Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Majorare tarife cu 1 euro/abonament sau 1 euro optiune cartela

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#127
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am sunat azi, atât pentru mine cât și pentru soția mea. Nu ne dă voie să trecem la cartelă și să ne păstrăm numărul pentru că sunt vechi... Ne oferă abonamente de 8 euro, minimul, față de 12 și 14 euro pe care le aveam.
Culmea e că ieri, două colege au fost într-un magazin Vodafone pentru a rezilia și li s-a oferit un abonament cartelă de 6 euro la 29 RON, perioada contractuala de 1 an. Azi când am fost, au spus că au schimbat oferta. De ieri până azi?!?
Eu voiam să trec la cartelă, dar dacă îmi pierd numărul nu mă încântă... Aștept să mă sune au spus că revin în câteva zile...

#128
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu exista asa ceva, nu au dreptul operatorii sa va oblige sa ramaneti abonati sub amenintarea retragerii numarului.
Trimite frumos instiintarea de reziliere in care specifici clar trecerea numarului pe prepay si vor fi obligati sa o respecte.

#129
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
sau portare la alt operator si m*ie pesede.

View Postcraciuncostel, on 12 aprilie 2019 - 15:38, said:

Nu ne dă voie să trecem la cartelă și să ne păstrăm numărul pentru că sunt vechi
nu exista asa ceva. e doar vrajeala proasta ca va fraiereasca.

Edited by dygey, 12 April 2019 - 15:49.


#130
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Baiatul care m-a sunat azi a fost foarte de treaba. M-a intrebat daca vreau sa trec pe cartela sau doresc sa imi portez numarul.
S-a oferit sa-mi reduca abonamentul de la 18 la 7 euro, dar din pacate l-am refuzat, motivand ca vreau sa pastrez numarul pe prepay, iar mai apoi sa-l portez. Mi-a confirmat ca din data de 6 mai numarul va fi trecut pe prepay. L-am intrebat daca vor fi costuri la inchiderea abonamentului [eu avand telefon luat la oferta (nu in rate) + fix inca 12 luni perioada contractuala] si mi-a spus ca doar 3 euro pentru ca imi vor alimenta ei contul cu suma respectiva. Ne-am salutat frumos si am incheiat apelul.

Edited by kaytar, 12 April 2019 - 18:38.


#131
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 14.10.2004
In concluzie daca telefonul nu este in rate nu sunt probleme.

Ma bucur ca am avut dreptate.



#132
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
Pe mine azi ar trebuii sa ma sune deoarece au trecut cele 5 zile lucratoare in care mi-au zis ca ma contacteaza.
Sunt curios sa vad ce au de zis.

O sa inregistrez apelul si daca au curajul sa zica ca nu imi pot trece numarul pe cartela (din diverse motive) direct fac reclamatie la ANPC si ANCOM.

PS: Am un abonament de 8 Euro (TVA inclus) hibrid tip cartela si nu mai sunt in perioada contractuala de cel putin 1 an.

Edited by mirel3003, 15 April 2019 - 09:33.


#133
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu uita sa le spui ca apelul poate fi inregistrat (si anuntul sa fie la inceput si, daca nu sunt de acord, sa comunice prin corespondenta electronica sau fizica). Daca sunt oameni cu scaunul la cap, nici ANCOM, nici ANPC nu vor lua in calcul inregistrarea fara acordul de inregistrare. E similar cum fac ei (acel anunt cand se suna la relatii clienti).

In alta ordine de idei, nu ai un magazin Vodafone prin care sa treci 2 minute sa lasi rezilierea? Nu pot refuza rezilierea (nu conteaza ca taxeaza sau nu). Contractul e contract.

#134
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
azi i-am notificat si eu privind denuntarea contractului pt 3 numere de telefon din cauza majorarii tarifelor. factura de vreo 45 euro lunar. ultimul abonament incheiat la ei e un superred 25 redus la 16 euro incheiat in campania de BF2018. telefon subventionat si achitat integral.
telefoane in rate nu am, asa ca nu cred sa fie probleme in a rezilia.
d-na care mi-a preluat cererea parea obisnuita cu astfel de solicitari, a preluat cererea si am primit numar de inregistrare.
stiti probleme ce pot aparea cand suna cei de la retentie?

#135
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
Nu sunt probleme. Probabil sunt si ei stresati . E un job foarte dificil si mereu incerc sa tratez cu respect persoana daca, bineinteles, exista si din partea cealalta acelasi sentiment. Orice posibil sa aibe un targhet si uneori anumite persoane devin usor irascibile

#136
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
Daca am trimis scrisoarea de reziliere, saptamana trecuta, trebuie sa aștept confirmare telefonica de la ei, sau pot porta numarul?

#137
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Poti sa portezi numarul linistit, se putea porta si fara scrisoare, insa cu atat mai mult ca i-ai si notificat.

#138
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
De portat poate porta oricand, problema e ca se va trezi cu factura de reziliere daca o face.

#139
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Cine zice asta?

#140
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Contractul si legea :D

Portarea nu anuleaza contractul si clauzele acestuia.

#141
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Greșit! Portarea este o denunțare a contractului, în cazul de față, cauzată de scumpirea introdusă!

#142
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Diesel: sa astepte confirmarea de primire a rezilierii si pe urma sa porteze (daca vrea). Portarea este considerata denuntare unilaterala fara motiv imputabil firmei de comunicatii (nu poate invoca nimic ca firma si-a incalcat partea ei de obligatii).

PS: nu cred ca se va ajunge la judecata pentru un numar si, probabil, se evita deoarece s-ar putea crea un precedent si, daca nu au baza solida, s-ar putea sa dea liber si la alte idei.

#143
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@Pololica: Fără supărare dar este doar presupunerea ta! Ai primit SMS? Treci la cartelă, închide-l sau portează-l! E atât de simplu! Posted Image



Am făcut sesizarea telefonic in data de 11. Azi am fost sunat și am avut o discuție foarte relaxată.
Abonamentul de 8 euro va fi trecut pe prepay! Oricum, "expira" în August iar la acest abonament nu am luat niciun telefon! Posted Image
Păcat că nu am primit SMS-ul și pe abonamentul de 31 de Euro! Posted Image Aia e! "Expiră" și ăsta tot în August!

Edited by DieselCRDI, 17 April 2019 - 16:49.


#144
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
Am fost si eu sunat.
A urmat o mica amenintare ca s-ar putea sa imi pierd numarul de telefon (care nu a functionat bineînțeles) dupa care reducerea perioadei contractuale la 1 an, la 6 luni.
Nu am fost de acord, dar ce m-a deranjat a fost tertipurile la care au apelat pentru a te face sa nu reziliezi, care pentru o persoana MAI in varsta ar fi functionat.

Cica nu e Ok sa portez numarul inainte de data de 19.05.2019, si trebuie sa astept trecerea pe prepay si apoi portare.

Cat de legala e chestia asta? Inteleg ca si ei sunt oameni, subplatiti, cei care suna, dar totusi.. Sa minti, nu e ok.

Daca portez o sa am probleme?

Am convenit ca abonamentul sa fie trecut pe prepay peste 30 de zile. Chiar sa stau sa mai astept inca o luna?

Edited by scorpyo, 19 April 2019 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate