Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Nu pot plati impozitul pe venit cf declaratiei unice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

 Mizu, on 15 decembrie 2018 - 17:58, said:

Poate ti-au estimat ei in functie de veniturile din 2017?!

Nu. Eu am completat cat estimez ca venit. Si cat platesc la cas. Iar pe declaratie se regasesc sumele mele din care au scazut bonificatia de 5%.
Puteti sa descarcati din Spatiul Privat Virtual un duplicat al declaratiei unice pe care ati depus-o si vedeti acolo exact cum ati completat.

#38
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
Nu observasem ca poate fi descarcat acel duplicat.
L-am descarcat si intr-adevar nu bifasem si estimarea pe 2018.

#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

 Mizu, on 15 decembrie 2018 - 16:19, said:

Pentru 5% reducere.
Well... e un punct de vedere. Dar, ca unul pățit cu fiscul și plăți în avans, prefer să nu plătesc în avans. Dacă estimez cu 10% în plus față de cît fac în realitate, în acest moment nu știu cum pun statul să-mi returneze banii. Nu am baza legală pentru asta.
Pe declarație scrie doar
Pentru obligațiile privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate pentru anul 2018, declarația reprezintă titlu de creanță și produce efecte juridice ale înștiințării de plată de la data depunerii acesteia, în condițiile legii.
Atît! E obligatorie doar pentru contribuabil. Statul e scutit de obligații.

#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
5% poate reprezenta o suma suficient de motivanta incat sa platesti in avans, depinde la ce valoare se aplica reducerea.

Iar pe unele activitati poti estima destul de bine ce venituri vei avea, dar daca pui o suma mai mica pentru siguranta eviti si riscul de a-ti ramane dator statul.

Eu sunt in situatia in care nici nu as fi putut plati, deoarece toti banii sunt in marfa si imi produc mai mult decat as castiga din reducere. Dar sunt suparat si pe ANAF, caci dupa declaratiile depuse la inceputul anului am trecut in Iunie pe la ei si au zis ca nu mai trebuie sa depun si DU.
FFWD cateva luni si cand vorbesc iar cu animalele alea imi zic ca trebuia sa o depun pana in 15 Iulie si ca alea din Ianuarie nu mai sunt valabile. Deci daca e sa iau amenda, iau oricum, nu am mai depus-o.

#41
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Si eu depusesem in ianuarie declaratiile pe stil vechi si auzisem ca ar fi valabile chiar daca a aparut declaratia unica. Doar ca nu am stat dupa niste vorbe auzite si am completat si declaratia unica.
Nu pun niciodata prea multa baza in ce se spune la ghiseu. Sunt doar vorbe, care daca nu sunt acoperite de o hartie oficiala, nu au nicio valoare.

#42
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
Și eu le-am depus pe ambele, online, ca sã fiu mai sigur.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 TheUglyOne, on 15 decembrie 2018 - 18:50, said:


Nu. Eu am completat cat estimez ca venit. Si cat platesc la cas. Iar pe declaratie se regasesc sumele mele din care au scazut bonificatia de 5%.
Puteti sa descarcati din Spatiul Privat Virtual un duplicat al declaratiei unice pe care ati depus-o si vedeti acolo exact cum ati completat.
si daca ai depus rectificativa? sint in spatiul privat ambele, stii cumva?
oricum, e bine sa pastrezi PDFul depus si pe calculatorul personal. Sa nu te mai chinui sa o iei din spatul privat ca sa vezi ce ai completat

 Mizu, on 15 decembrie 2018 - 21:58, said:

5% poate reprezenta o suma suficient de motivanta incat sa platesti in avans, depinde la ce valoare se aplica reducerea.

Iar pe unele activitati poti estima destul de bine ce venituri vei avea, dar daca pui o suma mai mica pentru siguranta eviti si riscul de a-ti ramane dator statul.

Eu sunt in situatia in care nici nu as fi putut plati, deoarece toti banii sunt in marfa si imi produc mai mult decat as castiga din reducere. Dar sunt suparat si pe ANAF, caci dupa declaratiile depuse la inceputul anului am trecut in Iunie pe la ei si au zis ca nu mai trebuie sa depun si DU.
FFWD cateva luni si cand vorbesc iar cu animalele alea imi zic ca trebuia sa o depun pana in 15 Iulie si ca alea din Ianuarie nu mai sunt valabile. Deci daca e sa iau amenda, iau oricum, nu am mai depus-o.
chiar 10%, ca era vorba ca dau 5% si pt depunerea declaratiei pana pe 15 iunie... dar si asta lipseste total acum din explicatii.

clasic romanesc

 TheUglyOne, on 15 decembrie 2018 - 23:01, said:

Si eu depusesem in ianuarie declaratiile pe stil vechi si auzisem ca ar fi valabile chiar daca a aparut declaratia unica. Doar ca nu am stat dupa niste vorbe auzite si am completat si declaratia unica.
Nu pun niciodata prea multa baza in ce se spune la ghiseu. Sunt doar vorbe, care daca nu sunt acoperite de o hartie oficiala, nu au nicio valoare.
niciodata nu va bazati pe vorbe, cereti scris, pe mail sau alte metode

#44
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Nu am depus rectificativa. Dar daca rectificativa a fost completata in cadrul declaratiei unice, ar trebui sa o vezi in duplicatul declaratiei unice din spv.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ati depus careva Declaratia finala pe 2018, cea care trebuie depusa pana la 15 martie 2019.

Ati reusit sa validati cacatul ala de formular ??

#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Tu ai încercat și nu ai reușit? Spune tot, nu întreba doar așa...

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, am incercat sa completez pentru venituri din chirii .. am completat toate alea.. si cand sa validez, pauza.. nu merge. fara sa-mi indice concret care e eroarea.

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
beton... stai să vezi distracție cînd s-o apropia data limită și crapă serverele.

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La mine nu merge sa descarc declaratia aia imputita si am incercat in toate motoarele de cautare , am instalat adobe , flash si alte cacaturi , am sunat la call center si mi-au repetat ca niste imbecili ce trebuie sa fac desi NU SE POATE face . Bine ca au mii de angajati care taie frunza la caini si nu-s in stare sa aiba un site coerent si functional ... cacat de administratie .

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 04 februarie 2019 - 15:47, said:

La mine nu merge sa descarc declaratia aia imputita si am incercat in toate motoarele de cautare
e un simplu pdf, ti-o poate trimite un coleg de forum, servici etc
poti incerca downloadul de aici: https://static.anaf....atie_unica.html

ti-o pun si atasata, daca tot nu iti merge zi cat mai multe detalii din ce cauza, mesaje etc

Attached Files



#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 04 februarie 2019 - 15:47, said:

La mine nu merge sa descarc declaratia aia imputita si am incercat in toate motoarele de cautare , am instalat adobe , flash si alte cacaturi , am sunat la call center si mi-au repetat ca niste imbecili ce trebuie sa fac desi NU SE POATE face . Bine ca au mii de angajati care taie frunza la caini si nu-s in stare sa aiba un site coerent si functional ... cacat de administratie .

Nu descarcatul e problema ci faptul ca nu se deschide decat cu Adobe, trebuie completat in ea si apoi validat... si cand sa validezi.. pauza.. nu merge, stai si te uiti la ea ca magarul in ceatza, nici macar nu-ti indica ce e gresit. Terminatii de la ANAF stiu ca are erori si o tot actualizeaza lunar..  Pana in 15 martie poate apare vreo varianta functionala..

#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dracu sa-i pieptene , azi m-am chinuit de enspe ori si tot imi vine mesaj ca am depus declaratia cu un format " inteligent , incomplect sau corupt " .. bai is de toata voma , ma gandesc serios sa-i actionez in judecata !
De descarcat o descarc si o atasez dar printr-un mister marca " rrrromania " vin mesaje de eroare ...

Edited by Baxon, 12 February 2019 - 20:16.


#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 12 februarie 2019 - 20:14, said:

Dracu sa-i pieptene , azi m-am chinuit de enspe ori si tot imi vine mesaj ca am depus declaratia cu un format " inteligent , incomplect sau corupt " .. bai is de toata voma , ma gandesc serios sa-i actionez in judecata !
De descarcat o descarc si o atasez dar printr-un mister marca " rrrromania " vin mesaje de eroare ...

Descarca ultima versiune ca au mai reparat din erori. Eu am reusit sa validez si sa depun duminica dimineata ca tot n-aveam ce face...
Vezi ca nu merge editata corect decat cu Adobe, apoi validata si dupa aia depusa pe SPV.

Bonusul se calculeaza astfel:
- 5% pentru depunere de estimativa in SPV pana la 15.07.2018
- 5% pentru plata integrala a impozitului din estimativa pana la 15.12.2018 (pe baza de regularizare ulterioara ANAF)

- 10% direct pe declaratia finala de venit pentru cei care nu aveau obligatie de depunere estimativa si depun direct declaratia finala pe 2018 pana la 15.03.2019

Pe ultima versiune de declaratie cu data de 01.02.2019 se putea scadea inclusiv suma achitata in 2018.

Edited by rosix, 12 February 2019 - 20:42.


#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Stai putin , eu pe 2018 is la zi , platit tot , eu incerc pe 2019 si nu joiesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate