Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Romanul care si-a distrus masina in Italia pentru ca e scump s-o inscrie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostKarhu, on 21 februarie 2019 - 07:06, said:

Peste tot in UE, dacă stai mai mult de 3 luni (deci depășești stadiul de turist) trebuie sa ai mașina înmatriculare acolo.
Mie de exemplu mi s-ar părea ilogic sa conduc aici o mașină înmatriculată in Ro, sa le folosesc la ăștia drumurile însă eu sa plătesc impozitul și asigurarea altundeva.
Gen cum merg la noi cocalarii cu numere de Bulgaria ?


View PostEpdm, on 21 februarie 2019 - 08:08, said:

Cu o singura mentiune. In Alabama poti sa circuli cat doresti cu masina inregistrata in Florida.
Alabama și Florida sunt state din United States of America.

România și Italia ce treabă au ?


On topic la fix:

Cocălăreală maximă. Țăran în Italia. E de 15 ani acolo dar ține mașina cu numere de Brăila.
Specimenele ca ăsta ne fac de râs prin Europa.
Trăiești într-o țară respecți legea ei. Bravo pentru ce le-a făcut.
Merită și amendă pentru c-a făcut mizerie pe domeniul public.



Aștept cu înfrigurare măsura similară din România pentru bulgăroaice.
Mulțumesc anticipat !

#38
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postmyshyk, on 21 februarie 2019 - 08:12, said:

Tie ti-ar conveni sa sa-ti umple zilnic buda vecinul, dar de curatat sa ti-o cureti tu?


Spre deosebire de Romania,  unde sunt "ingerasi"

Despre care vecin vorbesti ? Si de ce faci comparatii fortate? Pai daca suntem o uniune in xda mamii ei de uniune se presupune ca italianul vine in Romania si merge cu masina pana se plictiseste, conditia este sa aiba ITP si asigurarea valabila, care este uniunea aici ? Daca ma duc la munca 6 luni in Italia trebuie sa imi cumpar masina ? Daca era legea asta de cacat si in Romania dupa ce ma intorceam acasa ce faceam ? o luam de la capat ? hai sa incetam cu scuzele statelor, totul se rezuma la bani punct

#39
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
Ce s-a romanizat Italia... ti-e si sila sa te mai duci pe acolo. Intr-un fel e normal, toate scursurile si jegurile pe care le stiu isi fac veacul prin Italia si Spania.

#40
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 08:16, said:

Gen cum merg la noi cocalarii cu numere de Bulgaria ?



Alabama și Florida sunt state din United States of America.

România și Italia ce treabă au ?


On topic la fix:

Cocălăreală maximă. Țăran în Italia. E de 15 ani acolo dar ține mașina cu numere de Brăila.
Specimenele ca ăsta ne fac de râs prin Europa.
Trăiești într-o țară respecți legea ei. Bravo pentru ce le-a făcut.
Merită și amendă pentru c-a făcut mizerie pe domeniul public.



Aștept cu înfrigurare măsura similară din România pentru bulgăroaice.
Mulțumesc anticipat !

Romania si Italia sunt in aceeasi uniune, sunt ca o singura tara conform legilor mUE, cand ne dau directive din alta tara se cheama ca suntem deja in curtea lor, sau ma insel ?

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostPlaton, on 21 februarie 2019 - 08:19, said:

Romania si Italia sunt in aceeasi uniune, sunt ca o singura tara conform legilor mUE, cand ne dau directive din alta tara se cheama ca suntem deja in curtea lor, sau ma insel ?

Tu ai numere de UE sau de România la mașină ?

#42
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 08:20, said:

Tu ai numere de UE sau de România la mașină ?


Am numere RO cu sigla UE  ia vezi ce desen este deasupra lui RO, sau sterg desenul cu sigla UE si pun acolo poza lui Sandu Ciorba ? ca tot nu suntem in ue decat atunci cand au nevoie de lemn, de gaze, de forta de munca ieftina si bine pregatita

Edited by Platon, 21 February 2019 - 08:23.


#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce tot luați apărarea gunoiului ăluia.
A explicat myshyk ți se confiscă numerele și nu mai poți circula cu ea. Nu e nici o confiscare dacă e în fața casei tale pardon vizuină, și ai cheile și umbli prin ea.

Repet cocalar.

#44
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 08:23, said:

Ce tot luați apărarea gunoiului ăluia.
A explicat myshyk ți se confiscă numerele și nu mai poți circula cu ea. Nu e nici o confiscare dacă e în fața casei tale pardon vizuină, și ai cheile și umbli prin ea.

Repet cocalar.

Tot cocalari au fost si aia pe 10 august anul trecut nu ? Tot cocalari

#45
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2019 - 07:14, said:

Nu cred ca am citit o tampenie mai mare saptamana asta.
Succes in continuare
Pai da, ca pentru astia ca tine lucrurile corecte sunt tampenii, si vice-versa... :lol:

#46
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostTruthHurts, on 21 februarie 2019 - 08:25, said:

Pai da, ca pentru astia ca tine lucrurile corecte sunt tampenii, si vice-versa... Posted Image


Asa e la ei, ei respecta legile, se pare ca SUA inca mai cauta in desert bombele atomice si cele chimice ale lui Saddam, pe la ce Km ati ajuns coane ?

#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostPlaton, on 21 februarie 2019 - 08:22, said:

Am numere RO cu sigla UE  ia vezi ce desen este deasupra lui RO, sau sterg desenul cu sigla UE si pun acolo poza lui Sandu Ciorba ? ca tot nu suntem in ue decat atunci cand au nevoie de lemn, de gaze, de forta de munca ieftina si bine pregatita
Plătești ceva impozite la Italia ? Taxe ceva ?

Circulația asta liberă intra-comunitară e pentru concedii mo. Pentru bișnis. Nu să te muți acolo să lucrezi la negru și mergi cu numere de Brăila 15 ani.
Cu un gunoi de 300 de euro care oricum trebuia casat de mult.

Cum ar fi dacă eu mi-aș parca mașina la Karhu la poartă în țara unde e el ?
Sau la Bursul ?
Sau la Paz ?

Eu cu impozit și toate alea plătite aici la Românica ?

#48
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 08:16, said:

Gen cum merg la noi cocalarii cu numere de Bulgaria ?
Da, da, "gen" :D

#49
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 08:26, said:

Plătești ceva impozite la Italia ? Taxe ceva ?

Circulația asta liberă intra-comunitară e pentru concedii mo. Pentru bișnis. Nu să te muți acolo să lucrezi la negru și mergi cu numere de Brăila 15 ani.
Cu un gunoi de 300 de euro care oricum trebuia casat de mult.

Cum ar fi dacă eu mi-aș parca mașina la Karhu la poartă în țara unde e el ?
Sau la Bursul ?
Sau la Paz ?

Eu cu impozit și toate alea plătite aici la Românica ?
Cum ar fi daca  o masina inmatriculata cu numere de Monaco sau Elevetia , ar parca la italian in poarta ? Ar fi altfel , nu ? Ca aia platesc taxe italienilor ,nu ? Posted Image

Asta e doar o vanatoare de romani , nimic mai mult .Vreau sa vad o statistica din partea italienilor cati bogati din Monaco care se plimba in Italia cu numere de Monaco au fost amendati si sechestrate masinile pe motiv ca erau rezidenti si in Italia, la o vila pe malul marii... Ca tot detinem presedintia UE am putea face cere aceasta statistica.

Edited by Benderbut, 21 February 2019 - 08:34.


#50
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 08:26, said:

Plătești ceva impozite la Italia ? Taxe ceva ?

Circulația asta liberă intra-comunitară e pentru concedii mo. Pentru bișnis. Nu să te muți acolo să lucrezi la negru și mergi cu numere de Brăila 15 ani.
Cu un gunoi de 300 de euro care oricum trebuia casat de mult.

Cum ar fi dacă eu mi-aș parca mașina la Karhu la poartă în țara unde e el ?
Sau la Bursul ?
Sau la Paz ?

Eu cu impozit și toate alea plătite aici la Românica ?

MO, cand au facut uniunea asta de cacat, au spus ca uniunea o sa fie uniune, adica o sa ma duc cu masina acolo, sa ma plimb cu ea cat vreau, sa muncesc la ei cat vreau, sa regulez cate italience pot, si sa ma simt ca intr-o uniune, se pare ca nu prea mai suntem o uniune, si daca domnul Karhu vine cu masina pe la noi pe la Bucuresti este bine venit, sa stea si doi ani, de ce  ma intereseaza de impozitul lui ? Pe principiul asta ar trebui sa interzicem toate masinilor provinciale care circula in Bucuresti, ca nu platesc taxe la duamna Firea, deci in final ai inteles, totul se rezuma la bani

#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPlaton, on 21 februarie 2019 - 08:22, said:

ca tot nu suntem in ue decat atunci cand au nevoie de lemn, de gaze, de forta de munca ieftina si bine pregatita

Astea le-am dat singuri și tot singuri le-am bătut la ușă să ne facem un rost pe-acolo. Să nu ne mai victimizăm. Am uitat când românul se băga sub tir, numai ca să treacă granița în vest și stătea fără acte clandestin? Asta înainte de 2007.

Edited by caiuscorneliu, 21 February 2019 - 08:33.


#52
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcaiuscorneliu, on 21 februarie 2019 - 08:30, said:

Astea le-am dat singuri și tot singuri le-am bătut la ușă să ne facem un rost pe-acolo. Să nu ne mai victimizăm. Am uitat când românul se băga sub tir, numai ca să treacă granița în vest?


Hai ca nu am fost atat de prosti sa le dam chiar gratis, ca vroiam sa fugim la lapte si miere....este altceva

#53
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

View PostPlaton, on 21 februarie 2019 - 08:09, said:



Pai tocmai asta este problema, parca eram o uniune, sau poate unii sunt mai egali decat altii in uniunea asta
Atunci hai sa vina nemții, francezii, austriecii și alții sa își înmatriculeze mașinile în România și sa plătească rca și casco aici. După te plângi ca sunt asigurările mari...

#54
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Multe taxe sunt abuzive si sunt aplicate prost dar existau si alte metode de protest. Sa dai foc la o masina este un gest extrem. Extremismul nu a rezolvat niciodata vreo problema . Doar a acutizat-o .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate