Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Miere - sfaturi cumparare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
m-am referit la tevile  de esapament ale masinilor care trec pe drumul langa care e pus camionul lor, fireste

cu cei 5km (daca am retinut corect) am vrut sa subliniez doar faptul ca ele atat pot parcurge pentru a se hrani - in situatia in care sunt puse intr-un lan de rapita , de ex, la marginea drumului/teava de esapament, probabil ca nu se vor duce mai departe, ci vor culege ce gasesc pe langa stupi - asta era ideea

sa ne bucuram de aceste minuni si sa nu mai fim lacomi. Un exemplu, "dansul" lor, prin care comunica unde e o sursa buna de hrana (sau cand sunt mutate, isi trimit un mic roi de cercetasi care scaneaza zona, apoi comunica in stup coordonatele, tinand seama de soare, si fac niste miscari specifice, ceva de genul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bFDGPgXtK-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LU_KD1enR3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by irina2014, 21 April 2019 - 18:30.


#92
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si referinte despre 3 generatii anterioare. O miere excelenta, de pin, am luat din Thassos. Din pacate s-a terminat.   

Quote

De unde ai luat mierea? Eu plec peste o luna in Thassos si as lua o miere buna. Ultima oara am luat din Limenas din magazin si nu mi s-a parut a fi 100% miere.   

Aia de pin nu prea e de pin. Daca o uiti in camara te trezesti pe ste un an cu un borcan in care ai un strat de zahar jos, un strat mai colorat - verde inchis la mijloc si deasupra apa dulceaga.
Nu de alta dar pinul nu face flori - e o "miere" produsa din secretiile de pureci ( adfide ) sau rasini proaspete de pe trunchi - similara cu mierea de mana de la noi. Si se pare ca in loc sa se zahariseasca in timp se strica...

Din Thasos eu iau miere de cimbru sau portocal.

#93
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Este experienta ta sau din ce ai citit? Eu pot sa-ti spun ca ce am luat eu s-a zaharisit dupa un an, fara decantari si a ramas asa inca un an si jumatate pana am terminat stocul.

#94
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Miere luata din Thasos din 2 locuri diferite s-a comportat la fel. Odata luata de la un apicultor - direct - am mers cu un grec la el ca se cunosteau.
Celalta din Panagia - zicea ca e tot apicultor.
Si numai aia  "de Pin".

Ocazional l-am mai auzit pe bunica-miu zicand ceva similar de cea de mana de la noi.

Acum ca era falsa sau nu nu stiu. Dar din 2 locuri la fel...
In rest aia de cimbru sau portocale toata s-a zaharisit daca am tinut-o mai mult de 6-7 luni.

Cert e ca daca am patit-o de 2 ori nu mai cumpar miere de pin de la greci.

#95
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Gata, am revenit in Bucuresti... am mai adus niste miere, tot cristalizata ca si cealalta, tot de calitate.

Daca mai exista doritori   - PM

Edited by Kres, 02 May 2019 - 09:24.


#96
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mie nu imi place mierea zaharisita fiindca nu prea mai iese din borcan. Am avut un borcan uitat in cămara si se întărise atat de mult ca a fost un chin pana am reusit sa-l golesc.

#97
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mierea corecta, chiar cristalizata, se poate lua cu lingurita, e cremoasa. Exceptie diverse soiuri exotice.

#98
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postoverseas, on 02 mai 2019 - 14:20, said:

Mierea corecta, chiar cristalizata, se poate lua cu lingurita, e cremoasa. Exceptie diverse soiuri exotice.

Asa.. si cum poti convinge mierea sa se "cristalizeze corect" adica sa ramana cremoasa tot timpul?

Iubitorul de miere, e plin de aberatii in care crede sincer...

Edited by Kres, 02 May 2019 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate