Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De acum se poate verifica istoricul unei masini pe net

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nota: Nu fac reclama.

Site-ul inspectorauto.ro pune la dispozitia celor care vor sa isi cumpere o masina sh solutia verificarii dupa VIN a istoricului masinii dorite. Contra cost, 50 de lei.

Articol detaliat:

Quote

A trăit experiența acestor probleme la Autovit, unde oamenii sunau nemulțumiți, dar el nu avea ce să le facă. “Am tot făcut demersuri să putem culege aceste date la RAR sau la Poliție, dar nu au fost dispuși să ni le dea. M-am apucat eu să strâng date din diverse surse, de la service-uri de marcă la companii de asigurări”, explică fondatorul InspectorAuto.ro.
“Am vrut să fie relevant pentru 80-85% din numărul de daune din România. Este cea mai complexă bază de date existentă cu astfel de cifre”, spune Cune. Astfel, cu ajutorul site-ului poți să introduci seria șasiului și să primești un raport care costă 50 de lei, în care vei vedea istoricul de service și de daune al automobilului. De asemenea, dacă utilizatorii vor să se ducă și la un service, pot cumpăra un voucher pentru service din care InspectorAuto își reține un comision. Odată ce le cumperi, te duci direct la service și nu mai trebuie să plătești nimic acolo.
[...]
Limitările InspectorAuto apar în cazul mașinilor care au avut accidente, dar nu au trecut nici prin sistemul de asigurări și nici nu au acte în regulă la service. Practic, dacă reparația a fost făcută la colțul blocului, atunci zona aceea e complet întunecată pentru oricine. Poți doar spera să nu dai peste o asemenea mașină. În schimb, site-ul are date și din Germania, Franța sau Italia pentru automobilele aduse de acolo.

Edited by Friskey, 15 September 2015 - 11:36.


#2
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Nimic nou sub soare!
Si pana acum puteai sa faci verificari de genu', pe alte site-uri (ce-i drept, nu romanesti) ce au baze de date mult mai mari si pentru mult mai multe tari, la costuri chiar mai mici.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, deci platesti 13 EUR + TVA, ca sa iti dea un raport "fenomenal"

https://inspectoraut...ctorauto.ro.pdf

https://inspectoraut...ctorauto.ro.pdf

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostAna0181, on 15 septembrie 2015 - 11:39, said:

Nimic nou sub soare!
Si pana acum puteai sa faci verificari de genu', pe alte site-uri (ce-i drept, nu romanesti) ce au baze de date mult mai mari si pentru mult mai multe tari, la costuri chiar mai mici.

View PostAdm, on 15 septembrie 2015 - 11:43, said:

Mda, deci platesti 13 EUR + TVA, ca sa iti dea un raport "fenomenal"

https://inspectoraut...ctorauto.ro.pdf

https://inspectoraut...ctorauto.ro.pdf
Raportul cu Verificari Furt UE era gratis pe un site din afara la un moment dat si sigur exista gratis si in prezent pe unele, totul e sa le cauti.
Nu primesti mare lucru de banii ceruti

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Adica pe voi nu va intereseaza sa stiti ca masina pe care tocmai vreti sa o cumparati a avut candva o reparatie de 12.300 de lei si alta de xxxxx lei si nicidecum o usoara lovire a aripei asa cum spune vanzatorul?

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010
Eu astept sa se faca o baza de date GRATUITA ca in UK unde se pot verifica toate ITP-urile masinii cu ce probleme s-au gasit si inclusiv la cati km s-a facut fiecare ITP, atunci se vor rezolva multe probleme cu km dati inapoi sau alte manareli.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta tine de RAR care e dezinteresat total, sau probabil tine de siguranta nationala sau ceva.
50 de lei mi se pare si mie cam piperat dar na, e bun daca este, in loc sa dai mii sau zeci de mii de euro pe o masina dauna totala.

#8
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostFriskey, on 15 septembrie 2015 - 12:20, said:

Adica pe voi nu va intereseaza sa stiti ca masina pe care tocmai vreti sa o cumparati a avut candva o reparatie de 12.300 de lei si alta de xxxxx lei si nicidecum o usoara lovire a aripei asa cum spune vanzatorul?
Nu a spus nimeni ca nu il intereseaza, lumea se plange de caliatetea info contra valoare.
Sunt site-uri, care ofera informatia, gratis.
O valoare a unei reparatii nu este relevanta. Am avut masina reparata, in service de marca, iar pentru inlocuire bara spate si doua ciocane in oala de la roata de rezerva, s-a platit 4500 ron. Cine vede o repartie de 4500 ron, poate crede ca s-a inlocuit mult mai mult.
In plus, arata-mi un service mic, de cartier, care a bagat date in sistemul asta.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
E bine de stiut asta. Si mie mi se pare un pic cam piperat dar parca totusi merita in loc sa iti iei o teapa cat toate zilele.
Spunti si voi site-urile alea gratuite care ofera aceeasi informatie daca va laudati ca le stiti, nu tineti numai pentru voi.

Edited by Tipiric, 15 September 2015 - 19:32.


#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Am si eu o problema legata oarecum de verificarea masinii.Am cumparat recent o masina urmand ca sa o trec pe mine si ma opreste azi un cetatean care-mi spune ,,Domnule aceasta era masina mea pe care am scos-o din evidente si am vandut-o pentru piese de schimb.Uita-te pe talon si vei vedea numele meu ca prim cumparator.''Intr-adevar aparea numele acestui om scris cu pixul dar eu am cumparat masina recent dela primul proprietar care mi-a dat si toate actele masinii,si care mi-a spus ca a rascumparat masina dela acel prim cumparator.As vrea ca inainte de intocmirea contractului de vanzare cumparare sa verific cum apare in evidenta rar politie si fisc aceasta masina.Cum credeti ca ar trebuii sa procedez?-Multumesc anticipat.

Edited by Arayan, 15 September 2015 - 23:45.


#11
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostArayan, on 15 septembrie 2015 - 23:45, said:

-Am si eu o problema legata oarecum de verificarea masinii.Am cumparat recent o masina urmand ca sa o trec pe mine si ma opreste azi un cetatean care-mi spune ,,Domnule aceasta era masina mea pe care am scos-o din evidente si am vandut-o pentru piese de schimb.Uita-te pe talon si vei vedea numele meu ca prim cumparator.''Intr-adevar aparea numele acestui om scris cu pixul dar eu am cumparat masina recent dela primul proprietar care mi-a dat si toate actele masinii,si care mi-a spus ca a rascumparat masina dela acel prim cumparator.As vrea ca inainte de intocmirea contractului de vanzare cumparare sa verific cum apare in evidenta rar politie si fisc aceasta masina.Cum credeti ca ar trebuii sa procedez?-Multumesc anticipat.
la politie apare inmatriculata pe numele celui trecut in certificatul de inmatriculare printat nu cu pixul trecut la Instrainata catre X.
Acel X a luat masina si a circulat cu ea neinmatriculata pe numele lui, ci pe numele vechiului proprietar.
La rar iti da doar un certificat de autenticitate contra cost.
La financiar la primarie poate fi la oricare trecuta (ori la cel printat ori la cel cu pixul), depinde cum s-au inteles cei doi. Insa practica e ca cel ce o vinde sa o scoata de la financiar la primarie pentru a nu mai plati impozit...

Vezi ca din cate am inteles ca sa nu ai probleme la inmatriculare trebuie sa faci contract de vanzare cumparare cu cel ce e trecut in certificatul de inmatriculare

Edited by mmm3, 16 September 2015 - 09:07.


#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFriskey, on 15 septembrie 2015 - 12:45, said:

Asta tine de RAR care e dezinteresat total, sau probabil tine de siguranta nationala sau ceva.
50 de lei mi se pare si mie cam piperat dar na, e bun daca este, in loc sa dai mii sau zeci de mii de euro pe o masina dauna totala.
Este mult avand in vedere ca lumea cauta mai multe masini pana se hotareste la una anume.
La 10 masini se aduna niste craitari.

La banii aia eu as avea pretentia si la poze cu avariile masinii. Asiguratorii fac poze la masina cand e vorba de daune. Deci sa faca rost de toate.. in fine , nu-i prost ala care cere.

#13
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Sincer, nu cred ca afacerea este reala pentru se poate termina cam prost pentru ei.
Cine le-a dat acordul sa dezvaluie informatiile alea catre terte parti (noii cumparatori)? Au acordul proprietarilor masinii? Tocmai din acest motiv producatorii tin in secret (sau macar incearca asta) aceste informatii.
Maine sau poimaine poate apare si o baza de date cu "interventiile service" ale voastra sau ale sotiilor voastre... Posted Image

Edited by valitudor, 18 September 2015 - 23:09.


#14
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postvalitudor, on 18 septembrie 2015 - 23:08, said:

Sincer, nu cred ca afacerea este reala pentru se poate termina cam prost pentru ei.
Cine le-a dat acordul sa dezvaluie informatiile alea catre terte parti (noii cumparatori)? Au acordul proprietarilor masinii? Tocmai din acest motiv producatorii tin in secret (sau macar incearca asta) aceste informatii.
Maine sau poimaine poate apare si o baza de date cu "interventiile service" ale voastra sau ale sotiilor voastre... Posted Image
Orice contract in ziua de azi are inclusa clauza prelucrarii datelor de catre ei si partenerii lor.
Iar Legea 677/2001 nu cred ca acopera astfel de date, pentru ca nu sunt incluse ca fiind date cu caracter personal.
Si pana la urma nu vad de ce ar fi Romania mai restrictiva din punctul asta de vedere, in timp ce in tarile din UE exista asa ceva si in unele tari chiar sunt si date publice si gratuite accesibile pe internet sau la ghiseu.

#15
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt in cautarea unei masini.
Intr-adevar nu este ieftin 50 de lei, dar comparativ cu 10.000 euro pe care ii dai pe masina, merita cu varf si indesat.
Trei masini prezentate ca impecabile, din care 1 la dealer serios, figurau acolo cu daune importante.
E un prim pas spre curatarea pietei auto de toti nenorocitii care vand masini si nu vor sa spun istoricul real al masinii.
Stima

#16
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postcretu22, on 26 septembrie 2015 - 16:38, said:

Sunt in cautarea unei masini.
Intr-adevar nu este ieftin 50 de lei, dar comparativ cu 10.000 euro pe care ii dai pe masina, merita cu varf si indesat.
Trei masini prezentate ca impecabile, din care 1 la dealer serios, figurau acolo cu daune importante.
E un prim pas spre curatarea pietei auto de toti nenorocitii care vand masini si nu vor sa spun istoricul real al masinii.
Stima
In teorie datele astea care sunt oferite sunt luate de aici. Doar ca o PF ca sa interogheze ii trebuie CNP/CUI si Numar/Serie (VIN). Ei probabil au un acces special in care nu mai e nevoie sa cunoasca CNP/CUI.
Si oricum stai linistit, ca nu apar nici acolo reparatiile daca nu sunt facute cu asigurarile si la ateliere agreate.
Poti filtra oarecum, insa faptul ca nu apare acolo cu reparatie nu inseamna ca nu a avut niciuna. Ci doar ca nu a fost reparata pe asigurare.
Deci acolo ii descoperi doar pe cei ghinionisti care au fost loviti de altcineva pe strada, si care s-au dus sa repare pe asigurare.
Cei care intra in stalp/pom si o repara ilegal la un atelier din curte cu piese SH nu o sa ii gasesti acolo deloc.

#17
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
O mare mizerie acest inspectorauto.ro, prcatic platesti degeaba , pt a vedea 100% ca masina nu are piese revopsite mergeti intr-un service unde sunt capabili sa masoare startul de vopsea.

Despre autodna.com am o parere mult mai buna, rapoartele lor sunt mult mai detaliate, tot cam atat costa.

Cam asa arata un raport autodna:

Attached File  report_autoDNA_VHR_WBAPE71050WK25936.pdf   803.33K   1428 downloads
Attached File  report_autoDNA_VHR_WAUZZZ4F8AN020532.pdf   2.78MB   571 downloads

Insa mare atentie, daca masina nu are poze, nu merita. Citirea kilometrajului se face pe baza anuntului postat de vanzator, pe baza pozelor.

raport autodna fara poze:

Attached File  report_autoDNA_VHR_WBAPE11040WJ82722.pdf   180.74K   499 downloads

Cel mai sigur, istoricul se verifica la reprezentanta, nu costa, restul la orice service in care ai incredere in mecanic ca stie meserie.

Edited by ionutMembruAnonimut, 28 September 2015 - 15:01.


#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostFriskey, on 15 septembrie 2015 - 11:34, said:

Nota: Nu fac reclama.

Site-ul inspectorauto.ro pune la dispozitia celor care vor sa isi cumpere o masina sh solutia verificarii dupa VIN a istoricului masinii dorite. Contra cost, 50 de lei.

Articol detaliat:
Cam faci.

Hai sa-ti spun un "secret": nimeni nu are acces la datele cu pricina decat cei implicati direct (societatile de asigurari, service-urile) si care nu au voie sa ofera unor parti terte altfel de informatii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate