Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Miere - sfaturi cumparare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pai vedeti, aici e prostia umana - 80% dintre clienti alearga dupa miere care curge, ori mierea nu curge decat in prima luna de la recoltare.

Iar cei care falsifica va ofera miere frumos curgatoare. S-o mancati sanatosi

Ramane valabila oferta, cine vrea sa incerce o miere asa cum trebuie sa fie mierea - PM, mai stau 2 zile in Bucuresti, apoi ma duc de Pasti in locul in care se face mierea.

#38
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postbobitad, on 17 aprilie 2019 - 19:33, said:

eu am invatat ceva de la aia care faceau tuica sau vin si cu care am fost colegi la servici.
una e treaba care o faci pentru tine si alta e ce vinzi. dasta eu nu iau nimic de la asa zisi tarani. chiar prefer sa iau din market.
nevastamea are o colega si ea ne trimite miere. ne-a trimis vreo 2 bidoane de 2L. una era salcam si alta era poliflora, o bunatate.
doar ca cea poliflora era zaharisita si oricat imi spuneti voi ca aia e ce trebuie, eu nu am ce sa fac cu ea. la indulcit e ok dar mie imi place sa-mi pun pe paine sau sa iau o lingura.
cum au zis si alti colegi, ar fi bine sa gasesti pe cineva de incredere.
cum zicea si 86-APP asta e cel mai deranjant in Romania. Dragnea e nasol, dar eu ma intalnesc cu dastia ca Dragnea in fiecare zi.  la mine in oras era o fabrica mare, majoritatea furau, unii cu tiru altii hartie igienica si suruburi. romanu credea ca merge la infinit, pana cand nu a mai mers
O dezaharisiti in bain-marie, temperatura nu mai mari de 50 grd Celsius, sa nu-i distrugeti enzimele.

#39
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postioana1973, on 17 aprilie 2019 - 19:43, said:


O dezaharisiti in bain-marie, temperatura nu mai mari de 50 grd Celsius, sa nu-i distrugeti enzimele.

O dezaharisesti ca sa ce? Dai cumva zaharul deoparte, ce castigi daca o incalzesti? Isi schimba culoarea dinspre alb spre gaben si devine un pic lichida, dar nu rezolvi absolut nimic, mierea se consuma asa cum e.
Ah..daca vrei musai s-o intizi pe paine, poate, dar mierea in combinatie cu painea e bomba glicemica.

Edited by Kres, 17 April 2019 - 19:53.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se otraveste. Asta catsiga. Mirea nu se incalzeste, ptr ca anumite elemente din ea devin toxice la paste 35-40 de grade.

Daca s-a zaharisit o mananci asa.

#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Am rudă apropiată apicultor amator, pasionat. Îi urăște pe cei care falsifică mierea. Ce are el e 1000% naturală. Eu cumpăr de la el, chiar dacă mi-e rudă, îi respect munca, nu vreau gratis. Cine vrea miere adevărată, PM.

#42
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Mierea pe care o vand eu e zaharisita tun, cand intoarceti borcanul in jos, nu curge din borcan, asa e de asta iarna..

De aceea va spun, 1 borcan de miere zaharisita = 3 borcane de miere zeama, din comert, pe care platiti triplu.

Si macar mancati o miere ca lumea

Edited by Kres, 17 April 2019 - 19:57.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In  general mierea de la apicultori e buna. Aia de la magazin insa rar are 50% miere in ea.

Si na, miere exiista intr-o groaza de variante. Unele chiar au gust neplacut - cea de rapita sau de floarea soarelui sunt uleioase. si au un gust cam de ulei ranced.uneori.

#44
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil ai primit miere de rapita fermentata deoarece a fost extrasa cand "umeda".
Cauta un apicultor serios din zona ta si fidelizeazal ... eu de exemplu,apicultor amator, produc anuala cca 500 kg de miere (am avut si ani in care am facut 1 tona) ... si nu prea ma prinde noiembrie cu miere pe stoc ... iar de vandut o vand exclusiv prietenilor si colegilor.

#45
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
O poza face cat o mie de vorbe goale... Asa arata mierea naturala rezultata direct din stup si zaharisita in urma stocarii.

https://ibb.co/2ygKSH6
https://ibb.co/JxjSk27

https://ibb.co/jMG7fXH

Comparati cu ce aveti unii din voi pe masa

Edited by Kres, 17 April 2019 - 20:40.


#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mie mi-a placut mierea Apisalecom. E aromata si nu prea se dizolva in apa de unde am tras concluzia ca nu e cu adaos de zahar.

Attached Files



#47
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pai nici uleiul nu se dizolva in apa.
Mierea naturala cand o pui in ceai caldut, indulceste ceaiul, dar regasesti o parte nedizolvata pe fundul canii, adica ultima parte de baut e mai dulce, dar e o chestie de saturatie, la fel cum e si cu solutua salina.

#48
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007
Eu cumpar de ani de zile de aici: https://complex-apicol.ro/
Recomand.

#49
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Da, este magazinul Institutului Apicol, ma astept sa fie ok (tot de la ei luam si eu cand eram in bucuresti)

#50
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Initiator, esti din Bucuresti? iti dau eu un borcan e 100% natural, nu sunt apicultor, tatal fostei mele prietene e si cand ne-am despartit, a plecat si a lasat cateva plase cu borcane pline de miere de floarea soarelui, de balta(din flori de menta si tot felul de floricele ce cresc la marginea lacurilor/baltilor), mierea e cristalizata, cele de salcam a avut grija sa le ia pe toate Posted Image .

Bafta.

#51
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postirina2014, on 18 aprilie 2019 - 08:07, said:

Da, este magazinul Institutului Apicol, ma astept sa fie ok (tot de la ei luam si eu cand eram in bucuresti)

Si ei practica diluarea mierii sau imbutelierea de amestecuri.. Nu are cum o miere naturala sa arate tot timpul ca uleiul de floarea soarelui.
Toata mierea pe care o vedeti clara ca lacrima, ori e extrasa ieri, ori e contrafacuta...

#52
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007
Ai ceva dovezi in acest sens, sau ... ?

Nu stiu ce inseamna pentru tine

Quote

Nu are cum o miere naturala sa arate tot timpul ca uleiul de floarea soarelui.
dar asa arata mierea astora de i-am recomandat mai sus: https://complex-apicol.ro/3-miere
E falsa ?

#53
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Mierea adevarata se recunoaste rapid, pt zona Iasi pot oferi spre degustare sa imi confirmati daca e cum spun

#54
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007
Se recunoaste rapid doar daca ai mancat macar o data miere adevarata, ca daca ai mancat doar d'aia din magazin facuta din zahar si alte minunatii, nu o vei recunoaste in veci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate