia am ajuns, unde am ajuns.
Crezi ?
Poltica se face din prima zi a omenirii si se va face pina in ultima indiferent de opinia mea
Viata mea este limita , eu nu am timp sa ma deranjez exagerat pt asa ceva . Eu trebuie sa traiesc si sa traiesc confortabil ( dupa cum spunea presedintele ) .
Sa-mi f-t sufletul si sa ma acresc pt cineva ? Nu , asta nu . Cine nu are o viata a lui , traieste in lipsuri si datorii , este tinta politicienilor . Asta este masa de manevra .
Azi se discuta politica la greu pe forum ...pe mine ma fu-.. grija de pavaj , cum , cum si ce , ce alte lucrari sa mai fac la casa , m-am dus sa cumpar peste ...
Ei , iti garantez eu ca multi din cei ce postau azi , in seara asta se uita cu groaza la portofel , si isi merita soarta , ca nu au grija de ei .

#34
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014

 irina2014, on 17 aprilie 2019 - 18:45, said:

vezi ca e un topic pe Agricultura.
am cochetat un pic cu albinele, sunt fantastice, au un limbaj extra super evoluat

on: 100% natural e greu de verificat/aflat daca e, de ex: albinele au si ele nevoie de hrana in stup, si daca te lacomesti si le scoti toata mierea, le vei suplimenta cu sirop de zahar/serbet, deci deja nu mai e 100% natural, nu?

ca idee, mierea de deal e mult mai concentrata si aromata decat cea de ses. Mierea se falsifica foarte usor.....
1. Nu exista miere scoasa 100% din zahar.
2. Unii apicultori dau supliment de sirop (miere ,zahar+ flori naturale ex. tei) sau fac turtele.
3. O hrana a albinelor exclusiv  din sirop de zahar duce la diaree si slabire, in cele din urma la deces si diminuarea populatiei din stup.

Edited by MKdens24kw, 17 April 2019 - 19:34.


#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
eu am invatat ceva de la aia care faceau tuica sau vin si cu care am fost colegi la servici.
una e treaba care o faci pentru tine si alta e ce vinzi. dasta eu nu iau nimic de la asa zisi tarani. chiar prefer sa iau din market.
nevastamea are o colega si ea ne trimite miere. ne-a trimis vreo 2 bidoane de 2L. una era salcam si alta era poliflora, o bunatate.
doar ca cea poliflora era zaharisita si oricat imi spuneti voi ca aia e ce trebuie, eu nu am ce sa fac cu ea. la indulcit e ok dar mie imi place sa-mi pun pe paine sau sa iau o lingura.
cum au zis si alti colegi, ar fi bine sa gasesti pe cineva de incredere.
cum zicea si 86-APP asta e cel mai deranjant in Romania. Dragnea e nasol, dar eu ma intalnesc cu dastia ca Dragnea in fiecare zi.  la mine in oras era o fabrica mare, majoritatea furau, unii cu tiru altii hartie igienica si suruburi. romanu credea ca merge la infinit, pana cand nu a mai mers

Edited by bobitad, 17 April 2019 - 19:38.


#36
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cea mai proasta miere e cea cumparata gata zaharisita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate