Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Majorare tarife cu 1 euro/abonament sau 1 euro optiune cartela

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#91
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

View PostCripam, on 09 aprilie 2019 - 18:03, said:

Am doua abonamente la voda, ambele sub perioada contractuala si la ambele am primit mesajul cu cresterea abonamentului. Aveti idee, pot rezilia doar unul din numere si sa raman cu celalalt sau daca denunt contractul unilateral imi inchid astia ambele numere?

Probabil ca la care vrei. Nu si permit luxul sa piarda din clienti

#92
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Aceasta majorare ar putea fi justificata pentru clientii inraiti nu pentru cei care consuma 500 min pe luna si 3Gb de net, aia sunt clienti de 5euro pe luna.

Daca reziliati nu platiti despagubire dar platiti ce a mai ramas de plata din telefon - toata suma gramada.

#93
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004
Unde scrie?
Nu ma refer la telefoane in rate ci la cele luate la.portare cu pret mai mic de exemplu.

Edited by xymzar, 09 April 2019 - 19:22.


#94
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Posta_d_y, on 08 aprilie 2019 - 19:43, said:

Acelasi lucru si in cazul meu. Detin 3 abonamente cu sume ce variaza intre 11 si 17 euro. Am sa renunt la toate insa voi avea de platit o rata pentru tableta ( my bad, cea mai mare prostie pe care am facut-o vreodata) Oricum abonamentul cu tableta imi expira la sf anului,deci as avea de plata cam 250 lei rata.

Ma portez pe Orange unde am LTE, eSim, wifiCall si semnal la Neversea + Untold. Anul trecut era horror!! Nu ma intereseaza ca au parteneriat cu ei. Omuletii mergeau pe acolo cu masini echipate cu antene. Important e ca exista semnal
La Orange tocmai ce au marit preturile pentru cei ce se porteaza la ei sau se aboneaza.
Cat despre semnal, depinde de zone, in unele zone Orange sunt praf la modul general cat si la modul punctual (strada X). Asta trebuie testat de fiecare in zonele unde petrece timpul cel mai mult, sa nu cumva sa te portezi la ala care e mai praf decat operatorul actual, cazuri sunt destule de oameni care s-au portat si au dat de mai rau ca nu s-au gandit sa testeze acoperirea inainte de a semna contractele.

Edited by projectfp, 09 April 2019 - 19:56.


#95
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004
Pai testezi cateva zile cu o cartela si vezi cum sta treaba.

Edited by xymzar, 09 April 2019 - 20:06.


#96
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Astazi am primit si eu mesajul minune pe:
- un Red25 redus la 14,7 EUR - creste cu 0,83 EUR (TVA inclus);
- un WOW6 - 6 EUR - creste cu 0,68 EUR (TVA inclus).

Am vrut sa reziliez doar WOW6, adaugat pe cont in trecut doar ca sa primesc beneficiile fostului pachet Red Duo pe nr principal.

Tipa de la Relatii Clienti mi-a confirmat de 3 ori ca nu trebuie neaparat sa cer reziliere sau trecere pe prepay. Daca-l portez nu se percep taxe. Asa au primit informare interna de cand s-a lansat "mega campania de succes" cu marirea tarifelor la abonamente. Portati fara grija!

P.S. Pentru terminale in rate veti plati pe ultima factura ratele ramase, lucru confirmat si de consultanta.

Si pentru numarul principal ma gandeam la o posibila portare in Orange pe un Orange Me Start 14 fara terminal (50 GB bonus lunar + 15 GB in abonament) - 60 GB am si la VDF.

Doar ca Orange n-are Pass-urile Vodafone. Iar pe Video si Social consum lejer 60 GB cumulat fara sa mi se ia din trafic.

Pe de alta parte Orange are VoLTE, VoWIFI si eSIM. Mi-e ciuda ca Vodafone n-au fost in stare nici pana acum sa le lanseze...

Nu exista operatorul perfect.

Edited by macsfx, 09 April 2019 - 20:10.


#97
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 06.03.2004
Del

Edited by clader, 09 April 2019 - 20:45.


#98
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postmacsfx, on 09 aprilie 2019 - 20:07, said:

Astazi am primit si eu mesajul minune pe:
- un Red25 redus la 14,7 EUR - creste cu 0,83 EUR (TVA inclus);
- un WOW6 - 6 EUR - creste cu 0,68 EUR (TVA inclus).

Am vrut sa reziliez doar WOW6, adaugat pe cont in trecut doar ca sa primesc beneficiile fostului pachet Red Duo pe nr principal.

Tipa de la Relatii Clienti mi-a confirmat de 3 ori ca nu trebuie neaparat sa cer reziliere sau trecere pe prepay. Daca-l portez nu se percep taxe. Asa au primit informare interna de cand s-a lansat "mega campania de succes" cu marirea tarifelor la abonamente. Portati fara grija!

P.S. Pentru terminale in rate veti plati pe ultima factura ratele ramase, lucru confirmat si de consultanta.

Si pentru numarul principal ma gandeam la o posibila portare in Orange pe un Orange Me Start 14 fara terminal (50 GB bonus lunar + 15 GB in abonament) - 60 GB am si la VDF.

Doar ca Orange n-are Pass-urile Vodafone. Iar pe Video si Social consum lejer 60 GB cumulat fara sa mi se ia din trafic.

Pe de alta parte Orange are VoLTE, VoWIFI si eSIM. Mi-e ciuda ca Vodafone n-au fost in stare nici pana acum sa le lanseze...

Nu exista operatorul perfect.
In afara de VoLTE care are o utilitate, aceea de a nu a mai sari telefonul in 3G degeaba, celelalte sunt doar asa, sa fie.
eSIM imi pare o prostie, sper sa nu prinda (desi exista risc mare sa prinda ca s-a prostit lumea de cand au devenit telefoanele inteligente), cum n-a prins nici curentul de eSIM de acum zeci de ani pe vremea retelelor CDMA (Zapp in cazul Romaniei).

In cazul tau o portare nu prea isi are rostul, pare ca vei iesi in pierdere daca faci o portare.

Edited by projectfp, 09 April 2019 - 21:09.


#99
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004
Nu inteleg cum poate deveni exigibil (parca asta este termenul) un credit cand creditorul hotaraste asta in conditiile in care acel credit nu are restante.

Se vorbeste mereu de telefoanele in rate. Adica scrie naiba in contract ca este in rate pe n luni.
Dar daca este in "rate mascate" in pretul abonamentului cum se procedeaza?

Edited by xymzar, 09 April 2019 - 21:19.


#100
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
projectfp: nici nu ma gandeam sa-mi porteaz nr principal, faceam doar o comparatie cu oferta Orange.

Cu tot cu marirea de abonament, as avea mult mai putine resurse de date (am toate Vodafone Pass-urile active pe cont + optiunea de roaming in Zona 2).

Nu mai spun ca aproape toata agenda mea e Vodafone.

Da, mi-as dori VoLTE si VoWIFI (pentru zone cu semnal slab). In rest nimic de reprosat retelei Vodafone.

Mai aud pe forum de portare in Digi. La ce? Citez de pe site-ul lor: "100 / 10 Mbps viteză maximă estimată pentru download/upload în rețeaua 4G". 4G la 100/10?!

Am testat reteaua lor 2 ani pe abonament si datele mergeau ca pixu. Banuies ca intre timp stau si "mai bine" la maximul ala de 100/10 (ca reteaua s-a mai aglomerat).

Atat acasa cat si la birou am fibra de la Digi. Merge impecabil! Dar pe partea de mobil spun pas!

#101
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 19.09.2008
Nu stiu daca s-a mai scris... Mi-a spus cineva care si-a platit astazi abonamentul in magazinul lor de prezentare ca i-au spus ca daca isi prelungeste pana pe 15/04/2019 NU i se mai aplica marirea.

#102
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
am reziliat si un abonament, un red 15 , expira contractul in decembrie , telefon luat odata cu abonamentul pe subventie pret , nu rate . discutia cu cel din vdf a fost ca doresc clar si ferm trecerea pe cartela, se intampla astacdupa 30 zile deci undeva 10 mai,cel de la vdf a incercat sa imi ofere variante de abonament sau ca nu mai imi aplica majorarea de 0.92 euro i-am spus ca nu ma intereseaza.
dupa 10 mai o sa merg pe un abonamnet ori pe orange ori telekom , digi exclus am avut acum 2-3 ani si net-ul execrabil, pe voce zone fara semnal samd.cel putin pe orange mai am 2 abonamente si  as putea sa imi consolidez contul la ei , pe telekom sa vad, cel putin abonamnetul de 5 euro fara obligatii ca termen contractula sounds good.sunt curios daca si orange face faza cu majorarea la abonamente catre clienti deja existenti, ca ii astept sipe ei la cotitura in cazul acesta.

#103
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 07.04.2005
@samsung26 te rog, poti sa imi spui ce ti-au spus legat de telefonul luat cu pret redus, nu in rate? Te-au pus platesti reducerea acordata la telefon? Multumesc.

#104
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 15.05.2010
sora mea a prelungit abonamentul pe care il avea (ceva la 8 euro, nu stiu beneficiile) cu 6 luni si a ramas pretul acelasi. primise mesaj ca se mareste si nu a fost de acord

#105
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

View Postblanc, on 10 aprilie 2019 - 09:14, said:

@samsung26 te rog, poti sa imi spui ce ti-au spus legat de telefonul luat cu pret redus, nu in rate? Te-au pus platesti reducerea acordata la telefon? Multumesc.
nu am insistat pe treaba asta in discutia cu ei, in schimb l-am pus pe consultant sa imi precizeze clar si ferm ceea ce a si facut ca o sa mai am costuri fata de ei decat factura curenta si cea aferenta abonamentului pana la data intrarii in vigoare a rezilierii abonament , am si inregistrat convorbirea, daca ii pune necuratul sa faca o nefacuta sa zicem si sa facureze ei nu stiu ce cost suplimentar aferent terminal ignore total.  de altfel si in sms scrie foarte clar ca pot rezilia daca doresc fara nici o obligatie abonamentul, se face precizarea decat  ca daca am un terminal in rate ( nu este cazul meu ) atunci ratele neachitate apar pe ultima facura.btl,oricum nu luasem un terminal scump de la ei, este vorba de un huawei p9 lite 2017 achitat undeva la 30-40 % din pretul de lista daca bine imi aduc aminte.

#106
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 07.04.2005
@samsung26: multumesc pentru informatie, sper sa nu iti fac vreo surpriza neplacuta!

#107
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

View Postblanc, on 10 aprilie 2019 - 10:45, said:

@samsung26: multumesc pentru informatie, sper sa nu iti fac vreo surpriza neplacuta!
sa imi faca eventual ei, nu tu, ai spus sa nu iti fac, din greseala evident...chiar nu vad cu ce ti-am gresit..ha ha ha
da , ce sa zic, nici eu dar daca este sa faca o nefacuta draq cat casa pe ei..ha ha ha

#108
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 07.04.2005
Scuze, din cauza varstei, am uitat un "a" la "fac" Posted Image
Desigur ca ma refeream la o surpriza neplacuta din partea vodafone. Bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate