Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Romanul care si-a distrus masina in Italia pentru ca e scump s-o inscrie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#55
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Really, sa zicem ca lucrez supervizor in vanzari sau auditor la Coca Cola si jobul implica mutarea pe rand pentru cateva luni prin tarile din jur, Bulgaria, Grecia, Ungaria si dorec sa-mi misc fundul cu masina personala pentru vcante. Care e solutia, cumpar pentru fiecare "sejur" cate o masina si apoi o vand?
Cred ca o masina inmatriculata in UE ar trebui sa circule liber in UE. Probabil ca aceste restrictii sunt puse datorita problemelor cu asiguratorii, desi exista cartea verde sunt sigur ca nu ai fi un italian fericit daca te loveste un roman cu asigurare Euroins.

Edited by spooky51, 21 February 2019 - 08:41.


#56
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Platon, on 21 februarie 2019 - 08:18, said:

Despre care vecin vorbesti ? Si de ce faci comparatii fortate? Pai daca suntem o uniune in xda mamii ei de uniune se presupune ca italianul vine in Romania si merge cu masina pana se plictiseste, conditia este sa aiba ITP si asigurarea valabila, care este uniunea aici ? Daca ma duc la munca 6 luni in Italia trebuie sa imi cumpar masina ? Daca era legea asta de cacat si in Romania dupa ce ma intorceam acasa ce faceam ? o luam de la capat ? hai sa incetam cu scuzele statelor, totul se rezuma la bani punct
E vorba nu de turisti pe termen lung, e vorba de cei care au rezidenta in Italia, carevasazica se bucura de aceleasi drepturi si obligatii ca cetatenii italieni.Si nu sunt comparatii fortate. Doar ca sunt mai greu de inteles. Si-atunci dam cu ciomagul si spargem masina.
Iar ala era de 15 ani in Italia, nu de 6 luni si tot numere de Braila avea pe masina. Despre asta e vorba.

Edited by myshyk, 21 February 2019 - 09:00.


#57
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,999
  • Înscris: 25.06.2007

 rosix, on 21 februarie 2019 - 07:27, said:

Legea data in Italia este abuziva si afecteaza dreptul la circulatie libera in UE. A facut bine ca i-a dat foc.
Ala nu era turist, locuia acolo de ani buni, le folosea infrastructura rutiera insa nu platea nimic.
Bai, si sa umbli cu un tomberon din ala de cateva sute de euro dupa ce tu ai muncit acolo de ani de zile :facepalm: Da, stiu ca e voie, daca a trecut inspectia tehnica, dar mie mi-ar fi rusine...

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008

 spooky51, on 21 februarie 2019 - 08:35, said:


Really, sa zicem ca lucrez supervizor in vanzari sau auditor la Coca Cola si jobul implica mutarea pe rand pentru cateva luni prin tarile din jur, Bulgaria, Grecia, Ungaria si dorec sa-mi misc fundul cu masina personala pentru vcante. Care e solutia, cumpar pentru fiecare "sejur" cate o masina si apoi o vand?

Ai mașină de serviciu :)

Edited by caiuscorneliu, 21 February 2019 - 08:38.


#59
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 spooky51, on 21 februarie 2019 - 08:35, said:

Really, sa zicem ca lucrez supervizor in vanzari sau auditor la Coca Cola si jobul implica mutarea pe rand pentru cateva luni prin tarile din jur, Bulgaria, Grecia, Ungaria si dorec sa-mi misc fundul cu masina personala pentru vcante. Care e solutia, cumpar pentru fiecare "sejur" cate o masina si apoi o vand?
Daca obtii rezidenta, da.  O inscrii de fiecare data in tara respectiva,

#60
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asta e un rahat de stire, a fost unul care a intrat cu masina in sediul bancii. Ii furasera banii din cont.

Oricum nu-i corect nici sa umbli cu asigurari straine. Cand faci un accident e nenorocire. Dar nu-i corect nici ca asigurarile sa coste 2000 de euro intr-o tara ca Italia.

#61
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 myshyk, on 21 februarie 2019 - 08:38, said:

Daca obtii rezidenta, da.  O inscrii de fiecare data in tara respectiva,


Acum sa imi explici de ce mai suntem intr-o asa zisa uniune, si de ce au denaturat principiile de la care s-a plecat atunci cand au visat sa creeze aceasta uniune

#62
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Platon, n-au denaturat nimic, uniunea nu e completa inca. Nu suntem ca SUA, mai sunt multe de facut.

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,999
  • Înscris: 25.06.2007

 Paz, on 21 februarie 2019 - 08:38, said:

Dar nu-i corect nici ca asigurarile sa coste 2000 de euro intr-o tara ca Italia.
Acolo asigurarea nu depinde de valoarea masinii? Si nu ai bonusuri care tot cresc daca nu ai facut belele?

#64
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Benderbut, on 21 februarie 2019 - 08:29, said:

Cum ar fi daca  o masina inmatriculata cu numere de Monaco sau Elevetia , ar parca la italian in poarta ? Ar fi altfel , nu ? Ca aia platesc taxe italienilor ,nu ? Posted Image

Asta e doar o vanatoare de romani , nimic mai mult .Vreau sa vad o statistica din partea italienilor cati bogati din Monaco care se plimba in Italia cu numere de Monaco au fost amendati si sechestrate masinile pe motiv ca erau rezidenti si in Italia, la o vila pe malul marii... Ca tot detinem presedintia UE am putea face cere aceasta statistica.
Meeei, tie cuvantul "rezidenta" chiar nu-ti spune nimic? E vorba doar de aia. Eu stau cate trei luni in Italia, muncesc la negru, circul cu masina cu numere de TM, ma opreste politia si de doua ori pe zi cate-odata, le prezint actele, cetatean roman, in"vizita de lucru" , mi le inapoiaza si-mi spune "Sa traiti, circulati cu atentie va rugam" si gata. Ce e greu de inteles? N-am rezidenta, nu prezint interes pentru ei. Desi sunttot roman. Nediscriminat.

 Platon, on 21 februarie 2019 - 08:40, said:

Acum sa imi explici de ce mai suntem intr-o asa zisa uniune, si de ce au denaturat principiile de la care s-a plecat atunci cand au visat sa creeze aceasta uniune
Eh, asa il si stiam pe Platon de la scoala, "filozof"

Edited by myshyk, 21 February 2019 - 08:56.


#65
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,999
  • Înscris: 25.06.2007

 spooky51, on 21 februarie 2019 - 08:35, said:

Cred ca o masina inmatriculata in UE ar trebui sa circule liber in UE.
O sa fie si aia, cu timpul.
Deocamdata te supui legilor locale.

#66
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Karhu, on 21 februarie 2019 - 08:54, said:

Acolo asigurarea nu depinde de valoarea masinii? Si nu ai bonusuri care tot cresc daca nu ai facut belele?
Nu de valoare ci de capacitate cilindrica. Si te rupa si la masinile mici, poate ajunge si la 1300 de euro pe an. De cele mari, sa nu mai vorbim. Ca aici era problema, diferenta intre 2-300 de euro platiti in Romania si cateva sute sau mii de euro platite in Italia, pentru aceeasi masina. Ca sa nu mai povestesc de impozitul pe masina.

Edited by myshyk, 21 February 2019 - 09:00.


#67
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Karhu, on 21 februarie 2019 - 08:54, said:

Acolo asigurarea nu depinde de valoarea masinii? Si nu ai bonusuri care tot cresc daca nu ai facut belele?
Pai depinde. Responsabilitatea civila nu depinde de valoarea masinii. Daca vrei sa faci furt incendiu, da. Iar bonusurile care cresc daca nu faci probleme cresc doar in teorie. De exemplu eu acum vreo 10 ani plateam 500€ iar acum platesc 470. Mi-a crescut cand am fost lovit de altii, fara nici cea mai mica mica vina.

#68
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Karhu, on 21 februarie 2019 - 08:37, said:

Ala nu era turist, locuia acolo de ani buni, le folosea infrastructura rutiera insa nu platea nimic.
Bai, si sa umbli cu un tomberon din ala de cateva sute de euro dupa ce tu ai muncit acolo de ani de zile Posted Image Da, stiu ca e voie, daca a trecut inspectia tehnica, dar mie mi-ar fi rusine...

Da mai, ai dreptate, dar stii care e problema cu legea aia?  Un cetatean strain, rezident in Italia (un roman, sa spunem, stabilit pe acolo) nu mai are voie sa se urce la volan intr-o masina inmatriculata in Romania. Deloc!

Daca asta nu e ABUZ si ingradire a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului, atunci ce este?

Sa spunem ca rezidentul vine in Romania cu masina lui inmatriculata in Italia si i se strica masina in Romania si nu reuseste s-o repare si trebuie sa se intoarca la munca si are o varianta de masina romaneasca sa se intoarca in Italia... adica masina cu numere de Romania. Daca il opreste politia la intoarcere in Italia si ii sechestreaza masina ce se intampla?

Thnik about it!

Edited by rosix, 21 February 2019 - 09:01.


#69
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote


Un român din Italia și-a distrus maşina chiar în faţa unei secţii de poliţie, după ce a automobilul i-a fost pus sub sechestru, în conformitate cu noua lege a codului rutier, intrată în vigoare în decembrie 2018. Românul şi-a filmat gestul şi a transmis live pe facebook acţiunea sa de protest, cu un mesaj adresat ministrului de Interne italian, Matteo Salvini, considerat vinovat de introducerea noilor sancţiuni: „Ia, Salvini, maşina, ia-o!”. În câteva zile, video-ul a devenit viral pe internet.

Urmează amenda.

Quote

Ergean e originar din Brăilă şi are reşedinţa în Italia. Locuieşte împreună cu soţia sa in provincia Latina, la 170 de km de Roma. Ne spune că ştia de modificarea codului rutier italian şi de maşinile cu număr românesc confiscate în Peninsulă.
“Mă costa 2.500 de euro să pun maşina în regulă”

Așa și ? Vroiai să nu coste nimic sau cum ?
Știa de lege dar i s-a fâlfâit.

Quote

“De când am auzit de noua lege, am ţinut maşina mereu pe dreapta. Am fost la motorizazzione (biroul de înmatriculări, n. red.) şi m-am interesat cât mă costă să îmi pun număr italian. Apoi am fost şi la asigurări. Am aflat că îmi trebuie circa 2.500 de euro să fac totul, deşi maşina valorează cam 700 de euro. Aşa am început să strângem banii necesari. Vineri, pe 15 februarie, am decis totuşi să merg la supermarket cu soţia, să facem nişte cumpărături pe o săptămână. Ne-am gândit că e doar la un km de casă, nu o să avem probleme”.
În drum, au fost opriţi însă de organele de poliţie: “Erau doi, ne-au oprit la 600 de metri de casă. Ne-au dat amenzi: 500 de euro pentru că aveam număr străin şi alta pentru că nu aveam centura pusă. Mi-au spus să plătesc amenda şi să duc maşina într-un garaj închis sau într-o curte. Le-am spus că nu am garaj sau curte privată, au spus că nu-i interesează. Nu aveam 500 de euro la mine, aşa că mi-au spus pe loc că ne iau maşina şi au chemat sa o ia pe platformă”.

Peste tot iei amendă dacă circuli ilegal și nu pui nici centura.
Cioban.

Quote

„Am filmat, să ajungă video până la guvernanţi, să vadă cum suntem trataţi în Italia”
De supărare, Ergean a decis să facă un video live în care să povestească ce i s-a întâmplat: „Mie mi s-a părut că erau bucuroşi să facă actele, că ne-au prins. Am început să filmez, ca să vadă toată lumea ce ni se întâmplă. Să ajungă video-ul până în România, la guvernanţi, pentru că nu le pasă deloc de ce ni se întâmplă nouă aici”.
1. Normal că erau bucuroși au prins niște gunoaie.
Pe guvernanți nu-i doare de ăia din România darmite de stranieri.

Quote


În timp ce filma, românul i se adresa direct şi ministrului de interne italian, Salvini: „E şi el vinovat, putea să se dea o perioadă de tranziţie, să poată românii să pună bani deoparte şi să înscrie maşina aici. După ce s-a întors Salvini de la Bucureşti, imediat s-a dat legea asta”. Românul e convins că măsurile luate sunt discriminatorii: „Fac guvernanţii înţelegeri să ne terorizeze, să ne întoarcem în România”.

România chiar are nevoie de niște necalificați care să îngroașe rândul șomerilor.
Ai dreptate însă că italienii vor să vă alunge.
Dar pe bună dreptate.

Quote

În timp ce transmitea live pe reţelele de socializare cum îşi distruge maşina, doi carabinieri s-au apropiat şi au încercat să-l oprească. Ergean ne povesteşte ce s-a întâmplat după: „Au sărit pe mine, m-au blocat şi au spus că dacă continui, mă duc la închisoare. Mareşalul a văzut că eram rănit, sângeram la o mână, m-a bandajat, apoi am primit avertizări să nu continui. Peste 20 de minute, au venit cu platforma, au ridicat maşina. Le-am spus să o ia, că nu mai am nevoie de ea”.

Cichicean de România. Avertizat să nu continue, el a continuat ca boul.

Quote

Tânărul ne spune că va merge la tribunal să vadă ce poate face cu amenzile primite. „Nu mai vreau maşina înapoi, să o ţină ei. Cu banii strânşi pentru a o înmatricula aici, mi-am cumpărat alta, acum pun bani deoparte să fac asigurare, că e scumpă”, a precizat el.
Ergean şi soţia lui lucrează în Italia, dar se gândesc mereu să se întoarcă acasă. „Eu lucrez pe unde reuşesc, chiar şi la grădinărit, soţia este estetician. Nu am avut niciodată probleme cu poliţia, toată familia muncim cinstit aici, ca să ne facem o casă în România.

El sapă șanțuri la negru și ea e vreo coafeză sau make-up hartistă de-aia. Dar au figuri în cap. Și nu e bine când primesc amenzi, fac ca gibonii.

În 15 ani n-a avut bani de asigurare italiană și etc. El e preocupat să facă o vilă cocălăristică la el la țară de unde e.
Asta e visul oricărui prost care dă cu sapa prin Europa. Să aibă cea mai tare cocioabă de la el de pe stradă.

Nu gândește niciunul dincolo de satul lui.

Edited by waterman, 21 February 2019 - 09:02.


#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,004
  • Înscris: 14.08.2007

 Tsunnnami, on 21 februarie 2019 - 07:10, said:

In State ala sfarsea in puscarie.
SUA nu e tocmai un model de urmat de democratie, oricat li s-ar parea unora asta. Adica e plin de abuzuri ale statului sub justificarea ca ei apara siguranta statului.

#71
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,067
  • Înscris: 23.09.2005

 Paz, on 21 februarie 2019 - 08:45, said:

Platon, n-au denaturat nimic, uniunea nu e completa inca.

No, poi amu, nici masina nu mai ii completa. :D

#72
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,999
  • Înscris: 25.06.2007

 rosix, on 21 februarie 2019 - 09:00, said:

Sa spunem ca rezidentul vine in Romania cu masina lui inmatriculata in Italia si i se strica masina in Romania si nu reuseste s-o repare si trebuie sa se intoarca la munca si are o varianta de masina romaneasca sa se intoarca in Italia... adica masina cu numere de Romania. Daca il opreste politia la intoarcere in Italia si ii sechestreaza masina ce se intampla?

Thnik about it!
Daca aduce dovezi in acest sens poate circula o perioada si cu numere de Romania.
Trebui respectate legile:  https://europa.eu/yo...ad/index_ro.htm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate