Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

RAR a lansat o aplicație gratis pentru verificarea online a istoricului mașinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#1
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
RAR a lansat o aplicatie gratis pentru verificarea online a istoricului masnilor pe baza seriei de sasiu.
Dai click pe mijloc sus, bagi seria masinii, iti vine un cod pe mail, bagi codul acolo si vezi istoricul.
Desigur- asta doar daca masina a trecut pe la ITPuri.

Pareri? Mie mi se pare o chestie foarte misto!

http://pro.rarom.ro:...ar_vehicul.aspx

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Am dat de proba, nu am primit nimic pe email... mai astept.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostElenistic, on 21 martie 2019 - 11:00, said:

Desigur- asta doar daca masina a trecut pe la ITPuri.
Încă mai pot circula maşini fără ITP în România?
Bine că există camere care ne scanează dacă nu plătim (degeaba) rovinieta, dar nu există un sistem care să scaneze dacă maşina care trece pe acolo are ITP valabil sau nu. Iar pe poliţişti îi interesează mai mult să nu o călcăm acolo unde se poate călca, nu dacă avem sau nu ITP.

LE. Opa, ce avem noi aici?

Registrul Auto Român said:

Registrul Auto Român R.A. nu răspunde pentru prejudiciile create ca urmare a nefuncţionării website-urilor
Dom'le, e ceva de groază cu regiile astea autonome.

Edited by PSC, 21 March 2019 - 11:26.


#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
Ar fi mișto dacă ar și funcționa. Posted Image De 20 de minute aștept mailul. N-a venit, și presupun că, dacă o mai veni vreodată, codul respectiv va fi deja expirat. Asta deja după ce m-am bătut cu timeouturile în pagină.

Edited by alexcrist, 21 March 2019 - 11:25.


#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Astept de fo' 5 minute codul ala minune si nik.

Da' sincer daca-mi spune ca a fost doar la ITP nu mi se pare mare brinza.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Da, nu merge...

#7
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Tipic romanesc: NU FUNCTIONEAZA!
Cum sa pui LIVE ceva ce nu functioneaza? Cum?

#8
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Cu fast și tam-tam, ca autostrada-centură a Bacăului. Altă întrebare! Posted Image

#9
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Si o stire mai pe larg:

Quote

Registrul Auto Român (RAR) a lansat aplicaţia ISTORIC VEHICUL, prin care orice persoană care deţine sau intenţionează să achiziţioneze un vehicul poate verifica istoricul acestuia.
Aplicația dezvoltată de RAR se accesează gratuit, potrivit unui comunicat transmis de instituție.
”Începând de astăzi, orice persoană care deține sau intenționează să achiziționeze un vehicul poate verifica istoricul acestuia (condiția fiind ca mașina să fi trecut cel puțin o dată pe la RAR), prin accesarea site-ului oficial al Registrului Auto Român www.rarom.ro”, se precizează în comunicat.

Datele se obțin dacă solicitantul introduce în aplicație adresa de email și numărul de identificare al vehiculului în cauză. Aplicația va genera un cod de acces, îl va expedia pe adresa de email introdusă și, după validarea lui, va furniza către aceeași adresă de email informațiile pe care le-am considerat utile pentru deținătorul sau viitorul deținător al unui vehicul.
”Datele generate sunt: activitățile derulate la RAR și numărul de kilometri înregistrați în bordul mașinii (kilometri regăsiți în baza de date a RAR sau a stațiilor ITP autorizate), existența/valabilitatea cărții de identitate a vehiculului, câteva date tehnice și de identificare, gradul de poluare, valabilitatea ITP.

Atenție! Datele oferite reflectă configurația vehiculului și statutul acestuia și sunt valabile la data interogării acestora în sistemul nostru informatic. Aceste date nu sunt destinate comercializării, iar folosirea aplicației se supune unor termene și condiții, care sunt detaliate în momentul accesării aplicației ISTORIC VEHICUL”, precizează RAR.
Dacă aplicația se accesează în mod abuziv, solicitantului îi va fi restricționat accesul. Aplicația poate fi accesată și de pe smartphone.

”Aplicația reprezintă politica RAR de a sprijini cumpărătorul unui vehicul și de a-l informa, pentru ca acesta să facă o achiziție în cunoștință de cauză. Principalele beneficii pe care le-am identificat se referă la posibilitatea verificării în timp real a corectitudinii datelor cuprinse în documentele însoțitoare ale vehiculului, a valabilității ITP și a succesiunii înregistrărilor valorilor odometrului, care ar trebui să fie sub forma unei creșteri continue. Orice punct de inflexiune ridică un semn de întrebare cu privire la posibila fraudare a kilometrajului real al unui autovehicul.

În viitor, avem în vedere extinderea domeniului informațiilor pe care le oferim, prin includerea și a unor date referitoare la eventuale daune și/sau reparații care interesează structura de rezistență a unui vehicul. Întrucât acestea sunt informații care nu ne aparțin, este posibil ca furnizarea lor să comporte anumite costuri”, a declarat Roxana Dima, purtător de cuvânt al RAR.

Edited by Adm, 21 March 2019 - 11:47.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cred ca la nr identificare e seria de sasiu (VIN)...
2. Ar da o mare lovitura samsarilor, daca in informatiile primite (inca nu am primit nimic), s-ar trece data ITP si nr de KM inregistrati la respectiva data.

P.S. Codul e validare nu vine.  Inca un produs al scolii IT romanesti?

#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Stati asa ca trebuie puse intrebarile alea de tip NOOB!

Este verificare a ITP-urilor din Romania sau si straintate?
Ca daca este Romania este VAX, tepele se dau cu masini aduse din strainatate, reparate, dat km inapoi.

PSC - Se vand.

#12
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View PostAdm, on 21 martie 2019 - 11:49, said:


2. Ar da o mare lovitura samsarilor, daca in informatiile primite (inca nu am primit nimic), s-ar trece data ITP si nr de KM inregistrati la respectiva data.



Fix asta se trece in informatiile primite.

View PostArgent, on 21 martie 2019 - 11:51, said:

Stati asa ca trebuie puse intrebarile alea de tip NOOB!

Este verificare a ITP-urilor din Romania sau si straintate?


Din Romania.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eram convins, încă de când am citit Termenii şi condiţiile - şi bine am făcut citindu-le, căci iată peste ce am dat (citatul pus de mine).
Bun.
Să zicem că dau peste o super-ofertă de maşină SH, cu kilometraj "curat", fără accidente, care arată excepţional, de zici că e nouă, iar proprietarul vrea s-o dea repede. Azi, sau mâine.
Şi vrea 8.000 euro pe ea, un chilipir.
Şi e şi modelul care-mi place.
Şi culoarea.
Proprietarul e un tip de gaşcă, o plăcere să stai de vorbă cu el.
Dar vreau să verific istoricul maşinii! Acceptă şi proprietarul.
Suntem în secolul XXI, suntem ecologişti, deci folosim resursele online ale RAR-ului.
Şi nu putem.
Nu aflu istoricul maşinii şi nu îi dau banii omului.
Omul vinde maşina peste o oră altcuiva care merge pe încredere absolută.
Eu rămân păgubit.
Ce spune RAR în cazul ăsta? Repetaţi după ei:

Registrul Auto Român said:

Registrul Auto Român R.A. nu răspunde pentru prejudiciile create ca urmare a nefuncţionării website-urilor


#14
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
confirm ne-primirea codului. Posted Image

#15
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View PostAdm, on 21 martie 2019 - 11:49, said:

2. Ar da o mare lovitura samsarilor, daca in informatiile primite (inca nu am primit nimic), s-ar trece data ITP si nr de KM inregistrati la respectiva data.

Se trec si km.

Attached File  Capture.JPG   11.31K   45 downloads

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostElenistic, on 21 martie 2019 - 11:53, said:

in informatiile primite.
sa intelegem ca tu ai primit ?

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lasă laivu și nefuncționatu.

Eu vreau să știu cât a costat jmecheria.
Și cine a luat banii.

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Acum apelezi la pile sa verifici seria prin bazele de date DE si internationale pe reprezentate.

Aplicatia rar probabil este ceva sa nu deranjeze samsari, este ceva cu verificat ITP-uri RO, VAX.
Ca masinile inainte sa fie aduse in tara sunt reparate si rezolvat km.

Am prieteni care aduc masini pe platforma in Romania, am urmarit tentativa celor de la anaf de a-i prinde, glume neica, glume.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate