Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Miere - sfaturi cumparare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-au disperat. Nu stiu ce miere sa mai cumpar si de la cine. Am cumparat si din magazin si de la apicultori. Ultima data am cumparat de la apicultor o miere care mi s-a parut suspecta inca de la inceput. Culoarea era ca cea cristalizata. In schimb era extrem de lichida. Si avea si un gust ciudat. Nu stiu ce dracu a pus in ea, un fel de ulei? Asta pt a nu se cristaliza? Si culoarea era omogena, cum ar fi oul batut. Dupa ce am luat cateva linguri m-a apucat durerea de cap. Am aruncat-o.

Sincer va spun, parca sunt batuti in cap dupa profit. Fac tot felul de smecherii pt a o lungi/inmulti. Mai luasem de vreo doua ori de la apicultor si a fost oarecum ok. Era deja cristalizata, tare. Si avea gust ok. Insa mierea pe care am luat-o acum zici ca este ulei de masina putin mai gros, culoarea este extrem de omogena, un galben putin inchis. Curge ca un ulei gros de masina.

De unde sa luam miere 100% naturala? Observ ca si apicultorii incep sa recurga la metode neortodoxe. Ok, inteleg ca viata este grea, banii sunt putini, ca fiecare incearca sa traiasca, sa castige un ban.. dar da-o in mortii ma-sii de treaba.. chiar asa am ajuns??? Sa vindem kkt in loc de miere, kkt in loc de salam, kkt in loc de branza, kkt in loc de smantana etc???

Edited by MembruAnonim, 17 April 2019 - 18:51.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Sunt la fel de neinitiat in acest aspect, daca caut miere caut sa fie zaharisita.
Nu am o solutie si sunt interesat si eu de sfaturi pertinente.
Din pacate sunt tot felul de sfaturi pe net si nu stii pe care sa le mai crezi. :(

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cauti miere la tarani? Cauta la apicultori.
Mergi la unul care te lasa sa vezi ce scoate de pe faguri si nu are sirop langa stupi.

Edited by dorin_2k, 17 April 2019 - 18:45.


#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
vezi ca e un topic pe Agricultura.
am cochetat un pic cu albinele, sunt fantastice, au un limbaj extra super evoluat

on: 100% natural e greu de verificat/aflat daca e, de ex: albinele au si ele nevoie de hrana in stup, si daca te lacomesti si le scoti toata mierea, le vei suplimenta cu sirop de zahar/serbet, deci deja nu mai e 100% natural, nu?

ca idee, mierea de deal e mult mai concentrata si aromata decat cea de ses. Mierea se falsifica foarte usor.....

Edited by irina2014, 17 April 2019 - 18:46.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 dorin_2k, on 17 aprilie 2019 - 18:44, said:

Cauti miere la tarani? Cauta la apicultori.

Scrisesem tarani apicultori. Am sters cuvantul taran ca sa nu se faca confuzie.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Aia alba era de rapita. Aia e culoarea acelei mieri.

#7
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 18:35, said:

De unde sa luam miere 100% naturala? Observ ca si taranii incep sa recurga la metode neortodoxe.
Da-i in lula mea de "tarani" ca-s toti niste javre. Gaseste pe cineva de incredere. Eu mananc de la socrul unui prieten. Bosorogul nu vinde, produce numai pentru el si neamuri, e hobby-ul lui, asa ca n-are interes sa scoata profit, ba dimpotriva, baga bani. Prietenul nu vrea sa primeasca nici un ban de la mine, ca suntem tovarasi de bautura de cand eram copii.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 18:35, said:

....dar da-o in mortii ma-sii de treaba.. chiar asa am ajuns??? Sa vindem kkt in loc de miere, kkt in loc de salam, kkt in loc de branza, kkt in loc de smantana etc???
Ai putea fi unul care ma intelege cind spun ca ma doare fix nicaieri de ce fac politicienii , cind cei mai mari hoti si banditi sint  oamenii de rind , care fura si jecmanesc la orice pas .
Singura solutie , daca vrei ceva ok , te muti pe produse cit mai putin prelucrate , brute , de la producatori autentici . Evident , la alt nivel de preturi , net superioare .
ca exemplu ,pe  " sibianul " de la care cumpar brinza si niste carnarii fantastice,  de 20 de ani , l-am vizitat acasa la Jina .... sa ma conving .Am citiva producatori autentici .
In magazine , ai dreptate , totul , dar totul este de rahat .

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca exista nici o varianta castigatoare 100%.
Ai nevoie de un prieten, ruda, apicultor (adica o sursa sigura, verificata in timp).

 86-APP, on 17 aprilie 2019 - 18:55, said:

Ai putea fi unul care ma intelege cind spun ca ma doare fix nicaieri de ce fac politicienii , cind cei mai mari hoti si banditi sint  oamenii de rind , care fura si jecmanesc la orice pas .
Fara nici o legatura de cazualitate, nu ?

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 18:50, said:


Scrisesem tarani apicultori. Am sters cuvantul taran ca sa nu se faca confuzie.

Iti dau eu o miere zaharisita in care abia infigi lingura. Te costa 15 lei borcanul mic si 27 lei borcanul mare.
Daca iti place mai iei, daca nu-ti place, poti sa ma injuri.
Nu-ti spun din ce e recoltata pana nu o incerci, ca sa ai 3 variante de ghicit..
Si e miere naturala, fara gluma..

Valabila oferta si pentru ceilalti care vor sa incerce. Am doar cateva borcane dar e miere de la mama ei.

Edited by Kres, 17 April 2019 - 19:00.


#11
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
https://www.ebay.de/...A4AAOSwT9hcZlxN
na poftim, ai si transport gratuit
Mi-e greu sa cred ca astia din Germania se pot juca cu tagurile de bio sau sa pacaleasca legea cum e pe la altii

Edited by daybreak246, 17 April 2019 - 19:02.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
edit


Mierea asta are ceva pus in ea, un fel de ulei, pt ca observ ca pe margine s-a strans foarte putin un fel de lichid incolor. Ca si cum s-ar decanta.

Ma deranjeaza si gandul ca cine stie ce dracu a pus.

Asa ca idee, am urmarit un documentar mai demult la tv in care erau povestite cateva intamplari: unu frecventa un bar/cafenea dimineata unde isi bea cafeaua si lua micul dejun. Nu stiu care au fost divergentele cu barmanul/ospatarul insa omul nostru a observat ca de cateva zile cafeaua avea un gust ciudat. Asa ca a vorbit cu patronul. Patronul a instalat o camera video ascunsa astfel ca s-a aflat si motivul gustului ciudat al cafelei. Ospatarul urina in cafeau omului.

Alta intamplare: un "bucatar" a fost surprins tot de o camera video ascunsa cand a bagat una din cele doua chifle a hamburgerului in pantaloni/fund. Apoi a reincalzit hamburgerul si l-a servit la client. Care fusese toata faza.. clientul i-a reprosat ospatarului ca hamburgerul era rece. Ospatarul a transmis bucatarului si aluia i-a sarit tandara in sinea lui.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2019 - 19:12.


#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
In mare parte ai dreptate.. si mai sunt cateva aspecte!
din cauza asta eu mi-am luat stupi, ca sa stiu ce mananc!
adevarul e undeva pe la mijloc: sunt multi (foarte multi) ,,apicultori"care fac miere din orice, a sa faca bani.
iar cand pretul la achizitie e de 8 lei/kg, ..
dar si multi clienti care daca vad miere cristalizata cred ca e contrafacuta.. apoi mai conteaza si cum e decristalizata mierea..
ar fi bine sa cumperi de la cunoscuti, sau din recomandari!
parerea mea e ca cei mai periculosi sunt ,,apicultorii profesionisti", deoarece ptr ei e o afacere. iar in afacere vorbesc cifrele, respectiv cantitatea..
in rest, nu ai cum sa deosebesti ,,la ochi"o miere adevarata de una falsa!

#14
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 irina2014, on 17 aprilie 2019 - 18:45, said:

albinele au si ele nevoie de hrana in stup, si daca te lacomesti si le scoti toata mierea, le vei suplimenta cu sirop de zahar/serbet
Exact asta fac 90% dintre "apicultori". Alltfel, profitul e foarte mic sau chiar au sanse sa iasa in paguba. Asta e varianta "cinstita", ca altii baga siropul ala direct in miere, nu mai asteapta sa-l "digere" albinele. Am vorbit cu mosul ala si mi-a povestit ce "trucuri" fac jegosii astia care traiesc din vanzarea de miere, ca sa obtina un profit cat mai mare.

Edited by Menela0s, 17 April 2019 - 19:06.


#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
da, mierea nefalsificata zahariseste., e un proces normal/natural, doar ca nu o gasesti de vanzare deja zaharisita

incearca de la magaznele apicola, sau de la punctul lor de vanzare din baneasa

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 pasilla, on 17 aprilie 2019 - 18:56, said:

....
Fara nici o legatura de cazualitate, nu ?
Ma simt mai deranjat daca iau o merdenea cu brinza falsa , decit ce face x sau y ... . Asa functionez eu , nu depind de nimeni .

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cu miere si palinca, cam greu... Sunt o gramada de teste pe net, majoritatea aiurea. Cand e sezon slab,apicultorii baga zahar, sa aiba albinele ce prelucra. La palinca, la fel. Morosenii din Turt, Negresti, Certeze, i-au obisnuit pe bucuresteni cu palinca din zahar si gainat, daca le dai o palinka adevarata, nu le place, ca nu arde la gat.

#18
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 19:02, said:

Mierea asta are ceva pus in ea, un fel de ulei, pt ca observ ca pe margine s-a strans foarte putin un fel de lichid incolor. Ca si cum s-ar decanta.
poate nu a fost recoltata cand trebuia (albinele "usuca" mierea in stup, prin bataile aripilor). V-am spus ca sunt fantastice (am facut cursul de la Institut de curiozitate)

LE: nu mai tin minte, dar cred ca o usuca inainte de a o capaci (de a sigila micile hexagoane care formeaza fagurele)

Edited by irina2014, 17 April 2019 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate