Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Accidente / Incidente / Securitate Auto

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39849 replies to this topic

#28927
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Văleu, fusăi și eu până în Iași ieri să iau o mașină, nu știu dacă zona aia geografică are cel mai mare procent de șoferi proști sau sunt doar foarte mulți începători, dar au reușit să mă lase cu gura căscată. Cred că au și cel mai mare procent de indicatoare cu viteza ucide.

Spre exemplu la 20m în fața mea era să se sinucidă un prost într-o depăsire cu zero vizibilitate, deși chiar mă gândeam că o să încerce după modul în care m-a depășit pe mine. Stilul de depășire era următorul: tragi brusc de volan și intri cel puțin jumatate cu mașina pe contrasens, dacă nu vine nimeni continui și depășești, dacă vine pui frână și tragi brusc înapoi pe banda ta. Jur că așa depășea ăla, dar în cazul de față eram înainte de un vârf și nu avea cum să vadă dacă vin mașini din partea cealaltă decât când dă în ele. În duba de pe contrasens era probabil un șofer profesionist care a frânat până la oprire și a tras pe griblură, toate trei mașini implicate s-au oprit parelele să se mire de cât de prost era ăla din mijloc.

Un altul era cu ceva pickup cazut cu o roata de pe podet in fata fata unui magazin, iar de pe partea cealalata a drumului un prieten s-a gândit să-l ajute traversând DN într-o fugă mai agale, să nu facă febră musculară, doar noi care nu aveam decât vreo 90km/h avem frâne.

Dar cel mai mult m-a amuzat în oraș un moldovean de pe banda 1, cu un bot de mașină mai în spatele meu, avea un Logan 1.6 mpi lipsă yală portbagaj și ITP incert, iar când a văzut târziu mașina staționată pe banda 1 s-a gândit să se bage în fața mea, dar ca să o facă cu succes ar fi trebuit să aibă vreo 200m loc de accelerare și el avea doar vreo 50m, am frânat tare și l-am lăsat să se bage pentru că a fost comic (stați liniștiți, m-am asigurat în oglinda retrovizoare înainte să frânez).

Ca idee, astea și încă altele s-au întâmplat la o singură traversare a zonei, că în direcția aia am mers cu trenul.

#28928
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003

View Post0v1d1u, on 21 mai 2019 - 11:25, said:

Credeam că dacă ai mașină scumpă nu mai trebuie să te asiguri când deschizi portierele.
Asta daca se deschid in sus.

#28929
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostMizu, on 21 mai 2019 - 11:49, said:

nu știu dacă zona aia geografică are cel mai mare procent de șoferi proști sau sunt doar foarte mulți începători, dar au reușit să mă lase cu gura căscată.

Cred că e ceva în aer, vine de la ruşi sau dracu' ştie de unde. Se manifestă şi-n Braşov. Azi am învăţat noua regulă de ieşit din giratoriu, când ieşi de pe o bandă interioară: crosover potent în dotare, calci acceleraţia până la fund şi te bagi. Dă-i în mă-sa pe micuţii care circulă pe benzile lor, să se teleporteze dacă nu le convine.

Încă mă mai minunez cum de am scăpat neatins. Cred că idiotul a trecut nu la centimetri, ci la centimetru de botul maşinii mele.

Edited by Yoda, 21 May 2019 - 17:39.


#28930
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
De la scoaterea taxei numarul masinilor s-a marit considerabil , o data cu cresterea asta a crescut si numarul de incompetenti. Ce ma mira....e faptul ca nu a crescut numarul mortilor in accidentele rutiere !

Filmarea am facut-o saptamana trecuta pe DN2/E84 in apropiere de Cosereni. (distantele sunt mai mici decat par).

Cel cu Seatul nu s-a potolit dupa depasirea riscanta pe linia continua .....si daca tot i-a mai ramas ceva linie si curba a zis sa continue. Pe contrasens s-au speriat cativa si i-au dat flash-uri (in video nu se vad)



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8IVPVIAluaI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by polizei, 21 May 2019 - 19:32.


#28931
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Șoferul de Touareg care a împins un Logan în afara șoselei, declarat nevinovat

https://www.auto-bil...vat-164846.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AFexS2XA5bQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pcezar, 21 May 2019 - 21:25.


#28932
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
atentie la limbaj
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3dVSF17bdzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28933
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ai gresit topicul.
https://forum.softpe...zoni-in-trafic/

+ stai foarte prost cu nervii.
+ puteai sa pui niste bip bip peste injuraturi.

p.s. tampenii de genul asta se intampla la ordinea zilei, 2-3/semafor.

Edited by arg, 21 May 2019 - 23:14.


#28934
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Postpcezar, on 21 mai 2019 - 21:21, said:

Șoferul de Touareg care a împins un Logan în afara șoselei, declarat nevinovat

https://www.auto-bil...vat-164846.html



deci in prima faza instanta l-a condamnat, a facut apel si acum e nevinovat?
ce nu inteleg e de ce i-au pus sechestru pe masina, casa si teren, ba acum cica i-au dat masina inapoi dar inca are sechestru pe casa si teren?
wtf? cum naiba functioneaza asa zisa justitie?

#28935
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Sechestrele se ridica foarte greu si dureaza.  Ideea este ca nimeni nu stie exact ce a fost acolo, decat soferii. Sincer eu astora, atat timp cat nu a avut consecinte foarte grave, le-as lua permisul pe minim 3 ani, cu reexaminare ulterior, i-as obliga sa faca minim 12 sedinte de consiliere psihologica si i-as pune sa munceasca in folosul comunitatii, in domeniul rutier, minim 500 de ore. Sa spele semnele de circulatie, sa curete resturile accidentelor etc.

#28936
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
ok, dar de ce sa-i pui sechestru pe casa si teren? care e logica? nici pe masina nu prea inteleg de ce i-ai pune, poate vrea sa se lase de sofat dupa o duma din asta.
in rest de acord, permisul ar trebui sa se ridice si pe termen lung, stiu un gigel englez ce nu are dreptul sa conduca 15 ani in uk pt ca l-au prins beat la volan de 2 ori.

Edited by _-livio-_, 22 May 2019 - 08:19.


#28937
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Astea sunt masuri luate de procuror. Evalueaza o posibila paguba si ca sa securizeze o eventuala despagubire pune sechestru.

#28938
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAndreiMarianCiprian, on 21 mai 2019 - 22:16, said:

atentie la limbaj

Cacat pe batz (atentie la limbaj).
La mine in oras se lasa omul sa se bage pe banda si sa se duca ca asa e frumos. Dar nuuu, trebuie sa aratam muschiul Posted Image
Prostii din astea intalnesc la tot pasul, dar culmea ca nu se lasa deloc cu "macho man".

#28939
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Bursule, ca unul care lasa in marea majoritate a situatiilor, tot consider ca e cam asa: NU este suficient sa semnalizezi, trebuie sa mai si analizezi situatia. Si ma lovesc zilnic de idioti care merg pe principiul "da-l in p**a mea, sa franeze" (semnalizarea este deja un bonus nemeritat de catre mine!). Nu se gandeste niciunul ca poate e relativ complicat sa opresti un tanc de doua tone de la 60 la ora in 5 metri.

Iar comentariul aluia: "Ce ba, am semnalizat, de ce te-ai bagat?!" este nepretuit! Denota nivelul inalt de intelegere si educatie al soferului autohton!

#28940
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMirceaDWC, on 22 mai 2019 - 08:23, said:

Astea sunt masuri luate de procuror. Evalueaza o posibila paguba si ca sa securizeze o eventuala despagubire pune sechestru.
agree, dar in cazul asta e complet aiurea, paguba era un Logan si cam atat.

#28941
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Daca cel care a facut plangere s-a constituit parte civila cu x k euro....

#28942
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View PostBursul, on 22 mai 2019 - 08:24, said:

La mine in oras se lasa omul sa se bage pe banda si sa se duca ca asa e frumos.

Asta voiam să zic și eu, că de obicei în situații din astea îl las să se bage și să fie sănătos. Ba ăsta măcar semnaliza, dar unii se bagă fără niciun fel de semnalizare de trebuie să intuiești tu ce vor să facă. Doar pe ăia care sar coloana (ies din coloană și apoi vor lăsați înapoi) îi mai chinui în felul ăsta dar chiar și pe ăia, dacă insistă și insistă, îi las să se bage că 10 secunde întârziere fac mai puțin decât două ore la service.

În schimb comentariul ăluia că "Am semnalizat, ce te-ai băgat" e de pe altă lume. Ăla nu merită lăsat să se bage, ba trebuia chiar pocnit ca să afle din gura polițistului că semnalizarea nu îi dă direct dreptul să se bage.

Edited by 0v1d1u, 22 May 2019 - 09:42.


#28943
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003

View PostTyby, on 22 mai 2019 - 08:30, said:

Bursule, ca unul care lasa in marea majoritate a situatiilor, tot consider ca e cam asa: NU este suficient sa semnalizezi, trebuie sa mai si analizezi situatia. Si ma lovesc zilnic de idioti care merg pe principiul "da-l in p**a mea, sa franeze" (semnalizarea este deja un bonus nemeritat de catre mine!). Nu se gandeste niciunul ca poate e relativ complicat sa opresti un tanc de doua tone de la 60 la ora in 5 metri.
Bine ca a semnalizat. Astia pe aici cam uita sa semnalizeze. Si se baga. Si totusi nu iese road rage. Pentru ca in principiu soferii ii lasa pe ceilalti si nu invers: ma bag eu repede si vede celelalt ce face dupa ce ma bag.
Eu chestie de mentalitae. Daca soferul din clip era intelegator video-ul ala nu mai exista.

View Post0v1d1u, on 22 mai 2019 - 09:42, said:

Asta voiam să zic și eu, că de obicei în situații din astea îl las să se bage și să fie sănătos. Ba ăsta măcar semnaliza, dar unii se bagă fără niciun fel de semnalizare de trebuie să intuiești tu ce vor să facă.
Exact!

#28944
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Vorbeam ieri de giratoriile din Braşov? Mă plângeam de neacordare de prioritate? Ce probleme de doi lei... ia uitaţi aici, maestrul maeştrilor în croşetat giratorii:
https://www.bizbraso...normal-de-mers/

Filmarea o puteţi găsi direct aici, pe contul Facebook al lui Adi Popoiu (mulţumim!): https://www.facebook...16554021799560/

Edited by Yoda, 22 May 2019 - 09:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate