Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

RAR a lansat o aplicație gratis pentru verificarea online a istoricului mașinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#145
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

 Swerige, on 26 martie 2019 - 14:12, said:

Nu exista o aplicatie asemanatoare valabila pentru Germania astfel incat sa putem verifica masinile cumparate de acolo?
AutoDNA, dar numai pe bani. Gasesti o gramada de chestii acolo. Accidente, kilometri, piese schimbate, chiar si poze.

Testat de prieteni care si-au luat masini de la samsari de aici.

Edited by SPX808, 26 March 2019 - 14:43.


#146
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 SPX808, on 26 martie 2019 - 14:21, said:

AutoDNA, dar numai pe bani.
Oare sunt de incredere, au "incercat" dintre dumneavoastra?

Edited by Swerige, 26 March 2019 - 14:28.


#147
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Nu ai sa vezi mare branza. Informatiile de la o reprezentanta sunt confidentiale.

Recomandat este sa verifici la dealerul marcii respective. Cauta pe net pareri si citeste.

Edited by cccrys, 26 March 2019 - 14:55.


#148
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
E in regula. Dar acum depinde si de informatiile disponibile.

Cunosc doua cazuri:

1) Un prieten si-a luat un Audi de la cineva din Tirgu Mures. Nenica il cumparase din Germania, inainte de a-l vinde. Tipul a verificat pe site si a putut afla ultima citire a kilometrilor din Germania plus multe alte chestii. A primit un PDF cu destule chestii. Nu am stat sa il parcurg.
2) Un alt prieten a vrut sa cumpere o masina. A platit la baieti taxa, dar prea multe informatii nu a aflat.

E o sabie cu doua taisuri.


Pentru vechitura mea, as da bani de curiozitate (mai degraba sa vad cat e data inapoi). Uite ce imi ofera ei la 13 euro acum:

Vezi aici pareri:

https://forum.softpe...-masini-pe-net/

Attached Files


Edited by SPX808, 26 March 2019 - 15:04.


#149
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
merge dar se pare ca s erori in baza lor de date: eu am masina de noua si uite ce apare:
in 2013 au pus un 1 in fata kilometrajului real...Cum facem sa repare greseala?

Attached Files


Edited by msn2, 28 March 2019 - 14:57.


#150
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Deci la inceput nu mergea deloc, apoi mergea intrerupt, apoi arata date eronate.

Misto! Tipic romanesc!

#151
sebisava

sebisava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.12.2001
Nu cred ca e de la RAR si nu vad cum ar putea fi corectate erorile din urma.
Cred ca e de la statiile ITP, probabil in urma cu mai multi ani nu isi bateau capul cu corectitudinea inregistrarii nr. de km.
Si la motocicleta mea nu corespunde numarul de km prin 2011 si 2013. Tin un fel de jurnal si stiu sigur nr. de km.
Cred ca de cand au introdus Certificatul de Inspectie Tehnica Periodica (pe el apare nr. de km) introduc mai atent datele cei de la ITP.
Macar de ar functiona bine de acum incolo.

#152
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ce înseamnă dacă introduc VIN a unei mașini din România și primesc pe mail ca nu figurează in baza de date rar la data de azi ?

#153
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,695
  • Înscris: 22.11.2007
ca ori nu e bagat bine vin-ul (ai grija la diferente privind zero si litera O) ori din diferite motive nu exista masina in baza lor de date. nu ca ar fi vreo problema ca nu exista pur si simplu ceva erori.

#154
Someone79

Someone79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2019
Știe cineva cum face RAR-ul verificările kilometrajului. Acest odometru "vede" kilometrii din computer? Am luat o mașină în 2013, la care i-au fost dați km înapoi. Am făcut verificarea RAR pentru înmatriculare. Cei de acolo nu mi-au spus nimic. Anul acesta am vrut sa o vand și interogând istoricul s-a dovedit că la RAR-ul din 2013 km erau cu 25000 mai mulți decât cei de pe bord, fapt pe care nu îl puteam verifica in momentul respectiv. Acum pot fi acuzat că eu am dat kilometrajul înapoi.

#155
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Vad ca se ia kilometrajul dupa ce arata in bord , nu au ce sa comenteze ca este mai mic kilometrajul ,pentru ca in cazul meu si al altora pot schimba ceasurile din bord si sa arate mai putin decat la ultima verificare RAR.

#156
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,695
  • Înscris: 22.11.2007
este foarte util serviciul asta de la rar in privinta masinilor cu multi ani de Romania.

se regaseste in baza de date numarul de km cand masina a fost adusa in tara (daca vbim de masina adusa din afara) precum si km de la fiecare itp sau fiecare certificarre a autencititatii (pana in 2015 se facea mereu autentificare la fiecare vanzare cumparare).

de asemenea poti avea acces la datele din cartea masinii foarte usor, capacitatea cilindrica, norma de poluare etc

Edited by bossake, 24 July 2019 - 18:01.


#157
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007
Buna ziua!

Am verificat istoricul la o masina din mai 2015. Problema e ca nu ii apare ITP-ul din 2017 pe ceea ce imi da aplciatia RAR-ului.... e foarte ciudat deoarece pe talon este trecut ITP-ul din 2017...

A mai vazut cineva asa ceva?

#158
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,695
  • Înscris: 22.11.2007
nu, nu am mai vazut asta...

destul de ciudat..... f probabil poate sa fie vorba de o neglijenta a aluia care a facut itp-ul, nu s-a inregistrat corect in baza de date....

daca era vorba de o masina ieftina puteai sa te duci cu gandul ca a fost facut doar pe hartie (pe vremuri mai existau asa) dar fiind masina 2015 se exclude.

ai putea sa dai mail la rar, spunea cineva ca raspund destul de repede si punctual sa ceri lamuriri, bine nu ca ar conta f mult.

#159
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 bossake, on 30 iulie 2019 - 13:12, said:

mail la rar, spunea cineva ca raspund destul de repede si punctual sa ceri lamuriri,
Recomand (diin proprie experienta)  - Întrebări şi sugestii

#160
iulliana

iulliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2010
Știe cineva cum pot verific km la o masina din olanda?

#161
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Doar la reprezentanta daca proprietarul si-a facut reviziile acolo si au baza de date electronica. Altfel o data ce au fost dati inapoi, nu mai stie nici cucu cati au fost.
Daca reviziile au fost facute la service-ul de la colt de strada si a mai dat si km inapoi in mod profesional, nu vei mai afla niciodata.

#162
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,695
  • Înscris: 22.11.2007
la cele de olanda ai o sansa (cam 30-40%) sa gasesti anuntul cand masina a fost pusa la vanzare in Olanda daca ii cauti nr de inmatriculare pe google.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate