Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Cele mai vândute mașini în Europa în 2018

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#55
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvali, on 02 februarie 2019 - 07:05, said:

unbrutus, limuzină Logan sau astra.
exact. mai studiaza.

View Postvali, on 02 februarie 2019 - 07:05, said:

dap, are sens ce spui. serios, e obositor să cauți motive să mă combați și să vii cu puerile.
inca nu ai inteles ca lumea nu se invarte dupa tine, nu trebuie sa aiba sens pt tine.
Tu ramai in continuare cu impresia ca neamtul nu isi ia sedan ca e mai greu :) in timp ce altii stim ca nemtii isi iau break in marea lor majoritate... dar na... esti antipatic prin ton si exprimare, si o sa fii lasat in ideile tale probabil

#56
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.289
  • Înscris: 16.08.2016
Romanul vrea sa aibă mașina cu portbagaj mare sa aibă loc sa simtă el ca are loc. De abia în ultimul timp romanii au descoperit ca nu are rost sa mergi 99% din timp cu Ditamai portbagajul gol și ca mai bine cumperi o masina mai mica :)

#57
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 03.12.2001

View Postunbrutus, on 02 februarie 2019 - 09:48, said:

Tu ramai in continuare cu impresia ca neamtul nu isi ia sedan ca e mai greu Posted Image in timp ce altii stim ca nemtii isi iau break in marea lor majoritate...

e aiurea să arunci vorbe din astea mari, gen "marea lor majoritate", când cifrele te contrazic. plin de break-uri prin orașe, le-am văzut peste tot când locuiam pe acolo sau când am fost în septembrie să îmi iau mașina. dap. ce știu eu, important e ce știe sigur sigur forumistul, în ciuda cifrelor. aham.

#58
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvali, on 02 februarie 2019 - 12:07, said:

e aiurea să arunci vorbe din astea mari, gen "marea lor majoritate", când cifrele te contrazic. plin de break-uri prin orașe
marea majoritate, de departe. Incercam sa iti explic de ce nu cumpara sedan si ca nu greutatea e problema (pt ca breakurile chiar sint mai grele)
lista ta nu precizeaza daca un seria 5 e de ex sedan sau break.

Why are estate cars so common in Germany compared to a sedan?
https://www.quora.co...ared-to-a-sedan

Germany: Why can there be very few sedans seen on German roads compared to say, the U.S.A.?
https://www.quora.co...o-say-the-U-S-A

Am zis clar: masini compacte sau break. Sedanul e o strutocamila fara avantaje practice, doar de imagine, in capul romanului mai ales, care din vreumuri imemoriale se tot straduieste sa isi cumpere masina sedan din germania desi stie ca nu prea sint.

Iti atasez si o comparatie intre numarul de breakuri gasite pe mobile.de pe modelul Passat de ex, dupa cum vezi diferenta e enorma:

Fișiere atașate


Editat de unbrutus, 02 februarie 2019 - 12:22.


#59
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postunbrutus, on 02 februarie 2019 - 12:19, said:

Am zis clar: masini compacte sau break. Sedanul e o strutocamila fara avantaje practice, doar de imagine, in capul romanului mai ales, care din vreumuri imemoriale se tot straduieste sa isi cumpere masina sedan din germania desi stie ca nu prea sint.
In USA nu prea vezi HB. SUV , sedan sau breck. Numai romanul e " prost " ??? Sau ...... nemtalaul ???

Editat de rogedan, 02 februarie 2019 - 13:44.


#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu e nimeni prost.
Fiecare cumpără ce-i place.
E atât de simplu.

#61
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrogedan, on 02 februarie 2019 - 13:43, said:

In USA nu prea vezi HB. SUV , sedan sau breck. Numai romanul e " prost " ??? Sau ...... nemtalaul ???
americanul e cam prost... neam prost. cu hammere si alte monstruozitati, cu motoare de 6 litri, cand din 2l se pot obtine puteri chiar mai mari etc

#62
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu e prea elegant din partea ta să generalizezi în halul ăsta.
Pe de altă parte, ce părere ai de neamul românesc? Posted Image

#63
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.148
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmirel3003, on 30 ianuarie 2019 - 23:21, said:

Ford Focus doar locul 15... hmmm
S-au vandut mai multe Dacia Sandero decat Ford Focus.

Sa nu uitam că vorbim de un Focus din 2012, în condițiile în care concurenta avea un model mai recent. Pe de altă parte, slăbiciunilor lui Focus erau destul de vizibile. Sper ca modelul nou sa nu o mai de-a in bara. Macar în privința spațiului interior.
Iar Sandero cred că s-a vândut excelent pentru că, fie că ne place sau nu, este una dintre cele mai echilibrate mașini raportat la costuri. Ce oferă un Sandero la 12000 de euro, la alții găsești mult mai scump. Iar când vii cu așa ceva pe niște piețe mature, care vad dincolo de sute de cai putere, imagine de marcă și siglă, șansele să ai vânzări bune sunt destul de mari.
A, încă ceva: oare și anul trecut Fiat a vândut mai bine decât Skoda?

#64
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 03.12.2001

View Postunbrutus, on 02 februarie 2019 - 12:19, said:

Iti atasez si o comparatie intre numarul de breakuri gasite pe mobile.de pe modelul Passat de ex, dupa cum vezi diferenta e enorma:
"vânzările pe 2018 în țara de care vorbim sunt o prostie!"
"am găsit răspunsul pe quora și pe mobile!"
"cifrele care nu mă ajută sunt irelevante!"
ține-o tot așa.

uite, de pe mobile.de, inclusiv ei te contrazic Posted Image
fără "doar passat", numărul total de breakuri e 285.000, sedanuri 396.000

[ https://i.imgur.com/Yyp26PX.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de vali, 02 februarie 2019 - 17:13.


#65
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvali, on 02 februarie 2019 - 17:09, said:

uite, de pe mobile.de, inclusiv ei te contrazic Posted Image
fără "doar passat", numărul total de breakuri e 285.000, sedanuri 396.000
care e problema cu quora, nu te supara ca te intreb? tu de unde te informezi cand scrii aiurelile alea pe care ti le desfinteaza lumea in comentarii oricum in majoritatea cazurilor ?

Cifrele nu ma contrazic, doar ca nu prea te pricepi la cifre, vezi la Megane de ex, hatchbackurile apar la "sedan". Incearca sa te limitezi la a posta opinii mai cu umilinta, cu cu "mai copii", "sa va zica nenea" si cu ironii, ca nu iti iese

#66
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 03.12.2001

Quote

Cifrele nu ma contrazic, doar ca nu prea te pricepi la cifre, vezi la Megane de ex, hatchbackurile apar la "sedan".
asta am zis și eu, practic ai dreptate, breakurile sunt cele mai populare mașini din germania. doar că nu.

View Postunbrutus, on 02 februarie 2019 - 19:15, said:

tu de unde te informezi cand scrii aiurelile alea pe care ti le desfinteaza lumea in comentarii oricum in majoritatea cazurilor ?
awww. de ce să te raportez pentru atac gratuit la persoană? nu te poți abține?

nu mă prind de ceva. dacă foloseam alt user și scriam același lucru, era mai ușor de acceptat? ce te costă să absorbi informația asta cu europenii și hatchbackurile așa cum e ea și să mergi mai departe? te râcâie așa de tare că vine de la mine, unul de pe net pe care nu îl cunoști și care n-o să îți ceară bani că ți-a spus ceva folositor?

Editat de vali, 02 februarie 2019 - 19:33.


#67
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvali, on 02 februarie 2019 - 19:29, said:

asta am zis și eu, practic ai dreptate, breakurile sunt cele mai populare mașini din germania. doar că nu.
eu am zis altceva, si anume ca articolul tau e total pe langa, ca si tonul pe care il folosesti.
De gresit gresim toti, insa la tine deranjeaza altceva mai mult decat continutul mediocru

Inca o data, ziceam ca romanii prefera sedanurile, in timp ce in germania sint minoritare, hatchbackurile si breakurile fiind majoritare.

E clar vizibil asta si pe strada, si pe mobile.de, nu stiu de ce discutam atat... iar despre nebunia romanilor cu sedanurile, credeam ca e deja cunoscuta de toata lumea...

View Postvali, on 02 februarie 2019 - 19:29, said:

dacă foloseam alt user și scriam același lucru, era mai ușor de acceptat?
tonul... inca o data. ce sa fie mai usor de acceptat? aiureala aia ca sedanurile sint mai grele cu 200-300 kg si de aia nu isi iau nemtii? :)
ti-am explicat, tocmai ca prefera varianta mai grea (breakul). Care vine de multe ori si cu cauciucuri mai late etc si mai dau si 1000 euro la achizitie in plus.
La noi... toata lumea vrea "limuzina"

#68
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce nu vă luați o cameră? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate