Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Recomandare service auto Brasov

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Inseamna ca trebuie sa mai cautati sau pur si simplu sa aiba incredere si mecanicii in dumneavoastra ca nu va accidentati sau aveti habar de ce se face pe acolo.
Altfel nimeni nu este fericit sa fie batut la cap aiurea.

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 zile_san, on 02 ianuarie 2019 - 11:51, said:

eu nu stiu sa existe niciun service care sa te lase sa stai langa mecanic pana repara masina. plus de ce ai vrea sa stai ? nu ai altceva mai bun de facut cat sta masina in service?de ex bani? Posted Image
Exista, mai rar dar sunt! Confortul psihic este incomensurabil si in plus stii pe ce dai banii. Nu ai auzit de service la care doar se inventeaza bube, ca ai ce schimba, pe banii tai? De reprezentante la care te duci sa schimbi un ulei si te intorci tot cu el, in baie? etc etc

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,281
  • Înscris: 24.06.2006

 abac, on 02 ianuarie 2019 - 09:54, said:

Mda. E clar ca nu te pricepi Posted Image

Ai dreptate cu un singur lucru: pistolul penumatic este mult mai rapid si mai usor. Si cand ramai noaptea pe camp nu stii de ce nu mai poti desface suruburile de la roata ca sa pui rezerva.
acuma tu pari ca te pricepi, gandeste-te putin, chiar daca le strangi cu cheia dinamometrica, daca nu sunt demontate mult timp rotile, suruburile se mai intepenesc uneori, ti-o spun din experienta, lucrand intr-un garaj unde rotile se strang cu cheia dinamometrica, cu masini care vin de ani de zile la garaj

 arab, on 02 ianuarie 2019 - 12:14, said:

Exista, mai rar dar sunt! Confortul psihic este incomensurabil si in plus stii pe ce dai banii.
normal si legal nu ai voie sa stai langa masina pentru ca siguranta si protectie

sunt garaje care au zona unde poti privi de la distanta sau au monitoare in sala de asteptare sa vezi ce se intampla pe langa masina

la garajele mai mici, daca te cunosti cu mecanicii, poti avea acces pe langa masina, personal nu m-as simti in largul meu sa vina cineva sa-mi stea in spate si sa-mi supravegheze toate miscarile, daca-l chem eu, este alta treaba

Edited by dan210, 02 January 2019 - 12:34.


#22
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011

 arab, on 02 ianuarie 2019 - 12:14, said:

Exista, mai rar dar sunt! Confortul psihic este incomensurabil si in plus stii pe ce dai banii. Nu ai auzit de service la care doar se inventeaza bube, ca ai ce schimba, pe banii tai? De reprezentante la care te duci sa schimbi un ulei si te intorci tot cu el, in baie? etc etc
ba da am auzit dar ala e motivul pentru care nu merg la ele :)) aia e si ideea.

#23
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 arab, on 02 ianuarie 2019 - 12:14, said:

Exista, mai rar dar sunt! Confortul psihic este incomensurabil si in plus stii pe ce dai banii. Nu ai auzit de service la care doar se inventeaza bube, ca ai ce schimba, pe banii tai? De reprezentante la care te duci sa schimbi un ulei si te intorci tot cu el, in baie? etc etc

Trebuie sa fac in primavara revizia la reprezentanta. Sun la toate de pe langa mine ( 100-150 km ) si merg la care au geam spre elevatoare cu vedere din sala de asteptare.

Ai mari sanse sa te intorci acasa cu acelasi ulei si mai usor cu vreo 13-14 milioane..

Despre plastice rupte...nu-i pot invinovati mereu pe mecanici. Sunt 1000 de tipuri de masini si chestii de plastic pe care daca nu le apuci exact de unde trebuie...se rup.

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 mariovrs, on 02 ianuarie 2019 - 17:03, said:

Despre plastice rupte...nu-i pot invinovati mereu pe mecanici. Sunt 1000 de tipuri de masini si chestii de plastic pe care daca nu le apuci exact de unde trebuie...se rup.
Si asta-i adevarat. Unele plasticuri, datorita vremii isi pierd din elasticitate si devin casante.

Si acum sa dau urmatorul scenariu: te duci la service sa iti schimbe ceva...uleiul de exemplu sau un telescop. Adica ceva nu prea complicat.
Tu stai pe capul lui, acolo sa il privesti.
Si sa spunem ca mecanicul se apuca sa iti dea contra-aripa jos (protectia aia din plastic) si sa spunem ca se rupe o ureche sau mai multe pentru ca pasticul e crapat si se mai tinea intr-o bucatica, iar la demontare se rupe de tot. Sau la scut de exemplu cand tu iti toate pietroaiele si bordurile si cand il dai jos, e praf..
Si cand se rupe un element de plastic, tu fiind de fata, cum te pozitionezi ? Dai vina pe mecanic ? Il pui sa iti puna o piesa noua ?
Da, eu am auzit cazuri cand unii rupti in cur si cu figuri de perfectionisti la nivel de Nm, vor domnule sa le pui plastic nou...ca la tine in mana a crapat. Pe bune ?

Pe cealalta parte sunt si service-uri unde asa cum ai spus vii si pleci cu acelasi ulei, sau cu 4L de ulei in loc de 5L, sau doar cu uleiul schimbat...filtrul ramane acelasi, suruburi nestranse, vii cu un defect si pleci cu alt defect, etc. Aici intr-adevar sunt de acord ca ar trebui facut ceva in acest sens.

#25
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 campary, on 02 ianuarie 2019 - 10:26, said:

Uneori nu prea mai au ce pune. Masini vechi, timp rece, plastic casant, plastice rupte, sparte care la demontare devin imposibil de montat la loc.
Boală veche la depanatori/meșteri/mecanici: nu uită să pună la loc doar dopuri/căpăcele de protecție/ornamentale ci chiar cleme/garnituri/siguranțe/șaibe/șuruburi/coliere.

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Uita sa puna suruburile la scut si apoi te lamuresc ca ai dat cu el in bordura, de aia s`a spart...
Habar nu au sa desfaca dopurile si principala scula e surubelnita pe post de levier...la desfacut pun ucenicii, cind rup ceva e vina materialului...in esenta vorbim despre incompetenta ce domina atelierele care este datorata setei de cistig a patronilor.
Pivotii si rulmentii se schimba cu ciocanul, presa hidraulica zace nefolosita.

Edited by Ion_Bumbu, 03 January 2019 - 00:28.


#27
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Si ca sa existe totusi si o postare on-topic: eu nu prea recomand service-uri in Brasov (ca nu ai cei). Dar pot spune ca AUTO FRIENDS SRL | Auto Check Center sunt ok. Lucreaza si cu piesele tale (dar nu iti ofera garantie decat pe manopera), primesti factura pentru orice. Per asamblu par profesionisti. In vara am vrut sa schimb toba pe la ei, dar mi-au dat "perversa" ca nu aveau loc decat peste doua saptamani pentru mine. Am perindat destule service-uri si as fi vrut sa lucrez cu ei, dar aglomeratia si orarul destul de nasol (9-18) nu imi permit sa ajung la ei. Probabil ca au si ei defectele lor.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 Ion_Bumbu, on 03 ianuarie 2019 - 00:25, said:

Uita sa puna suruburile la scut si apoi te lamuresc ca ai dat cu el in bordura, de aia s`a spart...
Habar nu au sa desfaca dopurile si principala scula e surubelnita pe post de levier...la desfacut pun ucenicii, cind rup ceva e vina materialului...in esenta vorbim despre incompetenta ce domina atelierele care este datorata setei de cistig a patronilor.
Pivotii si rulmentii se schimba cu ciocanul, presa hidraulica zace nefolosita.
Partial este asa cum spui tu si iti spun de ce. Unele dopuri, capacele, ornamente le scoti doar cu surubelnita pe post de levier in ideea de a pune altele noi dupa ce ai umblat acolo. Daca tu reusesti sa scoti intacte dopurile sau ornamentul de la manerul usii, fara sa lasi nici un semn...jos palaria. Eu pana acum nu am reusit, oricat de finut am lucrat...
Trebuie sa te gandesti ca unii producatori au niste "inginerii" de te doare capul si ei le numesc inovatii. Pe dracu.
Rulmentii da, ii schimbi cu presa, dar pivotul il scoti cu ciocanul. Daca te referi la pivotul inferior la bascula care mai are si un unchi de inclinare, este conic si are si rugina...sigur au sa il scoti tu fara sa bati cu ciocanul sau sa ii dai caldura....
Dar la fel sunt si mecanici care uita suruburi. Si eu am uitat suruburi desfacute sau coliere partial stranse. Pur si simplu le uiti.

#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Problema este ca exista acele scule dedicate pentru a scoate inclusiv "bradutii" in conditii bune, nu ca`s scumpi dar nu`i mai pun la loc, ii rup si ramii fara ei sau ii baga jumatate rupti sa iasa la numar.
Nu mai vorbesc de suruburi greu de fixat...
La fel acele dopuri care se scot elegant prin apasare sau rasucire, le scot ca pe "braduti" si alea clar se rup.
Exista set de scule pentru scos astfel de dopuri de fixare, tablite de otel care se baga sub dop pentru a putea sa`l scoti cu "lingurita", exista
in inventar dar nu se folosesc din comoditate!
Pivotii aia se scot tot cu presa, exista si nu`s scumpe dar mai usor cu ciocanul, ma rog, cu 2 ciocane ca`s conici.
Cu uitatul suruburilor, da, se uita dar de aia ai citeva cutii in care pui ce desfaci, sa te ajute sa nu uiti!

Edited by Ion_Bumbu, 03 January 2019 - 14:58.


#30
oprea_ioan

oprea_ioan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2015
Si totusi, stie cineva un service bun in Brasov sau doar dezbateti teoria cheii dinamometrice ? Bun insemnand unul care iti repara defectele masinii la un pret rezonabil.

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Service bun nu prea găsești în România. Cel puțin eu nu am găsit. Plin de dorei cu ifose . Ori habar nu au de meserie ori fac pe proștii ca sa te facă de bani. Încă nu m-am prins. Unul singur am găsit serios,  dar din păcate face doar tinichigerie. Mecanica nu face.
În rest același amatorism,  nu contează ca vorbim de service multimarca sau de reprezentantă. Piese schimbate aiurea. Reparații făcute de mântuială. Eu de ani buni îmi repar singur mașinile.  Mai întreb pe forumuri,  mai cumpăr scule etc. Dacă o duc în service le zic exact ce sa schimbe.
Am ajuns la concluzia ca mecanicii buni nu sunt în service ci lucrează pe cont propriu în câte un garaj. Problema pentru care vreo 3 service-uri mari au schimbat piese de 1000 de euro și au restituit mașina cu aceleași defect care cu căreia fost dusa, culmea, a fost rezolvata cu 1200 de lei intr-un garaj. Reprezentanta și servicurile mari nu au știut ce are mașina. Au schimbat pompa de injecție,  injectoare etc și pe urmă au ridicat din umeri ca la fel mergea.
Listă cu piese schimbate aiurea în service-uri mari :
Amortizoare în loc de planetară
Ambreiaj în loc de ventilator climatizare
Pompa de injecție și injectoare în loc de senzorul presiune de pe rampa injectoarelor
Compresor climă în loc de mufa . Nu făcea contact în mufă.  Am rezolvat tot eu scoțând contactele din mufa și strângând puțin cu patentul sa facă mai bine contact.

Edited by PoeOvidiu, 15 February 2019 - 17:03.


#32
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Salutare. A mai aparut vreun service cat de cat serios in Brasov? Am un Ford Focus si mi-e cam teama sa ma duc cu el direct la service-urile dealerilor...

#33
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.07.2022
era un service de se pricepea la daewoo, un pic in afara orasului. stateai langa mecanici si iti si explicau ce fac acolo daca puneai intrebari. si ieftin.

Edited by Punter, 26 January 2023 - 18:12.


#34
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostBOGraphics, on 26 ianuarie 2023 - 15:52, said:

Salutare. A mai aparut vreun service cat de cat serios in Brasov? Am un Ford Focus si mi-e cam teama sa ma duc cu el direct la service-urile dealerilor...
Iti recomand Resiro Motors :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate